Náklon reproduktorov.

Potřebujete poradit? Hifi rady všeho druhu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1057
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Náklon reproduktorov.

Příspěvek od YamahaMan »

Pozdravujem,
bol by som rád za Vaše rady, názory a skúsenosti.
Ako som už písal v inom vlákne /myslím , že to bolo o kresle do posluchovky/, mám pomerne vysoké reproduktory.
S mramorom, bitumenom a podložkami pod hrotmi sa vrch dostáva na 125 cm. Pri klasickom kresle mám výšky nepomerne vysoko
od uší. Tak som povolil predné hroty a bedne vycentroval do 10 stupňového úhla, čiže výšky smerujú viac ku mne.
Vyššie repro to má už riešené konštrukciou ale pri rovných stĺpoch to vidím ako jediné riešenie.
Vďaka zakaždú odpoveď!
svartenatt
Příspěvky: 71
Registrován: 21 úno 2017 19:44

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od svartenatt »

Tak si vypodlož křeslo.
Foobar2000, ASIO, Aune X1s DAC, Primare i22, Monitor Audio Silver 2.
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1057
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od YamahaMan »

svartenatt píše: 19 zář 2019 18:23 Tak si vypodlož křeslo.
25 cm?
To asi nie...
Uživatelský avatar
Mastervoice
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2012 11:53
Bydliště: Severní Morava okr.Karviná

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od Mastervoice »

hm, tak poslouchat vestoje nebo dětskej podsedák z auta
když selžou všechny pokusy je načase otevřít návod k použití
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od Frogyman »

Řešením pro Tebe je zubařské křeslo (*) (*) (*) (*) (*)
Možnost nastavení sedáku mezi 40-80cm nad zemí tvůj problém vyřeší a mohou jej používat i různě vysoké návštěvy :thumbup:

Obrázek


Ale teď vážně...
Naklonění je normální, viděl jsem to ve více domácích instalacích, jen podle mne je 10 docela hodně, to už bych se bál. Tolik ani potřeba snad nebude. Co máš za bedny? Jsou výšky hodně směrové? Poznáš rozdíl ve zvuku, když bedny nahneš?
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1057
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od YamahaMan »

zabiny007 píše: 19 zář 2019 20:31


Ale teď vážně...
Naklonění je normální, viděl jsem to ve více domácích instalacích, jen podle mne je 10 docela hodně, to už bych se bál. Tolik ani potřeba snad nebude. Co máš za bedny? Jsou výšky hodně směrové? Poznáš rozdíl ve zvuku, když bedny nahneš?
Ahoj,
no - zvuk posúdim až zajtra, už je dosť hodín.
Repro je Focal Aria 948
Troška som to zreguloval /viď foto váhy a repra, snáď bude vidieť ten sklon/...
vaha bedna.jpg
Vaha.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
T101
Příspěvky: 204
Registrován: 22 lis 2017 19:49

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od T101 »

Já mám své repro nakloněné k poslech místu o 7°, má to pozitivní vliv.
Stereo: JAY CDT2, Oppo 105D casea mod - JAY DAC 2 Signature - preamp DCT+ 2x Kinki EX-B7 - Electra 1027 Be - Aperion - Carbon Special - Desire Cable Technology - Filtrace + trafa DCT
Head: Modi Multibit + Asgard 2 - Mr Speakers Ether C Flow
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1057
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od YamahaMan »

T101 píše: 20 zář 2019 09:39 Já mám své repro nakloněné k poslech místu o 7°, má to pozitivní vliv.
Vďaka za koment a postreh!
Stiahol som si appku do mobilu na presné meranie uhla sklonu a mám to po viac pokusoch nastavené na 4 stupne.
Basy a stredy ostali a výšky sú viac čitateľné a definované aj pri nižšej hlasitosti.
Jediný problém je si zvyknúť opticky na ten náklon....
:thumbup:
Halíř
Příspěvky: 293
Registrován: 17 lis 2018 18:31
Bydliště: Litvínov

