Umístění basreflexového otvoru

Diskuze o reprosoustavách.
Odpovědět
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Umístění basreflexového otvoru

Příspěvek od tujatuja »

Na základě četby různých recenzí reprobeden jsem jako laik došel k závěru, že reprobedny vybavené basreflexovým otvorem vzadu jsou více náročné na umístění - pokud jde o vzdálenost od stěny - než reprobedny s basreflexovým otvorem vpředu nebo dokonce směřujícím do podlahy.

Během nedávného rozhovoru v jednom poslechovém studiu mi však bylo řečeno, že umístění basreflexového otvoru na reprobedně v tomto směru není podstatné. Je tomu opravdu tak?
Uživatelský avatar
Kokin
Příspěvky: 168
Registrován: 05 úno 2011 10:45
Bydliště: Prostějov

Re: Umístění basreflexového otvoru

Příspěvek od Kokin »

Myslím si že ano. Jelikož se nízké frekvence šíří všemi směry, je asi jedno, kterým směrem vyzařují. Snad že by mělo vliv těch 20-40 cm hloubky reprobedny, což při délce amplitudy vlny těchto frekvencí je nepravděpodobné. To, že čím víc v rohu a blíž přední stěně bednu umístíme, tím víc basů získáme, nemá s umístěním basreflexu nic společného.
Gigawatt PF-2 EVO, Mytek, ATC SIA2-150, ATC SCM40 v2, Furutech, Oyaide, Acoustic Revive, Nordost, Supra
Uživatelský avatar
Tony
Příspěvky: 501
Registrován: 06 led 2011 22:15
Bydliště: Bratislava

Re: Umístění basreflexového otvoru

Příspěvek od Tony »

Najvhodnejšie a asi aj najkrajšie mi príde riešenie s basreflexom do zeme, ako má napr. Avalon.
aretax
Příspěvky: 3075
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Umístění basreflexového otvoru

Příspěvek od aretax »

Kokin píše:Myslím si že ano. Jelikož se nízké frekvence šíří všemi směry, je asi jedno, kterým směrem vyzařují. Snad že by mělo vliv těch 20-40 cm hloubky reprobedny, což při délce amplitudy vlny těchto frekvencí je nepravděpodobné. To, že čím víc v rohu a blíž přední stěně bednu umístíme, tím víc basů získáme, nemá s umístěním basreflexu nic společného.
Áno, ale musia byť vyžarovené do dostatočného priestoru. Ak ten priestor nízke kmitočty nemajú, tak "blúdia" po miestnosti, odrážajú sa a výsledok je ten, že niekde basy sú a niekde ich nie je počuť. Preto je potrebné, aby zadný basreflex bol dostatočne vzdialený od zadnej steny a tak isto aj od bočných - aby tieto steny "nevracali" nízke kmitočty do miestnosti. Jednou z alternatív je "strata" priestorového podania, ďalšia je deformácia nízkych kmitočtov.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Kokin
Příspěvky: 168
Registrován: 05 úno 2011 10:45
Bydliště: Prostějov

Re: Umístění basreflexového otvoru

Příspěvek od Kokin »

aretax
ale to jsi mi potvrdil jen to, co jsem napsal. Každá bedna by měla být umístěna v prostoru. I bedna s uzavřenou ozvučnicí, ta přece také hraje hluboké kmitočty a žádný basreflex nemá. A když ji postavíš do rohu, tak to nebude dělat dobrotu. Basreflex, nebasreflex. Takže toto pravidlo platí pro drtivou většinu beden, krom vyjímek, které jsou určeny pro ustavení přímo u zdi. Je to spíš otázka akustiky místnosti a u každé jedné bedny je to individuální podle jejího naladění. Proto si myslím, že umístění basreflexu v tom až tak velkou roli nehraje.

Zkušeného hifistu, s dostatečným prostorem a chápavou manželkou, by ani nenapadlo prát bednu ke zdi nebo do rohu ne? A pro ty, kteří ji chtějí nebo musí připlácnout na zed, tak tam jim nepomůže ani svěcená voda.
Gigawatt PF-2 EVO, Mytek, ATC SIA2-150, ATC SCM40 v2, Furutech, Oyaide, Acoustic Revive, Nordost, Supra
Bery

Re: Umístění basreflexového otvoru

Příspěvek od Bery »

tujatuja: ...reprobedny vybavené basreflexovým otvorem vzadu jsou více náročné na umístění...
Moje praktická zkušenost u repro s basreflexem, štěrbinovým rezonátorem, pasivkou aj, je taková, že pokud je posilovač basů umístěn na opačné straně než basák, tak jakékoli přemístění repro dělá větší a méně předpověditelné změny. To ale nemění nic na faktu, že i posun o 5-10 cm si dokáže sednout s místností, ať je "vejvuk" kde chce.
Kokin: nízké frekvence se šíří všemi směry...
Souhlasím. Čím nižší frekvence, tím méně o sobě taky dávají vědět. Nicméně během nekonečného ladění a posouvání repro a subbasu jsem si všiml jedné zajímavosti:
Subbas (konkrétně Velodyne DD15) má jen 15" reproduktor, nic víc. Vyzařuje mi frekvence cca 18-70 Hz. Když ho natočím reprákem k posluchači, jasně fyzicky vnímám, ze které strany hraje, natočím ho kamkoli jinam a nepoznám nic, splyne. Takže všesměrovost ano, ale v reálu je ve hře více faktorů.
BVaudio

