Podložky pod LP "slipmatt"

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
Odpovědět
mac
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2011 13:57

Re: Podložky pod LP

Příspěvek od mac »

Vůbec nic to na talíři neudělá, jen to dobře přilne, a když se na to položí LP, ta se jakoby lehce přilepí a eliminuje to veškeré vlastní vibrace desky vznikající při přehrávání. Rozdíl je jasně slyšitelný, klidnější pozadí, zvuk je pevnější. Tuto podložku mám již mnoho let a nedám na ni dopustit. Předtím jsem vyzkoušel ledacos.
Gramo Michell GyroDec, ramena SME IV a Tecnoarm, Cardas Myrtle Heart a Dynavector DV10x5
mac
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2011 13:57

Re: Podložky pod LP

Příspěvek od mac »

tady něco málo o tom, jak by to mělo fungovat
http://www.acdc.com.tw/商品/美國-audioquest-sorbogel/
Uživatelský avatar
lidumil
Příspěvky: 1250
Registrován: 08 lis 2011 10:33

Re: Podložky pod LP

Příspěvek od lidumil »

Zajímavé počtení :thumbup:
Poslouchám hudbu, která se mi líbí, mám to co mám a co jsem ochoten zaplatit.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Podložky pod LP

Příspěvek od Frogyman »

Tak jsem si hrál se slipmaty i clampy, ale protože je toho víc i mimo podložky, napíši všechny poznatky do svého vlákna. Viz:
http://highendforum.cz/viewtopic.php?f= ... 513#p66513
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od aretax »

Vzhľadom na množstvo príspevkov na túto tému v rôznych vláknach som sa rozhodol na túto tému založiť nové vlákno. Bol by som rád, keby všetci, čo majú skúsenosti s rôznymi podložkami sem uverejnili svoj príspevok, aby sme všetky podložky mali "pod jednou strechou". Naposledy uverejnil svoj príspevok Terahera so svojim medeným slipmattom. Ja som mal pôvodne ten istý, ktorý som si upravil takto:
(Tie kocky sú zrkadlo steny za gramom).
Pôvodný plný medený slepmatt hral pomerne vysoko a mal zdôraznené výšky. Po mojej úprave sa zvuk posunul dole, spevneli a vyčistili sa basy, vystúpili stredy a výšky sa príjemne "usadili" bez ich zdôraznenia. Podstate sa zlepšila lokalizácia nástrojov a priestor, zvuk je vzdušnejší.
Ďalší slipmatt je nerezový:
Basy sú podané veľmi čisto a presne, sú o niečo tenšie, ako pri medi, ale na druhej strane čistejšie. Priesor je vynikajúci, velkovo je zvuk vyššie, výšky sú viac kovové, ako pri plnej medi a stredy nie sú tak vpredu, ako pri mojom upravenom medenom slipmatte.
Záver: plný medený slipmatt mi hral najhoršie, upravený medený hrá veľmi univerzálne pri všetkých žánroch, nerezový je lepší pri nahrávkach, ktoré sú viac basové a na akustickú hudbu, napr. pri LP od ACT. Sú to diametrálne odlišné slipmatty, rozdiel je veľmi počuteľný a najlepšie je používať obidva a meniť ich podľa štýlu hudby a stavu LP. Niektoré LP, ktoré mali slabú dynamiku nerezový slipmatt dokáže "oživiť.
Teraz ešte budem odvrtávať aj nerezový slipmatt.
Slipmatt 002.JPG
Slipmatt 005.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
terahera

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od terahera »

Aretax,jde vidět,že jsi se do toho teda opřel :thumbup: Je jasné,že každá podložka se bude chovat u každého jinak,a jak píšeš,rozdíly jsou zřetelně slyšitelné.Já měl možnost porovnat pouze Sasuv a Dastuv,Dastuv se u mně jevil zvukově lépe.Každopádně i ten základní měděný bez výřezu je neskutečný rozdíl oproti běžným slipmatum.U mě se zpresnily basy,celé to vylezlo víc dopředu,víc doznivaji nastroje a celkové zklidnění na pozadí.Už si nedokážu představit poslouchat s klasickým slipmatem :cool:
terahera

