Recenze PK Audio - ILLU3

Diskuze o reprosoustavách.
Odpovědět
necone
Příspěvky: 11
Registrován: 16 kvě 2013 18:23

Recenze PK Audio - ILLU3

Příspěvek od necone »

Recenze ILLU3
Jedná se o střednědobý test, cca 3 dny. Poslech ve dne i v nočních hodinách.

Konfigurace:
Obvyklá obývává místnost 30m2
Standardně zatlumená (křesla, masivní gauč, koberce před gaučem i před soustavami)
Cca 1,2 m ode zdi, 1 m ode zdi/překážky

HW:
NB Lenovo X220 --> USB --> Gustard U12 --> IIS --> Gustard X20 --> XLR s útlumem 12db --> Parasound A23 --> DIY kabeláž postříbřená měď se stínící izolací --> Reprosoustavy
SW:
Hrálo se na Foobar2000, resampler SRC na 352800, výstup dsd_foo_asio nativní DSD128 do zmíněného D-transportu a DAC.

Porovnávalo se přepojením mezi soustavami, vždy na jedné skladbě. Jako zajímavost jsem popsal porovnání se sluchátky NAD VISO50 krmené sluchátkovým zesilovačem HYPA1.

Popis VMA SL1:
Výrobce VMAudio, Martin Vitvar, měniče SB a výška VIFA, citlivost 87,5dB/2,83V/1m, lze koupit i jako DIY stavebnice a celé domácí kino, www stránky zde, cena 41 900,- Kč ve standardní dýze.

Popis ILLU3:
Výrobce PK Audio, Petr Kocourek, měniče ScanSpeak Illuminator, citlivost 86dB/2,83V/1m, zajímavost - středové a středobasové měniče mají 4 vrstvé cívky (motor), výhybka z vysoce kvalitních komponentů, www stránky zde, cena 76.000,- Kč za standardní dýhu

Vybrané skladby a jejich vnímání:
Led Zeppelin - Whole Lotta Love:
ILLU: výraznější předozadní prostor, první kytara vystoupí ihned dopředu. Bass kytara je výraznější, činely se zdají "lehčí" více vystupují. Cinkání výrazně vzdušnější.
VMA: povzdechnutí na začátku je výraznější, expresivnější, el. kytara více řeže. Bas je subtilnější, ale je tam. Takový suší. Vokál je více slyšet.

Black Sabbath - Paranoid:
Hodně basová nahrávka.
VMA: Opětovně ostřejší, hlubší bas
ILLU: temnější, ale kytara má lepší objem, zpěvák cestuje po pódiu, efektová kytara příjemnější

Cream - Live Cream Vols. I & II (MFSL UDCD 2-635) - White Room:
ILLU: super prostor, celkově výborně uvolněné. Pískání davu je níže položené a je jasnější. Zpěvák více umístěný do prostoru.
VMA: Také dobré, prostor menší, na začátku dopředné krásné písknutí na prsty (pravá strana).

George Michael - Faith:
Na začátku varhany, které jdou středně nízko.
ILLU: krásně konturované struny, Vpravo krásné a dopředné činely, pak nalevo. Hlas velmi přirozený.
VMA: Bas zde je menší, opětovně expresivnější, činely výrazně méně konturované, spíše subtilní, posazené výše, méně přirozené

Horkýže Slíže - Silný refrén
Horší DR, ale čitelné
VMA: Dobrá baskytara, zpěvák velmi dominující
ILLU: lze pustit hlasitěji, basovější, výrazně lepší podání, obrovský prostor. Na Illu je tohle pecka!

