Měření otáček gramofonu

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
Odpovědět
Pytell
Příspěvky: 831
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Měření otáček gramofonu

Příspěvek od Pytell »

Nedávno jsem objevil tuto aplikaci na mobil -- Platter - Speed, funguje super. Po stažení , mobil položíte na Clamp , pustíte měřenou rychost a na dispeji se ukáží otáčky vašeho kolotoče. Umí jak 33 tak i 45, 78 jsem nezkoušel nemám aparát. Už nebudu hledat stroboskopickou lampu a rastr. :thumbup:
Bond 007 alias Monte

Re: Měření otáček

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

ukazuje mi 33,7
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Měření otáček

Příspěvek od YamahaMan »

33,06
45,05
78 sa mi nepodarilo namerat aj ked som podlozil mobil gumickou.
To su uz take rychle otacky, ze mobil preklzuje aj na gumke...
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Měření otáček

Příspěvek od YamahaMan »

To Pytell: a ináč diik za odkaz, fakt super apka ^:)^
terahera

Re: Měření otáček

Příspěvek od terahera »

Používám podobnou appku,RPM Calculator,položí se mobil na talíř gramofonu a ukazuje aktuální rychlost
Miles
Příspěvky: 505
Registrován: 16 led 2011 17:09

Otáčky gramofonu

Příspěvek od Miles »

Obracím se na vás s dotazem eventuelně s prosbou zda jste se někdy nesetkaly s problémem na gramofonu a to konkrétně s vyššími otáčkami gramofonu
mám doma gramo Michell Orbe SE kde součástí je speed box kterým se řídí a ovládají otáčky motoru , v současné době mě talíř točí 35, 32 otáček za minutu , toto jsem měříl pomocí mobilu kde jsem stáhnul aplikaci RPM
druhý gramofon Technics SP 10 Mk 2 kde jsem prováděl kontrolu otáček prostřednictvím této aplikace mě naměřil 33, 36 což je v pořádku
speed box jsem měl v práci elektronika který neshledal žádnou chybu na plošném spoji , kondenzátory jsou v pořádku stejně tak i další součástky
jediné co jsem vyhledal na netu je tento odkaz https://www.originlive.com/hi-fi/turnta ... grade-kit/
podle slov jednohu známého je firma Michell v úpadku pokoušel jsem se do firmy psát emaily a nikdo zatím neodpověděl
ještě mě napadlo oslovit p. Žaloudka zda nebude něco vědět , uvidíme
Miles
Příspěvky: 505
Registrován: 16 led 2011 17:09

Re: Otáčky gramofonu

Příspěvek od Miles »

Přikládám fotku posledního měření
7F253545-A757-477D-9A58-D2A91FAA1D67.jpeg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
djrix
Příspěvky: 112
Registrován: 14 dub 2020 13:42

Re: Měření otáček gramofonu

Příspěvek od djrix »

Asi bych to nechal buď změřit někým pomocí měřící desky, nebo pořídil třeba toto:
https://www.muziker.cz/audio-technica-a ... REQAvD_BwE

Na téma přesnosti těch gyroskopických sensorů v mobilech jsem s někým už porovnával, na stejném gramofonu jsme oba naměřili rozdílnou rychlost, ne však tak zásadně.
Ta rychlost nejde na speedboxu doladit, nebo se jen špatně zobrazuje na mobilu a zvukově je to ok je správná ?
Miles
Příspěvky: 505
Registrován: 16 led 2011 17:09

Re: Měření otáček gramofonu

Příspěvek od Miles »

Rychlost jsem porovnával ještě s 2 gramofonem Technics SP 10 Mk 2 ten má náhon dyrect drive ,kdežto Michel má převod řemínkem
jak jsem psal na gramofonu Technics jsem naměřil tou samou aplikací otáčky 33,36 kdežto na gramu Michell to bylo 35, 38
co se týče speed boxu má oddělený toroidní transformátor mimo plošný spoj s elektronikou což je pochopitelné ,nicméně na plošném spoji jsou 2 trymry které jsou zalepené a nevím jestli je jeden na otáčky 33 ,3 a druhý na 45
pokusím se vložit fotku , třeba někdo poradí
jiriv
Příspěvky: 7
Registrován: 29 pro 2017 15:46

Re: Měření otáček gramofonu

Příspěvek od jiriv »

