Nastavení bočního úhlu přenosky

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
JAPEX

Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od JAPEX »

Ciao,
potřeboval bych radu, nebo spíš uklidnit....nastavuji jeden ze svých gramofonů (Pioneer PLX-1000) a u dvou různých přenosek mi to nejde podle šablony SMARTractor nastavit.
Jedná se o přenosky SUMIKO Blue Point Special Evo III a DENON DL-110. Obě přenosky mám úplně na dorazu (maximální efektivní délka raménka) a stejně mi to nestačí. U jednodušší šablony, popřípadě u různých papírových) to vypadá dobře. Sice nesnáším mít něco utažené v krajní poloze a bez rezervy, ale budiž (u SUMIKO jsem dokonce musel vyndat podložky z pod šroubů). Ale při nastavení narazím na přesné šabloně SMARTractor. Tam mi chybí tak 1- 1,5mm na správnou rysku (nastavení UNI/DIN - viz http://www.arche-headshell.de/alignment ... artractor/. A z toho jsem "na prášky".
Na druhém gramofonu (Michell Gyro SE + SME 309 + BENZ MICRO Glider SL) jsem měl opačný problém, ale tam je vyřešen (děkuji panu "Rowing" Vlčkovi) zvětšením vzdálenosti P2S a sedí to na obou šablonách (hlavně na té přesné).
A právě nevím, na kolik je v tom prvním případě ten rozdíl (chyba) blbě... Jedinou malou útěchou je, že většina z nás to nastavuje podle dodané papírové šablony nebo podle té plastové za 1.000,--Kč....a tam to podle oka sedí!
Na druhém gramofonu (Michell Gyro SE + SME 309 + BENZ MICRO Glider SL) jsem měl opačný problém. Ale tam je vyřešen (děkuji panu "Rowing" Vlčkovi) zvětšením vzdálenosti P2S (díky raménku SME) a sedí to na obou šablonách (hlavně na té přesné).
Ale zvuk je na obou parádní (na Gyru je samozřejmě jemnější, vzdušnější...ale to je jinde).
Děkuji za jakýkoli názor
jP
IMG_2840.JPG
IMG_2842.JPG
IMG_2843.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od Dieter Burmester »

To se stava celkem bezne. Pamatuji si, jak jsem podle presneho Dr. Feickert Protractoru instaloval Ortofon Rondo Bronze na Clearaudio Satisfy rameno. K idealu chybel prave 1 mm. Lyra Delos na ideal treba ale dosahla. Zalezi na konstrukci ramene (to Satisfy ma maly rozsah pro "soupani" prenoskou v headshellu, naopak levnejsi Verify daleko vetsi, ale zase je totalne blbe na vsechno ostatni) a na provedeni prenosky. S takovym SME 3xx, IV, V jsi za vodou, tam si to muzes posouvat ve velkem rozsahu. Ten jeden milimetr mimo ideal udela cca 2-3% zkresleni.
Dieter Burmester
JAPEX

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od JAPEX »

Děkuji za odpověď.
Dr. Feickert šablonu jsem měl taky. Na ni mi strašně vadil ten materiál, kam dosedá jehla - eloxovaný hliník. Ale působí taky hodně přesně a parádně. Taky stojí skoro 200. Ale i tam mi to také nedosáhlo....:-)

Ať poslouchám jak poslouchám, spíš slyším rozdíly v kvalitě přenosek (a jsem někdy i překvapen) než zkreslení nebo časový posun L-R.

Zatím nejhorší mi přijde Shure 97xe a Audio-technica 440 MLb. Jedna hraje lépe dole a druhá nahoře... Ale třeba taková NAGAOKA mi šla nastavit parádně a naprosto přesně, a zvuk je super...za ty prachy!

Ještě mám problém s Grado Prestige Silver 1. Ta má moc příjemný zvuk, ale na tom Pioneeru má protivný BRUM (známá to vada). Sice od začátku desky směrem doprostřed slábne, ale i taj je slyšet, jasně slyšet. Někomu to nevadí, mně ano. Tak ho namontuji až na něco jiného. Ale je to fakt škoda...
rOn
Příspěvky: 169
Registrován: 07 bře 2012 22:04

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od rOn »

Môžeš skúsiť iný headshell, ktorý umožňuje posunúť prenosku viac dopredu. Vidím správne že všetky tvoje headshelly sú orginály technics/pioneer?
Taký Sony Wega headshell mám na nastavovanie najradšej. Alebo Nagaoka HS-180, v podobnom dizajne ako wega.

