Koupě gramofonu

Potřebujete poradit? Hifi rady všeho druhu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Koupě gramofonu

Příspěvek od Yngwie »

Vzhledem k přítomnosti gramo předzesilovače v mém předzesu a zvědavosti:) jsem se rozhodl pokoukávat pro nějakém slušném gramofonu ... nechci do toho investovat příliš (přeci jen netuším, jestli mě to bude bavit:), ale zároveň nechci, ať mě to od vinylu odradí kvůli hodně levnému náčiní (přeci jen už mám nějaké nároky:)). Zároveň bych byl rád, aby nastavení bylo poměrně jednoduché ...

Vyhlídnuté přenosky:
HANA EH/EL + step-up Beran (u EH možná nebude třeba)
Denon dl-103r + step-up Beran

Líbí se mi zvuk japonských přenosek ML Waza, Shilabe atd. (slyšeno u Pavla Dioka) ... Hana nebo Denon by mohly být dobrým startem. Jsou těžší, takže asi to chce dobře dobrat raménko.

Gramofony (?):
Clearaudio Concept - z několika zdrojů jsem slyšel spíše megative
Marantz TT-15S1 - Clearaudio za rozumné peníze?
Rega RP6 ?
Technics SL-1200GR - vzhled, dust cover - takový oldschool

Divoká karta je starý Denon DL 59L nebo něco podobného ze starých časů (bohužel většinou na 100V) ... otázkou je, zda se to dá dneska u nás rozumně servisovat.

Díky za podněty. Jedná se mi spíše o takový brainstorming ... rozpočet je takový flexibilní, ale nemuselo by to stát ranec.
JAPEX

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od JAPEX »

Nechci přesvědčovat, ale:

1, mám Hana EH i DENON DL-103R. Stojí prakticky stejně. Na první poslech mi hraje Hana velmi dobře, ale při porovnání s DENONem mi nepřijde tak vzdušná a nemá takové pěkné výšky. DL-103R je fakt za ty prachy dobrá!

2, DENON DP-59 (ne DL :silent: ) jsem jeden měl. Dokonce na 220V. Je ale horší sehnat opravdu pěkný, neponičený a nebo nepoškozený kus! A prodává se stále draho. Technics SL1210GR mám, ale spíše ze zvědavostí a také proto, že je jeho design COOL :cool: . Gramec není zlý, v zásadě není ani drahý. Pouze jsem na něm vyměnil přiložený RCA kabel za Van Den Hul D-502. A právě na tomto gramci mám zmiňovanou DL-103...už jsme tady řešily jestli je DENONka pro toto ramínko dostatečně poddajná či nikoli (podle tabulek je samozřejmě mimo rozsah :crazy: ), ale musím uznat, že právě tady hraje fajn. Je třeba ji jenom vypodložit o cca 2mm, aby šlo seřídit VTA.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od aretax »

Nehnevaj sa na mňa, ale skúšať na lacnom gramofóne, či bude hrať lepšie, ako Tvoj súčasný špičkový CD prehrávač je nezmysel. Na to, aby Ťa zvuk chytil, budeš musieť investovať o dosť viac, ako stál CD prehrávač. V opačnom prípade iba vyhodíš peniaze.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
JAPEX

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od JAPEX »

...třeba bude zkoušet jenom to kouzlo černých placek :angel:

Ale jinak máš pravdu, tahle odpověď mne tedy vůbec nenapadla!
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od Yngwie »

aretax píše:Nehnevaj sa na mňa, ale skúšať na lacnom gramofóne, či bude hrať lepšie, ako Tvoj súčasný špičkový CD prehrávač je nezmysel. Na to, aby Ťa zvuk chytil, budeš musieť investovať o dosť viac, ako stál CD prehrávač. V opačnom prípade iba vyhodíš peniaze.
Jo takže s 10 plackama v šuplíku mám jít rovnou do něčeho Transrotor ZET1/3 či Orbe SE s pořádným ramenem od SME ... necrcat se s Denonem a rovnou jít do Shilabe/Kansui a koupit pořádná step-up trafa? ... bez elementárních zkušeností s nastavením a provozem gramce :) ...