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od Halíř »

Veď zober lahváča s pivom, prilož k ústam a zakloň sa rovnobežne s tými reprákmi. Len pozor, píšeš o 4 stupňovom náklone, teda nemiešať s viac ako desat stupňovým pivkom.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4224
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od Mark Levinson »

MilanP. píše: 20 zář 2019 16:29
T101 píše: 20 zář 2019 09:39 Já mám své repro nakloněné k poslech místu o 7°, má to pozitivní vliv.
Vďaka za koment a postreh!
Stiahol som si appku do mobilu na presné meranie uhla sklonu a mám to po viac pokusoch nastavené na 4 stupne.
Basy a stredy ostali a výšky sú viac čitateľné a definované aj pri nižšej hlasitosti.
Jediný problém je si zvyknúť opticky na ten náklon....
:thumbup:
Myslím, že jsi to vyřešil správně. Mírným náklonem se opravdu dá doladit zvuk podle potřeby. Dnes mám Focaly, které tento náklon řeší už svou konstrukcí, ale kdysi jsem měl nějaký model Cobalt a tam jsem náklon také využil pro zpřesnění zvuku.
Mark Levinson
Uživatelský avatar
Mastervoice
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2012 11:53
Bydliště: Severní Morava okr.Karviná

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od Mastervoice »

mám v poslechovce instalovány regály Pioneer třípásma zadní bassreflex výška cca 750 mm v rozích užší stěny místnosti jsou trochu utopené takže poslouchám vsedě na podlaze opřen o serdačku, no mírné stočení akustické osy k posluchači je žádoucí, výšky jsou směrové...stojany se řeší pak dám fotku
když selžou všechny pokusy je načase otevřít návod k použití
T101
Příspěvky: 204
Registrován: 22 lis 2017 19:49

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od T101 »

MilanP. píše: 20 zář 2019 16:29
T101 píše: 20 zář 2019 09:39 Já mám své repro nakloněné k poslech místu o 7°, má to pozitivní vliv.
Vďaka za koment a postreh!
Stiahol som si appku do mobilu na presné meranie uhla sklonu a mám to po viac pokusoch nastavené na 4 stupne.
Basy a stredy ostali a výšky sú viac čitateľné a definované aj pri nižšej hlasitosti.
Jediný problém je si zvyknúť opticky na ten náklon....
:thumbup:
Není zač, od toho to tu je :smile:
Jo těch mých 7° je na hraně kdy nemám zas tak velký strach o pád.S novými reprokabely se ale situace zlepšila ač bedny vzadu tahají k zemi :mrgreen:
Já už si na náklon tak zvykl že mám opačný problém.
Stereo: JAY CDT2, Oppo 105D casea mod - JAY DAC 2 Signature - preamp DCT+ 2x Kinki EX-B7 - Electra 1027 Be - Aperion - Carbon Special - Desire Cable Technology - Filtrace + trafa DCT
Head: Modi Multibit + Asgard 2 - Mr Speakers Ether C Flow
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1057
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od YamahaMan »

Mark Levinson píše: 20 zář 2019 17:26

Myslím, že jsi to vyřešil správně. Mírným náklonem se opravdu dá doladit zvuk podle potřeby. Dnes mám Focaly, které tento náklon řeší už svou konstrukcí, ale kdysi jsem měl nějaký model Cobalt a tam jsem náklon také využil pro zpřesnění zvuku.
Všimol som si z Tvojeho vlákna, že máš Focaly :thumbup:
Presne o tej konštrukcii som písal. Tie moje majú ešte k tomu výškáč "na doraz" tesne pri hornej hrane.
Ono, sú aj výššie, rovné stĺpy /napr. spomínané v ďalšom vlákne Krypton 3jky/ ale tie majú výškač medzi stredmi...
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1057
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od YamahaMan »

