Seřízení gramofonu, ramínka

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
monte

Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Je složité, myslím není. Napište svoje nápady, zkušenosti. U nových gramofonů nejsou brzdy, tak je nutné zamezit pohybu talíře. Prostě ho zabrzdit, používám gumový válec, něco jako puk. Z návodu jen vycházet a vše podřídit svému sluchu. Dochází ke zkreslení basů, kolikrát postačí malinko přidat VTF na hrot a poslouchat. Nejlépe ve večerních hodinách, kdy je relativní klid.
eLko
Příspěvky: 107
Registrován: 29 pro 2010 20:19
Bydliště: Bratislava

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od eLko »

Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od Peer »

monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Foxi, chci se zeptat ne testovací desku Hifi News Test Records, myslím ji máš. Jenže je 180g, většinu desek mám 120-140g. Přítlak mám seřízený na 120g, jde mi pak o test provedený na 180g desce. Není potom problém ?

Obrázek
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od fox »

Ta deska je snad o 1mm tlustší. Myslím, že rozdíl nikdo z nás nepozná. Spočítej si o kolik se ti změní úhel hrotu a desky na délce ramene. Nebude to ani jeden stupeň. S takovou přesností žádný výrobce přenosek nepracuje.

Ta deska je výborná pomůcka. Měl by ji mít každý, kdo to s gramofonem myslí vážně. /slova Peera :smile: /
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od fox »

Monte. Asi jsi četl toto:


Včera večer jsem probíral staré časopisy Audio a narazil jsem na zajímavý článek. V čísle 2/2001mimo jiné píše pan Láb:
..."nejsnáze se nastaví svislá síla na hrot pomocí vhodné testovací desky, například Hifi News, na které jsou zaznamenány signály s kmitočtem okolo 300 Hz s amplitudou od +12 do +18 dB.Optimální svislá síla na hrot je taková, při které je přehráván nejsilnější záznam bez zkreslení. S ramenem SME309, byla pro mou přenosku Goldring optimální svislá síla na hrot 19mN, při které byl bez zkreslení snímán signál s úrovni vyšší než +14 dB. V této kombinaci je potlačena subakustická rezonance. S lehčím ramenem bude subakustická rezonance výraznější a pro stabilnější snímavost bude vhodnější vyšší svislá síla".

Protože vlastním tuto testovací desku, jal jsem se dnes v podvečer testovat a seřizovat svůj gramofon Michel s ramenem SME V a přenoskou Benz Micro Wood.
Výrobce přenosky doporučuje zatížit chvějku 17-20mN. Ideálně 17-18mN. Já jsem měl nastaveno 18.
Při přehrávání signálů z desky HN, byl signál v obou bednách bez zkreslení do +14 dB, při +16 dB bylo slyšet zkreslení v pravém kanále a při +18 dB občas vyskakoval hrot z drážky a uháněl ke středu.
Začal jsem laborovat s přítlakem a s antiskatingem. Nakonec jsem nejlepších výsledků dosáhl při svislé síle na hrot 17mN a antiskatingu 1,7.

Proto si myslím, že nemusí být vždy pravda to, že se má nastavovat přítlak ve druhé třetině rozmezí doporučené výrobcem. Spiš to asi bude platit u lehčích ramen /např. SME3009 II /. U těžších to může být naopak.

Co si o tom myslíte vy ?


http://www.vinylengine.com/hfn-002-test-lp.shtml
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

OK, dík. Jdu ji koupit a bude další hračka. Taky jsem si myslel, ten milimetr nebude tak hrozný i když, uvidíme. Vcelku bude lepší než Supraphnon a metronom klusá zleva doprava :lol:
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Do češtiny návod, popis asi nikdo nepřeložil. Ivo kdyby se ti chtělo vše popsat. :thumbup: Ber to jako zasloužilý čin analogového hifisty :thumbup:
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od fox »

Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od Peer »

Testovací a nastavovací deska, co doporučuje Fox, je jedna z těch nejpovedenějších.
Také ji sem tam používám. :thumbup:
eLko
Příspěvky: 107
Registrován: 29 pro 2010 20:19
Bydliště: Bratislava

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od eLko »

Asi najlepsia vec momentalne na svete. Na Audiogone to ma aj diskusne vlakno,zaujimava diskusia.

http://www.audiogon.com/cgi-bin/cls.pl? ... onearm-ali
Pytell
Příspěvky: 833
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od Pytell »

Používám toto nádobíčko na nastavení gramců a plná spokojenost viz.: http://imageshack.us/photo/my-images/69/1003775u.jpg/ .