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od terahera »

Každopádně,když u je tu samostatné vlákno na téma podložek,musím poděkovat Sašovi(Zabiny) za odvahu investovat nemalé peníze na nákup měděného slipmatu,čímž se to všechno rozjelo a přišlo se vlastně díky tomu,jak obrovský posun díky tomu to je a Honzovi(Dasta) za zrealizování perfektní kopie,která je za pár drobných proti originálu a tím pádem dostupná i pro hifisocky,jako já :lol: :thumbup:
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od aretax »

Súhlasím s Tebou v obidvoch príspevkoch. Čo sa týka prvého príspevku, aj u mňa sa pôvodný medený slipmatt javil podstatne lepší, ako pôvodný korkovo - gumený, alebo vinylový. Tie rozdiely, o ktorých som písal sú už iba medzi kovovými splimattmi a hlavne na mojom gramofóne, ktorý, ako som už písal, má 20 kg alu tanier.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Frogyman »

Aretax
díky za vlákno, bude super vše centralizovat. Osobně jsem totiž nedávno hledal info, jak měď udržovat, ale nikde jsem to nedohledal. Pokud má někdo zkušenost, jak se zbavit otisků, které nejdou hadrem přeleštit, dejte to sem... Díky :thumbup:
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Frogyman »

Tak se ke mne dostal 6mm macík, jen jsem zjistil, že už je to na Garrard bez dodatečných úprav moc. Spindl Garrarda má totiž kónický tvar, stejně tak jako otvor v talíři a když to zatížím 6mm mědí a clampem (dohromady skoro 5kg), tak se talíř tak "zakousne" do špindlu, že to nejde skoro sundat. Což je divný, protože na fotkách z realizací "na západě i východě" dávají majitelé mnohem větší zátěž a nikdo o takovém problému nemluví. Jen všude doporučují pořídit nové ložisko, jehož součástí je i nový spindl. Třeba jiný materiál spindlu nedovolí takové "zakousnutí" talíře? No uvidím, teď zjišťuji, který bude nejlepší a pak koupím. Do té doby ale pojedu s 3mm verzí.
A zvuk u 6mm? Po prvním přehrání mám pocit, že 3mm jsou lepší. U 6mm je toho všeho již "až moc". Možná to přesněji popíše Valderon, který se ve chvíli, kdy jsem to zkoušel u mne na chvilku otočil.
Za sebe ale dávám 6mm ještě šanci a určitě jej budu zkoušet, jak vyřeším jeho následné sundávání atd...
IMG_20190729_130749.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Dasta »

Otisků na mědi lze se dobře zbavit přípravkem " SITOL".
Je to cídidlo na kovy,sklo a zrcadla.K sehnání v drogerii za 24kč.
Stačí nanést hadříkem na kov a rozleštit.Na údržbu mědi, aby byla stále lesklá, stačí přetřít hadříkem 1x za měsíc, nebo dle potřeby.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od YamahaMan »

Dasta píše: 05 srp 2019 09:31 Otisků na mědi lze se dobře zbavit přípravkem " SITOL".
Je to cídidlo na kovy,sklo a zrcadla.K sehnání v drogerii za 24kč.
Stačí nanést hadříkem na kov a rozleštit.Na údržbu mědi, aby byla stále lesklá, stačí přetřít hadříkem 1x za měsíc, nebo dle potřeby.
:thumbup:
Píšem si - keby sa zadaril ten CU slipmat...
Vďaka!

Link pre SK:
https://www.drogeria-vmd.sk/sitol-cidid ... dla-300-g/
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Dasta »

