RAMÉNKO P 1101

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
Odpovědět
novak.chotutice@seznam.cz
Příspěvky: 20
Registrován: 09 říj 2019 20:06

RAMÉNKO P 1101

Příspěvek od novak.chotutice@seznam.cz »

Ahoj všem,
nedávno jsem se zaregistroval do tohoto fora. Projížděl jsem "gramofony a jiné analogové zdroje" - nikde téměř žádná zmínka o raménku P 1101. Předpokládám, že je to z důvodu podstatně vyšších nároků zdejších členů na přístroje, které používají. Všichni zde převážně "jezdíte BMW, Mercedesem přes Ferari a někdo možná vlastni i Bugatti Weyron". Já mám asi jen "Škodovku, ale asi tak max. 105". Dlouho jsem váhal sem vstoupit.

Jsem ročník 51. Gramofon s tímto raménkem, (které jsem sháněl cca 2 roky v 80 letech a nesl si ho domů jako svátost-bylo nové z továrny) jsem v té době stavěl (za přispění tehdejších časopisů AR, HIFI Klubu, kamarádů a pod.). Základová deska je zhotovena z 40 mm silné desky (něco jako pertinax asi se to nazývalol Textit - těžký a houževnatý materiál). Ložisko a mezitalíř byl zakoupen v tehdejším HIFI Klubu Ve Směčkách. Velký talíř mi obráběl kamarád z Al kotouče o dost těžší než byl původní (vyrobil mi na děličce i drážky pro stroboskop na 33,3 ot). Motor byl SMR 300 na pérkových závěsech, přenoska tehdejší Tesla VM ....?. šroubovací nožky s podložením mechovkou.
Hrál jsem desky, převážně Panton, Supraphon + něco z burz. Začátkem 90 let jsem přešel na Ortofon OM 5 a brzy byl konec s poslechem - gramofon šel do krabice. Rozjel jsem živnost a nebyl čas.
Cca před 2 lety (penze - více času) jsem gramo oprášil - to zn.:
1/ předrátování raménka, místo DIN konektoru osazeny cinch pozl kvalitní a nové kabely k zesilovači
2/ nový motor, řemenička a řemínek
3/ výměna pouzder v ložisku talíře - sintrovaný bronz
5/ celkové seřízení
Po těchto úpravách jsem měl stále přenosku OM (myslím 10) a pak vyměnil za Ortofon 2M RED - opravdu nastalo výrazné zlepšení.
Před časem nový zesilovač MARANTZ PM8006 - další velice výrazné zlepšení.
Pak jsem pod reprobedny MISSION 782 přišrouboval cca po 12 kg železa a umístil na hroty Soundcare - došlo k výraznému zpřesnění basů.

Nyní se konečně dostávám k mé otázce.
Chtěl bych nahradit Ortofon 2M RED za některou vyšší z této řady.
Touha po vyšší kvalitě mě našeptává osadit verzi BLACK. Tuším, že mi to asi nikdo (jestli vůbec někdo zareaguje na můj příspěvek Škodovkáře - nyní možná již Fabia) neodsouhlasí. Tak mi alespoň někdo řekněte co by se stalo, kdybych se zbláznil a tu verzi 2M BLACK osadil.

Předem mnohokrát děkuji za případné reakce ať již budou jakékoliv a přeji všem hezký a kvalitní poslech.
Novák.
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: RAMÉNKO P 1101

Příspěvek od PGH »

Jestli múžu reagovat k těm přenoskám, nepovažuju se za hifistu.ale pouze posluchače hudby. Tu 2 M Red jsem měl asi 5 let a docela dobrý pak jsem pořídil 2 M Blue a zlepšíní hlavně v basech a dynamice jenže po roce jsem poškodil svou neopatrností hrot ale v tu dobu mě kamarád nabidl za skvělou cenu svou 2 M Black a jeji zvuk to už je uplně jina a hodně vysoká liga. Prostě hraje.to fantasticky, mezi MM prenoskama asi težko hledat něco o dost lepšího.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: RAMÉNKO P 1101

