Poslechový test HQQF vs. …

Diskuze o Hifi akcích (výstavy, srazy apod.)u nás i ve světě.
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Poslechový test HQQF vs. …

Příspěvek od Federmann »

sekal píše: odborná vyjádření k recenzi
Odborně se může odborník vyjádřit po rozsáhlém zhodnocení toho či onoho, což učinili hned dva posluchači z Hi-Fi Voice, :thumbup: to co je zde odkazováno jako "odborné hodnocení" :thumbdown: je hodnocení na úrovni hospodských povalečů po 12tém pivu, kteří jsou chytří na všechny oblasti lidské činnosti, či zmatených elektrotechnických analfabetů, neboť na věštění nevěřím a jedině tyto dvě kategorie lidí pak dokáží hodnotit něco co nikdy neviděli ani neslyšeli. :thumbdown:

Hodnocení člověka, který zesilovač viděl a slyšel vypadá takto, :thumbup: a myslím si že je dostatečně vypovídající. :thumbup:
lubin píše:Nedávno jsem měl tu možnost, vyzkoušet u mě na sestavě koncový zesilovač od pana Federmanna a HQQF 55 507W 10P.
Chtěl jsem jej vyzkoušet z čiré zvědavosti, protože tolik diskutovaný konec asi už na českých forech jen tak nenajdete.
Nebudu hodnotit technické parametry, jen zpracování a hlavně zvuk, který se objevil, když byl zařazen koncák do mé sestavy.
Zpracování skříně je přesné, úhledné a mimo to, že mě příliš nesedí design koncáku jako takový, neměl bych bych vůbec výhrad.
Poslouchalo se asi dvě hodinky na sestavě: zdroj CA 851C (2xAD1955), předzesilovač Vincent SA T8, reprosoustavy Aurum Cantus V8F, kabeláž Pangea, Nordost, Oehlbach XXL 1 series, Nordost Frey II a reprokabely Audioquest K2. Akusticky upravená místnost 40m2.
Porovnání přímé s koncáky Classe CAM 400.
V prvé řadě hraje koncák velmi, velmi klidně a čistě. V pozadí je mrtvolné ticho, zesilovač prakticky vůbec nešumí do reprosoustav.
Pokud bych měl zvuk rozdělit do jednotlivých pásem a nějak je popsat (i když bych se tomu raději vyhnul, protože jako celek je to velmi příjemný koncák, byť se svým charakterem), tak basová složka je o něco méně autoritativní, než bych čekal od koncáku tohoto výkonu, nicméně nejedná se o žádnou tragedii, srovnáváme s Classe monobloky s cenou třiapůlkrát vyšší v době, kdy se vyráběly.
Střední pásmo je velmi barevné a prokreslené, "lidské" a vůbec na ucho velmi příjemně znějící.
Výškám není nic moc co vytknout, na horním konci pásma je dostatek vzduchu a jemných detailů, které v žádném případě netahají za uši a nastupují velmi přirozeně.
Prostorovost na šířku je bezchybná, na hloubce jsem cítil spíše menší opatrnost.
Celkově je zvuk velmi muzikální, nikdy nepůsobí ostře nebo nepříjemně a to i přesto, že dovede být přiměřeně detailní od středů výše...prostě to celé hraje jako velmi vydařený elektronkový zesilovač s mírně teplejším a mohutnějším zvukem, který si i přes svou "velikost a působivost" neztrácí rozlišení a slušně lokalizovatelný prostor.
Nějakou dobu jsem přemýšlel, jaký zvuk mě sestava s tímto koncákem připomíná a byl to Vincent SV 238, mohutný koncák pracující relativně dlouho do "áčka".
Co bych osobně uvítal od koncáku a co tomuto dle mého názoru chybí, byť ve velmi malé míře, je celková "znělost" napříč pásmy. Prostě, mám raději, když koncák dovede více muziku "protlačit" z reprosoustav ven.
Nevím, co k tomu více napsat, postřehy z hifi voice magazínu jsou napsané vcelku trefně, když si to tak celé promítám v paměti....
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
sekal
Příspěvky: 644
Registrován: 28 srp 2012 19:22

Re: Poslechový test HQQF vs. …

Příspěvek od sekal »

Federmann píše:Odborně se může odborník vyjádřit po rozsáhlém zhodnocení toho či onoho, což učinili hned dva posluchači z Hi-Fi Voice, to co je zde odkazováno jako "odborné hodnocení" je hodnocení na úrovni hospodských povalečů po 12tém pivu...
Zmíněná odb. vyjádření k zesilovači HQQF se týkala (jeho) recenze na HFV, přesněji tech. informací a měření v ní uvedených. Jestliže se o předmětném stroji nezávisle na sobě kriticky vyjádří 3 renomovaní lidé z oboru, tj. Danhard (ing. VD), PMA (ing. PM) a Kazzatel (PD), tak je to pro mě dostatečný důkaz toho, že zesilovač je špatně navržen. Tento názor ve mně utvrzuje i znalost dřívějších prací autora zde diskutovaného HQQF, které byly tristní. Ostatně ani zmíněná recenze z HFV, na kterou se Federmann tak rád odkazuje, nevyznívá pro tento už dosti drahý stroj vůbec dobře, jak správně poznamenal Aretax. Z mého pohledu má HQQF i nešťastně vyřešeno upevnění chladičů na skříň, které ve výsledku působí neesteticky a velmi rušivě.

