Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
Odpovědět
andrej71
Příspěvky: 32
Registrován: 17 pro 2014 14:22

Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od andrej71 »

Chcem sa spýtať k nastaveniu prenosky. Na stránke Ortofon sa odporúča takéto nastavenie prenosky: https://www.ortofon.com/media/15220/rec ... nearms.pdf
Mám doma požičaný Smartprotractor: https://admin.abc.sm/upload/4952/catalo ... manual.pdf
Ortofon píše, že nastavenie prenosky podľa Baerwalda 120,9mm nieje ideálne pre takéto rameno a doporučuje 121mm. Chcem sa spýtať podľa akého protactora by som to mal nastaviť aby som mal hodnoty podľa doporučenia výrobcom? S požičaným Smartprotractorom som to zarovnal podla Baerwalda lebo má najbližšiu hodnotu k odporúčanej Ortofonom. Ešte mám doma aj šablónu Ortofon.
Pri premeraní vzdialenosti osi taniera a pivotu ramena Ortofon uvádza že by mala byť D=314mm a u mňa je 309mm. Myslím že túto vzdialenosť meniť už nemôžem, je fixne daná?
Viete mi prosím poradiť ako mám presne nastaviť prenosku?
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od Frogyman »

Toto rameno má opravdu jinou montážní vzdálenost, která vychází z japonské geometrie, takže pokud s ní nemůžeš hýbat, musíš jít cestou kompromisu. Já jsem měl RS 212D a nastavení jsem dělal nakonec podle Mofi Geodisku, který vychází z Baerwalda. Stejně tak to tuším dělá teď Valderon, kterému jsem gramo i s ramenem prodával.
Ohledně 12" ti nejspíš poradí nejlíp Aretax, který jej má. A možná i lidimul - tuším, že má také 12" verzi na svém zakázkovém gramci...
Pokud máš smartraktor, určitě vyzkoušej nastavit UniDIN.

Něco k této problematice najdeš i zde (i když se píše o 9" verzi) : http://highendforum.cz/viewtopic.php?f= ... %9B#p50889
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
JAPEX

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od JAPEX »

Myslím, že zakopaný pes je v názvu "japonská geometrie". Co to vlastně je?
Podle mého názoru je to pevná vzdálenost mezi hrotem a usazením headshellu nastavená, tuším, pevně na 54mm. Je to proto, aby se při montážní vzdálenosti ramene 314mm a zároveň při použití přenosky SPU došlo k nějakému nastavení. A toto nastavení má podle přiložené tabulky jediný nulová bod, a to na vzdálenosti 64,5mm od středu desky.
Takže pokud máš tolerance v headshellu, nastav to, jak radí např Zabiny.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od Frogyman »

Z odkazu na stránky Ortofon, kde je vysvětlení...

The AS-212S, AS-309S, RS-212D and RS-309D tonearms have “Japanese”-geometry, which will not directly fit the normal Baerwald alignment. Baerwald alignment have zero tracking angle error at 66mm and 120,9mm (below I use 121mm) distance from the center of the platter.

In the following I will use:
L as the effective length, i.e. distance stylus to tonearm pivot
D as the mounting distance, i.e. distance between tonearm pivot and platter center
Overhang will be the difference between L and D

Offset angle is the angle between the cartridge (in fact cantilever!) and the line from tonearm pivot to stylus.
The mentioned arms will often be used with SPU’s in G-housing but of course also with cartridge on headshell (HS). The big differences between the two cases are that for the SPU the effective length L and the offset angle are fixed, whereas for the cartridge in headshell both L and the offset angle can be adjusted be moving and twisting the cartridge in the headshell.