Mastervoice píše: 20 zář 2019 18:27 mám v poslechovce instalovány regály Pioneer třípásma zadní bassreflex výška cca 750 mm v rozích užší stěny místnosti jsou trochu utopené takže poslouchám vsedě na podlaze opřen o serdačku, no mírné stočení akustické osy k posluchači je žádoucí, výšky jsou směrové...stojany se řeší pak dám fotku
Áno, u mňa som to vyriešil tak, že repro a poslucháč sa rovná rovnostranný 3-uholník so stranami 370 cm a
sú natočené na poslucháča tak, že stredová os sa pretína 15 cm za hlavou.
Uživatelský avatar
Pavel M.
Příspěvky: 107
Registrován: 30 čer 2015 08:52

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od Pavel M. »

Problematikou jsem se kdysi zabýval teoreticky i prakticky. Stručně shrnuto:
U většiny reprosoustav výrobce předpokládá poslech cca v ose mezi středovým a výškovým reproduktorem.
Já to prakticky řešil tak, že kolmice vedená mezi středem a výškou (po náklonu repro) mířila do stejné výšky, ve které jsem měl uši. :mrgreen:
Casea Lynx DAC ► Accuphase P-450 biamp Sroll Epigram ► Troels Gravesen-The Loudpeaker TL1
filtrace: Sroll Purity Quantum ■ hadice: Kimber KS3038 ■ AAI-assoluto
akustika: AVA ing.Daněk, sólo přívod Viablue/Furutech
aretax
Příspěvky: 3071
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od aretax »

MilanP. píše: 20 zář 2019 19:22
Mastervoice píše: 20 zář 2019 18:27 mám v poslechovce instalovány regály Pioneer třípásma zadní bassreflex výška cca 750 mm v rozích užší stěny místnosti jsou trochu utopené takže poslouchám vsedě na podlaze opřen o serdačku, no mírné stočení akustické osy k posluchači je žádoucí, výšky jsou směrové...stojany se řeší pak dám fotku
Áno, u mňa som to vyriešil tak, že repro a poslucháč sa rovná rovnostranný 3-uholník so stranami 370 cm a
sú natočené na poslucháča tak, že stredová os sa pretína 15 cm za hlavou.
Ak počúvaš vo vrchole rovnostranného trojuholníka, nemáš "rozbitý" pravo - ľavý priestor? Ja mám skúsenosť, že najlepší priestor, teda aj pravo-ľavý a aj predo-zadný mám vtedy, keď počúvam vo vrchole rovnoramenného trojuholníka, pričom bedne sú vo vrcholoch základne, ktorej dĺžka je cca 2,5m a výška trojuholníka, kde mám kreslo je cca 4m.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Halíř
Příspěvky: 293
Registrován: 17 lis 2018 18:31
Bydliště: Litvínov

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od Halíř »

Stejně jako Aretax. Dříve jsem měl skoro rovnostranne rozmistění trojúhelníku s natočením beden striktně na uši,možná ždibec za a scéna byla poměrně úzká,orientovaná víc na prostředek. Nyní rovnoramenný trojúhelník, rozteč repro 2m, poslechová vzdálenost ke každé bedně asi 3,20. Vytočení beden více za posluchače. Pravolevý vjem je teď parádní,ale mírná daň tomu vytočení soustav = krapet menší zaostření výšek. Já preferuji ten prostor. Ale vlákno je o náklonu repro, tedy se omlouvám.
lachim
Příspěvky: 1114
Registrován: 01 led 2011 11:40
Bydliště: Praha

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od lachim »

také jsem s tím kdysi experimentoval. náklon beden je zajímavé téma na nekonečnou polemiku.
mezi teoretickým vysvětlením ve vztahu k fyzice/akustice místnosti a praktickým zkušenostem u každého z nás samostatně.
tolik proměnných ...
časem jsem pokorně přejal názor pár hifistů, kteří byli ( a jsou ) o mnoho "vrstevnic" výše nade mnou.
" pokud bedny nehrají výšky, prostor...(atd.) ke spokojenosti a řešením je jejich náklon, je třeba hledat chybu jinde.
bedny mají stát tak vysoko a tak rovně, jak to výrobce zamýšlel. "
Halíř
Příspěvky: 293
Registrován: 17 lis 2018 18:31
Bydliště: Litvínov

