Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Diskuze o CD přehrávačích, transportech, DAC, room corrector apod..
Odpovědět
han
Příspěvky: 25
Registrován: 02 pro 2012 17:57

Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od han »

Zajímalo mě, jestli má větší vliv na reprodukci mechanika nebo převodník. Mám doma starší CD přehrávač Audioanalogue Maestro ( poctivá konstrukce, vážící kolem 20 kg, který lze použít i jako externí da převodník ) a cd transport Van Medevoort CT 460 + externí převodník. Vložil jsem svůj oblíbený disk ( Beethoven - houslový koncert ) do přehrávače AA a potom stejný disk do transportu Van Medevoort , který jsem propojil digitálním kabelem s převodníkem AA. Takže stejné podmínky, pouze různé mechaniky. Celkem mě překvapilo, jak velký zvukový rozdíl jsem zaznamenal ve prospěch externí mechaniky VM. Zvuk přes VM měl více detailů, drobné nuance, které dělají hudbu daleko zajímavější. Závěr pro mě - na zvuk má daleko větší vliv kalitní transport než převodník.
DD

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od DD »

mechanika ma rozhodne nezanedbateny vplyv na vyslednu kvalitu ale ze by bol vyssi ako vplyv prevodniku by som si netrufal tvrdit dokonca by som to navzajom neporovnaval... su to hrusky & jablka
han
Příspěvky: 25
Registrován: 02 pro 2012 17:57

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od han »

Já jsem porovnával na stejném převodníku vliv dvou mechanik a za hodnocením si stojím. Možná na jiném druhu hudby by ten rozdíl nebyl tak markantní. Na porovnávání převodníků jsem byl už líný ale při zkoumání vlivu mechanik, ten rozdíl byl zřejmý už při prvních tónech, protože jsem použil nahrávku, kterou dobře znám.
DD

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od DD »

han píše:Závěr pro mě - na zvuk má daleko větší vliv kalitní transport než převodník.
han píše:Já jsem porovnával na stejném převodníku vliv dvou mechanik a za hodnocením si stojím.
pises o vplyve dac ale porovnaval si len mechaniky :-|
han
Příspěvky: 25
Registrován: 02 pro 2012 17:57

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od han »

Kdybych chtěl porovnávat převodníky AA x VM, tak by to asi nemělo vypovídací hodnotu, protože nevím, jak kvalitně je vyřešen digitální výstup u AA ( u integrovaných přehrávačů je to velmi často kompromis). Při porovnání transportů byl ale ten rozdíl takový, že bych dokázal žít i s levnějším převodníkem. A to jsem měl transport VM propojen s převodníkem koaxiálním kabelem, normálně používám pro spojení s jejich převodníkem výstup I2S - to znamená 4 digitální kabely.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od lubin »

Podle mých zkušeností má transport značný vliv na reprodukci.....ne každá mechanika je natolik přesná, aby přečetla to, co je na stříbrném kotoučku. Proto se dělají různé, kvalitní i méně kvalitní mechaniky, nebo se jejich chybovost řeší následně "jinak"....
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od fox »

Obrázek

Příkladem může být například Esoteric.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 887
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Před 15ti lety jsem měl převodník od CASEA a zkoušel jsem co se děje, když se použijí různé transporty, tedy mechaniky z různých integrovaných přehrávačů obdobné cenové hladiny (tenkrát to bylo kolem 20.000,-) Měl jsem PIONEERA s obrácenou-"gramofonovou mechanikou", C.E.C. s polořemínkovým pohonem a SONY Esprit s jejich celo vyjížděčkou. S každou to hrálo zcela jinak, a vždy s původním zvukovým designem celého přehrávače, například PIONEER zněl vyloženě sytě s menším rozlišením a jiskřivostí na vršku pásma. Mechanika tedy jasně určovala hlavní charakter zvuku, dobrý převodník jen mohl podání případně vylepšit, ale ty základní charakteristiky zůstaly zachovány.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
Odar

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od Odar »

NA-Noble Audio --> Pri vsetkej ucte k Vam, nakolko si Vasu pracu vazim - dufam, ze sa nurazite, ked sem napisem par uvah.

