Stereo se subwoofer(y)

Diskuze o reprosoustavách.
Uživatelský avatar
Pavel M.
Příspěvky: 107
Registrován: 30 čer 2015 08:52

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Pavel M. »

Jirko mohu ti půjčit můj Velodyne DD-15, stejně až dorazí součástky k mým repro (ty víš co chci stavět),
nebudu jej potřebovat a půjde do světa...
Casea Lynx DAC ► Accuphase P-450 biamp Sroll Epigram ► Troels Gravesen-The Loudpeaker TL1
filtrace: Sroll Purity Quantum ■ hadice: Kimber KS3038 ■ AAI-assoluto
akustika: AVA ing.Daněk, sólo přívod Viablue/Furutech
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od PítrsPraha »

Jiri:
Nějaké novinky ohledně tvých subů :smile: ?
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
Jiri
Příspěvky: 855
Registrován: 17 kvě 2011 09:35

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Jiri »

Nakonec jsem pořídil jen 2 levné suby Swans 10D ale mám je zapojené pouze pro režim domaci kino. Stereo jedu bez subu, prostě nechci kupovat drahé suby a zjistit, že to stejně nejde perfektně sladit. Vivid B1 s kvalitním železem v malé místnosti prostě hrají parádně a nic mi ve zvuku nechybí.
MSB DATA CD IV Sign. ->i2s AAI Assoluto+ -> MSB DAC IV Sign. (Femto 77) -> Valhalla2 XLR->MSB S200 -> Vivid B1 (Accuphase PS-1200+SR Grounding Block; Shakti; akust.).
Jiri
Příspěvky: 855
Registrován: 17 kvě 2011 09:35

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Jiri »

PítrsPraha píše: 29 zář 2019 12:17 Jiri:
Nějaké novinky ohledně tvých subů :smile: ?
Pítrs
Tak jsem to nakonec přeci jen s těmi suby pořešil.
Levné Swans suby jsem prodal a pořídil 2 zánovní suby Sumiko S.9 (je to klon REL T/9i, nově se již Sumiko prodává jako Sonus Faber Gravis II).
Hraji s připojením subů na reprosvorky zesilovače a zvukově se mi to podařilo sladit - suby hraji jen do 35Hz.
Ano, stereo se subwoofery lze úspěšně provozovat.
MSB DATA CD IV Sign. ->i2s AAI Assoluto+ -> MSB DAC IV Sign. (Femto 77) -> Valhalla2 XLR->MSB S200 -> Vivid B1 (Accuphase PS-1200+SR Grounding Block; Shakti; akust.).
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od PítrsPraha »

:thumbup:

Jak jsi to celé ladil? Na ucho nebo i za pomocí měření?
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
Jiri
Příspěvky: 855
Registrován: 17 kvě 2011 09:35

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Jiri »

Obojí. Mám mikrofon UMIK-1 a REW měřící software.
MSB DATA CD IV Sign. ->i2s AAI Assoluto+ -> MSB DAC IV Sign. (Femto 77) -> Valhalla2 XLR->MSB S200 -> Vivid B1 (Accuphase PS-1200+SR Grounding Block; Shakti; akust.).
Uživatelský avatar
tomatsu
Příspěvky: 228
Registrován: 20 říj 2011 10:48

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od tomatsu »

JIRI
Ahoj, mohl bych poprosit treba o foto jejich umisteni ? Zatim mam jen jeden REL TI7 a do budoucna planuju i druhy. Me se zatim osvedcilo ho umistit vedle hladniho repro, kde predni stena RELu je tak o 30-40 cm za celem ATC. Nasmerovani soubezne.
T101
Příspěvky: 201
Registrován: 22 lis 2017 19:49

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od T101 »

tomatsu
Také mám T7i, po dlouhém bádání mi přišlo nejlepší toto umístění.
viewtopic.php?f=15&t=6336
Stereo: JAY CDT2, Oppo 105D casea mod - JAY DAC 2 Signature - preamp DCT+ 2x Kinki EX-B7 - Electra 1027 Be - Aperion - Carbon Special - Desire Cable Technology - Filtrace + trafa DCT
Head: Modi Multibit + Asgard 2 - Mr Speakers Ether C Flow
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Mark Levinson »