Příspěvek od aretax »

K prenoske sa Ti vyjadrovať nebudem, MM nie je moja oblasť, ale určite sa nájde niekto, kto Ti poradí. Mňa by iba zaujímalo, prečo máš tie komplexy? Väčšinu z nás zaujíma hudba a jej kvalita a doteraz som nezaznamenal, že by sme sa porovnávali podľa toho, na akých autách jazdíme, prípadne či jeme každý deň bifteky, alebo iba čisté zemiaky. Väčšinou ani nevieme, kto má aké auto. Keď si sa rozhodoval sem vstúpiť, mohol si si prečítať viac príspevkov, aby si vedel, o čo ide. Niekto má drahšiu aparatúru, iný lacnejšiu ale v tom nikdy nebola podstata členstva. Skoro každému (s výnimkou rypákov) ide o to, aby si zvukovo polepšil a z mnohé príspevky vedia človeka inšpirovať. Nemyslím si, že toto fórum je iba pre snobov. Hifi je náš koníček, hobby. Keď si už písal o autách, poznám ľudí, čo majú Porsche, je to ich záľuba a vôbec nie sú milionári. Jednoducho - toto nie je časopis Forbes.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: RAMÉNKO P 1101

Příspěvek od YamahaMan »

Presne ako píše Aretax :thumbup:
Každý nejako začínal a nie všetci sú milionári, tiež poznám chlapa, ktorý býva v jednoizbáku /nie úplne zariadenom/ ale má Harley-ku za neviem koĺko a na zimu si ju dáva do tej jednej izby... Prosto fanda ale trocha z inej oblasti.

To PCH: máš pravdu, OM Black je skvelá MM prenoska, konkurovať /podľa toho, čo som počul/ jej v rámci cenovej hladiny a kvality napr. OM40 ka.
Tú mám objednanú aj na základe posluchu a recenzii.
efičák
Příspěvky: 660
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: RAMÉNKO P 1101

Příspěvek od efičák »

Vítám Tě na fóru, rozšíříš naši základnu a je mi sympatické, žes nejdříve pročetl příspěvky a pak založil vlákno.
Dost lidí píše jen inzeráty, nebo první příspěvek je dotaz a už nesdělují výsledek, nebo se nepodělí o zkušenosti.
Že přispívají lidé z nejvyšší vrstevnice audio kopce je dobře. Znám hodně lidí s ohromujícími aparaturami, co nesdělí ani písmenko. Zkušenosti mají ale nepodělí se.
Jedna věc je číst M. Fremera a cizí fóra jako já překladačem :) a druhá když to někdo koupí a napíše zde. Např. o měděných slipmatech Micro Seiki vím 15 let, ale až Zabiny do toho praštil a podělil se.

O P 1101 tu píšeme dlouho, v dobách, kdy se v Litoveli dělalo 200t. gramofonů ročně, to bylo to nejlepší ramínko.
Dieter mi poslal naskenované stránky časopisu Hudba a zvuk, pošlu ti to.

S podobným gramofonem mám čerstvou zkušenost. Kamarád přinesl doma dělaný podvozek s tím to ramínkem. Také lepší ložisko a talíř, vylepšené odpružení motorku a ramínko v prvotřídním stavu. Přenoska Music Hall Tracker má takový Nagaoka zvuk, a spolu to ladilo.
Stav ložisek ramínka rozhodne, zda gramec využije kvality přenosky 2M Black. I kdyby ne, bude to určitě lepší než redka.

