Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
Odpovědět
marasten
Příspěvky: 179
Registrován: 06 dub 2015 17:46
Bydliště: Hradec Králové

Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od marasten »

Zdravím,
je to můj první příspěvek zde na fóru a hned žádám o radu :oops:

Mám již delší dobu gramofon Pro-Ject X-tension 12" s od výroby instalovaným ramenem Pro-Ject 12cc Evolution a docela by mě lákala výměna za lepší raménko. Náhodou jsem narazil na prodej Ortofon AS-309 S 12''.
A teď, mělo by to význam po zvukové stránce? Výhoda v možnosti výměny headshelledu pro mě není až tak důležitá (jsou tam zase kontakty navíc).
Další dotaz je ohledně montáže, lze raménka jednoduše přehodit, nebo by se muselo šasi nějak upravovat? Nějak jsem nedokázal najít montážní vzdálenosti a průměry.

Pro úplnost, přenosku používám Ortofon Cadenza Bronze.
Ortofon, Pro-Ject, Audiomat, Lumin, Spendor, NA, VDH, Nordost
Bond 007 alias Monte

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Proč si myslíš, že Ortofon AS-309 S 12 je lepší ?
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od Dasta »

Marasten,
zeptej se Aretaxe, ten to tuším měnil taky za Ortofon, myslím, že tenkrát psal, že to byl posun a byl z výměny nadšen.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
marasten
Příspěvky: 179
Registrován: 06 dub 2015 17:46
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od marasten »

Bond 007 alias Monte píše:Proč si myslíš, že Ortofon AS-309 S 12 je lepší ?
To právě nevim, ale jsou věci, které tomu nasvědčují, například výrobce tuto možnost nabízí a cenových rozdíl není malý.
Ortofon, Pro-Ject, Audiomat, Lumin, Spendor, NA, VDH, Nordost
Uživatelský avatar
lidumil
Příspěvky: 1250
Registrován: 08 lis 2011 10:33

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od lidumil »

Myslím, že to fakt bude posun vpřed.
Poslouchám hudbu, která se mi líbí, mám to co mám a co jsem ochoten zaplatit.
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 36
Registrován: 09 kvě 2016 11:29

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od kutilka »

marasten píše: Nějak jsem nedokázal najít montážní vzdálenosti a průměry.
https://www.ukaudiomart.com/details/649 ... s/2094341/
2094341-bokrand-ortofon-as309-12-inch-broadcast-tonearm-lnib.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od aretax »

Ale ramienko na obrázku nie je typ Ortofon 309S. Je to oveľa, oveľa starší model.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od Frogyman »

marasten píše: Nějak jsem nedokázal najít montážní vzdálenosti a průměry.
A co třeba přímo stránky ORTOFON?

Zde jsou všechny informace:
https://www.ortofon.com/as-309s-p-650

Zde je šablona:
https://www.ortofon.com/media/15223/ort ... mplate.pdf
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
marasten
Příspěvky: 179
Registrován: 06 dub 2015 17:46
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od marasten »

Všem díky!
Montážní vzdálenosti jsem již také dohledal.
Co jsem zjistil, tak se musí na gramofonu vyměnit celá základna pro rameno za tu určenou pro Ortofon AS 309s.
Výměna základny by snad neměla být problém, měla by padnout místo té současné.
Tak jsem zvědavý jak to dopadne.
Ortofon, Pro-Ject, Audiomat, Lumin, Spendor, NA, VDH, Nordost
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od aretax »

marasten píše:Všem díky!
Montážní vzdálenosti jsem již také dohledal.
Co jsem zjistil, tak se musí na gramofonu vyměnit celá základna pro rameno za tu určenou pro Ortofon AS 309s.
Výměna základny by snad neměla být problém, měla by padnout místo té současné.
Tak jsem zvědavý jak to dopadne.
Ale píšeš o dvoch rôznych ramienakach. Ten odkaz je ramienko Ortofon 309 a píšeš o Ortofon 309 S. Toto ramienko je vyrobené v Japonsku firmou Jelco. Ortofon 309 S pasuje presne do Tvojho gramofónu - uchytenie SME (mal som ho tam namontované), žiadna základňa sa nemusí meniť. Stačí nastaviť správnu montážnu vzdialenosť. Šablóna je súčasťou ramienka. Nedá sa nastaviť pomocou bežných šablón, pretože ramienka 309 S a 309 D majú japonskú geometriu, teda iný uhol zahnutia. Pri použití štandardných šablón, resp. protraktorov je posunutie hrotu prenosky cca o 4 mm. Dá sa to kompenzovať posunutím ramienka v základni, ale potom nastáva odchýľka v snímacom uhle. Preto do týchto ramienok nepasujú prenosky Ortofon typu SPU. Až tie najnovšie ramienka napr. Ortofon 110 majú európsku geometriu.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
marasten
Příspěvky: 179
Registrován: 06 dub 2015 17:46
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od marasten »

