Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Potřebujete poradit? Hifi rady všeho druhu.
motýl
Příspěvky: 121
Registrován: 15 dub 2017 18:03

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od motýl »

Dobře se tu diskutuje. Ale vrátím to z dB a kW výšin na zem.
Dělám si výběr CD a označuju od 1++ do 2-. Tu 1++ mám jen jednu, z Vídeńské filharmonie. No a tam je ta klasika poslouchatelná i v rámci cenové třídy zařízení, které mám. Netušil jsem, že se některá vážná hudba prodává i v kvalitě poslechu na kuchyňském radiu.
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od PavelDosko »

Bubuxin-KILBRU power píše:Áno, 120 dB v špičke. Stredná posluchová hlasitosť potom bude 85 dB (-35 dB), čo zodpovedá realite veľkého orchestra. V linku nižšie sa cough pekne rozpísal. Všimnite si napr. histogram Šostakovičovej 11. symfónie.
http://hififorum.sk/phpBB3/viewtopic.php?f=11&t=280
nazivo jiste ... doma to tak nekdo poslouchate ?

motyl : od jakeho vydavatelstvi ti to hraje jak radio v kuchyni ?
neni placka, neni highend
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od PavelDosko »

p.s. motyl : a jakou mas prosim sestavu ? paradoxne ty opravdu dobre nahravky na sestave co to z nich nedostane zneji hure nez ty nedobre ...
neni placka, neni highend
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

Ale ja som písal o reprodukovanej hudbe. Ty vari v pianissime hlas pridávaš a vo forte uberáš?
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od PavelDosko »

Bubuxin-KILBRU power píše:Ale ja som písal o reprodukovanej hudbe. Ty vari v pianissime hlas pridávaš a vo forte uberáš?
to jiste ne, nicmene 120 dB doma neposloucham
neni placka, neni highend
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

Skúsim ešte raz. 120 dB v špičke, stredná hlasitosť 85 dB. Ako často príde tá špička? Je to vidno napr. na obrázkoch z linku čo som dával vyššie.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od Dieter Burmester »

PavelDosko píše:...to jiste ne, nicmene 120 dB doma neposloucham
To by ses divil, ty spicky jsou tak kratke, ze to mnohdy ani merak s tou nejrychlejsi balistikou nezachyti, takze pri poslechu klasiky to bez problemu mozne je. A vzhledem ke kratke dobe pusobeni nezareaguji ani ochranne mechanismy ucha.
Dieter Burmester
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od PítrsPraha »

Nejde ani tak o kratkost spicky, jako predevsim o vykon nutny k dosazeni 120 dB. AC V8F maji citlivost 88 dB, takze by bylo potreba nejakych 1700 W do 4 Ohmu... A to myslim Big Brother neda a ani bedny by to nesnesly.
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od aretax »

Vráťme sa k pôvodnej téme. Ak si chcete porovnať kvalitu posluchu klasickej hudby, konkrétne symfónie s veľkým orchestrom a rockovej hudby na vašej aparatúre, doporučujem si prehrať nahrávky niektorých rockových skupín spolu s filharmonickými orchestrami, ako napr. Jon Lord - Concerto for Group & Orchestra (2012), Windows, Gemini Suite, Deep Purple s Londýnskym symfonickým orchestrom, rockovú operu od Who - Tommy, prípadne niektoré LP od Eberharda Schoenera. V týchto nahrávkach sa prelína hudba v podaní symfonického orchestra a rockovej skupiny. Okamžite zistíte, v akom žánre hrajú vaše bedne najlepšie a aj kde majú rezervy. Práve som dopočúval Jona Lorda - Concerto for Group... (2012) - je to naozaj zážitok. LP je nahrané s neuveriteľnou dynamikou a odhalí všetky slabosti bední. Doporučujem.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Oldear

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od Oldear »

120 dB?
I já to vidím podobně jako PavelDosko, 120 dB na domácí poslech je hodně a myslím, že i zbytečné. Podotýkám však, že velmi záleží na prostředí - konkrétně jaké méte ruchy na zvukovém pozadí. Klasiku poslouchám hodně a snad mám na to i vybavení. Nemám však certifikovaný dB metr, tak jen náhražkou v mobilu s tím, že to není dogma, ale pouze ilustrace. Ten rozsah však odpovídá, ale může být celý posunut dolu, či nahoru.

Tak např. pro test známá věc od "Čajkyho" 1812 a populární výstřely z kanonu.

Večer, když poslouchám, mám ruchové pozadí cca 30dB. Nejslabší pasáže 1812, aby byly zřetelně slyšitelné jsou na cca 45-50dB a ten slavný výstřel z kanonu pak vyletí velmi krátkodobě na cca 100 dB. Průměr poslechu je 75-90 dB, pro dostatečné a zřetelné rozlišení klasické hudby.
Píši o SACD, label Telarc. Podotýkám, že tu špičku 100 dB ukazuje to šidítko na mobilu, může tam být i vyšší krátkodobá špička, kterou to nedokáže registrovat, či zobrazit.
Oldear

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od Oldear »

motýl
"""Netušil jsem, že se některá vážná hudba prodává i v kvalitě poslechu na kuchyňském radiu."""

