Seřízení gramofonu, ramínka

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
eLko
Příspěvky: 107
Registrován: 29 pro 2010 20:19
Bydliště: Bratislava

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od eLko »

Takze UNI-Protractor.
Ma to byt najpresnejsi protractor na trhu.Skoro ziadne tolerancie.

Nastavovanie zacina tym,ze spindl na tanieri moze mat az 3 rozmery. Treba vybrat 1 z 3 adapterov v baleni,ktory pasuje najlepsie. Dalej sa tento spindl adapter nasadi do "zrkadlovej" placky,ktora obsahuje geometriu,ktoru sme si zvolili. Baerwald,Lofgren,Stevenson je zaklad. Ale konstrukter ponuka aj dalsie placky (tusim okolo 30),ktore su presne vyrobene na mieru jednotlivych ramienok,podla geometrie ramienka a aj ci chcete normu DIN alebo IEC.. Moje balenie ma standartne schemy( Baerwald IEC,Stevenson IEC,Lofgren IEC) a este optimalizovane nastavenie podla konstruktera.

Tato placka so spindl adapterom sa dalej vsunie do kovoveho hlavneho ramu. Polozi sa to cele na tanier. Najprv mikrometrom sa podla manualu nastavi potrebna hodnota na zvolenu schemu. Presnost na jednu stotinu milimetra. Namontuje sa plastove rameno a nasmeruje sa na pivot ramienka. V baleni je aj klasicka tycka,ktora sa da nakoniec toho plastoveho ramienka a mieri na pivot ramienka (Project napriklad). Na ramienkach,kde sa da tazko okom lokalizovat pivot (napriklad moj Graham),tak sa na koniec pripevni tycka s plastovym kruhom a mierkou a lahko sa najde potom pivot.
Takto nastavena sablona je pripravena potom uz na klasicke nastavenie prenosky podla jedneho bodu.

Pomaha k tomu lupa,ktora sa da do dalsieho volneho vyrezu v hlavnom rame a na zrkadlovej placke je krasne vidiet cantilever a velmi lahko a presne sa da potom prenoska nastavit. Zrkadlova placka umozni to,ze uhol prenosky nemusite nastavovat podla "tela" prenosky,ci ide subezne s pomocnymi ciarami. Sustredite sa iba na cantilever a pomocou lupy uhol nastavite tak,aby cantilever bol subezne s dalsimi pomocnymi ciarami. Extremne presne a lahke.

Za priplatok sa da dokupit USB mikroskop,kde vsetko sledujete este presnejsie na vasom PC.

Nevyhody? Iba cena. Ale pokial niekto vlastni uz spickovy analog za vela penazi,tak sa uz oplati investovat do tohto,aby z toho dostal maximum. Zle nastavenie co i len o 1mm znamena zvysene skreslenie aj o 2%.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Teti
Příspěvky: 439
Registrován: 26 črc 2011 18:59
Bydliště: Velka Britanie

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od Teti »

Vypada to super, kde jsi to sehnal? Muzes me prosim hodit link, kde se to da koupit?
Audio Tweak.net - Humble home of newbie tweaker
eLko
Příspěvky: 107
Registrován: 29 pro 2010 20:19
Bydliště: Bratislava

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od eLko »

Uživatelský avatar
Teti
Příspěvky: 439
Registrován: 26 črc 2011 18:59
Bydliště: Velka Britanie

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od Teti »

Wow $800?!!!! tak to je jedna z nejpredrazenejsich veci, ktere jsem v zivote videl. Jsem si rikal, ze tak do 150 bych to koupil. Nevite nekdo o nejakym levnejsim nastroji?
Audio Tweak.net - Humble home of newbie tweaker
eLko
Příspěvky: 107
Registrován: 29 pro 2010 20:19
Bydliště: Bratislava

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od eLko »

Predrazene je relativny pojem. Musis brat do uvahy, ze je to maloseriovka, je to praca 1ho cloveka, je to najlepsi protractor momentalne na trhu, nastavis tym hocijake rameno a hocijaku schemu. Je to robene z kvalitnych materialov made in germany. Zrkadlove platne na schemy su robene laserom s presnostou 1 stotina milimetra. Celkovo tento protractor pracuje s touto presnostou. V tej platni vidis odraz cantileveru, cize to nastavis presnejsie ako od oka podla "tela" prenosky.
Ako som uz pisal vyssie, je to ultimativny protractor pre ultimativny analogovy setup. Ked mas analog za 20 000 euro, tak neriesis 800 usd za protractor, ked chces z toho vyzmykat maximum. S tymto to dosiahnes. Samozrejme na druhej strane je blbost kupovat ho, ked ma niekto setup za 3000 euro.

