Výška měření váhy na hrotu přenosky

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
Odpovědět
mdlumidee
Příspěvky: 7
Registrován: 17 úno 2018 15:14

Výška měření váhy na hrotu přenosky

Příspěvek od mdlumidee »

Ahoj,

nikdo ze mne znamych kolegu, ani profiku (rozumnejte prodejce) mi neni schopen odpovedet na otazku, v jake vysce se meri VTA. Kdyz mate talir, na nej date Harmonizer, na nej desku ( standart, 180, 200g), vse ma jinou vysku. Digi merak ma zakladnu, jazycek ( kam se poklada hrot prenosky) a to ma taky svoji vysku. Kdyz jsem to zkousel merit, tak to zatizeni dost skace podle vysky. Kdyz to vazim s harmonizerem a bez nej je v tom velky rozdil 0,5 g. Obecne by melo platit, ze se meri tam, kde je deska a hrot v dotyku,ale ated je to dulezite, kdyz tam ten Harmonizer neni a mate digi vahu, jste proste vys nez deska a hrot ve styku. Takze asi nezbyva to nastavit podle ucha. Ovsem pretezovat prenosku bych nechtel a taky to nici desky ze.

Co Vy na to?

Mira
Benz micro Lp´s - Clearaudio Performance DC - Fosgate Signature Phono - Hegel HD30 - CDp2A - P2A - H2A - Isol8 - Bluesound Node - Dynaudio X38 - Hifiman HE560 - EF100
JAPEX

Re: vyska mereni vahy na hrotu prenosky

Příspěvek od JAPEX »

VTA je úhel, který svírá hrot přenosky s kolmicí desky. Takže je opravdu jedno, v jaké výšce (nadmořské, od podlahy :lol: ) měříš úhel.

Nevím, co myslíš slovem "Harmonizer", ale pokud to je podložka mezi desku a talíř, tak je jasné, že to musíš nastavit s podložkou.
Znovu, měříš úhel, ne žádnou výšku!

I když je už asi 40 let VTA stanoven na 20°,tak má i dnes přenoska od různých výrobců VTA malinko jiné. Takže, aby jsi nemusel složitě pomocí mikroskopu a pod. VTA "měřit", tak se to nastaví tak, aby ramínko při dosednutí přenosky (a při správně nastaveném přítlaku) bylo vodorovně!
Je jasné, že deska 180g má jinou výšku, než deska 200g. Já osobně mám 95% LP 180g, takže jsem to nastavil na tuto sílu desky. (ona malá odchylka ůhlu VTA skutečně nevadí, na jednu stranu to má "víc" výšek, na druhou zase "víc" basů)

Jinak přítlak se přesně váží váhami, které mají měřící jazýček ve výšce 180g desky nad talířem, např.váhy Ortofon, Rega, Clearaudio, ORB...
Z vlastní zkušenosti ale neznám rozdíl 0,5g jestli vážíš o 2-3mm výš nebo níž. To bych já spíše viděl jako vadu ložiska ramínka! A nebo máš špatnou váhu, která obsahuje někde magnetický materiál a přenoska se k váze "přitáhne"...

Navíc přenosky mají výrobcem udávané optimální zatížení s tolerancí. Takže pokud nemáš špatný (opotřebovaný či jinak poničený) hrot, desku nezničíš.
Ovšem za předpokladu, že zbytek je dobře (VTA, azimut, antiskating, odchylka bočního snímacího úhlu :thumbup:
mdlumidee
Příspěvky: 7
Registrován: 17 úno 2018 15:14

Re: vyska mereni vahy na hrotu prenosky

Příspěvek od mdlumidee »

Ahoj,

Diky za zpetnou vazbu. Kdyz polozim Vahu na talir is harmonizacni deskou, tak je vyska od talire po horni hranu vahy 9mm. Pokud jazycek zatizim az dolu klesne to o 2mm. Deska 180 ma tak 2mm. Coz pri stejnem mereni je 4-5 mm. Takze mi to nejak nesedi. Vaha je samozrejme kalibrovana a pred merenim kontroluju zavazim. Koukni na fotku. Vaha je jakasi cina kupovana v audioobchode a je pro mereni tohoto urcena.

