Nastavení gramofonu a phono předzesilovače

Potřebujete poradit? Hifi rady všeho druhu.
Uživatelský avatar
Edo
Příspěvky: 51
Registrován: 09 lis 2020 21:24

Nastavení gramofonu a phono předzesilovače

Příspěvek od Edo »

Pozdravujem všetkých. Vedel by mi niekto poradiť? Po dva a pol roku spokojného počúvania som sa rozhodol si dopriať nový gramofón. Upgrade nastal z gramofónu Project Xperience 2 DC Acryl na Project Signature 10. Predpokladám, že zmena k lepšiemu, čo sa gramofónu týka. Nastala ešte jedná zmena a to v phono kábliku. Nakoľko pôvodné gramo potrebovalo kábel RCA a RCA, tak Signature 10 ma RCA a 5 pólovú zásuvku a teda svoj pôvodný phono káblik Crystal Cable Micro som nemohol použiť. Zapojil som teda priložený káblik Project Connect-IT 5P-CC v. Je možne aby pre jeden káblik nastala taka strata dynamiky a basov? V prenoske zmena nenastala. Tú som si ponechal z predchádzajúceho grama. Ide o Ortofon Qintet Black. Teda zmena v sústave nastala len v grame a phono kábliku.
Tannoy Westminster Royal WO, Allnic Audio H-7000, Pass Labs XP-30 + X250.8, Kuzma Stabi RD - 4pointVTA+Stogi Ref 313VTA 1) Lyra Etna SL+Lyra Erodin 2) A95+Sculpture, Crystal Cable Ultra, Shunyata Sigma, Torus AVR 16, SR Active Block, Stillpoints
pepO77
Příspěvky: 381
Registrován: 12 srp 2020 09:17

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od pepO77 »

Jedna a ta ista prenoska bude hrat na dvoch roznych gramofonoch, a teda dvoch roznych ramenach, inak. Nemala by vsak hrat totalne inak. Moze to byt aj tym ako si mal vyvazene/nastavene predchodzie rameno vs stavajuce rameno.

Kable u phono robia dost velke a podstatne rozdieli. Typol by som si 1) vyvazenie/nastavenie (uhol, vyvazenie) 2) kabel (kabel bude mar urcite inu impedanciu odpor/kapacita/?indukcia) 3) kedze mas MC prenosku mozes sa pohrat s nastavenim na phono preamp.

Ak chces viac basoc, pridaj viac VTF (v ramci povoleneho pritlaku).

Daj vsak tomu cas. Prekontroluj ramienko, nastavenie prenosky. Novy kabel potrebuje par hodin si sadnut.
Analog Oracle SME Hana SimAudio Digi SOtM Lumin MolaMola Amp T+A Repro VSA Drat Nordost,CrystalConnect,Haabst,SOtM
Ine GMG Nordost,Townshend,StillPoints,IsoAcoustics,NeoHigh Akustika ArtNovition,SynergisticResearch Praca Kef iFi,Meze IsoTek
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od tujatuja »

Těžko radit: jiný gramofon, jiné raménko, jiný kabel = jiný zvuk, který může napoprvé působit nezvykle a člověk zvyklý na jiný zvuk může to zpočátku vnímat jako změnu k horšímu. Ale radikální ztráta dynamiky pokud nedošlo k výměně přenosky?

Osobně bych postupoval takto:
Prověřil bych důkladně správné nastavení gramofonu.
Vyčistil bych kontakty.
Půjčil bych si na porovnání pár jiných kabelů. U mně však nikdy výměna kabelu radikální změnu dynamiky nepřinesla - to jsem zaznamenal pouze při změně přenosky nebo raménka.
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1057
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od YamahaMan »

Ahoj,
tiež som sa mordoval s tým káblom. Tie 5Din káble je slabosť PJ.
Skús ich potočiť, keď sú zasunuté cinche, vytiahni a zasuň každý zvlášť a jemne pokývaj káblikmi.
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Federmann »

Znovu bych prošel kabeláž, může jít o akustický zkrat při otočení polarity, mohlo se stát že jeden kanál přenosky je obráceně zapojen.

