Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Potřebujete poradit? Hifi rady všeho druhu.
Odpovědět
martens.xy
Příspěvky: 1
Registrován: 19 dub 2017 12:44

Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od martens.xy »

Poslední dobou uvažuji o něčem lepším na poslech hudby a sledování filmů... Procházel jsem jednotlivá témata tady na fóru a došel jsem k několika zjištěním, které nejsou (z finančního hlediska) moc příjemné. Mám na mysli obecnou rovinu v tom, v jaké cenové hladině lze očekávat kvalitní výsledek jak v případě sterea (sloupové reproduktory) nebo domácního kina (složeného z komponentů).
Tohle je věc, která se tu řešila, řeší a řešit bude :-)

Já bych k tomu dodal ale ještě jinou věc a otázku, na kterou bych chtěl znát názory od ostatních. Nemám (a ani mít nebudu) sbírku CD, které by společně s nějakým kvalitním CD přehrávačem tvořily vstup, který potřebuji přehát. Ze 70% by byl vstup ze Spotify (a podobných služeb), zbylých 30% filmy ve full HD s 5.1 zvukem z NAS.. Otázkou je - platí v těchto případech takový ten "obecný názor", že kvalitní stereo má smysl alespoň 30 tisíc (zesík + bedny) nebo je to na tyhle vstupy zbytečný luxus, který stejně nepoznám? Dá se vůbec říct, co má ještě smysl a co už nedokáže využít toho, co taková sestava dává?

Dá mi něco navíc třeba Jamo C 109 oproti Jamo S 626? - rozdíl v ceně trojnásobný. Mám šanci v případě Spotify (obecně zdrojů kvalitních 320 bitrate mp3) šanci poznat rozdíl nebo jde o vyhozené peníze?
To, kdo má jaký sluch a co pozná je věc druhá... obecně nemám problém investovat více, za předpokladu, že taková investice bude dávat smysl


díky za jakékoliv názory
MAR
Příspěvky: 217
Registrován: 15 lis 2011 09:48

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od MAR »

Dovolím si ti poradit, i když to bude jeden z mnoha názoru.

Záleží jak velký prostor chceš ozvučit, ale 30 tis v cenách nových komponentů a míchat kino a hudbu ti nic nevyřeší.
Pokud uvažuješ o dvou bednách stereo a doplnit to dalšími do kina, tak to je nákladnější a podle mě k ničemu.
Nemíchat stereo a kino. Budeš mít doma plno nevzhlednych krabic, zvukově nevyladené, zastaralé.

Podívej se po systémech all in one nebo podobné z aktivníma repro. nebo i neaktivní, na digitální media ideální, někteří výrobci to mají vyladěné z dobrým zvukem i vzhledem.
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od pajuna »

HiFi ci High End nebo jakkoli budeme nazyvat level, ktery mame doma je velice individualni otazka. Kazdy z nas si prochazi ci prosel urcitym vyvojem. Nekdo ma sestavy za 50k CZK, nekdo za 200k nekdo za milion a nekdo za vice. K tomu se vetsina z nas nejak postupne dopracovala poznanim, vyvojem, financni moznosti a smysluplnosti pro kazdeho. Pro nekoho nema smysl investovat 30k do cele sestavy a pro jineho my smysl dat 200k jen za kabely do sestavy, protoze jejich prinos je pro neho jednoznacny.

Zminujes taky nejaky obecny nazor o kvalitni sestave za min. 30k. Nevim jak si k tomu prisel. Jsem si jisty, ze vyznamna vetsina lidi zde se pohybujici by s timto nesouhlasila. Tato otazka souvisi s prvnim odstavcem.
Jestlize si chces overit co je pro tebe kvalitni sestava, zajed si jich par poslechnout do studii nebo ke znamym hifistum. Nech si pustit neco v ruznych cenovych relacich a pak si muzes udelat obrazek.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od valderon »

Zrovna teď to řeší i tady:
http://www.hifi-voice.com/sefredaktoruv ... dy-utratit
Nesouhlasím se vším co tam píší, ale s něčím souhlasím. Je to zkušenost, která je vždy individuální a nepřenositelná.
Pajuno, nechci ti pochlebovat, ale s tvým textem musím souhlasit o mnoho více a to ho máš sakra kratší :lol:. Holt ostřílený hifi matador a zkušený praktik :thumbup:
JAPEX