Specifikuj to, v případě klasické hudby v naprosté většině titulů i na CD nebývá nahrávka nekvalitní. To si nikdo nedovolí s ohledem na hudbu, ani na posluchače, kteří si takovou hudbu kupují. Já jsem na takové CD ještě nenarazil a mám jich nakoupeno stovky. Špatně nehrajou ani CD ADD se záznamem ze šedesátých let, např. CD Box v interpretaci Karajana od Deutsche Grammophonu.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od aretax »

Ja zas môžem povedať, že v kvalite nahrávok vážnej hudby sú veľké rozdiely. Osobne považujem za najlepšie nahrávky od fy Decca. Deutsche Gramofon sú menej dynamické. U nahrávok Philips zas kvalita hodne "lieta". Niektoré sú super, niektoré zas hrajú ako z tranzistoráku. Symfóniu 1812 mám v 3 verziách, od Decca, CBS a Telarc. Mne sa najviac páči nahrávka Decca (DMM) s Charlesom Dutoit a Montrealským symfonickým orchestrom. Telarc je zbytočne premodulovaný (nemyslím, že je cieľom nahrávky zaťažovať prenosku, aby nevyletela z drážky) a CBS zas plochá. A tak je to skoro so všetkými nahrávkami. Ani na koncerte tejto symfónie v Slovenske filharmónii nebola taká dynamika, ako pri Telarc. Stoličky stáli v pokoji na podlahe a vo vzduchu nič nelietalo. Tým som chcel napísať iba toľko, že tak, ako pri všetkých žánroch, aj pri vážnej hudbe sú veľké rozdiely v kvalite nahrávok.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od PavelDosko »

pro mne nej remastery od Esoteric Records a originaly od Deutsche Gramophone - Deutsche Harmonia Mundi
neni placka, neni highend
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od Dieter Burmester »

A mne se zase libi Reference Recordings. Jak zvukem, tak predevsim provedenim :thumbup:
Dieter Burmester
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od Dasta »

Tituly od Esoteric, myslím tedy fyzické nosiče, např.sacd jsou dost drahé, cena se pohybuje klidně 1200 euro a více za titul.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od PavelDosko »

jsou, proto zadne nemam ... ale co jsem kde slysel tak byla pecka
neni placka, neni highend
JAPEX

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od JAPEX »

Dieter Burmester píše:A mne se zase libi Reference Recordings. Jak zvukem, tak predevsim provedenim :thumbup:
Mám dvě a musím souhlasit! :thumbup:
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

RR je jednotka.... to je potom ťažké baviť sa o hi-fi.
Oldear

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od Oldear »

Co se týká labelu Reference Recordings, lze klasickou hudbu zakoupit za celkem přijatelné ceny v Hi-Res na HDTracks. Na rozdíl od rocku je tady ve velice slušné kvalitě. Doporučuji.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od aretax »

Súhlasím s Reference Recording (LP sa dajú kúpiť v BIS Audio BA) a doplnil by som Speakers Corner. A ako som písal, Decca. Má najviac nahrávok a skoro všetky, od 60.tych rokov sú nahrané excelentne. Navyše aj cena je normálna. Čo sa týka rocku, doporučujem nahrávky Repertoir a všetky, ktoré remastroval Wilson (Renaissance, Jethro Tull, Chicago II a ďalšie).
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od Yngwie »

Já bych přidal těch labelů mnohem více. DG, Decca je jasná, ale skvosty se najdou u Erato Recordings, Sony Classical, Alia Vox, RCA, Columbia a další
motýl
Příspěvky: 121
Registrován: 15 dub 2017 18:03

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od motýl »

Oldear píše:motýl
"""Netušil jsem, že se některá vážná hudba prodává i v kvalitě poslechu na kuchyňském radiu."""

Specifikuj to, v případě klasické hudby v naprosté většině titulů i na CD nebývá nahrávka nekvalitní. To si nikdo nedovolí s ohledem na hudbu, ani na posluchače, kteří si takovou hudbu kupují. Já jsem na takové CD ještě nenarazil a mám jich nakoupeno stovky. Špatně nehrajou ani CD ADD se záznamem ze šedesátých let, např. CD Box v interpretaci Karajana od Deutsche Grammophonu.
Kdysi jsem koupil pár titulů z prodeje "Levné knihy", CD za 50 Kč. Co bych chtěl, že jo. Ale mám jeden kousek velmi současný, "Alexandrovci",nahrál Supraphon. Čekal jsem zážitek, já ho nemám, ale řešit to nebudu. Teda poslouchat.
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Rozdíl v poslechu klasiky a popu.

Příspěvek od PavelDosko »

motyl : a kde je ta klasika ?
neni placka, neni highend
Odpovědět