Skus poslechnout jen jeden a pak druhý kanál, pokud budou basy přítomny a při obou kanálech mizí pak je to přepólování jednoho kanálu přenosky.
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
Uživatelský avatar
Edo
Příspěvky: 51
Registrován: 09 lis 2020 21:24

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Edo »

pep077

1) malo by byť všetko OK.
3) Project phono box RS. Nepodarilo sa doladiť k zlepšeniu.
VTF) Žiaden prínos.

Gramo je demo verzia. Dajakú tu LP už zrejme odkrútilo. Čo sa káblika týka ten neviem. Možno že nebol ešte použitý. Predajca mi ku gramu ponúkol demo kábel Cardas Clear Phono 1,25m v cene 1100€ ktorý k nemu používal. Nakoľko mam komplet všetky káble Crystal Cable Micro (Signál aj repro) nemal som záujem. To som nevedel že svoj kábel pri tomto grame nepoužijem.

tujatuja

Zmena je fakticky k horšiemu. Asi 5 rokov mam Mcintosh MCD 301. S pôvodným gramom VS. CD player by som to zhodnotil takto že nemôžem povedať ktorá hudba je lepšia. Jedno aj druhé ma svoj charakter vo zvuku. No po zapojení nového gramofónu si mam chuť radšej pustiť CD. Gramo stratilo drive. Dynamiku. Takú energiu.
Tannoy Westminster Royal WO, Allnic Audio H-7000, Pass Labs XP-30 + X250.8, Kuzma Stabi RD - 4pointVTA+Stogi Ref 313VTA 1) Lyra Etna SL+Lyra Erodin 2) A95+Sculpture, Crystal Cable Ultra, Shunyata Sigma, Torus AVR 16, SR Active Block, Stillpoints
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Federmann »

.

Tady bych v tom připojení hledal chybu, jinak by to mělo hrát téměř identicky.


Obrázek
Naposledy upravil(a) Federmann dne 29 lis 2020 21:52, celkem upraveno 1 x.
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2561
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od PavelDosko »

u prodejce hral gramofon dobre, predpokladam
neni placka, neni highend
Uživatelský avatar
Edo
Příspěvky: 51
Registrován: 09 lis 2020 21:24

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Edo »

A ak je problém v kábliku tak vymeniť je najmenej. Aj tak si cela zostava zaslúži lepši kábel. V SR a CZ je už tato značka nedostupná.

tujatuja

Zapožičanie by sa dalo hneď potvrdiť či vylúčiť problém. Kde by som ale tie káble zapožičal? Respektíve iné lepšie káble ak nie je problém že budú od iného výrobcu. Kto vie či v našom meste ma niekto vôbec gramofón ... :crazy:
Tannoy Westminster Royal WO, Allnic Audio H-7000, Pass Labs XP-30 + X250.8, Kuzma Stabi RD - 4pointVTA+Stogi Ref 313VTA 1) Lyra Etna SL+Lyra Erodin 2) A95+Sculpture, Crystal Cable Ultra, Shunyata Sigma, Torus AVR 16, SR Active Block, Stillpoints
Uživatelský avatar
Edo
Příspěvky: 51
Registrován: 09 lis 2020 21:24

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Edo »

Federmann

Zapojene presne podľa obrázka.
Tannoy Westminster Royal WO, Allnic Audio H-7000, Pass Labs XP-30 + X250.8, Kuzma Stabi RD - 4pointVTA+Stogi Ref 313VTA 1) Lyra Etna SL+Lyra Erodin 2) A95+Sculpture, Crystal Cable Ultra, Shunyata Sigma, Torus AVR 16, SR Active Block, Stillpoints
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Federmann »

A jeden kanál samostatně má basy?