The recommendations below are made with one mounting distance that will fit both cases just mentioned. Please note that the headshell values will give you the Baerwald alignment. Also please note that the values for the SPU in the table are very close or equal to the values in the datasheet for the tonearms.
Výstřižek.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
JAPEX

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od JAPEX »

Z tohoto odkazu jsem vycházel.
Tam je pouze zmíněna "japonská geometrie", není popsána a není jasné, co tím autor myslí. Pouze tam je napsané, že japonská geometrie nepasuje na Baerwaldův výpočet...

Osobně bych se držel montážní vzdálenosti a použil šablonu. Tam se může stát pouze to, že pro nastavení přenosky nebude stačit rozsah headshellu. A to se mi už stalo :thumbup:
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od Frogyman »

Ano, s některými headshelly může být problém, za sebe doporučuji pro-ject carbon, který má rozsah dostatečný, lze nastavit azimut a i zvukově se jeví jako jedna z nejlepších a nejuniverzálnějších voleb. :thumbup: :thumbup: :thumbup:
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od Dasta »

Japonskou geometrií je zřejmě myšlena vzdálenost hrotu od zadní stěny headshellu 52mm.Je hodně podobná nastavení SME.
Když jsou krátké štěrbiny v headshellu, doporučuji použít skořepiny Pro-Ject Signature, které mají štěrbiny posunuté centimetr dopředu.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
andrej71
Příspěvky: 32
Registrován: 17 pro 2014 14:22

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od andrej71 »

Ďakujem všetkým za odpovede. Vyskúšam nastavenie UNI DIN pomocou Smartprotractor. Čo sa týka headshellu dodaného ku gramo, tak je tam dodané konkrétne toto: https://www.ortofon.com/ortofon-sh-4-he ... 261-n-3446
Teraz to mám nastevené podľa Baerwalda a som v prvej tretine tých posuvníkov headshellu. Tak dúfam že nenarazím na limit.
marasten
Příspěvky: 179
Registrován: 06 dub 2015 17:46
Bydliště: Hradec Králové

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od marasten »

Vypadá to, že tu dva řešíme vlastně stejný problém.
Ortofon, Pro-Ject, Audiomat, Lumin, Spendor, NA, VDH, Nordost
Uživatelský avatar
lidumil
Příspěvky: 1250
Registrován: 08 lis 2011 10:33

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od lidumil »

A jak Ti to jde? Užs to nastavil?
Poslouchám hudbu, která se mi líbí, mám to co mám a co jsem ochoten zaplatit.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od aretax »

JAPEX píše: 30 říj 2019 13:26 Myslím, že zakopaný pes je v názvu "japonská geometrie". Co to vlastně je?
Podle mého názoru je to pevná vzdálenost mezi hrotem a usazením headshellu nastavená, tuším, pevně na 54mm. Je to proto, aby se při montážní vzdálenosti ramene 314mm a zároveň při použití přenosky SPU došlo k nějakému nastavení. A toto nastavení má podle přiložené tabulky jediný nulová bod, a to na vzdálenosti 64,5mm od středu desky.
Takže pokud máš tolerance v headshellu, nastav to, jak radí např Zabiny.
Pozri si tému: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon. Pri japonskej geometrii sú rozdielne montážne vzdialenosti a uhol zahnutia ramienka, čiže dotyčnica prenosky k drážke je na inom mieste, ako pri európskej geometrii. Najlepšie je použiť originálne šablóny, dodávané k ramienku.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
andrej71
Příspěvky: 32
Registrován: 17 pro 2014 14:22

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od andrej71 »

Teraz som skončil. Hodinu mi trvalo kým som nastavil prenosku na UNI DIN na Smartractor-e. Prenoska Ortofon Quintet Black. Na headshelli je prenoska skoro na zadnom doraze, cca 1-2mm pred. Nejak sa mi to nezdá.
To Aretax: Ja som kúpil gramec s už nainštalovaným ramenom, nebola tam šablóna na nastavenie prenosky. Bola tam šablóna z plexiskla na vyvŕtanie montážneho otvoru. Mám doma od Ortofonu šablónu taký plast či papier tvrdený. Ona nemá nejaký pevný bod na zafixovanie, otáča sa ookolo stredovej osi taniera. Čiže môžem prenosku nastaviť aj v zadnom doraze headshellu a aj vvprednom doraze. Ale možno s tým len neviem robiť.
JAPEX