Slyšel jsem mnoho sestav kdy majitel řešil svůj poslech stojanovými reprosoustavami doplněnými buď jedním nebo dvěma subwoofery z důvodů buď finančních nebo prostorových. S jením subwooferem to bylo vždycky špatné a se dvěma to bylo špatné tak z 90%, alespoň já bych s tím nemohl žít. Nedávno jsem byl u člena Roman2 a u něj to hrálo výborně, stojanové reproduktory Sonus Faber a dav subwoofery REL (viz. foto).
Chce to asi hodně úsilí, ale je vidět, že za určitých podmínek to sladit lze.
.
2020-02-01 16.11.11.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Mark Levinson
Jiri
Příspěvky: 855
Registrován: 17 kvě 2011 09:35

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Jiri »

Mám ty suby umístěné podobně jako Roman2.
20200215_120230.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
MSB DATA CD IV Sign. ->i2s AAI Assoluto+ -> MSB DAC IV Sign. (Femto 77) -> Valhalla2 XLR->MSB S200 -> Vivid B1 (Accuphase PS-1200+SR Grounding Block; Shakti; akust.).
lachim
Příspěvky: 1114
Registrován: 01 led 2011 11:40
Bydliště: Praha

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od lachim »

jirka
chtěl bych někdy u někoho konečně slyšet stereo s hrombednami tak, abych woofery "neviděl".
ve zvuku symfonií nebo při poslechu kraftwerk.
právě u Kraftwerků hrombedny "trčí" ze zvuku u každého.
ani u mě s REL B1 se mi nedaří to sladit alespoň na 90%.
Jiri
Příspěvky: 855
Registrován: 17 kvě 2011 09:35

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Jiri »

lachim
naštěstí Kraftwerk u mě nikdy hrát nebude, tak jsem v pohodě. :smile:
MSB DATA CD IV Sign. ->i2s AAI Assoluto+ -> MSB DAC IV Sign. (Femto 77) -> Valhalla2 XLR->MSB S200 -> Vivid B1 (Accuphase PS-1200+SR Grounding Block; Shakti; akust.).
lachim
Příspěvky: 1114
Registrován: 01 led 2011 11:40
Bydliště: Praha

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od lachim »

Jiri
Az konecne dorazim na poslech, takzrovna kraftwerk bude “votvirak”. Moc se prave na vivid + rel tesim
:thumbup:
Fidji99
Příspěvky: 830
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Fidji99 »

Moja skusenost:

1) ano, rozhodne 2x sub, s jednym toho clovek moc nevymysli [okrem nejakej extremne malej miestnosti]
2) pri "spajani" zvukov sa mi velmi osvedcilo zapchatie basreflexov - vysledny efekt bol prirodzenejsi [ale ja celkovo preferujem uzavrete konstrukcie]
3) zaujimavy efekt som dosiahol, ked som suby dvihol aspon 1x priemer wooferu nad zem - ale to len taky experiment].
4) nema to zmysel robit nasilu k bedniam co koncia na 50 hz, malo by sa to zacinat niekde urcite aspon 3kou vo volnom priestore

ale hlavne - a to je len moja skusenost - suby su vyborne aj pre plnorozsahove bedne, napr. hlavne bedne, uzavreta konstrukcia isla naplno do 22Hz a 2 suby tomu super pomohli. Neslo ani tak o rozsah, ako o vytvorenie urciteho ambientu v miestnosti, kde napriklad zive koncertne nahravky zrazu dostali iny rozmer [preto si napriklad velmi rad pustam koncerty, stereo cez AV procesor].

Inac, suhlasim s nazorom, ze zladit sub so stereom, je asi ako vyhadzovat do vzduchu puzzle a dufat ze sa niekedy samo posklada.
"analogovo" "na ucho" to musi byt stastna suhra akustiky, umiestnenia a vzajomenej synergie. Myslim, ze zaklad je aby aspon sub umoznoval seriozne DRC a clovek rozumel, ako sa sprava hlavne repro v spodnych pasmach.

Uplne idealne riesenie, je ale samozrejme preamp s bass managementom [od pasa ma napadne len TRINNOV a DEQx] alebo externa vyhybka napr. od Accuphase. Mam skusenosti s TRINNOVom a ten riesi, jednu zasadnu vec - casovu koherenciu napojenia. to je myslim najvacsi problem, ktory treba vyriesit, aby to spojenie bolo skutocne na 100%.

