Alternativní lampy pro Audio Research REF2phono a REF5

Potřebujete poradit? Hifi rady všeho druhu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Alternativní lampy pro Audio Research REF2phono a REF5

Příspěvek od Frogyman »

Ahoj, přemýšlím o upgradu lamp u mých ARC REF5 a REF2phono a potřeboval bych poradit a probrat to s někým znalým.

Originál osazení je:
- 5x Sovtek 6H30PI + 1x Sovtek 6550WE

Na thetubestore nabízejí "premium" upgrade, který obsahuje:
- 5x Electro-Harmonix 6H30Pi Gold
- 1x Tung-Sol 6550 Reissue

Tubeampdoktor doporučuje tento set (překvapuje mne, že nepáruje všech pět 6H30 lamp, jako thubestore, ale doporučuje 2páry+2páry+sing jinou lampu),
4x 6H30Pi EH GOLD
1x Sovtek 6N30P-EV / 6H30P-EB
1x 6550A-STR TAD Premium Selected

No a pak se dá ještě koupit set, který obsahuje všude vychvalované ruské Reflektor 6N30P-DR. Ale tento set několikrát převyšuje svojí cenou výše uvedené (např. Thetubestore si set cení na 1500 USD. Sehnat se dá ale i jinde levněji). Jsou opravdu tyto lampy tak "zázračné" že se vyplatí do toho jít?
Pokud by nebylo nutné párování všech 5 podle Thetubestore, ale stačilo by párovat podle tubedoktor 2+2+1, tak by se daly koupit i za zajímavější cenu na ebay nebo na tubedoktor.

Je potřeba si v případě nákupu drahých lamp 6N30P-DR dávat pozor na něco dalšího, než jen toto označení?
Proč někdo u nich píše reflektor a někdo ne? jedná se o rozdílné lampy?
Je pravda, že tyto lampy je potřeba brát jen ty, co mají rok výroby "před 1992"?


Je zde někdo z majitelů, který by měl s tím zkušenosti?
Nebo je zde někdo znalý problematiky lamp, který by uměl poradit?
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Alternativní lampy pro Audio Research REF2phono a REF5

Příspěvek od aretax »

Ja som na základe doporučenia Thubestore ugradoval McIntosh a výsledok je výborný.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Alternativní lampy pro Audio Research REF2phono a REF5

Příspěvek od Yngwie »

zabiny007 píše: 15 led 2020 07:23 Ahoj, přemýšlím o upgradu lamp u mých ARC REF5 a REF2phono a potřeboval bych poradit a probrat to s někým znalým.

Originál osazení je:
- 5x Sovtek 6H30PI + 1x Sovtek 6550WE

Na thetubestore nabízejí "premium" upgrade, který obsahuje:
- 5x Electro-Harmonix 6H30Pi Gold
- 1x Tung-Sol 6550 Reissue

Tubeampdoktor doporučuje tento set (překvapuje mne, že nepáruje všech pět 6H30 lamp, jako thubestore, ale doporučuje 2páry+2páry+sing jinou lampu),
4x 6H30Pi EH GOLD
1x Sovtek 6N30P-EV / 6H30P-EB
1x 6550A-STR TAD Premium Selected

No a pak se dá ještě koupit set, který obsahuje všude vychvalované ruské Reflektor 6N30P-DR. Ale tento set několikrát převyšuje svojí cenou výše uvedené (např. Thetubestore si set cení na 1500 USD. Sehnat se dá ale i jinde levněji). Jsou opravdu tyto lampy tak "zázračné" že se vyplatí do toho jít?
Pokud by nebylo nutné párování všech 5 podle Thetubestore, ale stačilo by párovat podle tubedoktor 2+2+1, tak by se daly koupit i za zajímavější cenu na ebay nebo na tubedoktor.

Je potřeba si v případě nákupu drahých lamp 6N30P-DR dávat pozor na něco dalšího, než jen toto označení?
Proč někdo u nich píše reflektor a někdo ne? jedná se o rozdílné lampy?
Je pravda, že tyto lampy je potřeba brát jen ty, co mají rok výroby "před 1992"?


Je zde někdo z majitelů, který by měl s tím zkušenosti?
Nebo je zde někdo znalý problematiky lamp, který by uměl poradit?
Kdysi jsem s nimi experimentoval u přehrávače a došel k názoru, že ta legenda o DR vznikla na základě srovnání klasických 6H30Pi z prvních let výroby a skutečně kvalitním NOS DR. Dneska se ale podle mého vyplatí koupit proměřenou dvojici posledních let třeba od Audio Research, které bere z fabriky nejlepší možnou kvalitu a dobře párují. Já jsem srovnával rozehrané 6H30Pi někde okolo 2000 a pak myslím 2015, ale to už je fakt dlouho. DR byly prokazatelně origo a s menším odstupem nejlepší. Rozdíl ceny je obrovský. EH se mi nelíbil vůbec, byl to měkčí zvuk, alespoň v Ancient Audio.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Alternativní lampy pro Audio Research REF2phono a REF5

Příspěvek od Frogyman »

Ano, už jsem slyšel z více stran, že nemá smysl investovat "nesmysl" do DR, protože origo ARC jsou ze stejných zdrojů, jen nesplňují nejpřísnější vojenské normy pro označení DR, takže jsou značeny PI. A pro výsledný zvuk - zejména díky skvělému párování origo lamp - je označení DR nepodstatné. Kdyby se jednalo o nějaké rozdíl v řádu desítek procent, nebo dvojnásobku, asi by mi červík nedal a do DR bych šel. Ale vzhledem k brutálnímu rozdílu asi zůstanu u originál ARC.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Mikipetr
Příspěvky: 256
Registrován: 03 čer 2011 04:55

Re: Alternativní lampy pro Audio Research REF2phono a REF5

Příspěvek od Mikipetr »

Měnil jsem výstupní lampy u CD AYON - jsou tam 4ks 6H30 za běžný - párovaný typ od SOVTEKU a u konce AR REF.75 taky dvě vstupní 6H30 a výkonové KT120 - za běžné párované od SOVTEKU a přiznám se , že jsem rozdíl neslyšel.
Kdysi u jiných zařízení , které používalo ECC82 a ECC83 byl oproti původním lampám (už nevím výrobce)při výměně za ELECTRO-HARMONIX - velký rozdíl ve zvuku , ale nejsem si jistý , jestli k lepšímu. V daném zařízení měly ELECTRO-HARMONIX o hodně teplejší charakter - a výsledný zvuk nevyhovoval úplně všemu(nahrávkám) co jsem poslouchal.
Každopádně si myslím , že originální 6H30 párované a od SOVTEKU - jsou výborné elektronky. Možná mohou být typy s příponou - ať už jsou s cryo -úpravou nebo jiným "vylepšením " - mohou být lepší , ale i dražší a v tomhle už neporadím - nezkoušel jsem.
V CANORU TP 306 VR+ jsem měnil původní lampy za NOS -párované , bylo to ze starých zásob prodejce lamp a bylo to pro mne příjemné překvapení.
2xCLASÉ AUDIO CA-M400 ,KRELL EVO505,Classé CP 700,KEF 109 MAIDSTONE,CANOR TP306 VR+,MAGNUM DYNALAB ETUDE,BRINKMANN BARDO Koetsu Rosewood, SHUNYATA RESEARCH DENALI
Odpovědět