Minulé úterý, když byl u mně na návštěvě koudelka jsme též na chvíli prohodili i nerezovou podložku tl 3mm.
Zvuk nás tehdy nikterak neoslovil,dal jsem tomu tedy trochu čas,po několika denním poslechu všeho možného na nerezu se můžu podělit, jak to hraje na nerezu vůči mědi a naopak.
Zprvu je třeba říci, že nerez je zvukově posazená výše než měď, v žádném případě však nemá výšek více.Abych to uvedl na správnou míru, tak výšek je stejně, u mědi navíc však je to, že nástroje mají tělo, dozvuky nástrojů jsou zřetelné,zpěv jde jakoby více z hrudníku, což bohužel u nerezové podložky není.
Na druhou stranu nerez zdá se má rychlejší , přesnější basy, po důkladném porovnání zjistíte, že tomu tak není, pouze nejdou tak hluboko, tak se zdají rychlejší.
Je to tedy o preferencích, kdo má rád lupoidní zvuk plný detailů zvolí nerez,
kdo upřednostňuje ve zvuku hloubku nástrojů až holografické zobrazení scény, analogový projev, zvolí měď.
Je dobré mít obě podložky, nerezová se velmi dobře hodí na nové výlisky, které jsou někdy hodně posazené do spodu, např.titul "Privateering" Marka Knopflera, kde na mědi Markův Fender krásně pluje prostorem plný šťavnatých tónů, na nerezu jasně vystoupí do popředí a exceluje, až běhá mráz po zádech.
Těžko rozhodnout.
Já si nechám obě, protože na obou je to výborné i když jiné.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
terahera

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od terahera »

Super typ ten Sitol,já jsem si ho polil pivem hned při rozbalování a nevěděl jsem,jak ho nalestit :cool:
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od YamahaMan »

Dasto a testoval niekto ten mosadzný z Ebay-u?
Myslím, že niekto písal - že ho objednal ale si nepamätám, kto...
Bolo by SUEPR porovnať "SILNÚ TROJKU" .
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Dasta »

Ten mosazný z Ebay jsme netestovali, protože ho nemáme.
Připravuje se však výroba mosazné podložky, jak kombinace s mědí, tak čistě mosazný.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
terahera

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od terahera »

Ten mosazny z ebay jsem měl objednávat já,ale po dohodě s klukama jsem od toho upustil s tím,že jej budou dělat
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od YamahaMan »

Ok kluci, držím palce a teším sa na report!
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Frogyman »

Ještě jeden typ od kamaráda na telefonu k čistění...
Po vzoru nějakých amíků zkusil měděný slipmat napatlat kečupem, po 5 minutách pak opláchnout vodou a setřít mikrovláknovou utěrkou. Zrcadlový lesk je prý pak dokonalý... To musím vyzkoušet, ale až nebude nikdo doma, ať nejsem za úplného magora :lol:

PS: našeptávačem je v tomto případě Roman2 - prý nemá čas to na fórum psát...
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od aretax »

zabiny007 píše: 05 srp 2019 08:59 Aretax
díky za vlákno, bude super vše centralizovat. Osobně jsem totiž nedávno hledal info, jak měď udržovat, ale nikde jsem to nedohledal. Pokud má někdo zkušenost, jak se zbavit otisků, které nejdou hadrem přeleštit, dejte to sem... Díky :thumbup:
Čistú meď nijako nezbavíš oxidácie - aj bez otiskov veľmi rýchlo oxiduje. Možnosti na stabilizáciu sú nasledovné: eloxovanie (už to tu bolo a bola z toho hádka, ale eloxovať sa dajú všetky kovy, ktoré vytvárajú oxidy), prípadne pokovovanie iným kovom (striebro, zlato a pod.), plazmové pokovovanie prakticky akýmkoľvek kovom v akokoľvek silnej vrstve (Al, Ti, ...) - kedysi to robili v Bratislave pri stavbe Prístavného mostu - je pokovovaný niekoľko milimetrovou vrstvou Al, (ešte mám doma titanom pokovovaný hlinený kvetináč), potom sa celé zariadenie presťahovalo niekde do Prahy, ale sú to pomerne náročné úpravy, ďalšia možnosť je lakovanie tenkou vrstvou laku, môže byť aj spray na automobily. Najjednoduchšia možnosť je vyleštenie pastou, ktorá zároveň vytvára ochrannú vrstvu, napr. Neoxid (veľmi populárny za komunizmu, ale mne sa podarilo pred pár rokmi toto leštidlo kúpiť), prípadne niečo, ako bol Silichrom. Meď preleštená takýmito pastami vydrží podstatne dlhšie lesklá, ako po klasickom leštení. Stačí ju občas preleštiť a je odolná aj voči prstom. Nie je vhodný Sidol, ktorý síce meď odmastí, ale nevytvorí ochrannú vrstvu. Ja chcem medený kotúč nalakovať acetónovým lakom. Na rozdiel od ostatných lakov (polyuretán, syntetický lak a pod.) dá sa naniesť vo veľmi tenkej vrstve.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od aretax »