@lachim, a ano aj Kraftwerk funguje ;-), dokonca aj Yello, co je este vacsi zahul.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Jiri
Příspěvky: 855
Registrován: 17 kvě 2011 09:35

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Jiri »

Lachim, Fidji99
nějak stále nechápu, proč je potřeba bezpodmínečně otestovat stereo se subwoofery právě na "hudbě" od Kraftwerk, když to majitel sestavy neposlouchá a poslouchat nikdy nebude?
MSB DATA CD IV Sign. ->i2s AAI Assoluto+ -> MSB DAC IV Sign. (Femto 77) -> Valhalla2 XLR->MSB S200 -> Vivid B1 (Accuphase PS-1200+SR Grounding Block; Shakti; akust.).
RedBaron
Příspěvky: 265
Registrován: 10 zář 2013 14:19

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od RedBaron »

Protože elektronický bas ze syntetizátorů má spoustu energie v pásmu, kde klasické nástroje spíš pomalu skomírají, hned je to slyšet jestli se to "tam dole" povedlo :smile:
SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
Jiri
Příspěvky: 855
Registrován: 17 kvě 2011 09:35

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Jiri »

Jasně, takže aby se dalo říct "my jsme to říkali, že to nejde naladit" :lol:
MSB DATA CD IV Sign. ->i2s AAI Assoluto+ -> MSB DAC IV Sign. (Femto 77) -> Valhalla2 XLR->MSB S200 -> Vivid B1 (Accuphase PS-1200+SR Grounding Block; Shakti; akust.).
lachim
Příspěvky: 1114
Registrován: 01 led 2011 11:40
Bydliště: Praha

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od lachim »

Jiří
Chápu...Osobne jsem měl na 803kach strach Kraftwerk někomu pustit.
Ten zvuk byl vysloveně ostudny. Z malinkych TAD treba komicky.
Také je neposloucham. Avšak...Zrovna u Kraftwerk platí “ukázána platí” ve všech směrech.
A sladění wooferu s repro ukáže spolehlivé i nám, co je neposlouchame
:smile:
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Dasta »

Nevím proč by si měl člověk, který poslouchá Yes, Genesis, Marillion a, podobnou hudbu ve stylu art, prog... ladit svoje reprosoustavy na hudbě, nebo lépe řečeno tvorbě Kraftwerk, jenom proto, že obsahuje synteticky generované basy, které se v hudbě běžně nevyskytují.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Jiri
Příspěvky: 855
Registrován: 17 kvě 2011 09:35

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Jiri »

Dasta
Jediný si to pochopil. :thumbup:
MSB DATA CD IV Sign. ->i2s AAI Assoluto+ -> MSB DAC IV Sign. (Femto 77) -> Valhalla2 XLR->MSB S200 -> Vivid B1 (Accuphase PS-1200+SR Grounding Block; Shakti; akust.).
RedBaron
Příspěvky: 265
Registrován: 10 zář 2013 14:19

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od RedBaron »

Protože se zřetelně dozví jak ten subwoofer vlastně sladil s repro. Druhá možnost je to ofláknout s tím, že na "prog rock je to stejně jedno" :-D
SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
Jiri
Příspěvky: 855
Registrován: 17 kvě 2011 09:35

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Jiri »

RedBaron
Já po tobě taky nechci abys poslechově pozoroval rozdíly u kabeláže na 30let starých JBL.
Proto nemám důvod si dokazovat na svém systému, jak zde bude hrát nahlas Kraftwerk.
MSB DATA CD IV Sign. ->i2s AAI Assoluto+ -> MSB DAC IV Sign. (Femto 77) -> Valhalla2 XLR->MSB S200 -> Vivid B1 (Accuphase PS-1200+SR Grounding Block; Shakti; akust.).
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Dasta »

Sladil si ho pro poslech svojí hudby zřejmě dobře, zrovna jako ty jsi si vyladil zvuk k obrazu svému, na hudbu, kterou posloucháš.
Já osobně, bych woofery k takovýmto bednám nedával vůbec, užíval bych si ve stereu jejich podání, tak jak jsou naladěné a nejnižší basy bych oželel, protože excelentní podaní zvukového spektra Vividů by mně nedostatek těch nejhlubších kmitočtů plně nahradilo.
Nejde však o mně, že.
Jiří určitě sladil system tak, aby mu hudba přinášela radost.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Quentin

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Quentin »