Pokial to bol DAC s digitalnym vstupom, ku ktoremu ste pripajali rozne transporty (v tomto pripade CD prehravace s digitalnym vystupom), je na zvazenie, ci zvuk ovplyvnila mechanika, alebo cele obvodove riesenie digitalneho vystupu. Digitalny vystup u kazdeho CD prehravaca (transportu) mohol mat (urcite mal) rozny jitter. Co na vysledny zvuk dopad jednoznacne ma. Tak isto je nutne zobrat do uvahy, co obvodove riesenie transportu za mechanikou s data robi. Kludne to moze dalej do digitalneho vystupu posielat resamplovane na 88,4, alebo 176,4. Takze z tohto dovodu sa podla mna neda jednoznacne urcit, ci zvuk ovplyvnila samotna mechanika, alebo to ovplyvnilo obvodove riesenie digitalneho vystupu.

Najjednoduchsie, ako zistit, ci je rozdiel medzi 2mi mechanikami v dvoch roznych pristrojoch je podla mna ten, ze odchytim cez digitalny vstup na pocitaci data z digitalneho vystupu CD prehravaca. Musim si byt ale na 100% isty, ze z CD prehravaca to lezie bit perfect (nedochadza k resamplingu) a do pocitaca to musim tiez (logicky) dostat bit perfect. Takto dostanem 2 subory, ktore viem otvorit napr. v Audition a spravit medzi nimi rozdiel. Ak bude vysledok rozny od "nuly", je to dokaz, ze data su rozdielne.

Uplne idealny pristup by bol mat 1 CD prehravac, v ktorom by sa menila iba mechanika a na digitalnom vystupe by sa odchytili data a porovnali v pocitaci. Ak by bitovo nesedeli, dokazovalo by to, ze data boli precitane inak a tym padom na vysledny zvuk bude mat dopad samotna mechanika.

Porovnat 2 rozne pristroje, navyse uchom, kde nie je zarucene, ze su rovnake podmienky a parametre transportu je velmi osemetne. Navyse, ak ide o digital. Pripomina mi to skrabanie sa pravou rukou za lavym uchom. Je to podobne, ako keby som porovnaval vykon 2 procesorov v pocitaci podla toho, ako rychlo sa mi spusti vo Windows nejaky program . . .
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 887
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od NA-Noble Audio »

To Odar
Naprosto v pohodě, není nutné se předem omlouvat, není za co.

Každý z nás se na to dívá z úplně jiného pohledu a díky tomu píše o něčem jiném, ale přesto nejsme v rozporu. Já se na to dívám z naprosto přirozeného uživatelského pohledu - mam zařízení a to jde nějak použít a to jsem také činil, nehledal jsem žádné akademické vysvětlení. Je úplně jedno jestli ten stále stejný charakter (celý přehrávač, nebo jen digitální část)má na svědomí samotná mechanika, nebo digitální obvody za ní, prakticky je to nedělitelný celek, protože data můžu vzít až z koaxiálního dig. výstupu.

Ty píšeš o "laboratorním" rozboru této problematiky a máš snahu najít jádro pudla a ještě ho exaktně "změřit a zvážit" tedy děláš něco, co je odtržené od reality běžného praktického použití CD přehrávače a DAC, což není v rozporu s tím co jsem napsal, ale je to jen na jiné linii reality.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
Basstl

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od Basstl »

Nejlepší mechanika, je žádná mechanika. ;)
Uživatelský avatar
winelover
Moderátor
Příspěvky: 445
Registrován: 28 pro 2010 12:05
Bydliště: Teplice

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od winelover »

Odar a Basstl: :thumbup:
NAS QNAP TS-439 ProII+->Meitner MA3->Electrocompaniet AW250R->Dynaudio Confidence 20, Zappiti Reference, IsoTek Sigmas GII, Nordost Valhalla, XLO 10b AC...
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od Mark Levinson »

han píše:Zajímalo mě, jestli má větší vliv na reprodukci mechanika nebo převodník.
Pokud se budeme bavit o přehrávání hudby z CD/SACD placek, tak transport má na zvuk neoddiskutovatelný vliv. Dle mých zkušeností je jak transport, tak i převodník stejně důležitý (vidím to tak na 50:50) a ideálem je pokud jsou oba na stejné úrovni a ze stejné stáje.