Používám aplikaci True Note, přímo z aplikace si vytisknete kotouč stroboskopu a aplikací následně změříte rychlost. Přijde mi to pohodlnější, než pokládat mobil na kolotoč. Jen nevím, zda je i pro android, odkaz na app store https://apps.apple.com/cz/app/true-note ... 44741?l=cs
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Měření otáček gramofonu

Příspěvek od Dieter Burmester »

Doktor Fajkert kejsi prodaval 7” desku se sinusem, k tomu se stahla appka do mobilu a merilo se. A co jsem tak zkousel, tak ze vsech techto “mobilneamaterskych” reseni to bylo presnosti nejblize.
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
djrix
Příspěvky: 112
Registrován: 14 dub 2020 13:42

Re: Měření otáček gramofonu

Příspěvek od djrix »

A pod toto řešení se podepisuji, prostě ty aplikace a telefony mají své limity a na přesné seřízení to není. Puštění sinus signálu a jeho vyhodnocení na spektrálním analyzátoru je nejpřesnější metoda.
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Měření otáček gramofonu

Příspěvek od terahera »

A proto na telefon kašlu :lol: Taky jsem měřil telefonem,akorát mě to psychicky rozdrbalo a pak jsem zjistil,že se stejnou appkou každý telefon měří jinak,proto teď,dokud neslyším nějaký problém při reprodukci,neřeším a užívám :cool:
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
efičák
Příspěvky: 660
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Měření otáček gramofonu

Příspěvek od efičák »

Mam jen subjektivni doušku k RPM.
Na otáčky moc neberu zretel, protože nemám absolutní hudební sluch. Zato stálost je důležitá aby netahala za uši například u klaviru v klasice.
Některé levné přímé náhony s ozubenými kolečky potahují nahravku s nervozitou.

Část muzikantů a posluchačů rada podladuje Áčko pod 440 Hz. Tvrdí se že se tak příjemně poslouchá.
Jsou na to i aplikace co záznam upravi.

Mam asi poměrný sluch jako většina lidi kdy vnimam ladění nástrojů k sobě. Takový školní akordeon s sladěnou cimbalovkou mě bolí.
%-(
Určitě musi být jistá přesnost přehrávání však na tisíciny bych to nehrotil. U nás podceněný VPI má remenice jimiž se dá přesnost otáček doladit.
Nebo dokoupit Speedbox .
Preji všem členům krásný zvuk a hudbu.
Zvuk dobrý - všechno dobré
efendi
Příspěvky: 33
Registrován: 24 říj 2013 13:22

Re: Měření otáček gramofonu

Příspěvek od efendi »

Miles: napadlo ma, či je na dotyčnom gramci originálny remienok alebo nejaká náhrada. Nesprávny priemer remienka môže otáčky posunúť. Rozdiel dvoch celých otáčok oproti norme je už dosť na to, aby si sa tým zaoberal. Tenší remienok by pomohol otáčky znížiť, ale je dosť možné, že sa to dá poriešiť aj spomenutými trimrami. Rozdiely pri meraní rôznymi telefonmi som si tiež všimol, ale bolo to rádovo maximálne v desatinách, tento prípad to asi nebude, keďže na druhom gramci otáčky sedia.
Janik
Příspěvky: 1635
Registrován: 14 pro 2020 15:35

Re: Měření otáček gramofonu

Příspěvek od Janik »

Ako pise efendi je to dost vela a moze to byt remienkom. Ja menim preventivne remienok (mam pripomienku na telefone :-D).
Gramo: Denon DP-80 DasPlinth, Ramena:Bokrand 12”,Denon DA-309 10”,Prenosky: AT33MonoAnni, EMT JSD6G, Phono: PJ RS + LPS (Rix), SUT: Entre ET-100 (MySonicLab), Preamp: SPX 2010, Koncak: SPX A40 (A class), Repro: STH12 , Filter: NA, Kable: Rix,NA,Viborg,YT
Miles
Příspěvky: 505
Registrován: 16 led 2011 17:09

Re: Měření otáček gramofonu

Příspěvek od Miles »

Dnes jsem si přinesl z práce tuto hračku aniž bych tušil že ji máme ve výdejně , večer si jednak prohrají dle rady z Anglie s nastavením otáček pomoci trimrů a pak použijí tuto vychytávku .
Co se týče řeminku ten je OK stejně jako olej v ložisku . Víc jak 10 let to dělalo dobrotu a najednou si elektronika postavila hlavu 😳
Ale to dáme dopořádku vždyť jsme strojaři hi 👍
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Měření otáček gramofonu