Dik Mira
34C36A13-FEF7-41C6-BCA2-D4FA2A871E1C.jpeg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Benz micro Lp´s - Clearaudio Performance DC - Fosgate Signature Phono - Hegel HD30 - CDp2A - P2A - H2A - Isol8 - Bluesound Node - Dynaudio X38 - Hifiman HE560 - EF100
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: vyska mereni vahy na hrotu prenosky

Příspěvek od Dieter Burmester »

A proc pod tu vahu cpes tu desku? :-?
Dieter Burmester
mdlumidee
Příspěvky: 7
Registrován: 17 úno 2018 15:14

Re: vyska mereni vahy na hrotu prenosky

Příspěvek od mdlumidee »

Ahoj

No to jsem dostal od Clearaudia distributora jako darek a je to harmonizacni deska, ktera cituji zlepsuje stredy a vysky. Proste je to vinylova podlozka pod desku. Obvykle se mezi desku a talir neco dava. Pripada mi to setrnejsi. :roll:

Mira
Benz micro Lp´s - Clearaudio Performance DC - Fosgate Signature Phono - Hegel HD30 - CDp2A - P2A - H2A - Isol8 - Bluesound Node - Dynaudio X38 - Hifiman HE560 - EF100
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: vyska mereni vahy na hrotu prenosky

Příspěvek od Dieter Burmester »

No tak potom jestli mas spravne nastaveno VTA (pokud ne rovnou SRA) i s podlozkou, tak proste spust tu prenosku na vahu a vice resit netreba.
Dieter Burmester
mdlumidee
Příspěvky: 7
Registrován: 17 úno 2018 15:14

Re: vyska mereni vahy na hrotu prenosky

Příspěvek od mdlumidee »

Ahoj,

no když to nastavím na tom Harmonizeru, tak začnou ustřelovat výšky. Občas tam prostě uletí slyšitelné zkreslení.
Když Harmonizer oddělam, podle fotky jsem pak zhruba na stejné výšce jako když mám Harmonizer a 180 desku, tak se to už nezkresluje.

Vše ostatní mám nastavené snad dobře.

Občas to projedu na zkušební desce. Antiskating.

Podle mně je ta Váha nějak moc vysoká. Tam mi prostě nesedí ta výška.

Ramenko má magnetické uložení, takže zasekávat by se to nemělo.

Takže to může být tím magnetickým polem mezi jazýčkem Váhy a přenoskou ???

Ale to by se pak chovalo v obou případech stejně (výš i níž). Takže to vlastě ubere na přítlaku.

Ještě jsem ji nedemagnetizoval, co ji mám. Cca 1,5 roku.

Mimochodem jak se to dělá ??? A je to už potřeba ???

Mira
Benz micro Lp´s - Clearaudio Performance DC - Fosgate Signature Phono - Hegel HD30 - CDp2A - P2A - H2A - Isol8 - Bluesound Node - Dynaudio X38 - Hifiman HE560 - EF100
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: vyska mereni vahy na hrotu prenosky

Příspěvek od Dieter Burmester »

Tak potom takhle:

Nastav si spravne VTA a svislou silu na hrot podle spustene prenosky na vahu. Potom dej vahu pryc a nastav znovu VTA na nejakou gramo desku. V obou pripadech mej na taliri ten harmonizer. Svisla sila na hrot by tedy mela logicky zustat stejna, pouze dojde k uprave VTA podle gramodesky.

Demagnetizace se provadi demagnetizerem, ktery si musis sehnat.
Dieter Burmester
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Výška měření váhy na hrotu přenosky

Příspěvek od aretax »