Celkově bych tento zesilovač hodnotil jako nepříliš povedený, resp. jakýsi polotovar, který naprosto neodpovídá ceně, za jakou ji nabízí jeho autor...
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Poslechový test HQQF vs. …

Příspěvek od Federmann »

Jak jsem napsal, jen Analfabet má odvahu hodnotit co nikdy neviděl co nikdy neslyšel, neboť nemá žádných znalostí ani zábran, netuší nic o významu slov, které svévolně vypouští. :mrgreen:

Zde je vlákno o poslechu, tak se držme tématu, podstrkávání sem věštění je čisté OT. =))

Je zde od lubina jasný názor, on ten zesilovač na rozdíl od ostatních viděl, slyšel a až pak hodnotil :thumbup:
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
sekal
Příspěvky: 644
Registrován: 28 srp 2012 19:22

Re: Poslechový test HQQF vs. …

Příspěvek od sekal »

Subjektivní hodnocení cizích lidí jsou pro mě zcela irelevantní. K čemu jsou mi poznatky osob o zvuku komponentu, které vychází z poslechu za podmínek (aparát + akustika), které jsou zcela odlišné od těch mých. Takto může posuzovat audio komponent jen diletant. Pokud mě ten který přístroj zaujme, poslechnu si ho (nejlépe v dom. prostředí) sám a pak si teprve udělám o jeho zvuku závěr. Přístroj mě ovšem musí nejdříve oslovit svými bezvadnými objektivními parametry, které musí být verifikovány nějakým nezávislým měřením ze seriozního zdroje (Stereophile; něm. Stereo apod.).

Měření HQQF, která byla až dosud zveřejněna, jsou vesměs špatná a výrobcem deklarované specifikace tohoto zesilovače, jako např. výstup. výkon (1000W/4Ω) a kanál. přeslechy (140dB) jsou zjevně vylhané.:thumbdown:
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Poslechový test HQQF vs. …

Příspěvek od aretax »

Federmann píše:Jak jsem napsal, jen Analfabet má odvahu hodnotit co nikdy neviděl co nikdy neslyšel, neboť nemá žádných znalostí ani zábran, netuší nic o významu slov, které svévolně vypouští. :mrgreen:

Zde je vlákno o poslechu, tak se držme tématu, podstrkávání sem věštění je čisté OT. =))

Je zde od lubina jasný názor, on ten zesilovač na rozdíl od ostatních viděl, slyšel a až pak hodnotil :thumbup:
Pane, ak si dobre prečítate môj príspevok, dúfal som, že sa nad ním zamyslíte a zabezpečíte, aby Váš zosilňovač hral v konkurencii ostatných prístrojov na nejakej výstave. Nepoznám Vás, teda sa nechcem do Vás "navážať", ani testovaný zosilňovač nepoznám a navyše, ako som už písal, na každej aparatúre a v rôznych miestnostiach bude hrať rôzne. Napríklad Lubinovi sa páčil (jeho aparatúru poznám) a hlavne bedne AC sú dosť výrazné na basoch. Dokazujete, nadávate ľuďom, čo na základe Vami doporučeného testu zosilňovač hodnotia (ten test naozaj nie je na závidenie), ale nie Ste ochotní nič preto urobiť, aby si každý, kto má záujem, mohol Váš zosilňovač vypočuť a potom ho hodnotiť. Trochu mi pripomínate Bartoliho. Naozaj nie je riešením pozývať ľudí k Vám. Kto je ochotný merať cestu k Vám kvôli jednému zosilňovaču, ktorý navyše ani nie je veľmi priaznivo testovaný? Reči o originálnom zapojení, grafy a pod., sú iba reči. Ja osobne počúvam. Nejaké grafy ma vonkoncom nezaujímajú. Pre mňa a aj mnoho ďalších je rozhodujúci výsledok a nie cesta, po ktorej sa k nemu dopracovalo. Platím práve tento výsledok, t.j. v prvom rade zvuk a následne dizajn. Zvuk síce posúdiť neviem, ale dizajn ... Pripomína mi to zosilňovače z čias ČSSR pod značkou Transiwatt.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Poslechový test HQQF vs. …

Příspěvek od Federmann »

aretax píše: Naozaj nie je riešením pozývať ľudí k Vám.
Zastávám stejný názor, že zesilovač si každý pořizuje aby mohl poslouchat dokonalý zvuk, proto by jej měl hodnotit na základě poslechu případně dalších preferencí, vzhled, měření atd.

Nejsem nakloněn tomu aby zájemce jel za poslechem ke mně, jednak na to nemám adekvátní prostory, ale co je hlavní a týká se to i výstav, poslech se může zdát dokonalý a doma u zájemce nikoliv, jiný prostor, jiná sestava, atd. Ideálním řešením je poslech u samotného zájemce a to nemusí být vůbec zájemce o koupi, stačí zájem o srovnání zvuku - poslech, jak to bylo třeba v tomto případě. Moje hodnocení je naprosto nepodstatné, hodnotit musí zájemce, je třeba testovat v jeho prostoru, na jeho zbytku aparatury, na jeho nahrávkách. Proto tu a tam někam zajedu, případně někdo testuje zesilovač dlouhodoběji.
lubin píše:Nedávno jsem měl tu možnost, vyzkoušet u mě na sestavě koncový zesilovač od pana Federmanna a HQQF 55 507W 10P.
Chtěl jsem jej vyzkoušet z čiré zvědavosti, protože tolik diskutovaný konec asi už na českých forech jen tak nenajdete.
....
Výměnou pouze zesilovače je možno posuzovat rozdíl, který byl způsobený právě jenom změnou zesilovače, vše ostatní je posluchači dokonale známo. Takže pokud máte zájem hodnotit dle zvuku, pak je čas najít vhodné řešení. :thumbup:
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
Odpovědět