Příspěvek od aretax »

A čo stopky? Namerajte si počet otáčok za minútu, potom meranie aspoň 1000 ráz zopakujte a vypočítajte si priemer otáčok za min. Toto meranie zopakujte pred každou platňou. Zistíte, že Vám budú stačiť 2 - 3 platne, viac počúvať nestihnete. =))
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Miles
Příspěvky: 505
Registrován: 16 led 2011 17:09

Re: Měření otáček gramofonu

Příspěvek od Miles »

C6EF919B-9E4A-480F-9C9C-FD9AC08504F5.jpeg
09A0C58B-4666-4AFB-81DA-36150ADD2449.jpeg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
HonzaE
Příspěvky: 405
Registrován: 21 úno 2019 22:33

Re: Měření otáček gramofonu

Příspěvek od HonzaE »

efičák píše: 12 dub 2023 11:41 Nebo dokoupit Speedbox .
Miles píše... gramo Michell Orbe SE kde součástí je speed box
Oppo BDP-105D (EU) Casea mk2+zdroj
Tesla NC580 s Ortofon Super OM20, Trichord Dino MkIII / Aiwa AD-F600
Hegel H200, Denon AVC-A11XV
Magnat Vintage 620, 410, Center 6
kabeláž Sroll, Oehlbach, Audioquest, Supra, Viablue, filtry Supra
HonzaE
Příspěvky: 405
Registrován: 21 úno 2019 22:33

Re: Měření otáček gramofonu

Příspěvek od HonzaE »

Miles píše: 12 dub 2023 17:01 Dnes jsem si přinesl z práce tuto hračku aniž bych tušil že ji máme ve výdejně , večer si jednak prohrají dle rady z Anglie s nastavením otáček pomoci trimrů a pak použijí tuto vychytávku .
:thumbup: to bych u nás v práci také asi našel.
Jen máte už 5 let prošlou kalibraci ... to víš profesionální deformace :angel:

A když už prudím :lol: , tak moje stará Tesla NC 580:
33,5
45,0
dle RPM Speed and Wow
Oppo BDP-105D (EU) Casea mk2+zdroj
Tesla NC580 s Ortofon Super OM20, Trichord Dino MkIII / Aiwa AD-F600
Hegel H200, Denon AVC-A11XV
Magnat Vintage 620, 410, Center 6
kabeláž Sroll, Oehlbach, Audioquest, Supra, Viablue, filtry Supra
Rainer_LUL
Příspěvky: 6
Registrován: 16 dub 2023 23:34

Vyšší otáčky

Příspěvek od Rainer_LUL »

Dobrý den,
Chci se zeptat jako lajk a absolutní začátečník v odvětví gramofonů. Od rodiny ke mně došel gramofon Sony
PS-LX250H. Při poslechu desek se mi zdálo že jsou skladby rychlejší i když je rychlost nastavena na 33. Po použití aplikace "RPM Speed & Wow" která ukázala 34,4 otáčky jsem se snažil na internetu zjsitit čím by to mohlo být a jeden ze základních problémů je prý řemínek. Jenomže jsem se i zde na fóru dočetl že vytahaný řemínek spíše přehrávání zpomaluje než-li zrychluje. Proto bych chtěl o radu poprosit zkušenější. Sice nejsem schopen vlastnoruční opravy ale než to předám odborníkovi, chtěl bych eliminovat ty nejjednodušší problémy.
Předem děkuji za pomoc.
svartenatt
Příspěvky: 71
Registrován: 21 úno 2017 19:44

Re: Vyšší otáčky

Příspěvek od svartenatt »

Pokud je vizuálně vše v pořádku, tak na spodku jsou otvory pro seřízení rychlosti motoru. Stačí jen vhodný šroubovák a ve vypnutém stavu trochu pootočit, zapnout, změřit a tak se dostat na ideální rychlost.
Foobar2000, ASIO, Aune X1s DAC, Primare i22, Monitor Audio Silver 2.
Rainer_LUL
Příspěvky: 6
Registrován: 16 dub 2023 23:34

Re: Měření otáček gramofonu

Příspěvek od Rainer_LUL »

svartenatt - Otvory se šrouby se vskutku ze spoda nachází, jen než se do něčeho pustím tak se chci zeptat. Mám ladit pomocí obou šroubů? Proč jsou dva a na co je který?
Děkuji
Rainer_LUL
Příspěvky: 6
Registrován: 16 dub 2023 23:34