Ale já psal vždy o Ortofon AS 309s.
A co se týká základny, tak když jsem koukal na obrázky gramofonu s tím mým ramenem a s 309s, tak ten sloupek ramene na základně nebyl na stejném místě (byl více k ose talíře).
Ortofon, Pro-Ject, Audiomat, Lumin, Spendor, NA, VDH, Nordost
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od aretax »

Nič v zlom, ale Ty si pozeral na obrázky, ja som to mal doma. Ten stĺpik ani nemôže byť na jednom mieste, pretože montážna vzdialenosť tých 2 ramien je rôzna. Odmontuj si ramienko a uvidíš princíp jeho uchytenia.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
marasten
Příspěvky: 179
Registrován: 06 dub 2015 17:46
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od marasten »

V pohohodě, nic se neděje.
Já se jen snažím dobrat výsledku, abych věděl na čem jsem.
Když to shrnu, tak mám gramofon Pro-Ject Xtension 12 s ramenem Pro-Ject 12cc Evolution a chtěl bych ho vyměnit za rameno Ortofon AS-309 S 12".
Jak to provedu a co budu potřebovat.
Staré rameno povolím a vysunu nahoru a na montáž nového ramene budu potřebovat něco další? Budu muset vyměnit i základnu ramene a dát jinou a nebo rameno dám (zasunu) do té stávající?
Je možné, že si jenom neozumíme a nebo něco špatně chápu :oops:
Ortofon, Pro-Ject, Audiomat, Lumin, Spendor, NA, VDH, Nordost
marasten
Příspěvky: 179
Registrován: 06 dub 2015 17:46
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od marasten »

Je to už delší doba (to to letí) co jsem koupil jiné raménko na můj gramofon, ale až nyní jsem se dostal k instalaci (prostě nabyl čas a nálada, přes léto prostě moc neposlouchám).
Ukázalo se, že rady mě poskytnuté mě tak nějak nepomohly, tedy aspoň né, k úspěšnému seřízení přenosky.
Když jsem žádal o radu při nedávných dnech otevřených dveří u AQ, tak jsem se akorát dozvěděl, že na můj gramofon a rameno (Pro-Ject X- tension a Ortofon AS-309S) mnou vlastněný protraktor Pro-Ject Align It je k danému účelu plně vhodný a zcela postačující (i když jsem argumentoval japonskou geometrií raménka), no tak není [-x
Vytiskl jsem si tuto montážní šablonu https://www.ortofon.com/media/15223/ort ... mplate.pdf a mám půjčenou od jednoho zdejšího člena tu samou, ale na RS-309D, nejsou stejné, ale to bude chyba tisku( na 326mm je odchylka cca 1mm). A abych se přiznal, tak mě ta šablona připadá spíše na montáž ramene než na montáž přenosky, není tam ta klasická mřížka pro nastavení "směru" přenosky, je tam jen bod pro hrot a nevím jak mám přesně nastavit šablonu vůči středu raménka.
Nyní mám aspoň nainstalované rameno ve správné montážní vzdálenosti.
Najde se tu někdo, kdo mě s tím nastavením podrobně pomůže, nebo kdo má potřebné vybavení by přijel a nastavil (cestu+ samozřejmě uhradím)?