Dasta píše: 19 úno 2020 10:33 Nevím proč by si měl člověk, který poslouchá Yes, Genesis, Marillion a, podobnou hudbu ve stylu art, prog... ladit svoje reprosoustavy na hudbě, nebo lépe řečeno tvorbě Kraftwerk, jenom proto, že obsahuje synteticky generované basy, které se v hudbě běžně nevyskytují.
:thumbup: ^:)^ Lépe bych to nenapsal :!:
Roman2

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Roman2 »

lachim,
můžeš prosím uvést, které album Kraftwerk máš na mysli. Vyzkouším to.
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od PítrsPraha »

Taky záleží, co je cílem: jestli snaha o "objektivně" co nejlepší integraci subů s bednama, pak dává smysl pro naladění poslouchat i hudbu, která normálně hrát nebude, klidně se syntetickými zvuky, pokud taková hudba líp odhalí případné švy v napojení. Anebo je cílem vyladit sestavu tak, aby pro majitele hrála příjemně jeho žánry, byť za cenu toho, že napojení nebude všeobecně přesné, ale bude vyhovovat účelu použití.

Za mne jsou oba přístupy ok, protože výsledkem musí být radost z poslechu.

Můžu se ještě jiří vrátit k tvému postupu ladění? Provozoval jsem dříve sloupy Focal s jedním 12'' subem JBL. Hledáním správné polohy pro sub jsem strávil několik dnů a výsledkem byl sub asi 2 metry od nejbližší zdi v místě, kudy se v obýváku nejčastěji chodilo a ještě k tomu cca 1 metr nad zemí :-). Takže naprosto nepoužitelně. Horko těžko jsem pak hledal jakýstakýs kompromis mezi neseroucím umístěním a neseroucím zvukem / napojením na hlavní repro za cenu kompromisu v obém. Vyšlo to zcela nesymetricky k hlavním repro.
Ty máš oba suby hezky symetricky umístěné k hlavním repro, každý stejně. Takhle ti to zvukově vyšlo nejlépe?
A druhá věc. Vůbec si neumím představit, jak můžou uladění dvou subů probíhat jednotlivé iterace v umístění jednoho a druhého. S jedním to ještě jde: hlavní bedny generují módy nějak a smyslem umístění subu je ty módy eliminovat a hledá se v místnosti bod, kde to funguje nejlíp. Jenže zařazením druhého subu se nutně musí vše změnit - vybuzení módů, vliv přepnutí fáze, frekvenční vyrovnanost, poměr hlasitosí a přechodových frekvencí... Tzn. možných kombinací vybuzení místnosti od hlavních beden a obou subů je rázem nekonečné množství. Lze se s tím popasovat i jinak než jen metodou náhodnýho umísťování?
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
lachim
Příspěvky: 1114
Registrován: 01 led 2011 11:40
Bydliště: Praha

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od lachim »

Roman2
Kraftwerk: Tour De France
“Kardiogram” :ymdevil:
motýl
Příspěvky: 121
Registrován: 15 dub 2017 18:03

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od motýl »

Ahoj lidi.
Rád bych se sem vnutil s pár dotazy.
Vidím, že pohled na sub v hudbě je nejednoznačný. Každý máme jiné požadavky, nároky na nejnižší kmitočty, jiné finance a jiné nahrávky.
Chápu li to správně, spodní kmitočet subwooferu je pevně daný konstrukcí. ?? Takže tipnu li si, že mé reprosoustavy chodí rovně od , no, 60 Hz, postačí mi sub od 40 Hz skutečně zahraných. A stojí těch 20 Hz za to? Další věc: Pokud bych počítal se subem, automaticky bych přicpal bassteflexové otvory hlavních repro. Navíc bych začal s umístěním subu uprostřed mezi hlavními reprosoustavami ve smyslu vnímání subu jako "oddělenou součástí třetího pásma s aktivní výhybkou a zesilovačem" svých předních dvoupásem. I když jsme na highendforu, jsem nároky poněkud níže než vy, to už víte. Teoretickou výhodu subwooferu vidím v tom, že nemusíte nutit hlavní bedny do plného ( a tudíž kompromisního) kmitočtového rozsahu a tím pádem je můžete zvukově vyšpičkovat od vyšších basů nahoru. A nepochopil jsem jednu poznámku recenzenta ve smyslu: Pokud nemáte akusticky dobře ošetřenou místnost, nemá cenu řešit zvuk pomocí dvou nabasovaných reprosoustav, ale je (rozhodně) lepší použití subwooferu....Dík za názory.
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Yngwie »