Re: Vyšší otáčky

Příspěvek od Rainer_LUL »

svartenatt píše: 17 dub 2023 10:42 Pokud je vizuálně vše v pořádku, tak na spodku jsou otvory pro seřízení rychlosti motoru. Stačí jen vhodný šroubovák a ve vypnutém stavu trochu pootočit, zapnout, změřit a tak se dostat na ideální rychlost.
Tak ještě jednou a tentokrát už snad odpovím ke správnému témautu. Po položení se pod gramofon jsem zjistil že je zde otvorů víc a ten který má u sebe text "33" nemá šroub. Mohu ještě jednou poprosit o radu? Vím že zním nejspíš opravdu hloupě ale opravdu jsem pouze lajk a nerad bych něco pokazil.
341189094_213239794677067_2430027582844571138_n.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Miles
Příspěvky: 505
Registrován: 16 led 2011 17:09

Re: Měření otáček gramofonu

Příspěvek od Miles »

Podle obrázku který jste přiložil je vidět 2 potenciometry jeden na 33 a druhý na 45 otáček
Pokud budete otáček proti směru hodinových ručiček budete otáčky snižovat v opačném případě zvyšovat , pouze to chce si obstarat buď měřák nebo šablonu na měření otáček
Miles
Příspěvky: 505
Registrován: 16 led 2011 17:09

Re: Měření otáček gramofonu

Příspěvek od Miles »

Jinak pozor aplikace RPM se vám nebude zobrazovat do nekonečna chtěl jsem porovnat proti měřáku co mám doma a ejhle už je zablokovaná píše to že ji mám abgreidovat za 370,- kč
Rainer_LUL
Příspěvky: 6
Registrován: 16 dub 2023 23:34

Re: Měření otáček gramofonu

Příspěvek od Rainer_LUL »

Miles píše: 17 dub 2023 15:53 Jinak pozor aplikace RPM se vám nebude zobrazovat do nekonečna chtěl jsem porovnat proti měřáku co mám doma a ejhle už je zablokovaná píše to že ji mám abgreidovat za 370,- kč
Dobrá, děkuji za tip.
Rainer_LUL
Příspěvky: 6
Registrován: 16 dub 2023 23:34

Re: Měření otáček gramofonu

Příspěvek od Rainer_LUL »

Miles píše: 17 dub 2023 15:50 Podle obrázku který jste přiložil je vidět 2 potenciometry jeden na 33 a druhý na 45 otáček
Pokud budete otáček proti směru hodinových ručiček budete otáčky snižovat v opačném případě zvyšovat , pouze to chce si obstarat buď měřák nebo šablonu na měření otáček
Abych byl kompletně upřímný nejsem si jistý jestli je šroubovák správný nástroj na otáčení. Nějaká rada abych nic neponičil?
20230417_161035.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Rainer_LUL
Příspěvky: 6
Registrován: 16 dub 2023 23:34

Re: Měření otáček gramofonu

Příspěvek od Rainer_LUL »

Rainer_LUL píše: 17 dub 2023 16:11
Miles píše: 17 dub 2023 15:50 Podle obrázku který jste přiložil je vidět 2 potenciometry jeden na 33 a druhý na 45 otáček
Pokud budete otáček proti směru hodinových ručiček budete otáčky snižovat v opačném případě zvyšovat , pouze to chce si obstarat buď měřák nebo šablonu na měření otáček
Abych byl kompletně upřímný nejsem si jistý jestli je šroubovák správný nástroj na otáčení. Nějaká rada abych nic neponičil?
20230417_161035.jpg

Díky youtube videu jsem zjistil že je potřeba gumu propíchnouta drážku nahmatat. Dostal jsem se na přibližných 33,4. Nevím jestli jsem tak citlivý nebo mám skladby tak naposlouchané ale furt cítím ten nepatrný rozdíl.
svartenatt
Příspěvky: 71
Registrován: 21 úno 2017 19:44

Re: Měření otáček gramofonu

Příspěvek od svartenatt »

Tak jsem přišel pozdě.
Samozřejmě lze nastavit podle sluchu a nejlépe setřídit nějak oficiálně.
Foobar2000, ASIO, Aune X1s DAC, Primare i22, Monitor Audio Silver 2.
Odpovědět