Obrázek

Inak pekná zbierka prenosiek.
JAPEX

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od JAPEX »

Díky :-) už to zkoumám...
jP
rOn
Příspěvky: 169
Registrován: 07 bře 2012 22:04

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od rOn »

Zopár tipov:

Orsonic AV-1S, AV-11, AV-101, dajú sa nájsť i pod značkou Philips alebo Clearaudio (aj keď podstatne drahšie)
Obrázek

Nagaoka / Jeweltone / Expert HS180
Obrázek

Audio Technica D-7
Obrázek
JAPEX

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od JAPEX »

Díky.
Líbí se mi "Nagaoka / Jeweltone / Expert HS180". Našel jsem to v Německu za 45,90. Asi to zkusím koupit.
Ještě se mi také líbí "arché", ale ta stojí randál...a nebyla by důstojná k tomuhle PLX-1000 :lol:
jP
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od Dieter Burmester »

Ted me napadla takova vec...kdyz si na rameno poridis jiny headshell, jak se pak urci vysledna efektivni hmotnost ramene? :-?
Dieter Burmester
JAPEX

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od JAPEX »

...testem s konkrétní přenoskou změřit vlastní rezonanci celého ramene...? Pokud se vejdu do limitu..., navíc lze dozadu podle manuálu namontovat přiložené přídavné závaží podle hmotnosti headshellu s přenoskou.

Jsem to dnes opět zkoumal a s Denonkou to je fakt jenom o fous, doslova. Ta Sumiko to má dál, 1,5mm. A nebo ji prodám a bude hotovo :lol:
jP
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od Dieter Burmester »

Mereni rezonance mi neprijde jako moc stastne reseni. I kdyz mam na to Feickertuv SW, tak tu hodnotu potrebuji znat preci predem, tedy pred koupi prenosky nebo ramenka, abych vedel, jestli to k sobe pujde. To je alespon teoreticky spravny postup. Jenze jednou jsem takhle spocital rezonancni kmitocet soustavy ramenko-prenoska a vyslo krasnych 10 Hz :clap: Pak jsem to premeril a nameril 6,8 Hz :crazy: Od te doby na rezonancni kmitocet se*u, protoze ackoliv je to mimo doporuceni, hraje to vyborne problemy neslyse :thumbup: Jsou ale takovi, kteri moznost mereni nemaji, ale protoze chteji mit vse v rychtyku, "musi" se do tolerance vlezt. Ovsem kdyz na rameno nasadis jiny headshell, tak by me zajimalo, jak se k te rezonancni frekvenci ramenka doberes :-?
Dieter Burmester
JAPEX

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od JAPEX »

...vždyť to je krásný něco zkoušet a poslouchat a zase zkoušet a znovu poslouchat... :smile:
Je to trochu alchymie. Tedy naopak, hlavně alchymie :roll:
A když jsme u toho poslouchání, někdy mi přijdem že poslouchám jenom zvuky a ne hudbu...to je potom možná horší, než blbě nastavený gramofon.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od Frogyman »

Dieter Burmester píše:Ovsem kdyz na rameno nasadis jiny headshell, tak by me zajimalo, jak se k te rezonancni frekvenci ramenka doberes
Myslel jsem, že hmotnost headshellu je proměnná, kterou jen ve vzorečku měníš podle toho, jaký použije. Např. u mého ramínka je efektivní hmotnost uváděna bez headshellu 3,5g, takže do vzorečku dosazuji jako efektivní hmotnost součet 3,5+hmotnost headshellu. Např. nyní mám headshell 11g, tak do tabulky vzorečku dosazuji 14,5g. Nebo je tento postup špatný?
Vzoreček používám ten, co jsi zde před časem postnul ty, tedy:
Obrázek
9,5 je ef. hmotnost ramenka SME 309, dosad tu svou
7,3 je hmotnost Lyry Delos, dosad hmotnost sve prenosky
0,5 je hmotnost sroubku (nemusi byti nutne brano v potaz)
12 je snimavost Lyry Delos pri 100 Hz, dosad snimavost sve prenosky
Jenom nechápu, proč mi Adjust+ měří kmitočet 16Hz, když papírově dle výše uvedeného postupu a vzorečku vychází 9,72. :crazy:
Pak mohu jen souhlasit s tvým
Dieter Burmester píše:Měreni rezonance mi neprijde jako moc stastne reseni.
Protože jsem byl klidný, než jsem to změřil a teď mi vrtá hlavou, co s tím...
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
efičák
Příspěvky: 660
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od efičák »