Bohužel to vypadá, že ač jsem spoustě kamarádů dokázal seřídit přenosky na gramofonech, tak sobě to asi nedokážu :oops:
Ortofon, Pro-Ject, Audiomat, Lumin, Spendor, NA, VDH, Nordost
JAPEX

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od JAPEX »

To není šablona, ale výkres s rozměry....
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od aretax »

marasten píše: 30 říj 2019 12:52 Je to už delší doba (to to letí) co jsem koupil jiné raménko na můj gramofon, ale až nyní jsem se dostal k instalaci (prostě nabyl čas a nálada, přes léto prostě moc neposlouchám).
Ukázalo se, že rady mě poskytnuté mě tak nějak nepomohly, tedy aspoň né, k úspěšnému seřízení přenosky.
Když jsem žádal o radu při nedávných dnech otevřených dveří u AQ, tak jsem se akorát dozvěděl, že na můj gramofon a rameno (Pro-Ject X- tension a Ortofon AS-309S) mnou vlastněný protraktor Pro-Ject Align It je k danému účelu plně vhodný a zcela postačující (i když jsem argumentoval japonskou geometrií raménka), no tak není [-x
Vytiskl jsem si tuto montážní šablonu https://www.ortofon.com/media/15223/ort ... mplate.pdf a mám půjčenou od jednoho zdejšího člena tu samou, ale na RS-309D, nejsou stejné, ale to bude chyba tisku( na 326mm je odchylka cca 1mm). A abych se přiznal, tak mě ta šablona připadá spíše na montáž ramene než na montáž přenosky, není tam ta klasická mřížka pro nastavení "směru" přenosky, je tam jen bod pro hrot a nevím jak mám přesně nastavit šablonu vůči středu raménka.
Nyní mám aspoň nainstalované rameno ve správné montážní vzdálenosti.
Najde se tu někdo, kdo mě s tím nastavením podrobně pomůže, nebo kdo má potřebné vybavení by přijel a nastavil (cestu+ samozřejmě uhradím)?

Bohužel to vypadá, že ač jsem spoustě kamarádů dokázal seřídit přenosky na gramofonech, tak sobě to asi nedokážu :oops:
Ako Ti mohli nejaké rady pomôcť, keď si ich ignoroval? Prečo vlastne žiadaš o radu, keď rady dávaš sám? Ty vlastne chceš, aby Ti niekto niečo nastavil, ale tak, ako to Ty považuješ za správne. Prajem Ti veľa šťastia. Zbytočné je viac Ti písať.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
marasten
Příspěvky: 179
Registrován: 06 dub 2015 17:46
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od marasten »

Abych se přiznal, nějak si nejsem vědom, že bych někomu radil jak se má nastavovat raménko Ortofon 309S na Pro-Ject X-tension.
Dneska jsem si s tím hrál celý den a přiznám to, nevím si s tím rady.
Radil jsi mě, že mám nastavit správnou montážní vzdálenost, přiznávám, nevím jak, raménko posouvat nemohu.Montážní vzdálenost jsem opakovaně přeměřil a letí mě o 6mm.
Šablona u raménka žádná nebyla, jediné co jsem dokázal dohledat, stáhnou a vytisknout je toto :
https://www.ortofon.com/media/15223/ort ... mplate.pdf
Protraktor co mám od Pro-Jektu použít nemohu a který jiný použít nevím.
Hold moje zkušenosti nejsou na takové úrovni jako u ostatních, je to moje první výměna raménka :oops:
Ortofon, Pro-Ject, Audiomat, Lumin, Spendor, NA, VDH, Nordost
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od aretax »

To je presne tá šablóna, ktorú potrebuješ, ale musí byť v mierke 1:1 s originálnou, ktorá je priložená k ramienku. Neviem, odkiaľ si, ja jednu mám k môjmu ramienku. J e k nemu aj plastová šablóna na presné nastavenie montážnej vzdialenosti. Keby si niekedy išiel po D1 do SR, môžem Ti ju požičať. Prípadne si tu skús objednať priamo v Ortofone. Ak použiješ kalibračnú podložku, nastavíš všetko, čo potrebuješ. Navyše je to veľmi jednoduché. Protraktory sú Ti vzhľadom na japonskú geometriu (čo Ty neuznávaš) týchto ramienok nanič.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
marasten
Příspěvky: 179
Registrován: 06 dub 2015 17:46
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od marasten »

