Čištění štětečku na LP

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
Odpovědět
vitek
Příspěvky: 627
Registrován: 26 pro 2010 15:19
Bydliště: Ostrava

Čištění štětečku na LP

Příspěvek od vitek »

Pral jsem LP a bylo tam větší smítko. Nechtěl jsem do toho prtat hadříkem, tak jsem vzal štěteček, který používám před hraním na čištění a smítko odstranil. Jelikož peru pod přímým a docela silným světlem a v brýlích..., tak jsem se zděsil, jak po tom štětci zůstala stopa miniaturních prachových částiček. Když hraji, tak štěteček pak oklepu o hranu nábytku, abych případný prach vyklepal, ale asi to nestačí a pod vodu ho strkat a prát, no nevím, leda že by to byla destilka... Teď čerstvě vyprané desky radši ani před hraním, pokud tam není viditelné smítko, štětečkem nečistím. Řešíte to nějak? Dík.
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: Čištění štětečku na LP

Příspěvek od valderon »

Mě vykladej... Tohoto jsem si taky všiml. Vyperu, vložím do nového antistatického obalu(AO) . Položím na gramofon, nestiram a hraji, lp je do této chvíle čisté. Po 1. přehrání se nasedá prach ,před opětovným vložení do AO tedy otřu kartáčkem. Mám led lampu přímo nad gramofonem, takže taky vidím, že velký nečistoty to sebere, ale "hodně" malinkatych zůstává.
Kamarád ještě před vložením do AO lp zastřelí Zerostatem. To zatím nedělám, pokud není lp statické. Takže taky jsem přemýšlel o tom kartáčku. Já ho otrepavam o jeho hranu tím pohybem tam a zpět, asi jako každý. Občas, asi blbý zvyk, ho pohladím dlaní. Asi chyba, pot, mastnoty atd z ruky jdou na kartáček a posléze na lp :razz: . Takže bych rád věděl, zda se dá, třeba jednou za čas, prát a čím. No a co podložka pod lp? Mám gumokorek Bluehorizont, pak nějaký semiš? , tvrdá lp podložka. Pokud položím vypranou dokonale čistou desku na podložku, která má na sobě nečistoty, tak už je to v pytli. Neprozivam to nijak dramaticky, jen myšlenky. Občas podložku sundám, "vytřepu", ofouknu, dle povrchu sjedu kartáčkem (vlastně taky plným nečistot :lol:) a vesele hraji dál. Je to sranda, ale na druhou stranu to pereme, a nokonec po 1 přehrání je to zase špinavý. =))
Jak to máte vy, kamarádi?
Dasta
Příspěvky: 1451
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Čištění štětečku na LP

Příspěvek od Dasta »

Já jsem si koupil na burze za 15 euro ramínko na odvod statické elektřiny, které má na konci jemný štěteček, který zachycuje tyto jemné prachové relikty.
Po přehráním stačí štěteček očistit přiloženým kartáčkem.
Maximální spokojenost.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
vitek
Příspěvky: 627
Registrován: 26 pro 2010 15:19
Bydliště: Ostrava

Re: Čištění štětečku na LP

Příspěvek od vitek »

Předešlý gramofon měl problém velký se statickou el. Když jsem zvedal LP z gramofonu, tak to praskalo a kdejaký prach na to skákal... Teď už se to neděje a ani prach to nepřitahuje. Nepoužívám už kartáček, který se čistil sám přes tu hranku při otevírání a zavíraní. Používám štěteček, který vypadá jak ten kosmetický co používají ženské... Možná zkusím, jak píše Dasta vyčistit ten štěteček kartáčkem, který jsem používal předtím. Prostě tu štětku vykartáčuju...
rOn
Příspěvky: 169
Registrován: 07 bře 2012 22:04

Re: Čištění štětečku na LP

Příspěvek od rOn »

Ja ho občas vyfúkam stlačeným vzduchom, čo používam na ofúknutie zaprášenej optiky objektívu. Dá sa kúpiť v obchodoch s fotografickou technikou.
vitek
Příspěvky: 627
Registrován: 26 pro 2010 15:19
Bydliště: Ostrava

Re: Čištění štětečku na LP

Příspěvek od vitek »

Asi ideální by bylo ten štěteček čistit foukáním a zároveň kartáčovat...je dost hustý, fčil mně napadlo použít fén....
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: Čištění štětečku na LP

Příspěvek od valderon »