Já jsem přece nikde neřekl, že chci, aby to bylo lepší než moje CD :crazy: ... chci jen ať to není úplný průser a ať to není nějaká exotika a dá se to prodat slušně, když se mi vinyl zalíbí a budu chtít investovat více.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od Frogyman »

Měl jsem možnost teď slyšet Project 2Xperience SB s přenoskou 2M Black, hrané napřímo do MM vstupu na integráč Luxman a nestačil jsem se divit, jak dobře může takový "obyčejný" gramofon na integráč hrát. V porovnání s vyšším gramofonem, MC přenoskou a samostatným phonem s trafy tomu "od všeho trochu chybí", ale rozhodně to nehrálo zle a na takový start do analogu je to dost slušný začátek a pro příležitostné přehrání menší sbírky to může být i konečná. Dokonce člověk začne pochybovat, zda má smysl investovat do analogu Xnásobek, který se ale v Xnásobném zlepšení neprojeví, zvláště pokud nedojde k přímému srovnání ve stejných podmínkách...
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od valderon »

Slova zabiny007 můžu jen potvrdit. Onu sestavu znám velmi dobře. Gramofon za pár peněz, ale hraje to detailně, prostor, barvy, dynamika. Přitom to má analogovou příchuť. Hrozně to baví. Dokáže to krásně vtáhnout do hudby a zapomenout na všechny ty krabice, kabely...
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od pajuna »

Petre,
Pustis si na tom 5lp a prijdes na to ze je to jen nostalgie na Schelinger. Hrrr na ne a podobne veci. Pak uz na tom novou desku dnesni doby nepustis. Je to jen naboj, ne kvalita. Je to moje zkusenost.
Ja bych se tak do Michell Gyrodec s poradnym predzesem a stejne by to neprehralo co mam doma.
Je to spise o pocitech... Ja mam tyhle zachvevy taky.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od Yngwie »

pajuna píše:Petre,
Pustis si na tom 5lp a prijdes na to ze je to jen nostalgie na Schelinger. Hrrr na ne a podobne veci. Pak uz na tom novou desku dnesni doby nepustis. Je to jen naboj, ne kvalita. Je to moje zkusenost.
Ja bych se tak do Michell Gyrodec s poradnym predzesem a stejne by to neprehralo co mam doma.
Je to spise o pocitech... Ja mam tyhle zachvevy taky.
Je to možný, chtěl jsem spíše na rock a tvrdší věci, které mám rád a na CD je to tragické ... příkladem je Dream Thater ... LP od MoV hraje naprosto jinak než CD ... koukal jsem čím to může být a našel jsem u CD DR5-6 (tragoška) a LP od MoV DR12 ...na klasiku bych gramec nechtěl:)

Ale je možný, že je to pouze fata morgána.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od Dieter Burmester »

Nejlepsi by bylo nejaky kruh pujcit a tyden si s tim doma hrat. Zjistis spoustu veci a bud tomu propadnes, nebo ne. Hotovo :thumbup:
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od pajuna »

Tak tak!
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od Yngwie »

Dieter Burmester píše:Nejlepsi by bylo nejaky kruh pujcit a tyden si s tim doma hrat. Zjistis spoustu veci a bud tomu propadnes, nebo ne. Hotovo :thumbup:
Musím tedy najít nějakého dobrodince :mrgreen:
harley44
Příspěvky: 180
Registrován: 29 črc 2012 13:41

