VMA-I EVO

Diskuze o reprosoustavách.
Odpovědět
Uživatelský avatar
miero
Příspěvky: 390
Registrován: 20 srp 2011 22:15
Bydliště: Praha

VMA-I EVO

Příspěvek od miero »

Už pár týždňov počúvam hudbu na repro VMA-I EVO od Martina Vitvara.

Obrázek

Zaoblené zadné hrany na EVO ma nadchli na prvý pohľad. S nimi tieto repro vkĺznu ladne do priestoru a ani pri svojej majestátnosti nepôsobia z dlhodobého hľadiska rušivo. Na ich veľkosť sme si doma zvykli, akurát návštevám neprídu malé, ak si ich teda vôbec všimnú.

V podobnej cene za nové som už mal doma Dynaudio Audience 72SE. Nehrali zle, no hrb na basoch mrzel a pohoda pri posluchu pomerne rýchlo klesala. Trochu pomáhali upchávky bassreflexu, ale ani tak nebolo to ono. Vydržal som to s nimi asi rok, no nakoniec som sa na dlhšiu dobu vrátil späť k pohodovejším búdkam s menším zvukom Epos M12.2.

Keď si známy bral moje staré repro zdali sa mu Epos-y naozaj dobré. Potom som mu ešte predviedol EVO a už si to o nich nemyslel. Pre predstavu uvediem, že prechod medzi EVO a M12.2 bol pre mňa aspoň z polovice taký ako prechod z malých aktívnych PC monitorov ku M12.2. Proste obrovský... a majú taký "dospelý" zvuk. Žiaľ dlhodobú skúsenosť s veľkými reprobedňami nemám, takže to moje prirovnanie má svoje nedostatky.

Zvuk ani v náznaku nepripomína ukričaný zvuk menších reprákov a nechýba mu zrozumiteľnosť na širokom rozsahu frekvencií. Linearita je tiež super, v miestnosti mi to na ucho príde takmer rovné, čo sa nedalo povedať o žiadnej z mojich starých repro. Subwoofer k filmom s rozsahom do 20Hz to samozrejme nenahradí, ale na rockovu hudbu mi bas príde veľmi dobrý. A klavír je tiež super!

Mám ich v 14m^2 miestnosti so sadrokartónovými stenami a pri krátkom testovaní mi nehrali hlasnejšie než odhadom na 100W špičkového výkonu (prepočítaný z napätia), a to sa už triasli steny. Problém s basmi nie je a to dokonca ani so skladbami, ktoré robili problém na starších/menších reprosústavach. Na tichý nočný posluch si prípadne zapínam SW ekvalizér, nech neruším susedov.

Na EVO je posluch zážitkom, prirodzený zvuk pri každej hlasitosti; v známych skladbách objavujem nepoznané detaily; presné basy, jasné hlasy i činely doznievajú až do ticha. Reprodukovaná realita s EVO je na dosah predstavivosti k tej skutočnej. Domáci priestor sa razom mení v koncertný sál, v ktorom je radosť počúvať aj nahrávky s velkou dynamikou. A tie ostatné samozrejme tiež :)

Čo si na nich zatiaľ najviac cením, je že s nimi sú nahrávky živých koncertov uveriteľné. S EVO si teraz radšej pustím živú nahrávku ako štúdiový album. Je to viac ľudské. So starými repro to nebolo ono, a pred živými som preferoval učesané štúdiové nahrávky.

Dokonca aj "MP3ky" hrajú výborne, a hoc je počuť rozdiel oproti nekomprimovanej skladbe, tak ten mi nevadí.

Zosilňovače mám k nim dva DPA 222 mkII fast SSE a Hypex NCore NC400. Momentálne je pripojené DPA, uvidím čo po zlepšení transportu k DACu.
Odpovědět