Z tych lacnejsich je chvaleny dr feickert nextgen protractor. Ten by mal byt tusim za cca 150. Alebo skus audiogon a kupit dennesen.
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Elko, trošku s tvým názorem nesouhlasím. Spíš je to jen luxusní výrobek za luxusní cenu. Odhaduji výrobní náklady kolem 100 USD. Každý strojař by ti to potvrdil. Dnes není problém něco vyřezat s absolutní přesností a to za tři stovky na kus. Souhlasím s názorem, kdo má na gramo za 20000 EUR tak si koupí tohle, nic víc. Montážní míry ramínek jsou dané a kdybys rozpoznal aspoň 5%, tak jsi jednička. Gramodeska není zdaleka ideální co se týká přesnosti. Závěrem, jsou jen výrobky pro určitého zákazníka. Jel jsi někdy ve Ferrari, já ano. V životě bych takové auto nechtěl, zničí páteř, odrazí ledviny a možná i zuby vypadnou :lol: :lol:
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Jo, ještě neber co píši, že bych pomlouval šablonu. Musí být skvělá, spíše jsem bral pohled hlavně ze strany strojírenské :thumbup:
Uživatelský avatar
Teti
Příspěvky: 439
Registrován: 26 črc 2011 18:59
Bydliště: Velka Britanie

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od Teti »

Me se taky moc libi provedeni a nepochybuji, ze je to jiste skvely vyrobek. ale opravdu setsakramentsky predrazeny. Kdybych mel 20k gramec a phono, tak to taky neresim.
Audio Tweak.net - Humble home of newbie tweaker
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Dotaz: jak vnímáte, posuzujete hodnotu u přenosky, separace kanálů (dB) na kvalitu zvuku.
T.Hresil
Příspěvky: 38
Registrován: 30 črc 2011 20:02

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od T.Hresil »

monte píše:Foxi, chci se zeptat ne testovací desku Hifi News Test Records, myslím ji máš. Jenže je 180g, většinu desek mám 120-140g. Přítlak mám seřízený na 120g, jde mi pak o test provedený na 180g desce. Není potom problém ?

Obrázek
Jen bych se chtěl zeptat... Jedná se o tuto fošnu???
http://www.ebay.de/itm/THE-CARTRIDGEMAN ... 48441b9695
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od fox »

Nevidím obrázek, ale jedná se o tuto.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
T.Hresil
Příspěvky: 38
Registrován: 30 črc 2011 20:02

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od T.Hresil »

Díky, ano je to ona... Nevíš ještě, kde by se dala sehnat za rozumnější peníz? Pokud teda někde je levněji... ;)
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Čistění desky, kartáček http://www.stuffplusdirect.com/bib-groo ... -103-p.asp, velmi dobrý. Krátký chlup, napuštěný karbonem, velká semišová plocha.

Koupeno Litovel, zastoupení Pro-ject.
monte

Re: Seřízení gramofonu, ramínka

Příspěvek od monte »

Ještě bych dodal ohledně Shure, je potřeba měnit hroty. Já jich vyměňoval zhruba po dvou letech, bez ohledu na počet hraní. Taky, kdo by počítal kolik jsem přehrál, hroty byly za stovku :lol: . Moje Shure N75 byla těžce ohraná (neposlouchatelné), než jsem koupil nový hrot byla JVS se super parametry. Po nasazení nového hrotu prostě začal bigbeat :thumbup: . Mám hrůzu desek původního vydání a tady to šlape :thumbup: . I náklon 14 stupňů hrotu je silně poznat a málokdo ho uplatní pro původní vydání desek a není žádný problém ani u nových.

Jestli chcete vyzkoušet 14 stupňů, tak vyrobit pomůcku 7 mm výška, třeba ze dřeva a na tuto výšku nastavit vodorovně ramínko nad talíř. Na obou gramofónech tak mám a jedu. 20 stupňů náklonu hrotu je nová norma. Třeba Denon 103R má raději nové nastavení. Denon byla norma pro výrobce, lisování drážek. Zatím odpočívá, ale příjde doba, kdy budu chtít změnu. Taky je potřebný velmi kvalitní phono předzesilovač :thumbup: . Škoda, že jsem vyhodil DIY, měl deset součástek i s regulací a zesiloval jako vzteklý :lol: .
Odpovědět