Pravý i levý? či žádný?

lepší pohled:

Obrázek
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Federmann »

Vybral jsem zdánlivě lepší pohled, ale navzájem se liší, nejsou zapojeny stejně.
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Federmann »

Pravděpodobně by to mělo být takto

Obrázek


Levý kanál + je bílý
Pravý kanál + je červený
Levý kanál - je modry
Pravý kanál - je zelený

+ by měly být středy RCA
- by měly být kostry RCA

Chtělo by to proměřit a až pak dělat jakékoliv závěry.
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
Uživatelský avatar
Edo
Příspěvky: 51
Registrován: 09 lis 2020 21:24

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Edo »

Federmann

Áno je to takto. Prikladám foto... Aktívnu skúšku už dnes neurobím.
128552893_214272303426447_7611327709353552489_n.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Tannoy Westminster Royal WO, Allnic Audio H-7000, Pass Labs XP-30 + X250.8, Kuzma Stabi RD - 4pointVTA+Stogi Ref 313VTA 1) Lyra Etna SL+Lyra Erodin 2) A95+Sculpture, Crystal Cable Ultra, Shunyata Sigma, Torus AVR 16, SR Active Block, Stillpoints
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Federmann »

Přesto bych to proměřil až na konce RCA, možná je přehozený pravý a levý kanál, ale to by na ztrátu basů nemělo vliv, jen na orientaci hudebního tělesa.

Měření napoví, tam není co změnit, kabely pokud jsou dobře zapojeny mohou mít vliv v nepatrných detailech, ne tak zásadní.
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Frogyman »

Takto je to správně směrem do ramínka. To máš podle fotky špatně:

Obrázek

a takto to má být směrem do přenosky Ortofon řady Quintet (to máš podle fotky dobře)

Obrázek
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
aretax
Příspěvky: 3072
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od aretax »

Edo píše: 29 lis 2020 20:33 Pozdravujem všetkých. Vedel by mi niekto poradiť? Po dva a pol roku spokojného počúvania som sa rozhodol si dopriať nový gramofón. Upgrade nastal z gramofónu Project Xperience 2 DC Acryl na Project Signature 10. Predpokladám, že zmena k lepšiemu, čo sa gramofónu týka. Nastala ešte jedná zmena a to v phono kábliku. Nakoľko pôvodné gramo potrebovalo kábel RCA a RCA, tak Signature 10 ma RCA a 5 pólovú zásuvku a teda svoj pôvodný phono káblik Crystal Cable Micro som nemohol použiť. Zapojil som teda priložený káblik Project Connect-IT 5P-CC v. Je možne aby pre jeden káblik nastala taka strata dynamiky a basov? V prenoske zmena nenastala. Tú som si ponechal z predchádzajúceho grama. Ide o Ortofon Qintet Black. Teda zmena v sústave nastala len v grame a phono kábliku.
Gramofón máš naozaj výborný, ten riešiť nemusíš. Mám kolegu, čo ho má aj spolu s prenoskou Ortofon Quintet Black a hrá výborne. Pýtaš sa, či takú negatívnu zmenu môže zapríčiniť kábel. Hovorím, že áno. Ten ProJect kábel je nanič. A hlavne si poriadne skontroluj nastavenie prenosky podľa šablóny. Podľa mňa okrem kábla môže byť príčina tam.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od tujatuja »

Nepřidával jsi náhodou na talíř gramofonu nějaký slipmat? Ten by mohl ovlivnit zvuk dost zásadně. (Předpokládám, že gramofon je dodáván bez slipmatu.)
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od tujatuja »

Když se jedná o demo verzi: raménko je v pořádku? Nemá příliš velkou vůli v ložisku?
Bond 007 alias Monte

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Nekupovat žádné před zesilovací krabičky od stejného výrobce :lol: , zvuk děsivý.
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Federmann »

1) Přenoska původní.
2) Zesilovač původní.
3) Samotný gramofon nemá tak zásadní vliv.
4) Jedinou změnou je vedení od přenosky do zesilovače. Tam je třeba hledat chybu, jak jsem napsal výše, až se vyloučí tato chyba tak pokračovat, ať se nerozvrtá všechno. Prostě krok za krokem. Horší kabely by mohly ovlivňovat spíše na výškách, takže to musí být něco zásadnějšího, začal bych u toho proměření vodičů od přenosky do zesilovače, odpory a zkraty.
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
pepO77
Příspěvky: 381
Registrován: 12 srp 2020 09:17

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od pepO77 »

zda sa, ze to vyzera naozaj na kabel a s tym spojene vsetky kontakty. (Project kabel nie je ideal k tak dobrej prenoske).