Nejlepší je si to doma vyzkoušet. Mám teď Denon dl-110, Nagaoka mp 15, Yamaha MC 7, Ortofon OM5 a Music Hall Tracker . Gramec s eskovým ramenem a SME headschellem a můžu si hrát jako kolegové zabiny, Japex a další. Buď má člověk kliku a koupí logicky nesmyslnou přenosku dražší než gramofon a hraje to. Nebo pročítá fóra a recenze a pak není spokojen s výsledkem.
Dát na PJ Xpression II. MC HO Hana SH https://www.altei.cz/altei-shop/hana-sh/ by mě nenapadlo. A přece hraje. Fantasticky.
Zvuk dobrý - všechno dobré
novak.chotutice@seznam.cz
Příspěvky: 20
Registrován: 09 říj 2019 20:06

Re: RAMÉNKO P 1101

Příspěvek od novak.chotutice@seznam.cz »

Především Vám všem děkuji za reakce.
S tím srovnáním gramofonů a aut jsem to asi trochu přehnal. Ale když někam vstoupím tak napřed sundám čepici a představím se. Jsem ze staré školy. Trocha skromnosti neublíží.
Projížděl jsem i jiná fóra např. HIFIroom.cz a vadí mi, když tam někdo nový položí dotaz a za reakce kolegů nejen že nepoděkuje, ale ani na ně nezareaguje.

Taky jsem tam položil dotaz:
Re: Nastavení ramena NC 440/450
Příspěvek od novak » 14 úno 2019 18:2
Ahoj všichni,
mám prosbu - dotaz a nechci zakládat další vlákno. Měnil jsem v raménku p 1101 vložku - místo OMB 5 jsem dal 2M RED. Asi je těžší, tak jsem odsunul dozadu to zadní závaží ze kterého vychází to raménko s malinkým závažím a nastavil jsem 0. pak jsem nastavil 1,7 g na digit váze tím malinkým bočním závažím. A nyní konečně k věci, nerozhodil jsem nějak to vyvážení - kompenzaci toho "J" tvaru raménka ? Asi se má správně nastavovat nulu pomocí toho samostatného, které je blíž ke kardanu. Tak nevím jestli jsem něco nepokazil.
Děkuji předem odborníkům na toto raménko.

Přišlo docela dost reakcí ale moc mi to nepomohlo. A na druhý, doplňující dotaz nikdo nereagoval.

Tak jsem zapojil selský rozum - nevím zda je to správné - co myslíte ?
Myslím že raménko tvaru J, aby nebyl namáhán kardan kloub příčně (jakoby na krut), je právě kompenzováno tím závažíčkem na tom pomocném raménku se zápichy. "S"raménko se v té podélné ose asi vyvažuje svým tvarem.? Jelikož 2M RED je asi 2 g těžší než přen. OM a vzdálenost hrotu přenosky od osy raménka je zhruba stejná jako vzdálenost osy pomocného raménka, tak bych ty 2 g také přidal na to malé závažíčko. Samozřejmě zápichy nebudou odpovídat vyvážení, ale stejně používám váhu a místo té kuličky s pérkem jsem tam tam dal červík.

Já vím je to moc dlouhé čtení, ale konečně k 2M BLACK.
Čekal jsem reakce typu....
...tato přenoska ti vytáhne a zesílí všechny pazvuky a rezonance toho nekvalitního raménka, chvění motorku, kup raději nové gramo ...atp. Gramo neprodám - emoce a s tou REDkou hraje docela slušně - podle mne.
To se ví, přenoska je dost drahá a kdyby se zvuk měl zhoršit tak to by bylo na mašli. Taky mě napadlo, kdyby ji měl někdo v šuplíku, že bych ji třeba vyzkoušel.?.?
Tak co mám to risknout a koupit ji ?
Díky a hezký večer
Novák
novak.chotutice@seznam.cz
Příspěvky: 20
Registrován: 09 říj 2019 20:06