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od JAPEX »

aretax píše: 30 říj 2019 20:13
JAPEX píše: 30 říj 2019 13:26 Myslím, že zakopaný pes je v názvu "japonská geometrie". Co to vlastně je?
Podle mého názoru je to pevná vzdálenost mezi hrotem a usazením headshellu nastavená, tuším, pevně na 54mm. Je to proto, aby se při montážní vzdálenosti ramene 314mm a zároveň při použití přenosky SPU došlo k nějakému nastavení. A toto nastavení má podle přiložené tabulky jediný nulová bod, a to na vzdálenosti 64,5mm od středu desky.
Takže pokud máš tolerance v headshellu, nastav to, jak radí např Zabiny.
Pozri si tému: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon. Pri japonskej geometrii sú rozdielne montážne vzdialenosti a uhol zahnutia ramienka, čiže dotyčnica prenosky k drážke je na inom mieste, ako pri európskej geometrii. Najlepšie je použiť originálne šablóny, dodávané k ramienku.
Tak teď jsi tomu dal korunu! Nejen že stále s jistotou nevím (a sám jsi to nevysvětlil), co je "japonská geometrie" a Ty jsi ještě k tomu vymysle "evropskou geometrii".... :cool:

Asi si to nečetl celé. Píšu tam, že bych začal montáží ramene do správné montážní vzdálenosti. Jestli někdo mění nevyměnitelné a navíc bezhlavě, to je jeho věc, že to neseřídí.

Takže znovu, pokud víš, tak mi (ono nás bude určitě víc) prozraď, co je japonská a teď navíc i evropská geometrie :-?
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od aretax »

Prepáč, že nedosahujem Tvoju genialitu. Určite sa nájde niekto múdrejší, ktorý Ti Tvoje otázky zodpovie. V krajnom prípade popros strýka Googla.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
JAPEX

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od JAPEX »

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Takže také nevíš :cool:
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od Frogyman »

Přímo pro-ject tyto ramena na tyto gramofony dává jako možnost vylepšení, takže kompatibility se není potřeba obávat Toto rameno má, zná a dlouhodobě používá Aretax. Tuším, že čerstvým majitelem je Lidumil. Dal bych na jejich rady a zkušenosti, které vycházejí z praxe. Vše ostatní jsou teorie a spekulace.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
andrej71
Příspěvky: 32
Registrován: 17 pro 2014 14:22

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od andrej71 »

Má niekto skúsenosť s touto šablónou? https://www.ebay.com/itm/Ortofon-Japan- ... 2952245274
JAPEX

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od JAPEX »

andrej71 píše: 31 říj 2019 07:38 Má niekto skúsenosť s touto šablónou? https://www.ebay.com/itm/Ortofon-Japan- ... 2952245274
Díky za oslí můstek. Na této šabloně je krásně vidět, co jsem tu psal. Navíc to jasně vyřešilo záhadu "japonské geometrie"! Jak je uvedeno v manuálu ramene, japonská geometrie (pro použití SPU) má null point jenom jeden, a to na vzdálenosti 64,5mm od středu. Proto musí být zachována montážní vzdálenost 314mm. Pokud chci použít jinou, třeba Baerwalda, musí se zkrátit efektivní délka ramene o 2,5mm, proto musí být dostatečná vůle v headshellu pro posun přenosky. Pokud významně zkrátím montážní vzdálenost, tak potom nepotřebuji 12" rameno...
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od Frogyman »