Ma tak napadlo - dotlacil si kontaky na prenoske v headshelle? Rozmer kontaktov prenosky a kablikov na hlavicke nie je standardizovany. Treba im vacsinou pomoct.
Analog Oracle SME Hana SimAudio Digi SOtM Lumin MolaMola Amp T+A Repro VSA Drat Nordost,CrystalConnect,Haabst,SOtM
Ine GMG Nordost,Townshend,StillPoints,IsoAcoustics,NeoHigh Akustika ArtNovition,SynergisticResearch Praca Kef iFi,Meze IsoTek
Dasta
Příspěvky: 1451
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Dasta »

pep077,
Nesouhlasím s tím, že phono kabel od Pro-Jectu, není vhodný k přenosce Quintet Black.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Uživatelský avatar
Edo
Příspěvky: 51
Registrován: 09 lis 2020 21:24

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Edo »

Federmann
Prepiplal som to a sedí to s tvojím popisom. Teda je to asi OK. Inak názov príspevku " strata basov a dynamiky" neber doslova. Mohol som to nazvať skôr úbytok basov a dynamiky. Uvedomil som si to keď si napísal "kabely pokud jsou dobře zapojeny mohou mít vliv v nepatrných detailech, ne tak zásadní." No predstavu o tom bude mať asi aj tak každý trochu inú. Skúsim to opísať. Npr. LP Eric Clapton Unplugged ma take jemné mäkké hlboké basy. Npr. skladba Layla, ale aj iné... Pri starom gramofóne ich bolo požehnane. Boli výrazne mohutne veľkolepé. Dávalo to také grády , rytmus ako by človek bol priamo na koncerte. Pri novom gramofóne sú tam tiež. Ale treba uši sakra sústrediť aby ich bolo registrovať. Ako by som ich tam nasilu hľadal. Take chudobné počúvanie...

Tujatuja
Nepridával som žiaden slipmat. A ramienko je zavesené na takom "hrote".

pep077
Áno je to na doraz.
Tannoy Westminster Royal WO, Allnic Audio H-7000, Pass Labs XP-30 + X250.8, Kuzma Stabi RD - 4pointVTA+Stogi Ref 313VTA 1) Lyra Etna SL+Lyra Erodin 2) A95+Sculpture, Crystal Cable Ultra, Shunyata Sigma, Torus AVR 16, SR Active Block, Stillpoints
Uživatelský avatar
Edo
Příspěvky: 51
Registrován: 09 lis 2020 21:24

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Edo »

aretax
Máš prosím ťa dajaký návod odkiaľ tú šablónu a ako nato?
Tannoy Westminster Royal WO, Allnic Audio H-7000, Pass Labs XP-30 + X250.8, Kuzma Stabi RD - 4pointVTA+Stogi Ref 313VTA 1) Lyra Etna SL+Lyra Erodin 2) A95+Sculpture, Crystal Cable Ultra, Shunyata Sigma, Torus AVR 16, SR Active Block, Stillpoints
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Federmann »

Pokud sedí zapojení 4 drátů od přenosky do RCA, a nejsou zkratované ani přehozené, pak nastavení přenosky, poloha přítlak a také čistota hrotu.
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1057
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od YamahaMan »

Dasta píše: 30 lis 2020 16:53 pep077,
Nesouhlasím s tím, že phono kabel od Pro-Jectu, není vhodný k přenosce Quintet Black.
Súhlas. Kábel ako taký pre PJ robí údajne VDH.
Zlé skúsenosti sú s kompletizáciou a konštrukciou koncov.
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Federmann »