Dasta píše: 05 srp 2019 14:16 Minulé úterý, když byl u mně na návštěvě koudelka jsme též na chvíli prohodili i nerezovou podložku tl 3mm.
Zvuk nás tehdy nikterak neoslovil,dal jsem tomu tedy trochu čas,po několika denním poslechu všeho možného na nerezu se můžu podělit, jak to hraje na nerezu vůči mědi a naopak.
Zprvu je třeba říci, že nerez je zvukově posazená výše než měď, v žádném případě však nemá výšek více.Abych to uvedl na správnou míru, tak výšek je stejně, u mědi navíc však je to, že nástroje mají tělo, dozvuky nástrojů jsou zřetelné,zpěv jde jakoby více z hrudníku, což bohužel u nerezové podložky není.
Na druhou stranu nerez zdá se má rychlejší , přesnější basy, po důkladném porovnání zjistíte, že tomu tak není, pouze nejdou tak hluboko, tak se zdají rychlejší.
Je to tedy o preferencích, kdo má rád lupoidní zvuk plný detailů zvolí nerez,
kdo upřednostňuje ve zvuku hloubku nástrojů až holografické zobrazení scény, analogový projev, zvolí měď.
Je dobré mít obě podložky, nerezová se velmi dobře hodí na nové výlisky, které jsou někdy hodně posazené do spodu, např.titul "Privateering" Marka Knopflera, kde na mědi Markův Fender krásně pluje prostorem plný šťavnatých tónů, na nerezu jasně vystoupí do popředí a exceluje, až běhá mráz po zádech.
Těžko rozhodnout.
Já si nechám obě, protože na obou je to výborné i když jiné.
Oveľa lepšie si to opísal, ako ja. U mňa je to presne tak, ako píšeš. Aj ja si nechávam obi dva. Zajtra by som mal mať hotový aj mosadzný - aj s vyrezaním otvorov a ešte plánujem zohnať aj bronz. Základným prvkom mosadze (okrem Cu) je Zn, bronzu zas Sn (podľa typu a použitia od 30% do 46%). Chcel by som zohnať práve ložiskový bronz so 46% Sn. Ale ako zisťujem, je dosť veľký problém zohnať ho v tvare platne, či pásu.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od YamahaMan »

Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Frogyman »

Když jsme v tom testování a zkoušení všelijakých slipmatů, materiálů a jejich kombinací, tak jsem minulý týden neodolal a koupil na ebay lehce jetý karbonový slipmat. Tloušťka 0,3mm. Tak jsem na něj docela dost zvědav :-)
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Frogyman »

zabiny007 píše: 05 srp 2019 09:04 Tak se ke mne dostal 6mm macík, jen jsem zjistil, že už je to na Garrard bez dodatečných úprav moc. Spindl Garrarda má totiž kónický tvar, stejně tak jako otvor v talíři a když to zatížím 6mm mědí a clampem (dohromady skoro 5kg), tak se talíř tak "zakousne" do špindlu, že to nejde skoro sundat. Což je divný, protože na fotkách z realizací "na západě i východě" dávají majitelé mnohem větší zátěž a nikdo o takovém problému nemluví.
Tak jsem teď výše uvedené řešil s jedním anglickým prodejcem náhradních dílů na Garrard a ten mne uklidnil, že je to v pořádku a běžné u každého Garrarda, když se použije těžší talíř nebo clamp. Ničemu to nevadí, jen je potřeba pak talíř sundávat ve dvou. Jeden jej nadzvedne a druhý nějakým plastovým nebo dřevěným kladívkem lehce klepne do trnu, aby se spojení uvolnilo. :lol:
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od aretax »

