Porovnání High-end přenos. přehrávačů Hifiman 901s & Calyx M

Diskuze o CD přehrávačích, transportech, DAC, room corrector apod..
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bína
Příspěvky: 200
Registrován: 01 úno 2011 22:54
Bydliště: Praha

Porovnání High-end přenos. přehrávačů Hifiman 901s & Calyx M

Příspěvek od Bína »

Dneska jsem si domů donesl zapůjčený Hifiman HM901S a Calyx M, dva přenosné přehrávače té nejvyšší třídy. V tomto tématu se s Vámi postupně budu dělit o své první dojmy.

Hifiman HM901S - 1499 USD, Čína
http://head-direct.com/Products/?act=detail&id=266

Calyx M - 1099 USD, Korea
http://calyxm.com/

Obrázek

Balení

Calyx má malou krabičku ve stylu moderních smartphonů. Dostanete k němu jen dva různě dlouhé kabely s micro USB konektorem a podivnou redukci do jacku, jejíž funkcí si nejsem jistý.

Hifiman dostanete v gigantické dřevěné krabici s hliníkovým plechem, typicky nesmyslné vyhazování peněz, který ocení jedině člověk toužící po luxusním balení a Čínský trh. Uvnitř se nalézá rozměrná nabíječka, podobná těm od notebooků, speciální kolébka pro nabíjení samotné baterie a redukce na line out.

Rozměry a váha

Calyx s 4,65 placovým displejem působí jako velmi tlustý příbuzný moderních smartphonů. Není to až tak hrozné, ale jako druhé zařízení k telefonu už je to hodně na pováženou. Váha 230 není nic příjemného, ale dá se to.

Hifiman je o kousek kratší, ale pořád dost rozměrná krabička. Šokem je ale 2,5 cm tloušťka, kvůli které to působí jako gigantická cihla. Váha přes 300 g je taky zabijácká.

Po stránce rozměrů tak jasně vítězí Calyx.

Konstrukce


Obě zařízení se chlubí hliníkovou konstrukcí, Calyx je pěkně zpracovaný a snese porovnání s telefony střední třídy. Hifiman působí levnějším dojmem a osobně mě dost irituje odlišný odstín krytu baterie od zbytku zařízení.

Výhra pro Calyx.

Paměť

U obou přehrávačů najdeme slot na klasickou velkou SD kartu. Tu jsem na přehrávačích už hodně dlouho neviděl, ale často se po ní lidé pídí. Hlavní výhodou je dostupnost větších kapacit než Micro Sd, dají se sehnat 256 i 512 GB SD karty.

Calyx k tomu ale přidává i další slot na Micro SD kartu a 64 GB vestavěnou paměť(56 GB dostupná pro uživatele). Teoreticky tak lze do Calyxe nacpat skoro až 700 GB hudby.

Calyx lze připojit k PC přes micro usb, dá se přistupovat zároveň k vnitřní paměti i kartám(jen ať se Sony stydí).

Další kategorie jasně ve prospěch Calyxu.

Hlasitost

U Hifimanu se ovládá kolečkem s 20-ti kroky, dvě úrovně zisku nastavitelné v menu. Dobře se dá ovládat i v kapse.

Calyx má posuvník na boku, speciální tlačítko držící přes magnet. Pokud ho ztratíte(drží pevně, ale dá se sundat s trochou snahy a náhoda je blbec), tak se dá zapnout nastavení hlasitosti posuvníkem v systému.
Tři možnosti zisku, matoucně pojmenované jako “ impedance matching”.

Osobně jsem hodně navyklý na 120 krokové nastavení hlasitosti na Fiiu X3mkii a tak mi obě řešení přijdou hrozně nepřesná a především s Hifimanem jsem pořád hledal nastavení někde mezi těmi kroky.

Konektory

Na Calyxu nic nepřekvapí, obyčejný 3,5mm jack a Micro USB.

Hifiman má dvojici 3,5 mm jacku hned vedle sebe, jeden pro normální sluchátka a druhý pro symetrická. Co se stane pokud je zapojíte špatně nevím a zkoušet to nebudu. Nepotěší ani podivný konektor ve stylu 30 pinových konektorů ze starších apple zařízení. Ten slouží pro nabíjení a pro připojení redukcí na line-out a spdif.

Praktičnost Calyxu opět výhodou.

Lineout

K Hifimanu se přes speciální konektor dá připojit redukce na line-out. V balení je redukce na dva RCA jacky, samostatně se dá přikoupit i redukce na 3,5mm jack pro snadnější připojení přenosných zesilovačů.