Krásné fotky, díky za sdílení.

Jendo, analog tak od podlahy se hned tak nevidí. Těch přenosek, to je radost. Pincek píše přesah 15 mm za spindl, to je fakt problém nastavit ?
Hm a nešlo by třeba přenastavit null pointy aby to vyšlo podle některého z těch tří chlapů ?

Zkušenosti s přenoskama jsou vynikající, taky mi Grado bruměla a to byl RPM9 s motorkem daleko od jehly. Ale hraje krásně že ?

Jaké phono používáš k Technicsu že nebyl problém s Sumiko BPIII. ?

Ta zelenkavá, není to Hana ?
Zvuk dobrý - všechno dobré
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od fox »

Jsem rád, že na to upozorňujete. Vystřídal jsem několik přenosek a rezonanční kmitočet, změřeny na desce Hifi News, mi vždy vyšel jiný, než výpočet dle vzorečku. Kde je tedy chyba ?
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od Dieter Burmester »

zabiny007 píše:Myslel jsem, že hmotnost headshellu je proměnná, kterou jen ve vzorečku měníš podle toho, jaký použije. Např. u mého ramínka je efektivní hmotnost uváděna bez headshellu 3,5g, takže do vzorečku dosazuji jako efektivní hmotnost součet 3,5+hmotnost headshellu. Např. nyní mám headshell 11g, tak do tabulky vzorečku dosazuji 14,5g. Nebo je tento postup špatný?
To je prave zakladni chyba. 99,9% hifistu ma za to, ze ef. hmotnost ramenka souvisi s nejakou hmotnosti neceho ve smyslu vahy. Jenze to je prave omyl. Nebot co by pak vazilo 3,5 g na tvem ramenku (bez headshellu)? Cili pricist k EF. HMOTNOSTI ramenka VAHU headshellu je souctem jablek a hrusek. Ze stejneho duvodu nelze menit EF. HMOTNOST ramenka pridanim zavazicek nad prenosku. Zmenis tim jen, resp. jakoby zvysis, hmotnost samotne prenosky, coz potom zmeni pri vypoctu vysledne hodnoty soustavy ramenko-prenoska, ef. hmotnosti jako takove se to ale vubec nedotkne.

Co se foxova dotazu tyce, tak ty rozdily mezi vypoctem a merenim prisuzuji urcite vagnosti v poskytnutych parametrech ze strany vyrobce - zejmena tedy prenosek. Jednu dobu jsem sledoval testy prenosek v magazinech, kde byli redaktori schopni vsechny ty parametry udavane vyrobci merit. Markantni rozdily pak clovek mohl pozorovat zejmena u snimavosti nebo vyst. napeti, kde se hodnoty lisily kolikrat i o vice nez 50%. Jako priklad jsem zde relativne nedavno uvadel napr. vyst. napeti Lyry Delos, kde je namerena hodnota na mile vzdalena te poskytnute vyrobcem (pri stejne metodice samozrejme). Od doby, co mam Feickertuv SW, jsem se s zadnou hodnotou uvadenou vyrobcem prakticky neprotnul. A to jsem to zkousel merit na ruznem zeleze. Dokonce i v labu na CVUT jinym mericim HW.
Dieter Burmester
JAPEX

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od JAPEX »

efičák píše:Krásné fotky, díky za sdílení.

Jendo, analog tak od podlahy se hned tak nevidí. Těch přenosek, to je radost. Pincek píše přesah 15 mm za spindl, to je fakt problém nastavit ?
Hm a nešlo by třeba přenastavit null pointy aby to vyšlo podle některého z těch tří chlapů ?