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od Halíř »

Souhlas,jenže z jak vysokého posedu při poslechu výrobce vychází? A konstruuje bedny podle nějakého klíče pro průměrně vysokého člověka? Jaký by ten průměr byl (výška jedince a výška křesílka)? U některých beden není třeba mít výškáč přímo v úrovni uší (někdy to vzhledem ke konstrukci ani nejde), ale co u těch,kde to je vzhledem ke správně hrajícím výškám nutnost? Samozřejmě směrem nahoru lze řešit podložkou,bohužel opačně snad jen ten náklon.
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1057
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od YamahaMan »

To Aretax: čo sa týka už spomínaných priestorov /P-Ľ a P-Z/, myslím si /môj subjektívny pocit/, že to hrá OK
Je pravda, že posed v obdĺžnikovej obývačke je teraz "na šírku" a nemám možnosť experimentovať s repro bližšie k sebe ako 3,5 m
Pred pár rokmi som to mal so starou zostavou "na dĺžku" a zvuk /nemyslím teraz kvalitu ale pocit z priestoru/ bol +- rovnaký.
Momentálne som po skoro roku doladil vzdialenosť od rohov /predná stena bedne je 1 meter od vinkla/ a ten spomínaný náklon.

To Lachim: áno, súhlasím ale ako píše Halíř. Výrobca nevie veľa premenných, výška poslucháča a kresla. A predovšetkým ak narazí na
/v dobrom zmysle slova/ takých postihnutýcj ako na tomto fóre, kde sa pod repro naskladá od betónu, mramoru, nerezu a pod. pekných pár
"cm" naviac - tak je už jeho teória v dyme a musí sa experimentovať...

To Halíř: :thumbup:
"Samozřejmě směrem nahoru lze řešit podložkou,bohužel opačně snad jen ten náklon."
Myslím, že si to vystihol.

Vďaka všetkým!
lachim
Příspěvky: 1114
Registrován: 01 led 2011 11:40
Bydliště: Praha

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od lachim »

milanP
pak docházíme k otázkám z množiny těch všech "proměnných":
- má větší vliv materiál podložky nebo jiná výška měničů od podlahy
- není lepší ustavit bedny na jiný typ "nohou" a přesně dodržet celkovou výšku
- mám vůbec bedny správně ustavené? (u kolika lidí já už viděl se bedny pohupovat)
- není lepší větší plocha žuly o tlouštce 2cm než menší o 5
- není nespokojenost s umístěním výškáče vůči poslechové pozici způsobena zcela jiným faktorem než pozicí výškového měniče
atd. atd.

napadá mě z mé praxe např.
BW803D3. výškáč je výrazně výše než uši při poslechu. vadí to jen tam, kde je zásadní chyba v sestavě.
triangle concerto megallan. taktéž výškáč velmi vysoko. podání výšek při bežném sezení excelentní. pokud není problém v sestavě.
pak se ty výšky z cencerto nedají moc poslouchat. a náklon bedny by nebylo to správné řešení.
gauder acoustic - dimantový výškáč též velmi vysoko. výšky referenční. a při poslechu jsem opakovaně seděl na normálním křesle.

nevěřím, že by bylo třeba nějak řešit výšku poslechu společně se záměrem výrobce ke zvuku bedny v místě poslechu.

tohle je vážně skvělé téma na nekonečnou polemiku.
:-)
Halíř
Příspěvky: 293
Registrován: 17 lis 2018 18:31
Bydliště: Litvínov

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od Halíř »