Calyx line out nemá.

Displej

Calyx má 4,65 palcový OLED displej s rozlišením 1280x720. Kouká se na něj opravdu krásně, ale na hudebním přehrávači mi přijde poněkud zbytečný.

K displeji Hifimanu jsem údaje zatím nenašel, ale je to malý 2 palcový displej s mizerným rozlišením a kvalitou(horší než na Fiiu). Ale pro ty základní funkce dostačuje.

Jasným vítězem Calyx, i když to trochu přehnali.

Procházení hudby

Hifiman podporuje procházení přes id3tagy i složky. Neumí navázat další složkou.

Calyx prochází hudbu pouze podle id3tagů, ale má spoustu vylepšení pro pohodlnější procházení. Kromě rychlého hledání pomocí lišty s prvním písmenem nabízí i plnohodnotné vyhledávání s virtuální klávesnicí.

Co je lepší záleží na stavu id3tagů ve vaší sbírce.

Ovládání a UI

Calyx se ovládá přes dotykový displej, horní zapínací tlačítko a trojici tlačítek na boku. Tlačítka bohužel nejsou příliš vystouplá ani odlišená, tedy v kapse se poslepu neovládá tak snadno jako Fiia. Boční tlačítka se dají v nastavení vypnout.
UI je velmi jednoduché a dobře promyšlené, mezi základními třemi obrazovkami(knihovna, přehrávání, jukebox) se přesouváte tažením, jednoduše se dostanete do nastavení i na právě přehrávané album. UI je příjemné na užívání a člověk si na něj velmi rychle zvykne. Problémem je trochu rychlost systému(základ asi v androidu), kdy se každé probuzení, pohyb a reakce trochu táhnou.
Zapnutí trvá 35 sekund.


Hifiman má pětici tlačítek a kolečko. Komu vadilo ne úplně přesné kolečko na Fiiu, ten se u Hifimanu zhrozí. Kolečko je hodně tuhé a nepříliš přesné. Na boku jsou dva posuvníky, jeden pro zapínání, druhý pro zamknutí přehrávače.
Protože tlačítka jsou na přední straně a nejsou odlišená, ovládání v kapse není ideální.
Velmi jednoduché UI funguje docela dobře a rychle, ale celkovým zpracováním je o dost níže než Fiio.
Hifiman má systém hybernace, po vypnutí se tedy probere za pár vteřin. Kompletně vypnout se dá přes nastavení, poté zapnutí trvá přes minutu.

Vtěz? Calyx s obrovským náskokem, i když ta pomalost systému zamrzí.


Drobnosti

Oba přehrávače umí navázat na poslední písničku a polohu.
Calyx hraje Gapless, Hifiman ne.
Hifiman se dá nabíjet pouze dodávanou nabíječkou. Mě štval už speciální konektor na Sony A-15, za tohle řešení mám chuť konstruktéra Hifimanu uškrtit.
Hifiman má odnímatelný zadní kryt, díky němuž se dá vyměnit jednoduše baterie a modul zesilovače(ani nevím, jaký modul tam vůbec mám).
Na Calyx se dá koupit pěkné kožené pouzdro.


Prozatím pro mě Calyx jasným vítězem. Jedná se o výrazně více promyšlené zařízení, které se pohybuje na úrovni přehrávačů Astell & Kern. Hifiman i po těch létech pořád prodává hnusnou cihlu, kde je všechno zaměřené jen na zvuk a na zbytek se kašle. A to už dnes prostě nestačí.


Co dál?
Test baterie
Test využití jako DAC
Samotné hodnocení zvuku

Pokud máte nějaký dotaz nebo vás něco zajímá, napište a rád se na to podívám.
Zaměstnanec firmy Shanling
Uživatelský avatar
Bína
Příspěvky: 200
Registrován: 01 úno 2011 22:54
Bydliště: Praha

Re: Porovnání High-end přenos. přehrávačů Hifiman 901s & Cal

Příspěvek od Bína »

Dneska zkouším výdrž, přes noc jsem oba přehrávače nabil, ráno do obou píchnul stejná sluchátka, dal stejné album na repeat, nízký zisk a +- stejná hlasitost.

No, po 4,5 hodinách Calyx už ODPADL!!

Chápu, že od Hi-fi přehrávačů plných náročných součástek nemůžeme chtít 40 hodin jak od Sony, ale tohle je už opravdu směšné.

A to se přehrával jen obyčejný 16/44 Flac, výdrž s DSD si nechci ani představit.

Občas jsem četl o zahřívání Calyxu při přehrávání, ten můj vydržel celou životnost baterie a nijak významně nehřál.