motýl píše: 23 srp 2020 08:07 Ahoj lidi.
Rád bych se sem vnutil s pár dotazy.
Vidím, že pohled na sub v hudbě je nejednoznačný. Každý máme jiné požadavky, nároky na nejnižší kmitočty, jiné finance a jiné nahrávky.
Chápu li to správně, spodní kmitočet subwooferu je pevně daný konstrukcí. ?? Takže tipnu li si, že mé reprosoustavy chodí rovně od , no, 60 Hz, postačí mi sub od 40 Hz skutečně zahraných. A stojí těch 20 Hz za to? Další věc: Pokud bych počítal se subem, automaticky bych přicpal bassteflexové otvory hlavních repro. Navíc bych začal s umístěním subu uprostřed mezi hlavními reprosoustavami ve smyslu vnímání subu jako "oddělenou součástí třetího pásma s aktivní výhybkou a zesilovačem" svých předních dvoupásem. I když jsme na highendforu, jsem nároky poněkud níže než vy, to už víte. Teoretickou výhodu subwooferu vidím v tom, že nemusíte nutit hlavní bedny do plného ( a tudíž kompromisního) kmitočtového rozsahu a tím pádem je můžete zvukově vyšpičkovat od vyšších basů nahoru. A nepochopil jsem jednu poznámku recenzenta ve smyslu: Pokud nemáte akusticky dobře ošetřenou místnost, nemá cenu řešit zvuk pomocí dvou nabasovaných reprosoustav, ale je (rozhodně) lepší použití subwooferu....Dík za názory.
To je zcela jednoduché, těch 20Hz určitě stojí zato, ale musíš to sladit s repro, což je v praxi maximálně těžké. Nepočítej s tím, že to lze udělat s regály. Jedině s full sloupy a ještě ve dvou kusech a ještě se špičkou s AB zesilovači. Všechny ty suby s Class D mě nikdy neoslovily. Já jsem to vzdal před lety ... musí být odladěná akustika, nesmíš bydlet v bytovce, kde ti budou panely na 40Hz rezonovat jako hrom, musíš mít na REL G1x2 a pořádné sloupy. Kdysi jsem zkoušel FS Accordo sladit se subem REL a BW a nešlo to ... prostě tam byla díra, ale efektní to bylo. Každopádně si vyber sub s korekcemi.
MAR
Příspěvky: 217
Registrován: 15 lis 2011 09:48

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od MAR »

Jsem jeden z těch, který ty subwoofery vzdal.
Ano, dá se něco naladit, ale s jinou deskou se mnohdy muže ladit znovu.
Koupil jsem nakonec repro s aktivnim basem.
Donedavna mi stál doma ješte jeden REL B3 a bylo pro mě obrovským překvapením, jak si sedl k regálovým Fyne Audio F500,
které jsem zkoušel co dokáží zahrát. Pro kontrolu jsem to mnohokrát prohodil na své bedny.
Celkem jednoduše se dal sladit a to bylo u jiných kombinaci nekonečné ustavování a ladění.
Je to sice v rozporu z názorem od ,, yngwie"" o full bednách, jenže do té doby, jsem ho sdílel taky.
Může to být náhoda, nebo si ta kombinace jen sedla, nevím.
Po teto zkušenosti bych spíše zkusil F500 a sub od SVS , SB 3000.
Na vystavě v Praze, mi předvaděli aplikaci k nastaveni a ta dokáže neskutečne věci.
Pan4000
Příspěvky: 5
Registrován: 01 pro 2021 14:19

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Pan4000 »

Pročetl jsem celou diskusi a rovněž přispěji zdlai sub ano či ne.
Po výmněně aparatury jsem pořídil Wharfedale EVO 4.4 a k nim jeden REL S/510. Nadšení bylo ze začátku obrovské, byť bylo cítit, že repro ani sub nejsou rozehranné. Vše se zlepšovalo každým dnem hraní. Věděl jsem, že 1 sub bude vždy málo a červíček hlodal a já si pořídil 2. stejný REL. Jak bylo někde psáno tento typ nemá problémy s umístěním (mám je na vnitřní straně cca 15 cm od P+L repro).
Ano, rozehrání trvalo cca půl roku, nastavení na ucho a hudbu, ktero nejvíce poslouchám. Nikdy bych nevěřil, že je v domácích podmínkách vytvořit tak realistický zvuk téměř identický s živým koncertem. Jedna nejdůležitější věc je připojení pomocí Speak On (na repro svorky). Rozdíl je obrovský. Přirozeně na domácí kino mám zároveň LFE cinch+Speak On. Realita jak hudby, tak kina je výborná. Vím z vlastní zkušenosti, že sub typu Bum-bác a čistě sub pro domácí kino se s těmito nedá rovnat. Měl jsem 20 let 2x sub pro domácí kino. Nikdy to nevyzkoušíte ve studiu, kde máte omezený čas.
Za mě, pro skutečnou realitu, 2 sub určitě ano. Myslím si, že se mi v domácích podmínkách podařilo přiblížit zvuk živým vystoupením.
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od PGH »