Jasně,nejde o život,dohadovat se lze donekonečna,nejlépe se takové věci řeší osobně při poslechu s více posluchači. Ale prostě jsou dle zkušeností (nejen místních) soustavy více citlivé a náchylné na směrovost.....a to jak horizont tak vertikal. Moje zkušenost je při hlubším posedu,tedy víc pod výškáč jasná - zdůraznění basové složky (nebo úbytek výšek? upřimně nevím). V opačném případě - velmi vzpřímená poloha (dostanu se ušima nad kalotu), přesně opačný efekt. Jenže jsou tu i posluchači, kteří to cítí zcela protichůdně. Inu každému co jeho jest. Zajímalo mne to jen z toho důvodu, že změna zvuku je v takových případech poměrně velká (jak kdyby hrály jiné strojky) a okamžitě ověřitelná v pár sekundách klidně několikrát za sebou.
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1057
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od YamahaMan »

lachim píše: 21 zář 2019 14:02 milanP
pak docházíme k otázkám z množiny těch všech "proměnných":
- má větší vliv materiál podložky nebo jiná výška měničů od podlahy
- není lepší ustavit bedny na jiný typ "nohou" a přesně dodržet celkovou výšku
- mám vůbec bedny správně ustavené? (u kolika lidí já už viděl se bedny pohupovat)
- není lepší větší plocha žuly o tlouštce 2cm než menší o 5
- není nespokojenost s umístěním výškáče vůči poslechové pozici způsobena zcela jiným faktorem než pozicí výškového měniče
atd. atd.



tohle je vážně skvělé téma na nekonečnou polemiku.
:-)
Ja som s mojimi bedňami spokojný, len sa snažím z nich vyťažiť maximum v daných podmienkach.
- či má materiál podložky vplyv oproti meničom ja neviem posúdiť
- iný typ hrotu som neskúšal ale myslím si, že by to bolo +- rovnaké /odhliadnuc od toho, že je to konštrukčne dosť problém/
- bedne sú "na fest" vyvážené a uisťujem ťa, že do strán ani ťuk
- o tomto sa dosť riesi a riešilo v iných vláknach ale viacerí riešia aj pod rádovo drahšie bedne nejaký tvrdý materiál lebo nie každý má doma na zemi mramor...

Takže ako si písal, je to na nekonečnú polemiku. Momentálne som s tým náklonom spokojný a čas ukáže čo urobí so zvukom postupný upgrade celého systému /práčka, prenoska, káble atď./
:thumbup:
T101
Příspěvky: 204
Registrován: 22 lis 2017 19:49

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od T101 »

Milan P:

Postupem vývoje sestavy i akustiky jsem zkoušel repro vracet do roviny a vždy to byla vzhledem ke zvuku cesta zpět, ale každý musí vyzkoušet u sebe.
Stereo: JAY CDT2, Oppo 105D casea mod - JAY DAC 2 Signature - preamp DCT+ 2x Kinki EX-B7 - Electra 1027 Be - Aperion - Carbon Special - Desire Cable Technology - Filtrace + trafa DCT
Head: Modi Multibit + Asgard 2 - Mr Speakers Ether C Flow
kychtax

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od kychtax »

Taky bych to neklonil. Jen za mne. O:-)
blesk666
Příspěvky: 1316
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od blesk666 »

ak sa da treba skusit miesto posluchu posunut dalej od bedni, to uhol odchylujuci sa od osi vyskoveho menica zmensi
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
230V:VDH,Furutech,NA,Viborg, prepoje:Crystal Cable,Audioquest
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1057
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Náklon reproduktorov.

Příspěvek od YamahaMan »

blesk666 píše: 24 zář 2019 22:35 ak sa da treba skusit miesto posluchu posunut dalej od bedni, to uhol odchylujuci sa od osi vyskoveho menica zmensi
Ahoj,
je mi to jasné ale za mnou stena [-x
Ladím to doteraz a ako najlepšie sa mi javí - pod zadok podsedák /ako dakedy u holiča, keď som bol malý/ a
sklon tam je ale zmenšil som ho na 2 - 2,5 percenta /čo už skoro ani nevidno/ ale počuť to je :thumbup:
Odpovědět