Také už jsem zjistil k čemu je ten malý jack adaptér u Calyxu. Zdá se, že vestavěný zesilovač má problém s určitými in-eary a to způsobuje silné zkreslení ve zvuku. Calyx tak začal přidávat tenhle adaptér, pravděpodobně přidávajííc odpor, který tenhle problém u těch pár in-earů řeší.

No, to ve mě trochu vyvolává pochyby o celkové kvalitě zařízení.
Zaměstnanec firmy Shanling
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Porovnání High-end přenos. přehrávačů Hifiman 901s & Cal

Příspěvek od Vlado222 »

Bína :thumbup:
Uživatelský avatar
Bína
Příspěvky: 200
Registrován: 01 úno 2011 22:54
Bydliště: Praha

Re: Porovnání High-end přenos. přehrávačů Hifiman 901s & Cal

Příspěvek od Bína »

A zrovna umřel i Hifiman, po 7 hodinách 20 minutách. To teda taky není žádné terno :(
Zaměstnanec firmy Shanling
Uživatelský avatar
Bína
Příspěvky: 200
Registrován: 01 úno 2011 22:54
Bydliště: Praha

Re: Porovnání High-end přenos. přehrávačů Hifiman 901s & Cal

Příspěvek od Bína »

Obrázek
Pokračujeme v testování:

Načtení karty

Použil jsem mojí micro SD 64 GB kartu Sandisk na které je cca 120 alb.

Hifiman jí načte za 12 minut. Načítá se jen jednou, hned po zasunutí. Při načítání nelze nic jiného dělat.

Calyx to zvládl za 1 hodinu!! Skenování začne i při dalším zapnutí, ale to naštěstí trvá už jen kolem minuty. Calyx provádí sken na pozadí, během toho můžete přehrávat už načtená alba.

Šum
Osobně jsem na šum hrozně citlivý a slyším ho snad na všech přehrávačích a sestavách.

Moc mě tedy potěšil Calyx, u nějž jsem ani já šum skor vůbec nezaznamenala, jedná se o nejtišší přehrávač co jsem kdy zkoušel. Pro 99% lidí bude pozadí naprosto tiché.

Hifiman je na tom po stránce také moc dobře, opravdu jen slabounký šum, tišší než u Fiia X1 či X3ii

Čitelnost displeje na slunci

Hifiman velmi mizerný, na hodně tmavém UI s mizernou světlností displeje je vidět jen pár výrazných grafických prvků, jinak vůbec nic.

Calyx to naopak zvládá dost dobře, některá tmavší místa nejsou moc vidět, ale najít jiné albuma zvolit písničku jde bezproblémů.

Využití jako DAC

Calyx lze využít jako externí DAC přes USB vstup. Musíte nainstalovat XMOS ovladače ze stránky výrobce, ale je to všechno jednoduché a rychlé. Na přehrávači pak lze nastavovat zisk a také se na displeji zobrazuje aktuální vzorkovací frekvence.

Hifiman funguje jako DAC pouze přes SPDIF vstup, ke kterému se připojí přes dodávanou redukci.



Posledních pár měsíců používám na cestách především Fiio X1 a u něj jsem si zvykl na kombinaci automatického pauznutí hudby po vysunutí sluchátek a automatického vypnutí po x minutách nečinnosti. Tedy když někam přijdu, stačí sluchátka vytáhnout a přehrávač se pak sám za chvíli vypne. Nic nemusím řešit. Testované přehrávače to zvládají napůl.

Calyx umí sám pauznout po vytažení sluchátek, ale už u něj není možnost nastavit automatické vypnutí. Teda už se mi stalo, že jsem vytáhl sluchátka, na přehrávač zapomněl a po pár hodinách když jsem chtěl znovu poslouchat, tak už byl vybitý.

Hifiman sám pauznout neumí, ale dokáže se sám vypnout při zapauzované hudbě.


A pár fotek:
Srovnání s opravdu přenosným Fiiem X1
Obrázek

Magnetický ovladač hlasitosti, aneb jakou blbost tam můžeme ještě přidat.
Obrázek

Srovnání tloušťky s Nokií 520(9,9 mm)
Obrázek
Zaměstnanec firmy Shanling
Uživatelský avatar
Bína
Příspěvky: 200
Registrován: 01 úno 2011 22:54
Bydliště: Praha

Re: Porovnání High-end přenos. přehrávačů Hifiman 901s & Cal

Příspěvek od Bína »

Zvuk

- Pro testování jsem použil Noble 4 a Heir 10.A
- Stále nevím, který modul je v Hifimanu

- Calyx má výrazně teplejší zvuk, pro některá sluchátka to může být až příliš, ale jinak se poslouchá moc příjemně. Hifiman čistý, neutrální.