Mohlo by být i foto samotného hrotu?
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
Dasta
Příspěvky: 1451
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Dasta »

Ještě zbývá zjistit, zda přenoska Ortofon Quintet Black si sedla s ramenem Project Signature. Popis zvuku napovídá, že by problém mohl býti zde.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
aretax
Příspěvky: 3072
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od aretax »

Edo píše: 30 lis 2020 18:41 aretax
Máš prosím ťa dajaký návod odkiaľ tú šablónu a ako nato?
Napr. táto: http://www.tophudba.sk/pro-ject-align-it-4063
Prípadne požiadaj niekoho z fóra, aby Ti prišiel nastaviť prenosku.
Dasta: je pravda, že prenosky Ortofon si "nerozumejú" ideálne s karbónovými ramienkami ProJect. Mal som kedysi verziu ProJect ramienko + Cadenza Black, po výmene ramienka za Ortofon 309D bol veľký posun v kvalite zvuku, ale až taký veľký rozdiel, ako píše EDO tam nebol. Ešte sa mi natíska otázka, čo vlastne u Eda znamená strata basov. Možno bol zvyknutý, že basy mu hučali a teraz, keď sa "vyčistili", zdajú sa mu slabé. To by bolo naozaj potrebné najprv počuť a potom mu dávať rady.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
pepO77
Příspěvky: 381
Registrován: 12 srp 2020 09:17

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od pepO77 »

Dasta píše: 30 lis 2020 16:53 pep077,
Nesouhlasím s tím, že phono kabel od Pro-Jectu, není vhodný k přenosce Quintet Black.
Respektujem a rozumiem. Nemam dlhe a rozsiehle skusenosti.

(@Edo: ospravedlnujem sa k prispevku mimo Tvoje vlakno. U mna pri vymene kabla od standartne dodavaneho ProJect kablu k inemu kablu bol znatelny progress. Je to troska alchymia Prenoska <> kabelaz ramienka <> kabelaz <> phono preamp by malo ladit - uchu).

Posledna vec, ktora ma napada je '"compliance'', a teda ci Ortofon Cadenza sedi spravne s ramienkom.
Analog Oracle SME Hana SimAudio Digi SOtM Lumin MolaMola Amp T+A Repro VSA Drat Nordost,CrystalConnect,Haabst,SOtM
Ine GMG Nordost,Townshend,StillPoints,IsoAcoustics,NeoHigh Akustika ArtNovition,SynergisticResearch Praca Kef iFi,Meze IsoTek
Dasta
Příspěvky: 1451
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Dasta »

O complianci jsem psal včera ve 22.56 hod, pouze jsem nepoužil toto slovo.
Bez poslechu onoho gramofonu, nikdo neudělá závěr, vše budou pouze domněnky, protože :
Starý gramofon měl jiný charakter podání nízkých kmitočtů a zvuku vůbec, než Signature 10.
Utažený, přesný bas se může jevit tak, že je ho objemově méně.
Je potřeba upřesnit, co si kdo představuje při reprodukci z gramofonu, pod slovem dynamika.
Je též dobře možné, že Signature 10 poskytuje sofistikovanější zvuk, než předešlý gramofon.
Měl jsem předloni Quintet Black asi dva měsíce doma. Poskytoval zvuk světlejšího charakteru s basy, které byly přesné a rychlé. Oproti muzikálnějším přenoskám by se mohlo zdát, že je ho objemově méně.
Je docela dobře možné, že Signature 10 věrně přenáší to, co Quintet Black nabízí a je schopen zvukově přenést.
Starý gramofon, zřejmě nedostal z přenosky celý potenciál, zřejmě proto ta rozčarovanost ze zvuku, který není tak milosrdný.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Quentin