Zkušenosti s přenoskama jsou vynikající, taky mi Grado bruměla a to byl RPM9 s motorkem daleko od jehly. Ale hraje krásně že ?

Jaké phono používáš k Technicsu že nebyl problém s Sumiko BPIII. ?

Ta zelenkavá, není to Hana ?
To není Technics....ale jenom Pioneer :sad:

Přesah podle té levné šablony, která má i vůli v "díře" změřím 15mm, jestli to je 14,8, nebo 15,2 není pořádně vidět...ale hlavně se na ni blbě nastavuje správný směr na ložisko (to odhaduješ)

Jako phono používám (asi zatím) ten vestavěný v Macu.

Ano, zelená je hana :smile:

jP
JAPEX

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od JAPEX »

Dieter Burmester píše:
zabiny007 píše:Myslel jsem, že hmotnost headshellu je proměnná, kterou jen ve vzorečku měníš podle toho, jaký použije. Např. u mého ramínka je efektivní hmotnost uváděna bez headshellu 3,5g, takže do vzorečku dosazuji jako efektivní hmotnost součet 3,5+hmotnost headshellu. Např. nyní mám headshell 11g, tak do tabulky vzorečku dosazuji 14,5g. Nebo je tento postup špatný?
To je prave zakladni chyba. 99,9% hifistu ma za to, ze ef. hmotnost ramenka souvisi s nejakou hmotnosti neceho ve smyslu vahy. Jenze to je prave omyl. Nebot co by pak vazilo 3,5 g na tvem ramenku (bez headshellu)? Cili pricist k EF. HMOTNOSTI ramenka VAHU headshellu je souctem jablek a hrusek. Ze stejneho duvodu nelze menit EF. HMOTNOST ramenka pridanim zavazicek nad prenosku. Zmenis tim jen, resp. jakoby zvysis, hmotnost samotne prenosky, coz potom zmeni pri vypoctu vysledne hodnoty soustavy ramenko-prenoska, ef. hmotnosti jako takove se to ale vubec nedotkne.

Co se foxova dotazu tyce, tak ty rozdily mezi vypoctem a merenim prisuzuji urcite vagnosti v poskytnutych parametrech ze strany vyrobce - zejmena tedy prenosek. Jednu dobu jsem sledoval testy prenosek v magazinech, kde byli redaktori schopni vsechny ty parametry udavane vyrobci merit. Markantni rozdily pak clovek mohl pozorovat zejmena u snimavosti nebo vyst. napeti, kde se hodnoty lisily kolikrat i o vice nez 50%. Jako priklad jsem zde relativne nedavno uvadel napr. vyst. napeti Lyry Delos, kde je namerena hodnota na mile vzdalena te poskytnute vyrobcem (pri stejne metodice samozrejme). Od doby, co mam Feickertuv SW, jsem se s zadnou hodnotou uvadenou vyrobcem prakticky neprotnul. A to jsem to zkousel merit na ruznem zeleze. Dokonce i v labu na CVUT jinym mericim HW.
S tím určitě souhlasím, ale jenom se "lehce obhájím": psal jsem o protizávaží na konci ramene, ne headshellu. Nicméně na rozdíl od SME ve specifikacích Pioneeru je kulový :angel:

jP
JAPEX

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od JAPEX »

fox píše:Jsem rád, že na to upozorňujete. Vystřídal jsem několik přenosek a rezonanční kmitočet, změřeny na desce Hifi News, mi vždy vyšel jiný, než výpočet dle vzorečku. Kde je tedy chyba ?
Teď je otázka, jestli je v praxi důležité to, zde rezonanční kmitočet souhlasí s výpočtem, či jestli se to při měření se zmiňovanou deskou vejde do tolerance těch 8-15Hz.
(tenhle test dělám tak nerad, mám vždycky pocit, že jehla uletí a budu si muset dojít pro smeták)
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od Frogyman »

A jak to tedy přesně a správně počítat? Když ef. hmotnost ramínka bez HS je 3,5g, headshell má 11g, hmotnost Lyry 7,3g, šroubky 0,5g a poddajnost 12?
Když se v tom vzorečku veškeré hmotnosti (tedy ramínko, přenoska, šroubky) sčítají, měl jsem za to, že se tam dá přičíst i hmotnost headshellu.
Pokud je to jinak, pak by to vysvětlovalo u mne ten velký rozdíl - tedy 9,7 výpočet vs. 16 realita.