Mám jednu zkušenost a prosím i o radu. Mám lp Nick Cave - the boatman's call. Kdo zná, ví, že je to klidná, příjemná hudba plná tichých pasáží. Už jsem to lp X krát hrál, takže vím přesně, že bylo tiché. I proto, že jsem měl obavy než jsem ho koupil, že v těch tichých pasážích budu slyšet hluk, praskot atd. Lp bylo ovšem dokonalé a já měl velikou radost. Nedávno jsem si ho chtěl večer pustit, strana A, vidím nějaké nečistoty, beru Analogis carbonový kartáček, který se snažím popravdě používat co nejméně. Lp sjedu tak jako vždy. Pustím a....hluk,šum. Otočím lp, pustím stranu B bez čištění. Ticho! Už jsem v minulosti četl, že někteří si nějak znehodnotili lp právě těmito kartáči. Tak teď i já a jsem si na 100 % jistý, že za to může carbonový kartáč. Lp jsem hned vypral v ultrazvukové pračce, bohužel velmi jemný šum je tam pořád, Teď už mám ten kartáč obavy použít.
Otázka je, může to být tím, že je opotrebovany. Jak často měnit? Nebo je Analogis nekvalitní? Máte radu na osvědčenou značku? Nebo raději koupit takový ten štětec, co vypadá jako štětka na holení? Opět, nějaké doporučení?
Teď to zatím pořesim asi tak, že pokud lp bude znečištěné, raději opět vyperu. Zničit si takto lp za hodně peněz nechci. Nebo na to použiji to rameno se štětečkem na konci,jak psal i Dasta.
Za případné rady děkuji!
jupol
Příspěvky: 351
Registrován: 17 kvě 2012 18:02
Bydliště: Košice, SVK

Re: Čištění štětečku na LP

Příspěvek od jupol »

Mám asi 33 ročnú značkovú karbónovú kefku (asi ešte vtom období neboli fejky) a tiež vidím aj počujem, že keď prejdem LP tak na malinkú chvíľu ju očistí, no v zápätí je všetko späť kvôli statickej energii. Novú som zatiaľ ani nekúpil, lebo si myslím, že to bude rovnaké. Možno tá hrubá štetka bude lepšia, aj ja po nej pokukujem...
Luxman L-590AX MkII, Revel Performa3 F-206, Luxman D-05u, Technics SL-1200GR, PJ Signature 10, Benz Micro ACE S L, Cadenza Black
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Čištění štětečku na LP

Příspěvek od Frogyman »

Štětka na holení vyjde na 10 USD i s cestou. Kup ji a uvidíš. Mimo jiné skvěle slouží v boji proti prachu - dokonale se dostane do všech záhybů ramínka... Karbonovou kefku mám v šuplíku, většinou totiž používám kartáček od Techneaudio z veverčích chlubů. :-) A pokud by Ti bylo líto veverek, dělají i verzi z kozích, lidských, hovězích nebo umělých :lol:

Obrázek
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: Čištění štětečku na LP

Příspěvek od valderon »

No, mám doma i štětec z jezevce, je to určitá speciálka, (již dávno jsem ho kupoval snad za 3.500 Kč) zkusím ho dokonale vyprat a vyzkouším to. Asi nic nepokazim. Pak se uvidí. Ale i tak budu rád za další zkušenosti, věřím, že nejen já budu za ně rád.
Sašo, ta tvá veverka vypadá dobře, věřím, že funguje a nepoškodí.
Uživatelský avatar
Mastervoice
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2012 11:53
Bydliště: Severní Morava okr.Karviná

Re: Čištění štětečku na LP

Příspěvek od Mastervoice »

na desku antistatic carbon fibre brush, to Lenco mám ještě z dob socíku a tuzexů
na hrot (stylus) přenosky štětec na fotooptiku nebo z kosmetického setu pro holky
brush2.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
když selžou všechny pokusy je načase otevřít návod k použití
Uživatelský avatar
Mamut
Příspěvky: 296
Registrován: 29 pro 2010 23:09

Re: Čištění štětečku na LP

Příspěvek od Mamut »

Nějaký čas používám, už jen tento karbonový kartáček německé firmy - Ursa Major. https://www.ursa-major.eu/
IMG_20230914_104200.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Sláva bustrovanejm kytarám a rychlejm bicím!!!!
Janik
Příspěvky: 1650
Registrován: 14 pro 2020 15:35

Re: Čištění štětečku na LP

Příspěvek od Janik »

Diky za tip
Gramo: Denon DP-80 DasPlinth, Ramena:Bokrand 12”,Denon DA-309 10”,Prenosky: AT33MonoAnni, EMT JSD6G, Phono: PJ RS + LPS (Rix), SUT: Entre ET-100 (MySonicLab), Preamp: SPX 2010, Koncak: SPX A40 (A class), Repro: STH12 , Filter: NA, Kable: Rix,NA,Viborg,YT
Odpovědět