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Quentin »

aretax píše: 01 pro 2020 07:26
Edo píše: 30 lis 2020 18:41 aretax
Máš prosím ťa dajaký návod odkiaľ tú šablónu a ako nato?
Napr. táto: http://www.tophudba.sk/pro-ject-align-it-4063
Prípadne požiadaj niekoho z fóra, aby Ti prišiel nastaviť prenosku.
Dasta: je pravda, že prenosky Ortofon si "nerozumejú" ideálne s karbónovými ramienkami ProJect. Mal som kedysi verziu ProJect ramienko + Cadenza Black, po výmene ramienka za Ortofon 309D bol veľký posun v kvalite zvuku, ale až taký veľký rozdiel, ako píše EDO tam nebol. Ešte sa mi natíska otázka, čo vlastne u Eda znamená strata basov. Možno bol zvyknutý, že basy mu hučali a teraz, keď sa "vyčistili", zdajú sa mu slabé. To by bolo naozaj potrebné najprv počuť a potom mu dávať rady.
Původně jsem se nechtěl vůbec vyjadřovat, ale aretax popř. Dasta mají 100% pravdu...
Prakticky všechny rady jsou čiré spekulace a motají se stále v kruhu. Je nejprve třeba zjistit, co znamená, nebo co si máme představit pod pojmem, ztráta dynamiky a basů. To je teď pocitově o 3% horší než původní gramofon a nebo to teď hraje jako “dráťák”?! :-?
Nejlepší by bylo pořídit nahrávku...😉
aretax
Příspěvky: 3072
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od aretax »

Dasta píše: 30 lis 2020 16:53 pep077,
Nesouhlasím s tím, že phono kabel od Pro-Jectu, není vhodný k přenosce Quintet Black.
Ahoj, Dasto, vieš, že si veľmi vážim Tvoje závery, ale s týmto absolútne nesúhlasím. ProJect phono kábel je možno vhodný k lacným MM prenoskám, ale na kvalitnú MC prenosku naozaj nestačí. Presne ten popis, čo píše Edo, k nemu sedí. Strata detailov, zvuk je zahuhlaný, basy rozmazané - jednoducho lacný kábel. Podľa mňa naozaj nie je vhodný k žiadnej kvalitnej MC prenoske. Kedysi som ho skúšal, ale po cca 10 min. išiel preč. Ale, ako som písal, bez počúvania je ťažko povedať, čo podľa Eda znamená strata basov a dynamiky.
Myslím, že táto debata a všetky rady sú úplne zbytočné bez toho, aby niekto neposúdil reálny zvuk nového gramofónu, prípadne podľa šablóny poriadne nastavil prenosku (všetci vieme, čo znamená v kvalite hudby minimálna odchýľka v nastavení), aby nenastavil prítlak prenosky nie podľa parametrov, ale podľa posluchu, podobne aj VTA uhol (najprv podľa šablóny a doladiť posluchom). Je to naozaj dosť zdĺhavá práca. Potom by mohol nastať čas na výmeny káblov, prípadne aj celého ramienka )ProJect vyrába naozaj výborné gramofóny a Signature sú naozaj vynikajúce, ale k ich ramienkam som mal vždy výhrady. Aj k tým karbónovým, aj kovovým. Tieto sa mi zdajú zbytočne komplikované, čo zvuku na kvalite nepridá. K Prenoskám Ortofon by som osobne doporučoval aj ramienka Ortofon 110, alebo 210, prípadne Jelco (je to z "jednej dielne"). Navyše sú reálne zaplatiteľné.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
pepO77
Příspěvky: 381
Registrován: 12 srp 2020 09:17

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od pepO77 »

Edo, ako uvadzaju kolegovia vyssie - premennych kde sa to mohlo pokazit je naozaj vela (je v tom aj "zapisany" zvuk Tvojho povodneho gramofonu). Mozno prave teraz Cadenza hraje tak ako ma. Daj tomu cas nech si veci sadnu a az potom zacni menit, skusat. Kabliky potrebuju rozohrat.