Kdyby kdosi objednával tuto desku rád se připojím (testovací deska Hifi News Test Records ).
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

V týdnu přišla testovací deska z Anglie, jenže silné zklamání. Deska deklarovaná jako nová. Rozbalená a známky použití a již putuje zpět. Firma se cukala, ale po zaslaném foto už byla odpověď, OK.

Obrázek

Je vidět vryp po dopadu přenosky a bylo jich několik. Nebo první zkušební sekvence, ohraný vinyl na krystalce !

Obrázek
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od fox »

A byla to Hifi News ?
Ta deska není žádný highend. Někdy při seřizování vyskočí hrot s drážky a o malé škrábance není nouze. Samozřejmě velké lupance by tam neměly být.
HN je trochu dražší materiál, ale za jinou náhražku bych ji neměnil.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Květnatá slova o hifi, časem si člověk zvykne. Vedle napsal Efík, nový pojem a to tichý hrot :lol: :lol: . Byl bych rád, kdyby mi slova tichý hrot někdo vysvětlil ?
Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od Peer »

Nechápu, proč se nezeptáš přímo autora...
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Jaksi nemůži, kdysi jsem poslal Merhauta do a byl banán :lol:. O autora ani nejde, jen jsem chtěl vědět co si o slovech tichý hrot myslí i někdo druhý. Možná mi Eficak napíše mail. Eficak má velmi dobrou znalost teorie gramofonu. Škoda, že není tady.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od fox »

"Tichý hrot" by mohl být takový hrot přenosky, který zaznamenává minimum rušivých informací z gramofonové desky. Hroty se brousí do různých tvarů. Například "Shibata".
Myslím, že Efičák tady není, protože prodává na jiném fóru. :smile:
Na tomto fóru jsou i takoví, kteří tomu snad trochu rozumí. Pokud se vyskytne nějaký problém, snaží se všichni pomoct. Snad tady nejsou takoví, kteří ostatní jenom arogantně shazují a přitom toho moc neporadí.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Nebude potom úprava hrotu na úkor kvality, citlivosti. Efík vymyslel zvláštní název. Spíše bych bral, přenoska pro silně ohrané desky. Jenže pravděpodobně dobrá kvalita zvuku asi nebude. Možná ano, moje Denon 103R má kulatý hrot a hraje velmi highend až na výstupní napětí. Přejdu asi na Goldring 2500 MM, pro moji muziku potřebuji spíše silnou dynamiku.
Jinak druhá zkušební deska je na cestě. Reklama byla bez problému uznána.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od fox »

Myslím, že se nejedná o silně ohrané desky. To co mi na Denon Dl304 mírně prská, to na Benz Micro skoro neslyším.
Silně ohrané desky nic nezachrání.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
MB
Příspěvky: 659
Registrován: 28 pro 2010 22:28
Bydliště: Stockholm, SWE

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od MB »

Zaujimave, u mna to bolo naopak, co na DL304 nepočujem, to na BM prskalo a syčalo až to bolo nepočuvatelné...samo ty maš inú BM, ja som mal Glider H
B&W CDM-7NT,Sony TA-E90ES+TA-N90ES+SCD-555ES+TC-KA6ES+ST-SA5ES,Kuzma Stabi+Stogi+Denon DL-304&Ortofon QB+P-J PhonoBoxRS&PowerBoxRS,Linn Basik+Akito+Sumiko BP2,D AH-D2000+S HD800+Creek11SE
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od fox »

Taky mi to trochu prskalo. Hlavně v pravém kanálu. Ale po seřízení deskou Hifi News se to hodně umírnilo.
Mezi Gliderem a Wood snad nebude takový rozdíl. Moje má navíc dřevěnou kapotáž.

Obrázek
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od fox »

Při googlování jsem našel zajímavý článek. http://www.micrographia.com/projec/proj ... ny0000.htm
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Libí se mi lupa. Komu slábne zrak, tak ví jak :thumbdown: je práce otravná. Hlavně u seřizování gramofonu, pájení.

Obrázek
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Tato šablona se mi líbí, nemám rád plasty (Pro-ject). Jenže nevím co je na šabloně v UK za míra.

Obrázek
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Měl bych dotaz. Udávaný parametr u přenosek (separace kanálu) v dB znamená ? Čím vyšší, tak je lepší rozlišení kanálu ?

Děkuji za snahu.
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

DR. FEICKERRT ANALOGUE PROTRACTOR z Německa: http://www.feickert.com/dtsch/philosophie_d.html

Skvělý výrobek a velmi přesná šablona. I samotná váha je plus, dokonalé a lehce proveditelné nastavení.