Když sečteme cenu beden plus dvakrat sub tak se dostaneme na nejakych 170 a za to by byli daleko lepší bedny a sub bych určitě oželel. Do sterea sub určitě ne!
Pan4000
Příspěvky: 5
Registrován: 01 pro 2021 14:19

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Pan4000 »

Pokud to někomu vyhovuje, tak proč ne. Jsem si vědom, že EVO 4.4 jsou cenově v jiné kategorií oproti REL. Hrají ale skvěle a porovnával jsem je i s 2x dražšími repro, ale ve studiu je vše velice subjektivní. Známej měl starší model stejné značky a tak jsem do toho šel. Vždy hráli skvěle. Chtěl jsem sub levnější zejména k domácímu kinu. Pak jsem narazil na S510 a byl jsem rozhodnut. Tento sub jsem slyšel s repro za cca 800 000,- tedy plně rozsahové a při připojení těchto sub. velký rozdíl. A tyto sub opravdu neduní, každý ton je přesně definovaný je cítit fyzický impuls při zachování čistoty. Jde opravdu hluboko. Je zde velké ale-musí být připojen přes speakON (repro svorky)-jj do té doby jsem o tom nikdy neslyšel, měl jsem z toho obavu, než jsem prvně vyzkoušel. Při tomto připojení jak na koncertě s velice kvalitním ozvučením.
PS: mnoho lidí slyší ve stereu sub typu BUM BÁC, které většinou jen duní a mají nepřehledný rozmazaný bas. Proto ty předsudky.
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od YamahaMan »

PGH píše: 29 pro 2021 09:11 Když sečteme cenu beden plus dvakrat sub tak se dostaneme na nejakych 170 a za to by byli daleko lepší bedny a sub bych určitě oželel. Do sterea sub určitě ne!
Som tiež tvojho názoru ALE celé to stojí na veľkosti miestnosti.
Bedne /stĺpy/ v takej cene už vyžadujú a je odporúčaná väčšiu miestnosť /plochu/ ako majú spomínaní členovia.
Samozrejme, môžu tam dať tie stĺpy, ktoré ale vyžadujú väčšie vybudenie - čo by v malej miestnosti asi nerobilo dobrotu...
Mal som tiež dávnejšie stojanovky AQ s dvoma basákmi proti sebe a nebolo to pravé orechové. Doplnil som to veľko litrážnymi Magnatmi a v pohode.
Vinco
Příspěvky: 1144
Registrován: 03 úno 2019 18:15

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Vinco »

PGH píše: 29 pro 2021 09:11 Když sečteme cenu beden plus dvakrat sub tak se dostaneme na nejakych 170 a za to by byli daleko lepší bedny a sub bych určitě oželel. Do sterea sub určitě ne!
K 2x sub treba naratat aj 2x signalovy kabel, 2x napajaci kabel, 2x aj poriadne nozicky.
Samozrejme hovorim o kvalitnom subwooferi, o takom co sa da k bedniam a priestoru naladit, cize o serii DD od Velodyne.
V tomto pripade samozrejme nesuhladim s vyssie uvedenym nazorom, ktory by si urcite po realnej a praktickej skusenosti zmenil.
Pan4000
Příspěvky: 5
Registrován: 01 pro 2021 14:19

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Pan4000 »

Kabely mám cenově průměr, napájecí jsem nikdy neřešil, nohy jsou u tohoto sub tzv. lyžiny.
Žádný velodyn jsem neslyšel (neberu výstavu HiFi v Praze). Jen jsem slyšel, že se zaměřují zejména v nížší cenové relaci na domácí kino. Věřím, že ve vyšších cenových hladinách budou hrát nádherně. Chybí mi u nich speakON.
Každopádně já jsem nadšený jak mi to nyní hraje po cca půlročním testování.
Fidji99
Příspěvky: 830
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Fidji99 »