(ked som zmenil kablik, na prve pocutie sa mi taktiez zdalo menej basov - avsak tie basy mali telo, definiciu, nie hmotu. Casom sa troska pridala vaha. U mojho kabliku rozohranie viac otvorilo "soundstage", zvlast u dobrych LP. Bas zacal byt presnejsi. Bavime sa tu o subjektivnom popise rozdielu zvuku a tu bude najlepsie pozvat nejakeho clena fora a posudit to spolu).
Analog Oracle SME Hana SimAudio Digi SOtM Lumin MolaMola Amp T+A Repro VSA Drat Nordost,CrystalConnect,Haabst,SOtM
Ine GMG Nordost,Townshend,StillPoints,IsoAcoustics,NeoHigh Akustika ArtNovition,SynergisticResearch Praca Kef iFi,Meze IsoTek
Dasta
Příspěvky: 1451
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Dasta »

Aretax,
Mám stříbrné verze kabelů( VdH501Silver hybrid) v celé signálové cestě gramofonové větve.
Tento kabel používá Project na výrobu kabelů ke svým gramofonům, pochopitelně více používá měděný, ale ty já nemám.
Mám tyto stříbrné kabely v kombinaci s přenoskou Ortofon A95 a ramenem SME 3009 lmproved, které je též protažené stříbrnými VdH C150.
Vše k naprosté spokojenosti, bez negativního vlivu na zvuk.
Spoustu kolegů používá tento kabel ke gramofonům, ke spokojenosti.
Nicméně respektuji Tvůj názor, který dokazuje, že nic se nechová všude stejně, je třeba vše zkoušet a univerzální rada a doporučení vlastně není.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
aretax
Příspěvky: 3072
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od aretax »

Dasto, strieborné VDH 501 Silver som dostal ako príslušenstvo k ramienku SME 5012 Transrotor. Neboli zlé, nemali negatívny vplyv na zvuk, ale po výmene za Nordost Tyr bol zvuk niekde úplne inde a vplyv na zvuk je výrazne pozitívny po všetkých stránkach. Taktiež o triedu lepšie, ako VDH hral XLO Signature. Doporučujem vyskúšať. Tyr phono sa dá zohnať za veľmi slušnú cenu. K Tvojej prenoske, keďže poznám jej charakteristiku, by som ho vrelo doporučoval. Ospravedlňujem sa za off topic, ale až tak mimo snáď nie som. S Tvojou poslednou vetou sa absolútne stotožňujem.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Edo
Příspěvky: 51
Registrován: 09 lis 2020 21:24

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Edo »

Federmann
Skúšal som to fotiť portrétovým objektívom, ale s toho nič nevyčítaš. A macro objektív nemám. Ale ta prenoska hrala pár skladieb spať na starom gramofóne dobre.

japex
Ako to myslíš urobiť zvukovú nahrávku? Pustím hudbu dajme tomu na 70-80 dB a skúsim nahrať video na telefón? Ako môžem to skúsiť ak by vám to pomohlo.

pep007
Nie Cadenza, ale Quintet black. No môžem to počúvať ďalej. Aj keď momentálne je to tak že mam chuť si pustiť CD. Čo bolo pri starom grame naopak. CD som počúval len preto že album nebol na LP.

Budem vďačný ak by sa niekto našiel skúsenejší kto by mi to nastavenie prišiel pozrieť . Srdečne pozývam aj všetkých ktorý by si chceli moju aparatúru vypočuť a len tak sa pozhovárať. Neviem ale či kameň úrazu nebude že budete odo mňa asi všetci dosť ďaleko. Inak by som Vás už osobne poznal. Neviem o tom aby u nás v tom malóm Svidníku niekto točil LP.