Re: Umístění basreflexového otvoru

Příspěvek od BVaudio »

Když ho natočím reprákem k posluchači, jasně fyzicky vnímám, ze které strany hraje,
Počuješ skreslenie, minimálne tak 1-5%, podľa hlasitosti, sú to harmonické, vyššie kmitočty, ktoré ten basák "vyrobí". A vyššie kmitočty ucho dokáže lokalizovať..
Bery

Re: Umístění basreflexového otvoru

Příspěvek od Bery »

BVaudio píše:Počuješ skreslenie, ... vyššie kmitočty ucho dokáže lokalizovať..
Ale prd velebnosti ;) psal jsem, že subbas fyzicky vnímám, i když máš recht, že bubínek-kovadlinka-třmínek je taky fyzický přenos.
Sub mi filtruje se strmostí 36 dB a v celém řetězci si jen tak pobublává. Nemá šanci být slyšen.

A myslel jsem to přesněji tak, že sedíc v poslechovém křesle, se opěrka pod pravou rukou klepe více, než pod levou (sub je ode mne 1,8 m vpravo).
Když sub přemístím analogicky doleva, děje se to vlevo.
Když sub nenatočím směrem na posluchače, je klid.
BVaudio

Re: Umístění basreflexového otvoru

Příspěvek od BVaudio »

se opěrka pod pravou rukou klepe více
Ako myslíš, "velebnosti", ale to potom stačí vymeniť kreslo za také, čo sa neklepe :smile: ....Podľa teba, ak sa pri sube otočenom od teba nič "neklepe", ergo sub nevyžaruje do miestnosti žiadny výkon..To že je zdola orezaný na 36Hz neznamená, že nechodí so "slušnou" výchylkou a skreslovať (v %) bude, aj keď je to velodyne..
Zmena polohy subu zmení rozloženie stojatých vlnení v miestnosti , to je snáď samozrejmé. Skús ho otočený od teba dať do takej polohy, aby bola mebrána reproduktora stále na rovnakom mieste v miestnosti..Otočenie znamená zmenu polohy napr. o 0,5m, to zmení rozloženie "uzlov a kmitní" v miestnosti.
Bery

Re: Umístění basreflexového otvoru

Příspěvek od Bery »

to BVaudio:
Šmarjápano :roll: snad se nakonec nějak domluvíme ;) .
Sub mám obřezán shora se strmostí 36 dB na frekvenci cca 70 Hz, opravdu slyšitelně nic nad těch 70 Hz neproniká, protože strmost je jako " :@) ". Případnou reakci pls do SZ.

Ale z5 k tématu:
Chtěl jsem tím vším jen říct, že na směru vyzařování basů z bedny záleží, i ten rozdíl "hloubky reprobedny" je znát a
=> že je u bedny rozdíl, pokud má bassreflex vzadu, či vpředu.

Ale s obojím se dá pracovat, přesně jak píšeš:
Otočenie znamená zmenu polohy napr. o 0,5m, to zmení rozloženie "uzlov a kmitní" v miestnosti.

S tím naprostý souhlas.
BVaudio

Re: Umístění basreflexového otvoru

Příspěvek od BVaudio »

"Šmarjápano", to, že je sub zhora (na 70Hz) "obrezaný" aj nekonečnou strmosťou, znamená len to, že je filtrom obmedzený budiaci signál, to čo ide do subu. Ale to, čo ten reproduktor "vyrobí" navyše (skreslenie, vyššie harmonické) nijakým elektrickým filtrom na vstupe do subu neodstrániš, a vyžiari sa to v plnej paráde, a počuť to je samozrejme najviac vtedy, keď reproduktor otočíš priamo na seba. Basreflex vpredu vs. vzadu je presne ten istý prípad, rovnako "lezú" cez basreflex okrem "užitočných" kmitočtov aj stojaté vlnenia z boxu a aj skreslenie reproduktora.
Pomohol by jedine akustický filtrer na výstupe, za reproduktorom, napr. ozvučnica typu bandpass vyššieho rádu..Alebo ideálny reproduktor bez skreslení..
Bery

Re: Umístění basreflexového otvoru

Příspěvek od Bery »

BVaudio píše:Ale to, čo ten reproduktor "vyrobí" navyše (skreslenie, vyššie harmonické) nijakým elektrickým filtrom na vstupe do subu neodstrániš, a vyžiari sa to v plnej paráde, a počuť to je.
Aha. To potom ano.
Odpovědět