Děkuji za nabídku na zapůjčení, ale tím směrem vůbec nejezdím.
Tu šablonu jsem si vytiskl v 1:1, ale tiskárna to trochu zvětšila (na 326mm měřím cca 327mm), bohužel lepší tiskárnu v práci nemáme, ale mám k dispozici (zapůjčenou) originál šablonu na RS-309D, myslíš, že bych ji mohl použít? Vypadají stejně.
Tu plastovou bych měl snad dokázat vyrobit s přesností na 0,1mm.
Jinak já bych asi neřekl, že neuznávám japonskou geometrii, jen nevím co to přesně znamená (popravdě jsem o ní donedávna vůbec netušil, že existuje).
Abych se přiznal, pořád mě není jasné jak mám změnit montážní vzdálenost raménka na hodnotu udávanou výrobcem (nesedí mě o cca 6mm), s tím ukotvením ramene mě nejde posouvat.
Ortofon, Pro-Ject, Audiomat, Lumin, Spendor, NA, VDH, Nordost
JAPEX

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od JAPEX »

marasten píše: 30 říj 2019 20:45 Děkuji za nabídku na zapůjčení, ale tím směrem vůbec nejezdím.
Tu šablonu jsem si vytiskl v 1:1, ale tiskárna to trochu zvětšila (na 326mm měřím cca 327mm), bohužel lepší tiskárnu v práci nemáme, ale mám k dispozici (zapůjčenou) originál šablonu na RS-309D, myslíš, že bych ji mohl použít? Vypadají stejně.
Tu plastovou bych měl snad dokázat vyrobit s přesností na 0,1mm.
Jinak já bych asi neřekl, že neuznávám japonskou geometrii, jen nevím co to přesně znamená (popravdě jsem o ní donedávna vůbec netušil, že existuje).
Abych se přiznal, pořád mě není jasné jak mám změnit montážní vzdálenost raménka na hodnotu udávanou výrobcem (nesedí mě o cca 6mm), s tím ukotvením ramene mě nejde posouvat.
Nechci být hrubý, ale:
A, https://www.ortofon.com/media/15223/ort ... mplate.pdf :arrow: jestli o tomhle píše aretax, že to je šablona, tak to opravdu nee
B, když nemůžeš z jakéhokoli důvodu nainstalovat raménko do výrobcem dané montážní vzdálenost, tak proč se do toho pouštíš?!
C, aretax asi myslel tohle https://www.ortofon.com/media/148535/rs ... rguide.pdf, a pak to bude jednoduché...
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od aretax »

Marasten: 309D = 309S
Japex: obidva prípady sú presne rovnaké. Najpohodlnejšie je nastavenie pomocou plastovej šablóny, ale je možné aj nastavenie podľa papierovej, ak je v presnom merítku 1:1. V krajnom prípade je možné nastavenie aj posuvným meradlom - kóty sú presne zadané. Na presné nastavenie prenosky však bude potrebný aj kalibračné LP.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od Frogyman »

Přímo pro-ject tyto ramena na tyto gramofony dává jako možnost vylepšení, takže kompatibility se není potřeba obávat Toto rameno má, zná a dlouhodobě používá Aretax. Tuším, že čerstvým majitelem je Lidumil. Dal bych na jejich rady a zkušenosti, které vycházejí z praxe. Vše ostatní jsou teorie a spekulace.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od aretax »

Napísal som všetko, čo viem, ale naozaj to nemá zmysel. Ak chce niekto "objaviť koleso", nech si ho objavuje.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
JAPEX

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od JAPEX »

aretax píše: 31 říj 2019 19:37 Napísal som všetko, čo viem, ale naozaj to nemá zmysel. Ak chce niekto "objaviť koleso", nech si ho objavuje.
Myslíš tím asi sebe, že? :silent:
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od aretax »

Ani nie. Ja sa snažím pokračovať tam, kde to už niekto začal. Kým som si nastavil ramienko, prečítal som si o tom dosť na fórach a taktiež som napísal do Ortofonu.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Výměna ramene Pro-Ject - Ortofon

Příspěvek od Frogyman »

JAPEX
ty sis o tom ramenu něco načetl na netu. Ok, to je teorie a jak jsem psal, funguje v ideálním světě, kde máš možnost posunovat montážní vzdálenost. To v tomto případě nejde, takže prosím je zbytečné neustále podsouvat vyčtená moudra ( a ještě je chybně interpretovat). Zde je potřeba vyjít z praxe z používání tohoto ramene na těchto konkrétních gramofonech. A to Aretax má, stejně tak jsem já žil několik let s jeho kratším bráškou. Proto zde píšeme své zkušenosti, jak se s tím vypořádat. A je na rozhodnutí každého jednotlivce, zda si z našich zkušeností něco vezme a naváže na ně, nebo zda bude hledat svoji cestu sám od nuly...
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Odpovědět