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od harley44 »

pajuna píše:Petre,
Pustis si na tom 5lp a prijdes na to ze je to jen nostalgie na Schelinger. Hrrr na ne a podobne veci. Pak uz na tom novou desku dnesni doby nepustis. Je to jen naboj, ne kvalita. Je to moje zkusenost.
Ja bych se tak do Michell Gyrodec s poradnym predzesem a stejne by to neprehralo co mam doma.
Je to spise o pocitech... Ja mam tyhle zachvevy taky.
Me nikdy zadny digitalni zdroj gramec neprehral. A na rozdil od kolegu se domnivam ,ze gramec za kilo v klidu prehraje digital,za kila dve.
Franco Serblin Ktema - Accuphase C2450 + A75 - Esoteric K-05B - Melco N1 - Shunyata Triton V3 - Michell gyrodec - SME V - Koetsu black - Ear 88pb phono+Ear MC4 sut - Pioneer RT 909
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od Yngwie »

harley44 píše:
pajuna píše:Petre,
Pustis si na tom 5lp a prijdes na to ze je to jen nostalgie na Schelinger. Hrrr na ne a podobne veci. Pak uz na tom novou desku dnesni doby nepustis. Je to jen naboj, ne kvalita. Je to moje zkusenost.
Ja bych se tak do Michell Gyrodec s poradnym predzesem a stejne by to neprehralo co mam doma.
Je to spise o pocitech... Ja mam tyhle zachvevy taky.
Me nikdy zadny digitalni zdroj gramec neprehral. A na rozdil od kolegu se domnivam ,ze gramec za kilo v klidu prehraje digital,za kila dve.
Já od gramce ani nečekám, že něco na úrovni 200-300 tis. "přehraje" ... očekávám spíše od něj, že bude mít rytmus, šťávu a pěkné středy ... ať se dají poslouchat alba, co jsou na CD "mrtvá" ...ať už vinou masteringu nebo prostě formátu. Až moc často teď vidím, že firmy jako Music on Vinyl vypustí nějakou klasiku, která má DR dvojnásobnou oproti všem ostatním CD verzím ... DR jen jeden z ukazatelů, ale minimálně je to tom, že někdo nezku*vil master kompletně ...

https://www.youtube.com/watch?v=ZEGj6iim57w

Zajímavá rozborka ... Technics 1200G vs Caliburn ... Golf vs Rolls :)
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od aretax »

Aby si nebol sklamaný. Nie je to vždy pravda. Mám cca 800 LP a 600 CD a nie vždy hrá vinyl lepšie. Práve pri starších nahrávkach hrá originálne CD lepšie, ako originál LP. Konkrétne: WHO: Tommy , Procol Harum: A Salty Dog, Mahler - 3 a 1. Symphony/Solti, Chicago Symph. Orch./Decca, hrajú lepšie CD, ako originálny vinyl a je toho viac. A to mám na mysli naozaj kvalitnú phono zostavu. Pri nahrávkach ECM rozdiel medzi CD a LP je naozaj minimálny, treba veľmi pozorne počúvať a nie vždy hrá lepšie LP. Ani vinyl nie je "perpetuum mobile" na zvuk. Aj pri vinyle je potrebné rozlišovať rôzne vydania, ako napr. Speaker Corners, Repertoir, Reference Recording, Blue Note a pod. Práve Music on Vinyl - nič moc.
Naposledy upravil(a) aretax dne 04 dub 2018 10:10, celkem upraveno 2 x.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od aretax »

:angel:
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od Yngwie »

aretax píše:Aby si nebol sklamaný. Nie je to vždy pravda. Mám cca 800 LP a 600 CD a nie vždy hrá vinyl lepšie. Práve pri starších nahrávkach hrá originálne CD lepšie, ako originál LP. Konkrétne: WHO: Tommy , Procol Harum: A Salty Dog, Mahler - 3 a 1. Symphony/Solti, Chicago Symph. Orch./Decca, hrajú lepšie CD, ako originálny vinyl a je toho viac. A to mám na mysli naozaj kvalitnú phono zostavu. Pri nahrávkach ECM rozdiel medzi CD a LP je naozaj minimálny, treba veľmi pozorne počúvať a nie vždy hrá lepšie LP. Ani vinyl nie je "perpetuum mobile" na zvuk. Aj pri vinyle je potrebné rozlišovať rôzne vydania, ako napr. Speaker Corners, Repertoir, Reference Recording, Blue Note a pod. Práve Music on Vinyl - nič moc.
Samozřejmě, že to není vždy univerzálně pravda ... nemám možnost srovnat pár set LP a CD. Vinyl evidentně chytne nebo ne ... nic mezi to moc nebývá:)
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od Dasta »