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od JAPEX »

Mám dotaz, nenašel jsem kloudnou odpověď:

1, mám Spotify PREMIUM family
2, mám aplikace na MacBooku a iPhonu
3, hraji (přesněji, hrál jsem) na Pioneer N-70A
4, potřeboval jsem ze svého účtu odstranit jedno nepoužívané zařízení a v nápovědě mi vyšlo, že mám použít odkaz "odhlásit ze všech zařízení"
5, po provedení příkazu jsem se všude opět přihlásil, ale z nabídky zařízení mí zmizel streamer.
6, vím, že byly změny (tuším letos na jaře), ale v původním seznamu "odháklých" zařízení N-70A nebyl
7, manželka má family podúčet na MacBook Air a tam jí to v aplikaci stále funguje!!!

8, zkoušel jsem downgrade a potom zase upgrade N-70 a nic, Spotify mi prostě nejede :-?

Máte někdo nápad, zkušenost,......a nebo se z toho stal nebezpečný odpad?! ~x(
AQ - Martin
Příspěvky: 37
Registrován: 06 bře 2013 08:36

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od AQ - Martin »

Ahoj, předpokládám, že se se ti nezobrazuje Pioneer jako možnost v aplikaci Spotify na telefonu. A nevidíš Spotify ani v té jejich (Pioneer) aplikaci ke streameru? Jednou mě to překvapilo taky, ale pak jsem zjistil, že jsem připojený UPC wifi zdarma, kterou mám k domácímu internetu, když jsem se připojil přes domácí wifi, vše fungovalo. Ale to asi nebude tvůj případ:-(
JAPEX

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od JAPEX »

Ne, to není můj případ, ale přesto děkuji za tip :thumbup:
JAPEX

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od JAPEX »

...tak N-70A letí do kopru , bohužel! :thumbdown:
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od Dieter Burmester »

Koupíš Aurender :thumbup:
Dieter Burmester
JAPEX

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od JAPEX »

Už jsem koukal, a i taky na Lumin.
Teď ale nevím, jestli to má vůbec význam...Tidal taky jednoho dovykrvácí a kvůli Spotify to asi nemá smysl. :-?

A ještě jedna poznámka: všechna funkčnost HW významně závislá na upgrade/update FW, je na dvě věci, na nic a na hovno (sorry, nemohl jsem pomoct)
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od PavelDosko »

JAPEX píše: A ještě jedna poznámka: všechna funkčnost HW významně závislá na upgrade/update FW, je na dvě věci, na nic a na hovno (sorry, nemohl jsem pomoct)
presne
neni placka, neni highend
AQ - Martin
Příspěvky: 37
Registrován: 06 bře 2013 08:36

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od AQ - Martin »

Neřešilo by to Spotify streamování přes Bubble uPNP? Teď o víkendu jsem na Pioneerovi tak zprovoznil Tidal a jede to.
Jinak jestli tedy Pioneer není ochoten po dvou letech od ukončení produkce garantovat při prodeji deklarovanou konektivitu u přístroje za 35 tis. Kč, tak je to dost nefér:-(
JAPEX

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od JAPEX »

Někde jsem četl, že v té nepodpoře (nejen pro Pioneer) má prsty Google.
kychtax

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od kychtax »

JAPEX píše:Už jsem koukal, a i taky na Lumin.
Teď ale nevím, jestli to má vůbec význam...
Kupovat streamer za 160tis (Lumin U1) se, myslím si, nevyplatí, protože digitál jde tak rychle dopředu, že za 3 roky to bude technologicky staré a za zlomek ceny. Nové mašinky/transporty to budou umět líp za zlomek té šílené ceny 160000
RedBaron
Příspěvky: 265
Registrován: 10 zář 2013 14:19

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od RedBaron »