Obrázek
Obrázek
Mark Levinson
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od Dieter Burmester »

A v cem by to bylo horsi, kdyby vyse zobrazeni transportove a prevodnici byli v jedne skatuli?
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od lubin »

Dieter Burmester píše:A v cem by to bylo horsi, kdyby vyse zobrazeni transportove a prevodnici byli v jedne skatuli?
A v čem by to horší nebylo? :D
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Basstl

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od Basstl »

lubin píše: A v čem by to horší nebylo? :D
Určitě v ceně. ;)
Odar

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od Odar »

Čím viac škatuliek a kecov okolo, tým lepšie :thumbup:
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od Mark Levinson »

Dieter Burmester píše:A v cem by to bylo horsi, kdyby vyse zobrazeni transportove a prevodnici byli v jedne skatuli?
To je spíše otázka na výrobce nebo na jiné odborníky ;)
Mark Levinson
davidsound

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od davidsound »

Mne by spis zajímalo proc je to lepší, ze je to ve dvou krásných krabičkách. ML?
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od Mark Levinson »

davidsound píše:Mne by spis zajímalo proc je to lepší, ze je to ve dvou krásných krabičkách. ML?
Nerozumím otázce, lepší než co?
Mark Levinson
davidsound

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od davidsound »

Nez v jedne hezke krabicce
DD

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od DD »

napokon ste ma presvedcili, ze uz nie som na highendfore :cool:
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od Mark Levinson »

To jsem nikde nepsal, tak jak jsi na to přišel??
Asi by bylo lepší si přečíst celé vlákno a zjistit o čem vlastně je.
han píše:Zajímalo mě, jestli má větší vliv na reprodukci mechanika nebo převodník.
Mark Levinson
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od lubin »

Mark Levinson píše:
davidsound píše:Mne by spis zajímalo proc je to lepší, ze je to ve dvou krásných krabičkách. ML?
Nerozumím otázce, lepší než co?
No právě, na to jsem reagoval svým vtípkem i já. :D Prostě jsem původní otázku od Dietra nepochopil, protože vůbec nevím, kam (komu) mířila.
Nastíněné téma ale samozřejmě chápu. Jedna verzus dvě "zbytečné" (jak pro koho) krabice.

Doporučuji se zeptat třeba PMA, jaký má názor na integrovaná řešení a proč. Rázem by mohly dvě krabice dostat trochu význam, i když se strhne zase polemika o tom, zda-li je to opravdu pádný důvod.

Proto prosím ty prvotní slovní "kaskadéry", nechť ponechají vlákno původnímu významu.

Jinak s mechanikama mám podobné zkušenosti jako NA.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
davidsound

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od davidsound »

Lubine ty pašáku rys na to kapnul. Myslim ze to podrobné a přesně popsal výše Odar a kdo chce vezme si z toho potřebnou informaci. O vlivu mechaniky můžeme polemizovat do aleluja a jediné v cem je zmena ve zvuku patrna jsou vlastnosti digitálního výstupu daného zařízení. Souhlas s basstlem nejlépe nemít zadnou.
Odar

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od Odar »

lubin uz len to, ze mas 2 krabicky, tak cesta digitalneho signalu do samotneho DACu je omhono dlhsia, ako ked to mas v jednej krabicke. Netvrdim, ze to musi byt nutne problem, ale musi sa (malo by sa) to riesit.
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 887
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Možná by neškodilo si přečíst první větu tohoto vlákna a odpovídat na hanem položenou otázku:
"Zajímalo mě, jestli má větší vliv na reprodukci mechanika nebo převodník"
Pokud nemám vlastní zkušenost k předmětnému, není lepší nic nepsat?, natož to, že já nemám žádnou mechaniku a to je nejlepší řešení tak proč něco takového vůbec řešit? Třeba proto, že ne každý se chce zbavit svého přehrávače a velkého množství CDček a zabívat se hledáním jiného řešení, zejména, když je spokojen s tím stávajícím. Trochu tolerance a nadhledu a bude zde lépe k žití. :angel:
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Vliv CD mechaniky na kvalitu reprodukce

Příspěvek od Mark Levinson »

NA,
díky :thumbup:
Mark Levinson
Odpovědět