Aretax,
je zajímavé, že Tvůj cd player v ceně 60-80 tisíc korun přehraje Tvůj ultimativní phono system, řádově čtyřikrát dražší.Zajimavé na tom je, že se jedná, jak říkáš o cédéčka většinou původního vydání.To je pozoruhodné, napadá mě, jestli Tvůj úsudek není ovlivněn zvukovou preferencí, kterou může vytvářet rozdílný mastering, při výrobě jak formátu LP, tak CD.
Zkusil jsem doma porovnat LP Procol Harum "A Salty Dog"( Mega Records MRLP 3172 Německo 1969)a cd stejného titulů(Repertoire REP 4668 Německo 1997). Dlužno podotknout, že cd má opravdu výborný zvuk, na dnešní dobu nevídaný.LP hraje trochu jinak, je rozšířenější k vyšším kmitočtům a má čitelnější středy, je vzdušnější. Netroufám si říct, co je lepší, je to v preferencích každého, oba formáty mají u tohoto titulu vynikající zvuk.
Kdybych si měl vybrat,preferoval bych LP, protože mám rád vzdušnost a rozšířené výšky mně nevadí.
Co se týká Music On Vinyl: mám zkušenost střídavou, někdy je kvalita lepší než původní vydání (Damn Yankees), někdy to tak dobré není (Marillion " Fugazi")
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od aretax »

Dasta píše:Aretax,
je zajímavé, že Tvůj cd player v ceně 60-80 tisíc korun přehraje Tvůj ultimativní phono system, řádově čtyřikrát dražší.Zajimavé na tom je, že se jedná, jak říkáš o cédéčka většinou původního vydání.To je pozoruhodné, napadá mě, jestli Tvůj úsudek není ovlivněn zvukovou preferencí, kterou může vytvářet rozdílný mastering, při výrobě jak formátu LP, tak CD.
Zkusil jsem doma porovnat LP Procol Harum "A Salty Dog"( Mega Records MRLP 3172 Německo 1969)a cd stejného titulů(Repertoire REP 4668 Německo 1997). Dlužno podotknout, že cd má opravdu výborný zvuk, na dnešní dobu nevídaný.LP hraje trochu jinak, je rozšířenější k vyšším kmitočtům a má čitelnější středy, je vzdušnější. Netroufám si říct, co je lepší, je to v preferencích každého, oba formáty mají u tohoto titulu vynikající zvuk.
Kdybych si měl vybrat,preferoval bych LP, protože mám rád vzdušnost a rozšířené výšky mně nevadí.
Co se týká Music On Vinyl: mám zkušenost střídavou, někdy je kvalita lepší než původní vydání (Damn Yankees), někdy to tak dobré není (Marillion " Fugazi")
Trochu by som Ťa upresnil. Ja som nenapísal, že CD prehraje LP, ale že niektoré CD hrajú lepšie. Navyše som napísal, že sa jedná o originálne, teda pôvodné vydania (nemôžeš porovnávať hrušky s jablkami). Nedá sa porovnať, ako uvádzaš, pôvodné CD A Salty Dod s novým remastrom LP od fy Repertoir, čo sú špičkovo zremastrované nahrávky. Mne Marillion Fugazi na LP od Music on Vinyl hrá perfektne, CD je ploché. Aj ja preferujem vinyl, iba som v predchádzajúcom príspevku podotkol, že nie vždy musí hrať vinyl lepšie. To bolo všetko. A CD prehrávač nemám an za polovičnú sumu, o ktorej píšeš. Napriek tomu hrá naozaj super.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od Dasta »