Vše výše uvedené je pravda a je to použitelné v tom případě, že se rameno osazuje na gramofon, který umožňuje změnu montážní vzdálenosti.
Pokud tato změna není možná, není možné rameno nastavit podle doporučení výrobce a je potřeba najít ideální pozici, která bude mít co nejmenší zkreslení. A zde platí to, co jsem již psal. Dej na radu zkušených, kteří toto rameno k plné spokojenosti používali nebo používají.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od Frogyman »

Mimochodem - doporučení výrobce ramene nemusi být vždy tou nejlepší a nejideálnější volbou :angel:
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
JAPEX

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od JAPEX »

A podle výrobce:

Ortofon AS-309 S .... montážní vzdálenost 314mm ... efektivní délka 329mm (326,5mm Baerwald)
12cc Evolution ....... montážní vzdálenost 291,6mm ... efektivní délka 304,8mm

Takže ramena nemohou být vzájemně (bez výměny paluby) zaměnitelná.
JAPEX

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od JAPEX »

zabiny007 píše: 31 říj 2019 08:25 Mimochodem - doporučení výrobce ramene nemusi být vždy tou nejlepší a nejideálnější volbou :angel:
To není doporučení výrobce, to je matematika :thumbup:
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od Frogyman »

Pokud matematika, tak doporučuji použít link z mého odkazu, který dával rOn. Je tam tabulka, kde doplníš montážní vzdálenost a pak nejdeš nastavení s nejmenším zkreslením. A k tomu nastavení pouzijes šablonu od Rowinga. Když tak večer postnu všechny odkazy, teď jsem mimo pc a na telefonu se mi to hledat nechce.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
andrej71
Příspěvky: 32
Registrován: 17 pro 2014 14:22

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od andrej71 »

Dnes mi prišla odpoveď z Ortofonu na otázku poďľa čoho mám zarovnať prenosku na ramene RS-309D? Odpoveď bola že podľa tohoto: https://www.ortofon.com/protractor-p-452-n-3444
daliborr
Příspěvky: 230
Registrován: 27 črc 2012 20:18

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od daliborr »

Tak pokud mi tahle firma napsala, tohle, tak bych jim česky napsal, ať jdou do (_!_) . =))
andrej71
Příspěvky: 32
Registrován: 17 pro 2014 14:22

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od andrej71 »

zabiny007 píše: 31 říj 2019 08:38 Pokud matematika, tak doporučuji použít link z mého odkazu, který dával rOn. Je tam tabulka, kde doplníš montážní vzdálenost a pak nejdeš nastavení s nejmenším zkreslením. A k tomu nastavení pouzijes šablonu od Rowinga. Když tak večer postnu všechny odkazy, teď jsem mimo pc a na telefonu se mi to hledat nechce.
Počkám na tú šablónu. Montážnu vzdialenosť som si odmeral zo Smartprotractorom a mám ju 309mm. Ďakujem za snahu, nastavím to podľa tohto.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od Frogyman »

Než ti přijde šablona, zkus si tam nastavit ten UniDIN, když máš doma smartraktor. Byla by škoda jej přeci nevyužít. Naposlouchej to a pak můžeš porovnat, co ti zní líp a co má menší zkreslení... :angel:
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
andrej71
Příspěvky: 32
Registrován: 17 pro 2014 14:22

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od andrej71 »

zabiny007 píše: 31 říj 2019 19:11 Než ti přijde šablona, zkus si tam nastavit ten UniDIN, když máš doma smartraktor. Byla by škoda jej přeci nevyužít. Naposlouchej to a pak můžeš porovnat, co ti zní líp a co má menší zkreslení... :angel:
Včera som to nastavil na UNI DIN, písal som o tom včera cca 21:23 hod. Tak zatiaľ to mám takto.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Pro-ject Xtension 12 s ramenom RS-309D

Příspěvek od Frogyman »

áá sorry, moje nepozornost. Byl jsem od včera mimo PC a tak zpátky jsem nekoukal... :angel:
Přenoska na doraz je OK, to u UNIDIN vždy tak vychází.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Odpovědět