aretax
Hneď ako sa tento problém vyrieši budem chcieť nový káblik. Ten project je tam len preto že som svoj nemohol použiť. Myslím si že aparatúra za 10tky tisíc si zaslúži lepši káblik ako 120€ Tu by som sa potom tiež skúsil poradiť co by tam mohlo pasovať. V celej zostave mam crystal micro. Ale tie už neviem zohnať. S prenoskou som spokojný aj keď je to moja prvá a jediná prenoska. A keďže ju už počúvam 3 roky tak som zvedavý na vyššie cenové rozpätie. Tu som si ale sľúbil že investovať do aparatúry začnem až si vedľa domu postavím posluchovú miestnosť. Mam to v pláne hneď po ústupe mrazov v ďalšom roku. Na túto tému tu skúsim niečo pohľadať a prečítať. Možno Vás požiadam znova o pomoc s novou témou. Ak by ale problém s novým gramom bol v kábliku, tak ho samozrejme hneď menim. Ako som už písal, nekúpil som nové gramo aby som počúval CD.
Tannoy Westminster Royal WO, Allnic Audio H-7000, Pass Labs XP-30 + X250.8, Kuzma Stabi RD - 4pointVTA+Stogi Ref 313VTA 1) Lyra Etna SL+Lyra Erodin 2) A95+Sculpture, Crystal Cable Ultra, Shunyata Sigma, Torus AVR 16, SR Active Block, Stillpoints
Quentin

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Quentin »

Edo píše: 01 pro 2020 16:07 japex
Ako to myslíš urobiť zvukovú nahrávku? Pustím hudbu dajme tomu na 70-80 dB a skúsim nahrať video na telefón? Ako môžem to skúsiť ak by vám to pomohlo.
Ne, takhle opravdu ne :lol: . Měl jsem na mysli zvukovou kartu, třeba i externí, a program v PC (třeba na archivaci a digitalizaci LP)
Potom umístit třeba na Dropbox a dát sem odkaz...

PS: Zkusím na ukázku zase něco u sebe
Uživatelský avatar
Edo
Příspěvky: 51
Registrován: 09 lis 2020 21:24

Re: Strata basov a dynamiky

Příspěvek od Edo »

Federmann
Ešte k tej prenoske. Hrot by mal byť si myslím OK. Ako amatér som si pozrel prítlak ktorý by mal byť ok. Poloha vyzerá byť v rovine ale nemám prakticky žiadne skúsenosti. Tieto veci nemám odkiaľ prakticky čerpať. Ako som písal neviem o tom aby u nás bola takáto komunita od ktorej by som sa priučil. Tu sa musím spoliehať len na technika predajcu ktorý to nastavoval. Ja som pri tom osobne nebol. Prvý gramofón som kupoval od Kohuta s KE. On ho nastavoval a ja som si ho bol len prevziať. Zložený až na pár jednoduchých veci ktoré mi vysvetlil čo treba urobiť keď to doma rozbalím. Druhý som kupoval v PL konkrétne audiostyl.pl Prenosky či takéto grama zakúpene u nich vraj chodievajú montovať priamo ku klientovi. A však boli vyhúkaný s toho že na hraniciach sú kontroly. Snažil som sa im vysvetliť že s prevozom tovaru nie je žiaden problem. No neúspešne. Takže sme sa dohodli že prenosku pošlem kuriérom. Dva či tri dni som čakal na ich technika ktorý bol vyťažený na montážach u klientoch. Následne gramo cele zložil a nastavil. Potom rozložil a zbalil. Prenoska bola na tej časti ramena ( headselly ? ) namontovvaná a zabalená zvlášť. Rameno bolo zafixované a zabalené zvlášť. A aj samotné gramo. Potom osobne merali zhruba 300km cestu k našej hranici s PL. Sadol som do auta a vybehol 20 km hore na hranicu na PL stranu kde som gramofón prevzal a vrátil sa s ním domov. Takže teoretický by mala byť prenoska nastavená. Ale skontrolovať viem len prítlak.
Tannoy Westminster Royal WO, Allnic Audio H-7000, Pass Labs XP-30 + X250.8, Kuzma Stabi RD - 4pointVTA+Stogi Ref 313VTA 1) Lyra Etna SL+Lyra Erodin 2) A95+Sculpture, Crystal Cable Ultra, Shunyata Sigma, Torus AVR 16, SR Active Block, Stillpoints
Odpovědět