Nemíchám hrušky s jablky.Porovnal jsem LP z roku 69 s cédéčkem z roku 97.LP PH " A Salty Dog" vyšlo v roce69.V tomto roce pochopitelně žádné cd vyjít nemohlo.Jmenovaný titul vyšel prvně na cd až v roce 88, jak v Evropě, tak v Americe.Toto vydání, bohužel nevlastním, musel jsem tedy použít vydání z roku 97(Repertoire)
Ohledně Marillion:myslel jsem porovnání vinylů, že vydání MOV nedosahuje kvality původního anglického vydání, které taky vlastním.Nikoliv porovnání cd a LP.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Bond 007 alias Monte

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Gramofon mám celý život a držím ho jen k vůli sbírce Lp. Kdyby mi bylo dvacet, tak určitě gramo nekoupím. Starý gramofon nekupuj, já bych nekoupil ani tři roky starý, tak :lol:
JAPEX

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od JAPEX »

Bond 007 alias Monte píše:Gramofon mám celý život a držím ho jen k vůli sbírce Lp. Kdyby mi bylo dvacet, tak určitě gramo nekoupím. Starý gramofon nekupuj, já bych nekoupil ani tři roky starý, tak :lol:
:thumbup:
harley44
Příspěvky: 180
Registrován: 29 črc 2012 13:41

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od harley44 »

Bond 007 alias Monte píše:Gramofon mám celý život a držím ho jen k vůli sbírce Lp. Kdyby mi bylo dvacet, tak určitě gramo nekoupím. Starý gramofon nekupuj, já bych nekoupil ani tři roky starý, tak :lol:
Ja kdyby mi bylo dvacet , tak si naopak koupim jenom gramofon . Uplne stejne jako kdysi, ale to mi bylo asi patnact.
Franco Serblin Ktema - Accuphase C2450 + A75 - Esoteric K-05B - Melco N1 - Shunyata Triton V3 - Michell gyrodec - SME V - Koetsu black - Ear 88pb phono+Ear MC4 sut - Pioneer RT 909
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od Yngwie »

Kluci, díky za pohled na věc ... za sebe jsem rozhodl následovně. Pořídím zřejmě nějaký základní Transrotor (asi Jupiter), kde je prostor jej výyznamným způsobem vylepšovat konstrukci (TMD ložisko, podstava, přenoska, raménko, napájení) ... vše se dá řešit postupně, což je super. Ještě ho někde dobře usmlouvat a nebude to ani tak bolet:)
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od Dieter Burmester »

:clap:
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
Tinariwen
Příspěvky: 318
Registrován: 01 led 2013 12:33

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od Tinariwen »

aretax píše:
Dasta píše:Aretax,
je zajímavé, že Tvůj cd player v ceně 60-80 tisíc korun přehraje Tvůj ultimativní phono system, řádově čtyřikrát dražší.



A CD prehrávač nemám an za polovičnú sumu, o ktorej píšeš. Napriek tomu hrá naozaj super.

Oppo? :-?
ATC SCM50 ASL,ATC CDA2 MkII
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od aretax »

Tinariwen píše:
aretax píše:
Dasta píše:Aretax,
je zajímavé, že Tvůj cd player v ceně 60-80 tisíc korun přehraje Tvůj ultimativní phono system, řádově čtyřikrát dražší.



A CD prehrávač nemám an za polovičnú sumu, o ktorej píšeš. Napriek tomu hrá naozaj super.

Oppo? :-?
Nie je to OPPO, ale Číňan Cayin CDT 17 A.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Tinariwen
Příspěvky: 318
Registrován: 01 led 2013 12:33

Re: Koupě gramofonu

Příspěvek od Tinariwen »

ďakujem :-)
ATC SCM50 ASL,ATC CDA2 MkII
Odpovědět