Když se kouknu do tabulky na https://www.vinylengine.com/cartridge_r ... Bedlo%9Eit, a zadám rezonanční kmitočet 3,5g, musel bych pak v tabulce odečítat hodnotu pro součet přenosky, šroubku a headshellu? To je pak cca 18,8, což je "mimo výseč"...

Pokud třeba v mém případě vychází měřením v Adjust+ při výše uvedené sestavě HS+lyra kmitočet na 16, co pomůže snížení? Lehčí, nebo těžší headshell?
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od Frogyman »

Dieter Burmester píše: Zmenis tim jen, resp. jakoby zvysis, hmotnost samotne prenosky, coz potom zmeni pri vypoctu vysledne hodnoty soustavy ramenko-prenoska, ef. hmotnosti jako takove se to ale vubec nedotkne.
A jak se prosím ve výsledném výpočtu projeví to, jestli hmotnost headshellu započtu jako součást hmotnosti přenosky, nebo jako součást raménka? Vždyť se ty hodnoty přeci sčítají, takže by to mělo být jedno, ne? Nebo něco někde přehlížím? Není mi to jasné.

Obrázek
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od Dieter Burmester »

A jo, to by vlastně mohlo jít :-? Když hmotnost headshellu sečteš s hmotností přenosky, tak to lze považovat za přenosku o hmotnosti součtu těchto dvou hodnot. Já chtěl jen výše upozornit na to, že by se hmotnost headshellu neměla přičítat k ef. hmotnosti raménka, protože se tím jiné ef. hmotnosti raménka nedosáhne.
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od Frogyman »

Každopádně to neřeší ten rozdíl teorie výpočtem vs. realita měřená přes Adjust+. Docela by mne zajímalo, kde ta odchylka vzniká. Nemůže se třeba časem měnit opotřebením snímavost přenosky?
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
rOn
Příspěvky: 169
Registrován: 07 bře 2012 22:04

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od rOn »

Efektívnu hmotnosť sústavy ramienka, headshellu, prenosky a kablíkov nejde presne určiť jednoduchým súčtom, je to hmotnosť ktorú "vidí" samotný stylus ako odpor všetkých pohyblivých častí ktorý kladú svojou zotrvačnosťou. Najväčší vplyv bude mať headshell a samotná váha prenosky.
A k tomu je často odchylka v uvádzanej poddajnosti prenosiek, jak píše Dieter. U starších prenosiek to platí duplom, elastomery stárnu a menia svoje parametre.

tonearm/cartridge Resonance Frequency calculator
Vinylengine Cartridge Resonance Evaluator
fox píše:Jsem rád, že na to upozorňujete. Vystřídal jsem několik přenosek a rezonanční kmitočet, změřeny na desce Hifi News, mi vždy vyšel jiný, než výpočet dle vzorečku. Kde je tedy chyba ?
Frekvencie z hifinews LP asi nebudú úplne presné, niekto to i premeral a odhchýlka je i 20%.

Obrázek
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od fox »

janpekarek píše:
efičák píše:Krásné fotky, díky za sdílení.

Jendo, analog tak od podlahy se hned tak nevidí. Těch přenosek, to je radost. Pincek píše přesah 15 mm za spindl, to je fakt problém nastavit ?
Hm a nešlo by třeba přenastavit null pointy aby to vyšlo podle některého z těch tří chlapů ?

Zkušenosti s přenoskama jsou vynikající, taky mi Grado bruměla a to byl RPM9 s motorkem daleko od jehly. Ale hraje krásně že ?

Jaké phono používáš k Technicsu že nebyl problém s Sumiko BPIII. ?

Ta zelenkavá, není to Hana ?
To není Technics....ale jenom Pioneer :sad:

Přesah podle té levné šablony, která má i vůli v "díře" změřím 15mm, jestli to je 14,8, nebo 15,2 není pořádně vidět...ale hlavně se na ni blbě nastavuje správný směr na ložisko (to odhaduješ)

Jako phono používám (asi zatím) ten vestavěný v Macu.