Re: RAMÉNKO P 1101

Příspěvek od novak.chotutice@seznam.cz »

aretax píše: 24 říj 2019 06:56 K prenoske sa Ti vyjadrovať nebudem, MM nie je moja oblasť, ale určite sa nájde niekto, kto Ti poradí. Mňa by iba zaujímalo, prečo máš tie komplexy? Väčšinu z nás zaujíma hudba a jej kvalita a doteraz som nezaznamenal, že by sme sa porovnávali podľa toho, na akých autách jazdíme, prípadne či jeme každý deň bifteky, alebo iba čisté zemiaky. Väčšinou ani nevieme, kto má aké auto. Keď si sa rozhodoval sem vstúpiť, mohol si si prečítať viac príspevkov, aby si vedel, o čo ide. Niekto má drahšiu aparatúru, iný lacnejšiu ale v tom nikdy nebola podstata členstva. Skoro každému (s výnimkou rypákov) ide o to, aby si zvukovo polepšil a z mnohé príspevky vedia človeka inšpirovať. Nemyslím si, že toto fórum je iba pre snobov. Hifi je náš koníček, hobby. Keď si už písal o autách, poznám ľudí, čo majú Porsche, je to ich záľuba a vôbec nie sú milionári. Jednoducho - toto nie je časopis Forbes.
Díky za Tvoji reakci
a dodávám:
Mě samozřejmě zajímá také především hudba, ale asi každý chce stále zlepšovat kvalitu zvuku v rámci svých možností (i finančních).
novak.chotutice@seznam.cz
Příspěvky: 20
Registrován: 09 říj 2019 20:06

Re: RAMÉNKO P 1101

Příspěvek od novak.chotutice@seznam.cz »

PGH píše: 24 říj 2019 06:45 Jestli múžu reagovat k těm přenoskám, nepovažuju se za hifistu.ale pouze posluchače hudby. Tu 2 M Red jsem měl asi 5 let a docela dobrý pak jsem pořídil 2 M Blue a zlepšíní hlavně v basech a dynamice jenže po roce jsem poškodil svou neopatrností hrot ale v tu dobu mě kamarád nabidl za skvělou cenu svou 2 M Black a jeji zvuk to už je uplně jina a hodně vysoká liga. Prostě hraje.to fantasticky, mezi MM prenoskama asi težko hledat něco o dost lepšího.
Díky za naději, že by to mohlo fungovat,
ale jaké máš gramo neb raménko ?
Já se obávám jen jednoho, aby tato super citlivá přenoska nevytahovala nějaké pazvuky neb rezonance. To moje raménko je zachovalé, jsem 1. majitel a chovám se k němu dobře.
novak.chotutice@seznam.cz
Příspěvky: 20
Registrován: 09 říj 2019 20:06

Re: RAMÉNKO P 1101

Příspěvek od novak.chotutice@seznam.cz »

MilanP. píše: 24 říj 2019 10:58 Presne ako píše Aretax :thumbup:
Každý nejako začínal a nie všetci sú milionári, tiež poznám chlapa, ktorý býva v jednoizbáku /nie úplne zariadenom/ ale má Harley-ku za neviem koĺko a na zimu si ju dáva do tej jednej izby... Prosto fanda ale trocha z inej oblasti.

To PCH: máš pravdu, OM Black je skvelá MM prenoska, konkurovať /podľa toho, čo som počul/ jej v rámci cenovej hladiny a kvality napr. OM40 ka.
Tú mám objednanú aj na základe posluchu a recenzii.
Díky za názor, ta OM 40 - to je Ortofon ? Na jejich stránkách jsem ji nenašel. Kouknu na zahraniční WEBy.
novak.chotutice@seznam.cz
Příspěvky: 20
Registrován: 09 říj 2019 20:06

Re: RAMÉNKO P 1101

Příspěvek od novak.chotutice@seznam.cz »

efičák píše: 24 říj 2019 11:42 Vítám Tě na fóru, rozšíříš naši základnu a je mi sympatické, žes nejdříve pročetl příspěvky a pak založil vlákno.
Dost lidí píše jen inzeráty, nebo první příspěvek je dotaz a už nesdělují výsledek, nebo se nepodělí o zkušenosti.
Že přispívají lidé z nejvyšší vrstevnice audio kopce je dobře. Znám hodně lidí s ohromujícími aparaturami, co nesdělí ani písmenko. Zkušenosti mají ale nepodělí se.
Jedna věc je číst M. Fremera a cizí fóra jako já překladačem :) a druhá když to někdo koupí a napíše zde. Např. o měděných slipmatech Micro Seiki vím 15 let, ale až Zabiny do toho praštil a podělil se.