A nebolo by jednoduchšie otvor v slipmate jednoducho pilníkom zväčšiť o pár desatín mm?
MilanP: ten lak vyzerá naozaj super, ale čo to obrovské balenie? S tým by som nalakoval tisíce slipmatov. Ale podľa mňa je to klasický, ľudovo povedané - acetónový lak a dostať ho bežne kúpiť v lesklej a aj matnej verzii v balení 0,7 kg. Ale najjednoduchšie riešenie sa mi javí kúpiť jeden bezfarebný autospray. S jedným sprayom nalakujem cca 3 slipmaty. Nezabudni, že vrstva musí byť veľmi, veľmi tenká, aby neovplyvnila zvuk.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Frogyman »

aretax píše: 06 srp 2019 06:50 A nebolo by jednoduchšie otvor v slipmate jednoducho pilníkom zväčšiť o pár desatín mm?
Pokud toto bylo na mne, tak určitě nebylo. Velikost otvoru slipmatu na to nemá vliv. Je to způsobeno typem uchycení talíře na středový trn. Pro lepší představu možná pomůže obrázek ložiska, kde je vidět na středovém trnu zkosení, na které se nasazuje talíř, který má tvar opačný. A čím větší zátěž na slipmat dávám, tím více se do sebe oba kusy "zakousnou"...

Obrázek
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
matori
Příspěvky: 187
Registrován: 01 bře 2018 13:07

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od matori »

Nedivte se, že se to zakousne. Je to vlastně konus (dobře povrchově upravený) a ten jak známo drží velmi dobře. A váha je jak ťuknutí kladívkem. Prostě princip spoje - kolík. A určitě je na tomto spoji lepší přenos točivého momentu jak obyčejná oska.

Něco k těm slipmattům -pominu materiál. LP leží na tvrdé podložce na rozdíl od měkkých slipmattů. Určitě žadný tlumící efekt, takže přenos na jehlu- "tvrdší". A co nějaké zpětné rezonance, kmity. Třeba neměřitelné, ale na citlivé přenosce ????. Ani žádný "prokluz" na měkkém slipmattu.

Pak je ke zvážení jaký je samotný talíř-hliník (slitiny), bronz, akryl atd. No a vzájemné spojení materiálů - ? Bronz na AL, Měď na akrylu, na duralu atd.
Položte si otázku. Proč jsou zvony bronzové?
Prosím neberte to jako vědátorské a odborné, ale tak nějak logicky uvažuju.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Frogyman »

Jeden zkušenější kolega, když jsem s ním podložky před zakoupením mědi řešil, mi na dotaz k různým slitinám mědi řekl: "Bronz patří na zvony, mosaz na kliku a na gramofon dej co nejčistší měď. Tak to dělali v micro-seiki a věděli co dělají, protože jejich top gramofony nejsou dodnes překonány... " :lol:

A stejně tak asi věděli co dělají u Garrarda, když vymysleli kónický tvar, protože jejich gramofony 301 a 401 jsou dodnes ceněné a je možné je vidět v top instalacích po celém světě... :angel:
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
matori
Příspěvky: 187
Registrován: 01 bře 2018 13:07

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od matori »

zabiny 007 - kolega má fištrón. Na průmce se to bralo v nauce o materiálech. Prostě martenzit a kalení to byl základ. :smile: Ale je to asi tak na normální dedukci.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Frogyman »

Jj, kalení byl a je základ na každé střední :lol: :lol: :lol:
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od aretax »

matori píše: 06 srp 2019 12:41 Nedivte se, že se to zakousne. Je to vlastně konus (dobře povrchově upravený) a ten jak známo drží velmi dobře. A váha je jak ťuknutí kladívkem. Prostě princip spoje - kolík. A určitě je na tomto spoji lepší přenos točivého momentu jak obyčejná oska.

Něco k těm slipmattům -pominu materiál. LP leží na tvrdé podložce na rozdíl od měkkých slipmattů. Určitě žadný tlumící efekt, takže přenos na jehlu- "tvrdší". A co nějaké zpětné rezonance, kmity. Třeba neměřitelné, ale na citlivé přenosce ????. Ani žádný "prokluz" na měkkém slipmattu.