Chris Jones - No Sanctuary Here:
ILU: výborný bas, prostor, takové normální, Určitě ne takový pecka jako Hosrkyze Slize
VMA: basový vokál EhmmmA… jde níže, možná plnější sušší

King, B.B. - Country Girl
VMA: pěkně dopředný saxík (v levo), pěkný prostor
ILLU: Uff, luxusní prostor hned po prvních tonech, kytara krásně doznívá, Saxofon je méně expresivní a má větší objem

Metallica - St. Anger
Brutální nářez
ILLU: Jakoby tišší, nutí více zesílit, je slyšet nějaký plech
VMA: takové subtilnější, plech a rezonance v bubnu, či co to je, je slyšet více než na ILLU, zpěváci zase expresnější, výše posazení ale méně separovaní.

Michael Jackson - Who Is It
Na začátku piánko
VMA: pěkně dvojitý vibrato bas, pěkné uhlazené výšky, štěrchátka utopené, sbor OK
ILLU: hlasitější piánko na začátku, více vzadu, výrazné poklepávání s obejmeme, štěrchátka, lepší bas

Novosvetska - neznám interpreta
Pouze ženský vokál + sborový zpěv
ILLU: tohle je také doména ILLU, krásná artikulace.
VMA: prostě výrazně horší, sbor výše posazený těžko se rozeznávají slova

Westminster Choir - Festival Te Deum, Benjamin Britten
ILLU: Jde překvapivě hodně nízko, krásný nadhled a výborný prostor
VMA: tohle ještě doplním ...

Hlavní rozdíly popsané jakož to spokojený majitel VMA1SL:
VMA jsou jakoby výše, nejsou tak detailní, horší vykreslení prostoru a co je nejslabší je tichý poslech. Naopak ILLU3 je výborný na rock a starým nahrávkám dá vyniknout. Největší rozdíl byl paradoxně ve skladbě "Silný refrén" od Horkžýže Slíže s nízkým DR. Nadhled je zde hodně znát. Tím, že je projev klidnější a jakoby níže na temnější straně, můžete hrát hodně nahlas a reprodukce Vám přijde tak jak se říká, na "klid". Luxusní je pak tichý poslech. Spolu s prvními waty zesilovače v Ačku je projev krásně uhlazený a artikulovaný. Navíc, pořád si drží krásné zobrazená prostoru a bas je cítit i při takto malé hlasitosti.
Pokud máte rozlišující aparaturu zdroje hudby, tedy buď digitál nebo analog, na hranici 50TCZK a výše, tak ILLU vám poskytne luxusní požitek na úrovni miliónové soustavy. Ano, neumí asi ozvučit 40m2, neumí nejnižší bas na hranici 20Hz, ale určitě zvládne ozvučit běžné prostory s grácií. Pokud budete hledat konkurenci ve spotřebním sektoru, musíte hodně vysoko, ale hodně vysoko. Možná malé Vividy, nejvyšší řady SF, Revel, atd.
Soustava dává předozadní prostor, jaký jsem nikdy a nikde neslyšel. Sweetpoint není tak úzký, ano je zde úbytek nejvyšších výšek, ale poslouchat se mimo osu dá, a to moc pěkně.
Po poslechu se mi zdá, jako by zbytek ladění mé sestav byl marginální až zbytečný. Přesto bych byl zvědavý na lepší DAC, streamer, atd.
A teď slibované porovnání se sluchátky. NAD VISO50 jsou na temné straně. Dále mají zvýrazněnou basovou část cca 20-200 Hz. HYPA1 dle mých zkušenosti trochu zaostává v prezenci právě nejhlubších oktáv, tudíž je cca vše vyrovnané. Charakter sluchátek je velmi podobný reprosoustavám. Samozřejmě ne prostorovostí, ale rozlišením a charakterem. Také nevnímáte velmi hlasitý poslech. Tudíž sluchátka v kategorii cca 7TCZK + HYPA1 za 11TCZK jsou adekvátním systém ke reprosoustavě ILLU.
Pokud mám shrnout rozdíly či porovnání vůči ceně, tak VMA jsou výborné reprosoustavy. Každým upgradem audio sestavy se poslech posouval výše, a to je na soustavy za 40TCZK velká pocta. Cenový rozdíl není malý, jedná se skoro o dvojnásobek. Lze konstatovat, že ILLU3 hrají minimálně 2x lépe. Prostě je to jasně slyšet od prvních tónů, a proto si cenu v klidu obhájí, nebo naopak, může to být vnímané jako cenová pecka. Co je propastné je tichý poslech, zde je rozdíl několika třít, resp. takto mi to připadá.