O P 1101 tu píšeme dlouho, v dobách, kdy se v Litoveli dělalo 200t. gramofonů ročně, to bylo to nejlepší ramínko.
Dieter mi poslal naskenované stránky časopisu Hudba a zvuk, pošlu ti to.

S podobným gramofonem mám čerstvou zkušenost. Kamarád přinesl doma dělaný podvozek s tím to ramínkem. Také lepší ložisko a talíř, vylepšené odpružení motorku a ramínko v prvotřídním stavu. Přenoska Music Hall Tracker má takový Nagaoka zvuk, a spolu to ladilo.
Stav ložisek ramínka rozhodne, zda gramec využije kvality přenosky 2M Black. I kdyby ne, bude to určitě lepší než redka.

Nejlepší je si to doma vyzkoušet. Mám teď Denon dl-110, Nagaoka mp 15, Yamaha MC 7, Ortofon OM5 a Music Hall Tracker . Gramec s eskovým ramenem a SME headschellem a můžu si hrát jako kolegové zabiny, Japex a další. Buď má člověk kliku a koupí logicky nesmyslnou přenosku dražší než gramofon a hraje to. Nebo pročítá fóra a recenze a pak není spokojen s výsledkem.
Dát na PJ Xpression II. MC HO Hana SH https://www.altei.cz/altei-shop/hana-sh/ by mě nenapadlo. A přece hraje. Fantasticky.
Díky efičák, vážím si Tvé reakce, pročetl jsem mnoho tvých příspěvků.
Toto forum je pro mne jediný zdroj praktických informací, bohužel nemám žádného kamaráda, který má podobného koníčka (poslech kvalitní muziky a a vylepšování techniky).
O těch Cu a nerez slipmatech jsem toho také dost přečetl, jestli dopadne ta BLACKka, tak to byla další práce. Asi bych zkusil samo domo, můj zeť má nástrojářskou dílnu a je velice šikovný obraběč. Některé detaily mi vyráběl - OK!
Ten kamarád je zde na foru? Zkusil bych s ním dát řeč. Napadá mě nějaké zlepšení v zavěšení motorku.
Díky Novák.
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: RAMÉNKO P 1101

Příspěvek od YamahaMan »

novak.chotutice@seznam.cz píše: 24 říj 2019 19:25
MilanP. píše: 24 říj 2019 10:58 Presne ako píše Aretax :thumbup:
Každý nejako začínal a nie všetci sú milionári, tiež poznám chlapa, ktorý býva v jednoizbáku /nie úplne zariadenom/ ale má Harley-ku za neviem koĺko a na zimu si ju dáva do tej jednej izby... Prosto fanda ale trocha z inej oblasti.

To PCH: máš pravdu, OM Black je skvelá MM prenoska, konkurovať /podľa toho, čo som počul/ jej v rámci cenovej hladiny a kvality napr. OM40 ka.
Tú mám objednanú aj na základe posluchu a recenzii.
Díky za názor, ta OM 40 - to je Ortofon ? Na jejich stránkách jsem ji nenašel. Kouknu na zahraniční WEBy.
Áno, je to Ortofonka. Mne ju kúpil kámoš až v Amerike a má s ním docestovať :roll:
Ale videl som ju na predaj aj na webe....
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: RAMÉNKO P 1101

Příspěvek od PGH »

Gramofon mám Project Debut SE vytuněný Rowingem takže žádný High-end ale hraje s 2 M Black skvěle.
Odpovědět