Obrázek Obrázek
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Momentálně hraji na třicet let staré přenosce JVC Z1S, váha 5,5g tak :thumbup: přidávám 3g závaží (dodané u ramínka Evolution) nakonec bruto: 8,5g.

Foto, ukázka starého seřízení dle papírové šablony Rowing. Ručně podle papíru není možné přesné nastavení, prostě úhel neudržíte. Možná jen se štěstím.

Obrázek Obrázek

Parametry přenosky

Type: moving magnet
Stylus: Shibata with DT-Z1 0.15mm square diamond tip
Output: more than 4.0mV
Channel balance: less than 2.0dB
Channel separation: more than 25dB
Impedance: 2.4 kohms
DC resistance: 510 ohms
Load: 47 to 100 kohms
Tracking force: 1.7g
Frequency response: 10 to 50,000Hz
Weight: 5.5g
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Vzpomněl jsem si, ve vlákně Peera je popsán taky problém se šablonou od Rowinga. Nakonec na fotu u mne je taky vidět problémové 4 milimetry.

Seřízení přenosky je dnes radost, nastavení BAERWALD

Obrázek Obrázek
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Nakonec kalibrace váhy a nastavení svislé síly na hrot

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

A hrajeme, zvuk je perfektní a pocit ještě lepší.
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Testovací deska se vrátila z Anglie (došla bez závad, jsou to lumpíci) a začal test. Kupodivu gramec i přenoska prošla na :thumbup: . Kromě testu bod 9 - Bias setting (300Hz tone L+R at +18dB), zvuk jen na pravém kanálu a rozpadá se v doprovodu pazvuku.
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Počasí je letos na, tak jdeme testovat. Deska je vynikající a u NC440 velmi potřebná. Velmi se mi líbí test přítlaku na hrot. Měl jsem nastaveno 2g , test ukázal ideální 2,73g a v toleranci Shure. Dále test hluku ložiska, veterán NC440 prošel i díky vynikající podložce. U obou gramofonu jsem snižoval anti-skate, než je doporučená.

Pouštím varhaní koncert od Bacha a jsem opět udivený co lze vyloudit z gramofonu. Musím přiznat, dříve jsem bral seřízení grama na lehkou váhu.

Obrázek

Momentálně jdu znova testovat Perspekta , hlavně přítlak. Doufám, že zvládne i stopu 9. NC 440 ji skoro přehrál, jen mírné kolísání.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4230
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od Mark Levinson »

monte píše:Testovací deska se vrátila z Anglie (došla bez závad, jsou to lumpíci) a začal test. Kupodivu gramec i přenoska prošla na :thumbup: . Kromě testu bod 9 - Bias setting (300Hz tone L+R at +18dB), zvuk jen na pravém kanálu a rozpadá se v doprovodu pazvuku.
Monte,
to Ti poslali tu testovací desku úplně novou? Uznali to jako reklamaci?
Mark Levinson
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Viktore poslali úplně novou a bez jakékoli chyby. Asi věděli a spletli se. První deska byla evidentně použitá :thumbdown:

Akorát jsem znova seřídil Perspekt a taky došlo ke změnám. Váha šla na 1,98g a anti-skate na nejsilnější polohu. Myslím u Pro-jectu seřízení anti-skate je slabé místo. Málo možností a přístup katastrofa.

Nahodím anděla Gabriela z roku 1978 a kochám se dobrým zvukem a hudbou. Mám nachystané další tři od Budky.

Obrázek Obrázek
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Obrázek Obrázek

Obrázek

Seřízení gramofonu s těmito pomůckami je jednoduché, přesné, zábavné a FINE.
eLko
Příspěvky: 107
Registrován: 29 pro 2010 20:19
Bydliště: Bratislava

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od eLko »

Ja uz mam doma toto. Tato foto je ilustracna,ked bude cas,nafotim to vsetko. Inac je to brutal.


Obrázek
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Vypadá taky fajn. Co je to za značku a na levé straně je světlo ? Kup si i desku, unikátní je, jak dokážeš nastavit svislou sílu na hrot.
eLko
Příspěvky: 107
Registrován: 29 pro 2010 20:19
Bydliště: Bratislava

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od eLko »

To je UNI-Protractor. Predava sa iba cez Audiogon. Teraz skoncila 3.seria predaja. Kedy bude 4.,neviem.
A to neni svetlo(teda je tam aj svetlo),ale hlavne je to priplatkovy usb mikroskop,napojis to cez usb na laptop. Maximalne presne to mozes nastavit :)
Ja nemam ten mikroskop,ja mam specialnu lupu namiesto toho.
Odpovědět