PGH píše: 29 pro 2021 09:11 Když sečteme cenu beden plus dvakrat sub tak se dostaneme na nejakych 170 a za to by byli daleko lepší bedny a sub bych určitě oželel. Do sterea sub určitě ne!
Skusenost s dobre nastavenymi a kvalitnymi submi by urcite zmenila tvoj nazor. Bohuzial vela hifistov prezije svoj cely zivot bez toho aby mali sancu pocut kvalitne osetrene basy. Momentalne hram stereo na 2.3 [plnorozsahove stereo od 18hz, aktivny bas, uzavreta konstrukcia + 2x sub uzavrety sub vpredu a 1 vzadu]. Pri 1/24 smoothing som od 16-250hz na +- 3db, maximalny dozvuk 0.4 okolo 25-30Hz.

Vela to suvisi aj s tym, ze vacsina ludi zamrzla niekedy okolo roku 1975 a "pouzijem mikrofon a DSP" je pre nich ekvivalent vyvolavania diabla.

@YamahaMan

nie je to primarne o velkosti miestnosti - ale o fakte, ze basova cast je velmi citliva na polohu - to co je optimom pre 250Hz vyssie, je velmi zriedka idealnou polohou pre basaky. Aj ja mam napriklad uplnu nulu na posluchovom mieste 35-45Hz ked mam pustene len stlpy, ale z hladiska stredov a vysok je to ta najlepsia poloha. A prave tu dieru vyplnam submi, dorovnanavam vsetky ostatne dipy. 2 suby stacia v principe - ten treti akurat rozsiruje posluchove miesto. ALe je to vsetko otazka celkoveho naladenia miestnosti - ked mas na zadnej stene vela difuzie, ako ja, tak aj ten treti sub za posluchovym miesto dava taky ten 3D efetk.

Samozrejme, pracujes s aktivnou vyhybkou v DRC, mas nastavene delaye a gainy, PEQ v plnej parade a investovanych zopar tisic do akustickych uprav napr. do tuned bass traps, ktore ti osetria hlaven mody.

Ale zase mas basy. A to ze "pocuvam prog-rock a preto basy nepotrebujem" -ja mam trochu inu skusenost - prave ta oblast pod 25Hz je klucova vo vnimani ambientu, aj ked tam skoro ziadny nastroj uz realne nehra. Je to napriklad strasne pocut pri koncertnych albumoch - proste ti to vytvori ten efekt priestoru haly alebo stadiona. Ale to fakt treba pocut.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Vinco
Příspěvky: 1144
Registrován: 03 úno 2019 18:15

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Vinco »

Presne tak :thumbup:
Pan4000
Příspěvky: 5
Registrován: 01 pro 2021 14:19

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od Pan4000 »

Já zas tak velký Hifista nebyl a ani nejsem. Hudbu poslouchám sice od 13 let-moc mě baví. Kolem roku 1994 jsem přešel na domací kino, které jsem preferoval tak z 80%. Vše se změnilo po výměně beden a části aparatury. Někdo si v mém věku pořídí motorku já vylepšil Hifi. Nyní tedy poslouchám i hudbu, kterou jsem dříve jen okrajově zaslechl. Je to požitek slyšet ty nejnižší tóny v čistotě včetně fyzična a máš pravdu koncertní alba jsou bomba. Nyní se poměr hudby a domácího kina obrátil. K nastavení jsem neměl žádné přístroje-vše uši a pokusy v nastavování. Určitě by se leccos třeba zlepšilo, ale.... Jsem spokojen a nadšen jak to hraje.
Uživatelský avatar
mrba
Příspěvky: 70
Registrován: 09 kvě 2014 09:28
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Stereo se subwoofer(y)

Příspěvek od mrba »

Viac rokov už počúvam stereo na zostave 2.3 s DRC v čiastočne akusticky upravenej izbe a inak by som už nechcel :)
Qobuz,Tidal,DS918+>PC/Win10+lasso/Roon+HQPlayer(REW+DLP\FF)>
>(usb)>(cwDAC1USBm\ToppingE50\SMSL D300>>ToppingPRE90&EXT90>BVaudio PA300SSE)NA Sunrise>
>(ZEF MAX)>DIY RS52+>(Cu-1mm2)>2xSVS SB-1000Pro+Velodyne SPL-800R
Odpovědět