Krátké shrnutí:
VMA1SL - jsou trochu ukřičené, více presentní, více se hlásí o slovo, vykouzlí dobrý prostor, jsou vhodné pro jazz, pop, domácí kino
ILLU3 - hrají s nadhledem, ideální pro tichý poslech, přesto vás nutí hrát nahlas a to velmi, je to all-rounder, perfektní na rock, metal, staré nahrávky i klasiku, byť samozřejmě vše je omezené objemem a velikostí basového měniče.

Závěr a mé výstupy:
Citlivost nekoreluje s dobrým tichým poslechem. VMA jsou citlivější. Měniče jsou nejspíše důležité, přestože nevím, co dělá ten úžasný prostor a lehkost. Váha není relevantní. V drtivé většině se hraje na pár watů a není potřeba vyžadovat akustický výkon pro rozhýbání vnitřností. Jinak řečeno, někdy je méně více. Resp. při oželení výkonnosti a velikosti mohu chtít kvalitnější komponenty.

Je právě 23:53, poslouchám na pianko poslední tóny. Bude se mě těžko loučit s nádhernou lehkostí přednesu, černým pozdím nebo jak to nazvat, a samozřejmě perfektním zpracováním a vizáží krásných soustav Illu3. A ano, těším se třeba na ILLU4, nebo na sestavy s beryliem ;)

Obrázek
efičák
Příspěvky: 660
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Recenze PK Audio - ILLU3

Příspěvek od efičák »

Poprosim o shovivavost zakladatele vlakna pro prispevek k vynikajicimu dilu PK Audio na uprave mych DIY beden.
Petr prijal zakazku na kontrolu a upravu mych dvoupasem, inspirovanym spickovou firmou Xavian.
Dobri jsou kopirovani, a me bedny k 50 narozeninam dala dohromady nahoda s Aretaxovymi vyskami Scanspeak a Dawsoo stredobasem z vyvoje.
Vyrobeno u Alese Bileho podle Orfeo, s omezenym rozpoctem na vyhybku a praci.
Naladeni vyhybky vyslo ne tak dobre, jako u menicu k sobe vyvinutych, a me staci kondy Audyn na jemnejsi ladeni. Taky prubeh frekvenci byl nahore stazeny podle BBC monitoru, jak mam rad.
Ani mi to neprislo po dennim poslouchani, ale repra zmenila parametry a zvuk se stal unavujici.
Petr byl tak laskav a srovnal svym spickovym merenim vyhybku, repro opatril lakem proti dalsim zmenam a provedl upravu k vetsi brilanci s stale prijemnym neunavujicim zvukem.
Rozliseni mezi mp3 a hires je ohromne, coz je dano kvalitou. Posloucham potichu a to je velmi vzacny vysledek.
U jinych sestav sem musel hrat na hranici snesitelnosti sousedu. Ted je pokoj zaplnen s hlubokym 3deckem a co sem zacal s hihi od 1983, nic mi tak dobre nehralo.
Proto opravuji puvodni nazor o nejdulezitejsi casti v hifi - zesilovaci.
Jsou to bedny co rozhoduje. Protoze hraju na legracni upraveny integrac JVC AX-550.
Deleny zesik umi vic, jsou veci kterym nerozumim a jedna je, ze to JVC ma talent, zkresleni je radove nizzi nez muj koncak a ted je to slyset.

Grandiozni prace Mistra a velmi prijemneho cloveka Kocoura.
Diky moc.
Zvuk dobrý - všechno dobré
Odpovědět