Ano, zelená je hana :smile:

jP
Kdysi jsem sbíral vintage pionýry. Pamatuji si, že v manuálech gramofonů byla montážní vzdálenost přenosky 65 mm od kraje heahell-u /u šroubení / po hrot přenosky.Když jsem to potom měřil šablonou u tangenciálního gramofonu, pasovalo to přesně.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od Dieter Burmester »

zabiny007 píše:Každopádně to neřeší ten rozdíl teorie výpočtem vs. realita měřená přes Adjust+. Docela by mne zajímalo, kde ta odchylka vzniká. Nemůže se třeba časem měnit opotřebením snímavost přenosky?
To neresi. Jednou z veci muze byt spatny signal, jak pise rOn. Ja ale HifNews na sve pokusy nepouzival a stejne byly vysledky velmi rozdilne i za pouziti mericich desek, ktere byly a stale jsou povazovany za etalony (Decca, Analogue Production). Dalsi veci bude, ze k vypoctu pouzijes tri hodnoty, ale tech parametru, ktere v tom hraji roli, je daleko vice (jak take rOn pise). Takze by se melo mereni jevit jako idealni zpusob urceni pravdy. Ono i urcite bude, akorat ma pro vyber komponent zasadni nedostatek - jejich soulad nezjistis (nezmeris) pred koupi :lol: Dale nam hazi klacky pod nohy sami vyrobci. Treba kdyz se opet vratime k te ef. hmotnosti ramene: pokud ma ramenko headshell, ktery lze menit, tak maloktery vyrobce tu ef. hmotnost udava bez headshellu. Nekdo ji udava s headshellem. A nekdo ji udava, ale neudava, za jakych podminek :crazy: Otazka tedy je, jestli ma ten rez. kmitocet soustavy rameno-prenoska smysl vubec resit, kdyz se skutecne pravdy stejne nedopocitas, merenim stav veci zjistis az po koupi, a u pripadneho vyboceni z povolenych hodnot (8 - 12 Hz nebo 9 - 11 Hz u prisnejsich hifistu) problemy neslysis, protoze to v realu neni zadny problem :-?
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od Frogyman »

Občas si povzdechnu "nevědomost sladká..." :lol:
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
JAPEX

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od JAPEX »

Tak já tady prosím o radu,co si kdo myslí o mém špatném nastavení u přenosky Sumiko, a na YouTube koukám, že nějaký boční úhel a bůh ví, co ještě dalšího, jiné "šíbry" v oboru vůbec nevzrušuje... :shock:
Na CES2017 Technics představil SL-1200GR. Na různých videích z výstavy má hrající garmofon s přenoskou Ortofon 2M black/blue.
Pokaždé ale nastavenou (posunutou v headshellu) diametrálně odlišně! Hlavně jak jejich "kravaťák" vypráví o pohonu a rozlepuje se nad kvalitou zpracování (i tato videa z výroby samotné jsou na netu a vypadá to, jako když staví družici a ne gramofon - a je to pěkné :thumbup: ) ale zbytek mu je úplně "volnej"... :roll:

https://youtu.be/0JYuo50wnl8

https://youtu.be/Bd6MGHSWGOo ....asi od 38 sekundy
jupol
Příspěvky: 351
Registrován: 17 kvě 2012 18:02
Bydliště: Košice, SVK

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od jupol »

K svojmu P-J RPM 5 som si zaobstaral nový model Technics SL-1200GR a kvôli výpočtu rezonančného kmitočtu nikde na nete som nenašiel u tohoto nového gramca efektívnu hmotnosť ramienka.
Na starších modeloch som niekde našiel hodnotu 12g. Nevie mi niekto poradiť?
Luxman L-590AX MkII, Revel Performa3 F-206, Luxman D-05u, Technics SL-1200GR, PJ Signature 10, Benz Micro ACE S L, Cadenza Black
JAPEX

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od JAPEX »

Tak zaprvé, vítej v klubu těch, co si myslí, že Technics je High End :lol: Není...