- Calyx má skvělý prostor, velký a s přesně oddělenými nástroji. Hifiman oproti němu hraje hodně stísněně a nástroje nejsou tak dobře oddělené.

- Hifiman mi přijde detailnější

- Jinak jsou si přehrávače dost blízké, oba hrají skvěle, ale díky výrazně lepšímu podání dávám jasně přednost Calyxu.

Porovnání s Fiio X3ii

Oba testované přehrávače hrají lépe než Fiio. Detailnější, čistší, lépe kontrolovaný a přirozenější zvuk. Při přímém proovnání je to jasně slyšitelný rozdíl, ale při tom obrovském cenovém skoku bych čekal o trochu víc.

CalyX hraje tepleji, ale méně basu než Fiio. Největším rozdílem je to podání prostoru.
Hifiman docela podobné podání, ale výrazně čistší a detailnější. Překvapivě Fiio nabízí lépe podaný prostor.
Zaměstnanec firmy Shanling
Uživatelský avatar
Bína
Příspěvky: 200
Registrován: 01 úno 2011 22:54
Bydliště: Praha

Re: Porovnání High-end přenos. přehrávačů Hifiman 901s & Cal

Příspěvek od Bína »

Dal jsem si dva týdny pauzu (tedy, spíš jsem byl na vodáku :) ) a tak tu máme závěr až teď.

Nejprve ale:

OBROVSKÉ PODĚKOVÁNÍ AUDIGU ZA ZAPŮJČENÍ PŘEHRÁVAČŮ! Jinak bych se k nim asi nikdy nedostal.


ZÁVĚR

Po zvukové stránce se oba přehrávače povedly, Calyx je pro mě jasně tím nejlepším, co jsem z přenosných přehrávačů zatím slyšel. Ale trochu mám problém s poměrem zvuk/cena. Skok proti Fiiu X3ii za ⅕ ceny není až tak výrazný a při porovnání s domácími sestavami v této cenové kategorii přehrávače dost pohoří.

Tedy tyto přehrávače dávají smysl jedině s opravdu top customy, když už člověk prostě nemá kam upgradovat sluchátka.

Ale současné přehrávače už nejsou jen o zvuku, toho jsme se naštěstí zbavili s nástupem A&K. A zde už to mají testované přehrávače horší.

Calyx má slušně promyšlené UI a ten displej je opravdu pěkný, ale rozměry jsou už na pováženou, systém se táhne a úplně to zabijí mizerná výdrž baterie. Ovšem stále si dokážu jednoduše představit, že bych ho denně nosil.
Calyx M pro mě ale především představuje zajímavý příslib do budoucna a věřím, že případná druhá generace přehrávače ke skvělému zvuku přidá i jinak bez problémový přehrávač.

Hifiman bohužel zamrzl v čase, v dobách, kdy přenosné přehrávače šly ruku v ruce s masochistickými sklony mnoha hi-fistů(zdravím majitele přehrávačů Altmann Tera :) ). UI sice není až tak špatné a random čínský výrobce je na tom hůře, ale moderní Hi-fi přehrávače už jsou prostě jinde. Největšími problémy ale pro mě jsou obrovské rozměry a nesmyslná nabíječka. Když už musím přehrávač nabíjet každý druhý den, vyžaduji, aby to zvládla stejná nabíječka jaká slouží pro všechny ostatní zařízení v domácnosti.

Hifiman prostě zaspal dobu a byl bych rád, kdyby zahodil celou aktuální řadu přenosných přehrávačů a začal pěkně od začátku.


Osobní dodatek:

V posledních měsících jsem si pohrával s myšlenkou nákupu některého z High-end přenosných přehrávačů a musím říci, že po této zkušenosti mě jakékoliv cukání na nákup opustilo.


Ideálním přehrávačem na cesty tak pro mě nejspíše zůstává Fiio X3ii.

Uvidíme zda to změní Fiio X5ii, které mi dorazilo dnes. A pořád bych se rád podíval an A&K junior, i když tam mě dost děsí hodně různé dojmy ze zvuku a mizerný procesor, který nestačí na UI.

A poslední věc, ovládání hlasitosti analogově kolečkem či jezdcem možná přináší nepatrné zlepšení zvuku, ale s citlivými in-eary budu vždy mnohem radši za tlačítka a 120 úrovní hlasitosti.
Zaměstnanec firmy Shanling
Odpovědět