Pak je ke zvážení jaký je samotný talíř-hliník (slitiny), bronz, akryl atd. No a vzájemné spojení materiálů - ? Bronz na AL, Měď na akrylu, na duralu atd.
Položte si otázku. Proč jsou zvony bronzové?
Prosím neberte to jako vědátorské a odborné, ale tak nějak logicky uvažuju.
Presne tak uvažuje každý technik. Ale pri slipmate sa nejedná o utlmenie vibrácií, ale naopak, o čo najlepší ich prenos prenoskou. Princíp gramofónu je snímanie "nerovností" v drážke, čo sú vlastne želané vibrácie. Vibrácie utlmíš mnoho spôsobmi (korok, filc, guma a pod.). Pri všetkých tzv. antivibračných podložkách oproti kovovým je zvuk viac utlmený, menej vzdušný, basy sú viac rozmazané, výšky menej kovové atď. To sa jedná skôr o ovplyvnenie LP vibráciami s podložky. Preto je pri každom materiály iný zvuk, preto majú výrazný vplyv rôzne odvŕtania a pod. Platí tu Zákon akcie a reakcie. V tomto prípade sila prenosky sa prenáša na LP a LP rovnakou silou "odpovedá" prenoske. Ak je podložka mäkká, túto spätnú silu pohltí. Ako píšeš - prenosky sú mimoriadne citlivé a túto silu dokážu zachytiť. Rezonovanie by pri kvalitných prenoskách nemal byť problém. Problém je v tom, aby prenoska snímala všetky impulzy z LP a aby sa tieto nepohlcovali v podložke. Záverom toľko - pre nás všetkých je dôležitý zvuk a ten je s kovovými podložkami jednoznačne lepší a to hlavne v detailoch, čo moje vysvetlenie potvrdzuje. Mnohé skúšky mi potvrdili, že čím mäkkšia je podložka pod LP, tým je zvuk "gulatejší", menej detailný a menej vzdušný. Najviac sa to prejavuje na basoch, ktoré strácajú konkrétnosť a na výškach, ktoré síce sú silné, ale je dosť ťažko odlíšiť, či bubeník udiera na kov, drevo, alebo iný materiál. Aj rozloženie hudobníkov je ťažšie lokalizovateľné. Najhoršie mi hrali rôzne filce a kože, o niečo lepšie korok a najbližšie kovu hrali LP na vinylovej podložke. Aj u kovových podložiek je počuť výrazný rozdiel vo zvuku, ktorý je daný mernou hustotou a hmotnosťou použitých materiálov, napr. Cu hrá nižšie, ako nerez, zaujímavý by mohol byť cínový bronz s olovom - ťažko sa dá zohnať v paltniach.
Naposledy upravil(a) aretax dne 06 srp 2019 16:04, celkem upraveno 1 x.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Zdeny »

Já teda kalil až na vejšce, protože na gymplu mě táta hned po kalení popustil :lol: :lol: :lol:
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
Ramones
Příspěvky: 565
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Ramones »

zabiny007 píše: 05 srp 2019 21:32
zabiny007 píše: 05 srp 2019 09:04 Tak se ke mne dostal 6mm macík, jen jsem zjistil, že už je to na Garrard bez dodatečných úprav moc. Spindl Garrarda má totiž kónický tvar, stejně tak jako otvor v talíři a když to zatížím 6mm mědí a clampem (dohromady skoro 5kg), tak se talíř tak "zakousne" do špindlu, že to nejde skoro sundat. Což je divný, protože na fotkách z realizací "na západě i východě" dávají majitelé mnohem větší zátěž a nikdo o takovém problému nemluví.
Tak jsem teď výše uvedené řešil s jedním anglickým prodejcem náhradních dílů na Garrard a ten mne uklidnil, že je to v pořádku a běžné u každého Garrarda, když se použije těžší talíř nebo clamp. Ničemu to nevadí, jen je potřeba pak talíř sundávat ve dvou. Jeden jej nadzvedne a druhý nějakým plastovým nebo dřevěným kladívkem lehce klepne do trnu, aby se spojení uvolnilo. :lol:
Stejný postup je i u mnohem levnějších strojů, třeba celé řady Technics 3xxx
matori
Příspěvky: 187
Registrován: 01 bře 2018 13:07