Ta tvůj dotaz sice neumím odpovědět, ale nějaké poznámky mám:

1, musel jsem přenastavit azimut, bylo to tedy dost "šejdrem". To se ukázalo, jako poměrně drobný problém, jelikož spodní šrouby nebyly zalepené. Pouze jsem si musel vyrobit krátký šroubovák PH0 (demontovat ramínko se mi fakt nechtělo)

2, pak jsem narazil na další problém. A to je samotné seřízení přenosky dle přiložené šablony na oněch 52mm. Zatím jsem nepřišel na to, kde Technics tento rozměr vzal! Nepasuje to na žádnou jinou (přesnou) šablonu (Arché) položenou na talíři. Minimální rozdíl je 2mm a jinde i větší než 4mm. Ani při měření přesahu jsem se na uváděných 15mm s originál šablonou nedostal... Takže zatím fakt nevím, objednal jsem ještě šablonu Dr. Fieckert...

3, další problém vznikl při použití originál headshellu a přenosky Hana. Ta má udávanou hmotnost 5g a skutečnou 5,1g. V manuálu gramofonu je ale napsaná minimální hmotnost přenosky 5,6g. Takže ramínko mi nešlo nastavit na přítlak 2g (to bylo totiž závaží až u ložisek). A to mám i jiné a lehčí přenosky... Řešení přídavným závažím se mi ani za mák nelíbí. Tak jsem nakoupil různé jiné headshelly s větší hmotností, než originál. A ještě používám místo hliníkových šroubů nerezové. Ty mám ale jenom se závitem M2,5 (správně má být M2,6). I tak se krásně vejdu s hmotností vč. headshellu do nižší tabulky.

Ale i tak ten gramofon miluju. Myslím, že má "koule". A lze na něm furt něco vylepšovat.
Na mém Gyro SE s SME 309 to pro jednou nastavíš přesně, a tím si skončil :razz:

Takže rada: hledej a pokud najdeš, prosím o info...zima bude dlouhá :thumbup:
jupol
Příspěvky: 351
Registrován: 17 kvě 2012 18:02
Bydliště: Košice, SVK

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od jupol »

Ja som už veľmi starý hifista, takže si fakt nemyslím, že Technics SL-1200 GR je HighEnd. Je ale hodnotený v testoch lepšie ako pôvodné DJ-ské mašinky. Pred cca 2 rokmi som neuvážene predal môj starý Technics SLQ 303, ktorý som si kupoval ešte v Tuzexe v 80.rokoch a bolo mi za ním nakoniec ľúto. Hrajem na vytunenom P-J RPM 5 s prenoskou Benz Micro ACE SL low output čiže červená. Som spokojný ako to hraje. Uvažujem, že uvedenú prenosku premontujem do Technicsu a do RPM 5 vrátim Ortofon 2M Blue, tak ako som ho pôvodne kúpil. Som veľmi zvedavý ako to bude hrať spolu, akurát dnes večer čakám syna z Katowíc, kde mi gramec kúpil a že ho donesie.
Preto vlastne chcem prepočítať rezonančný kmitočet u Technicsa, no nikde na nete som nenašiel ef.hmotnosť tohoto nového ramena.
Luxman L-590AX MkII, Revel Performa3 F-206, Luxman D-05u, Technics SL-1200GR, PJ Signature 10, Benz Micro ACE S L, Cadenza Black
LawIAR
Příspěvky: 136
Registrován: 12 led 2017 16:50

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od LawIAR »

celkom by ma zaujímalo, čo pri gramofóne znamená high end a ako to je počuť na výslednom zvuku pri porovnaní napr. s lacnejšími michell gyro/SL1200 mkX. :-?
jupol
Příspěvky: 351
Registrován: 17 kvě 2012 18:02
Bydliště: Košice, SVK

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od jupol »

No, je to veľmi zaujímavé, môj nový Technics SL-1200GR si veľmi nerozumie s Benz Micro ACE SL, zvuk ma veľmi nenadchol. Zato Ortofon 2M Blue
má v ňom veľmi dobré výsledky, hraje to vynikajúco...
Luxman L-590AX MkII, Revel Performa3 F-206, Luxman D-05u, Technics SL-1200GR, PJ Signature 10, Benz Micro ACE S L, Cadenza Black
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od Dieter Burmester »