Japex a Burmester Ti presne popísali, čo máš urobiť. Naozaj tam nie je o čom diskutovať. Základ je nastavenie ramena vodorovne s tanierom. Keď budeš mať všetko správne, tak si nastavenie ramena ešte jemne dolaď podľa sluchu. Ako Ti Japex napísal, mierne klesanie ramienka smerom k prenoske zvýrazní výšky, naopak zas basy. Ideálne je nastavenie na 180g LP. Pri 200g (je ich podstatne menej) nie je rozdiel vo vodorovnosti výrazný. Neviem, akú máš prenosku, ale u mňa je každý 1mm výšky pri nastavení ramena počuť. Čo sa týka zmeny hmotnosti prenosky, naozaj pri akejkoľvek výške ramena nemôže byť rozdiel, pretože pri nastavovaní sily prítlaku vychádzaš z rovnovážnej polohy ramena, teda z nuly.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
lidumil
Příspěvky: 1250
Registrován: 08 lis 2011 10:33

Re: vyska mereni vahy na hrotu prenosky

Příspěvek od lidumil »

mdlumidee píše: Ještě jsem ji nedemagnetizoval, co ji mám. Cca 1,5 roku. Mimochodem jak se to dělá ??? A je to už potřeba ???
Mira
Jak píši nade mnou, je na to demagnetizer, já třeba váhu demagnetizuju každý týden. A je to nezbytné.
Poslouchám hudbu, která se mi líbí, mám to co mám a co jsem ochoten zaplatit.
mdlumidee
Příspěvky: 7
Registrován: 17 úno 2018 15:14

Re: Výška měření váhy na hrotu přenosky

Příspěvek od mdlumidee »

Ahoj
díky za info.
S nastavením si ještě pohraju.
Nejdřív si ale seženu ten demagnetizér.
S pozdravem
Míra.
Benz micro Lp´s - Clearaudio Performance DC - Fosgate Signature Phono - Hegel HD30 - CDp2A - P2A - H2A - Isol8 - Bluesound Node - Dynaudio X38 - Hifiman HE560 - EF100
JAPEX

Re: Výška měření váhy na hrotu přenosky

Příspěvek od JAPEX »

...něco tam máš blbě. Vrtá mi hlavou ten brutální rozdíl v naměřených hodnotách na té váze.

1, Sundej ten "harmonizér", nebo jak se to jmenuje. Talíř na Tvém gramofonu je uzpůsoben z výroby tak, aby přímo na něm mohla ležet deska!
2, Seřiď si ramínko, nejlépe Ti to zde popsal Burmester
3, ...a hraj

http://www.graled.cz/files/gramo/gramof ... taveni.pdf
jiriv
Příspěvky: 7
Registrován: 29 pro 2017 15:46

Re: Výška měření váhy na hrotu přenosky

Příspěvek od jiriv »

Pokud je na Clearaudiu ramínko Clarify s magnetickým uložením, je potřeba přítlak nastavit v přesně vodorovné poloze ramínka, jinak magnety tlačí/nadzvedávají přenosku a rozdíl pak může být i více než uvedený 0,5g.
JAPEX

Re: Výška měření váhy na hrotu přenosky

Příspěvek od JAPEX »

jiriv píše:Pokud je na Clearaudiu ramínko Clarify s magnetickým uložením, je potřeba přítlak nastavit v přesně vodorovné poloze ramínka, jinak magnety tlačí/nadzvedávají přenosku a rozdíl pak může být i více než uvedený 0,5g.
Takže dobré ramínko na šišatou desku :shock:
mdlumidee
Příspěvky: 7
Registrován: 17 úno 2018 15:14

Re: Výška měření váhy na hrotu přenosky

Příspěvek od mdlumidee »

Ahoj vsem

Moc diky za Vase rady.

Ted budu chvilku mimo, ale pak se do toho dam.
Podle mne mi to ted hraje super. Prostor, lokalizace, atmosfera - vysky i basy Ok. Jen se mi nezdaly ty rozdily ve vaze. Jak to vsechno odmagnetizuju a znovu nastavim, dam vedet.
Dnes jsem si pustil novou desku: Jazz in a Pawn Shop a bylo to super. Usmival jsem se jako pako.
Cilove uz budu resit jen bedny. Ale to je jine tema.

Ahoj a vsem jeste jednou diky.

Mira
Benz micro Lp´s - Clearaudio Performance DC - Fosgate Signature Phono - Hegel HD30 - CDp2A - P2A - H2A - Isol8 - Bluesound Node - Dynaudio X38 - Hifiman HE560 - EF100
Odpovědět