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od matori »

aretax- napsal jsi úplně přesně. Myslel jsem to zrovna tak jako ty , ale nechtělo se mi to rozepisovat hned napoprvé, čekal jsem na reakci mého nástřelu, ale byl jsi rychlejší. :thumbup:
efendi
Příspěvky: 33
Registrován: 24 říj 2013 13:22

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od efendi »

Ahojte.
Ako velky fanda analogu sledujem debatu o slipmatoch od zaciatku a tak mi neda sa opytat. Najde sa tu niekto kto by mi bol ochotny vyrobit a predat v rozumnej cene medeny slipmat? Idealne tu kopiu Micro seiki Cu-180.
Pre zaujimavost bolo by to na DIY gramo osadene ramienkami Saec WE-308N a WE- 407/23. Tanier hlinikovy priblizne 4kg nadnasany neodymiovym magnetom. Za pripadnu ponuku vopred dakujem.
Uživatelský avatar
ivanb_cko
Příspěvky: 175
Registrován: 09 čer 2012 21:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od ivanb_cko »

efendi píše: 08 srp 2019 19:50 ...DIY gramo osadene ramienkami Saec WE-308N a WE- 407/23. Tanier hlinikovy priblizne 4kg nadnasany neodymiovym magnetom.
Pochlub se fotkou DIY strojem..? Na takové věci se vždycky rád kouknu - navíc když jsou osazeny fantaytickými raménky jako SAEC!

Mimochodem jsem se také stal majitelem měděného slipmatu (velké díky Dastovi), konkrétně tl. 6mm. Ten mi jednak vyřešil problém s výškou ramen nad talířem - nemusím již používat spacer mezi přenosku a hlavu ramene u Space Ace arm a druhak si ověřil i změnu zvuku s tímto slipmatem! Ta je skutečně ihned znatelná a najednou je poslech vinylu hodně o něčem jiném - zvuk je konkrétnější a přednes prezentnější (jestli je ten popis smysluplný :?: )
Ještě jednou díky Honzo.
fullsizeoutput_5ad.jpeg
fullsizeoutput_5b0.jpeg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Luxman DA-06 & Audirvana Plus /Denon DN-961FA /Luxman PD-444 w Wheaton Triplanar mkII & VDH MC-10 + Dynavector DV 505 & Ortofon MC25E /Audiokultura Iskra 1 /Jeff Rowland Concentra I /[audio physic] Scorpio
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Dasta »

Ivane,
Krásný gramofon, hodně příjemných chvil při poslechu přeji.
efendi,
Myslím, že bych Ti dovedl pomoci,zašli prosím na mojí SZ tvoje tel. číslo,domluvíme se.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od fox »

Pánové, co na to říká ložisko ? Nebude vyšší zatížení pro něj likvidační ?
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od Dasta »

fox,
Konzultoval jsem tento problém,neb jsem měl též obavu, přesně z tohoto co píšeš,se servisním technikem, který servisuje Technicse již řadu let, byl jsem ujištěn,abych byl bez obav,že takové ložisko uveze dospělého chlapa.Nicméně, kdyby se něco stalo,ložiska na Technicse jsou stále k sehnání.
Podobnou odpověď dostal i Terahera od Lubora, když se ptal na ložisko u gramofonu ProJect.
Přes všechna ujištění jsem se bál na svém gramofonu otestovat šestimilimetrovou podložku, která váží asi 3,5kg.
Slabší podložky, myslím nepředstavují problém, třímilimetrová váží 1,7 kg a
1,5mm přesně polovinu,t.j.85dkg, o15 deka víc, než originál guma, která byla v příslušenství gramofonu.
Pro zajímavost uvedu, že jsme zkoušeli podložky i na Gyro Orbe, lépe se projevovala 1,5mm. oproti třímilimetrové.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
JAPEX

Re: Podložky pod LP "slipmatt"

Příspěvek od JAPEX »

Dasta píše: 09 srp 2019 17:09 Pro zajímavost uvedu, že jsme zkoušeli podložky i na Gyro Orbe, lépe se projevovala 1,5mm. oproti třímilimetrové.
To mě zajímá! Ale ta věta nezní tak, že by to byla markantní změna (myšleno "s" a "bez" mědi)... :-?
Odpovědět