A na jinem gramci ta Benzka hraje lepe?
Dieter Burmester
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od Dasta »

Jupol,
Jakou má Benzka podajnost? Hraju na SL1210mk2 Dynavectora 20xmk2 low output a bez problému.
Efektivní hmotnost ramene na model GR bymel být stejný jako na starší modely, tj 15 gr.včetně headshelu.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Bond 007 alias Monte

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Dnes už i laserem nastavují, tož ale ta blbá přenoska to nechce pochopit. Líce zleva doprava, nahoru dolů :lol: https://youtu.be/riy4h5-1eVg
každá přenoska hraje jinak, ale to jsem psal už před pěti lety. Chseš změnit zvuk, vyměň přenosku. Stačí jen vybrat, která se líbí uchu, ne prodejci. Prodejci už nakecali blbostí :lol: Drahé, neznamena dobré ! Jinak na VTA postačí zrcátko a dobré oko.
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od Dasta »

Oprava: misto15gr má být 12gr.
Pardon
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
jupol
Příspěvky: 351
Registrován: 17 kvě 2012 18:02
Bydliště: Košice, SVK

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od jupol »

Benz Micro ACE SL low output hraje na mojom P-J RPM 5 úplne super, detailne, vzdušne s nádherným plným bassom, hlavne na nových jazzových vinyloch napr: Truffaz-Doni Doni, Brad Mehldau Trio-Blues and Ballads, Avishai Cohen-Cross My Palm...a pod.
Zrejme Benzu viac vyhovuje ľahké carbonové rameno ako hliníkové od Technicsu, alebo káblovanie ramien, inak si to neviem vysvetliť, oba gramce sú prepojené rovnakými káblikmi a rovnakým predzosikom.
Poddajnosť je 15 vid.:http://www.bm.rs/Micro%20Benz/Benz%20Mi ... 20Info.pdf
Luxman L-590AX MkII, Revel Performa3 F-206, Luxman D-05u, Technics SL-1200GR, PJ Signature 10, Benz Micro ACE S L, Cadenza Black
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od Dieter Burmester »

Aspon to dokazuje, ze rameno ma na zvuk taky vliv :smile:
Dieter Burmester
JAPEX

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od JAPEX »

...a nebo je chyba jinde:
Tento gramofon mám také (jak už jsem psal) a zjistil jsem, že nesedí originál nastavovací šablona. Nejen, že se dá blbě nastavit ona udávaní vzdálenost 52mm, ale hlavně potom to nesedí nikde a na žádné šabloně. A to jako opravdu hodně! Nejblíže je nastavení podle Stevensona a nejhůře je na tom podle Loefgrena... Nejmenší rozdíl je 2mm (!) a největší dokonce cca 4mm. Všechno ostatní je někde mezi těmito dvěma body. Mám dvě šablony (Arché a Dr.Fieckert) a oboje měření bylo jak přes kopírák. Dokonce to nepasuje ani na šablonu "Schön Type 2" a ani na šablonu vloženou k testovací LP "HiFi". A to přeměření P2S sedí na desetiny milimetru!!!
Já to nastavil na UNI-DIN a gramofon hraje jako víno!
Ale pozor, je potřeba na tom novém Technicsu zkontrolovat i azimut (u každého používaného headshellu zvlášť) a pro jistotu VTA.

Co se týká BENZky, ta má jiný zvuk, než Ortofon. Prostě to může být i tak, že ti nesedí.
JAPEX

Re: Nastavení bočního úhlu přenosky

Příspěvek od JAPEX »

Bond 007 alias Monte píše:Dnes už i laserem nastavují, tož ale ta blbá přenoska to nechce pochopit. Líce zleva doprava, nahoru dolů :lol: https://youtu.be/riy4h5-1eVg
každá přenoska hraje jinak, ale to jsem psal už před pěti lety. Chseš změnit zvuk, vyměň přenosku. Stačí jen vybrat, která se líbí uchu, ne prodejci. Prodejci už nakecali blbostí :lol: Drahé, neznamena dobré ! Jinak na VTA postačí zrcátko a dobré oko.
Na VTA (na rozdíl od azimutu) není potřeba zrcátko, stačí dobré oko :shock:
Odpovědět