Co na tom budou umět líp? Zvuk tvoří z digitálních dat D/A převodník, zbytek sestavy za ním a z drtivé většiny reprobedny. Data buď dostane a převod může začít a přístroj hrát. Nebo nedostane a nehraje, nebo dostane korektní hlavičku, ale poškozená data a pěkně to zasyčí. Ale pohádek o tom, že něco umí přinést jedničky a nuly do převodníku na zlatém podnose, po červeném koberci, s luxusní polevou a pokud se ještě k tomu proplazí stříbrnou hadicí a zvuk je o dva levely jinde, těch už snad bylo dost, ne? :crazy:

Zdaleka největší průser u takového jednoúčelového zařízení bez možnosti softwarové uživatelské změny je výdrž programátorské podpory, aby uživatelé nepřišli o stávající nebo se dostali k novým streamovacím službám a datovým formátům hudby, viz smutné příspěvky poslední doby o streamerech značky Pioneer. :thumbdown:
SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
harley44
Příspěvky: 180
Registrován: 29 črc 2012 13:41

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od harley44 »

kychtax píše:
JAPEX píše:Už jsem koukal, a i taky na Lumin.
Teď ale nevím, jestli to má vůbec význam...
Kupovat streamer za 160tis (Lumin U1) se, myslím si, nevyplatí, protože digitál jde tak rychle dopředu, že za 3 roky to bude technologicky staré a za zlomek ceny. Nové mašinky/transporty to budou umět líp za zlomek té šílené ceny 160000
Luminy se vyrabi vice nez 3 roky a za zlomek ceny se neprodavaji. Jeho vyhoda podle me spociva predevsim v bezproblemovem a jednoduchem ovladani oproti PC a kvalitnejsimu zvuku. Sam ho pouzivam ale pouze na streamovani z NAS, streamovaci sluzby me nezajimaji. Nemusis rovnou kupovat U1 ale nektery levnejsi model. Neni problem k nemu po letech koupit novy kvalitnejsi DAC. Tu vysokou cenu za Lumin platis v podstate za software.
Franco Serblin Ktema - Accuphase C2450 + A75 - Esoteric K-05B - Melco N1 - Shunyata Triton V3 - Michell gyrodec - SME V - Koetsu black - Ear 88pb phono+Ear MC4 sut - Pioneer RT 909
tm.watch
Příspěvky: 132
Registrován: 09 říj 2013 15:07

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od tm.watch »

Alternativou muze byt Lumin U1 mini.
JAPEX

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od JAPEX »

U1 je jenom transport (to by mi nic nevyřešilo), když už tak D2 :-?
Fidji99
Příspěvky: 830
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od Fidji99 »

kychtax píše:
JAPEX píše:Už jsem koukal, a i taky na Lumin.
Teď ale nevím, jestli to má vůbec význam...
Kupovat streamer za 160tis (Lumin U1) se, myslím si, nevyplatí, protože digitál jde tak rychle dopředu, že za 3 roky to bude technologicky staré a za zlomek ceny. Nové mašinky/transporty to budou umět líp za zlomek té šílené ceny 160000
No v tomto je uplne super LINN, ja mam od nich streamer uz asi 10 rokov, kazda chvilka upgrade SW cez internet, 2x upgrade HW,
s ty ze daju uplne nove vnutro a stare zabalia do plechovej krabice, ktora je skareda a funkcna, a da sa pouzivat ako streamer v kuchyni.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
JAPEX

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od JAPEX »

...tak jsem HighEndový barbar (můžete si mě škrtnout), koupil jsem si nový N-70AE...výměna mě přišla na 339€.
To je lepší, než rezavým drátem do oka.

Takže mi už zase jede nejen Spotify, ale teď i Tidal bez kompu
:thumbup:

Měl jsem je asi 5 dní zapojené oba a musím říct, že mi přišlo, že AE hraje lépe. Ale možná jsem měl "halušky" :crazy:

P.S.: oproti původnímu se mi líbí už možný upgrade po netu a kompletní ovládání pomocí aplikace z telefonu, ale naopak se mi nelíbí zobrazování displaye a struktura menu.
blesk666
Příspěvky: 1293
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od blesk666 »

Tak snad ti ro vydrzi, drzim palce.
Tak ako bolo vyssie spominane ze Linn robi sw podporu/upgrade aj starsich strojov tak to zatial mozem kladne povedat aj o Aurender, sw upgrade robia pomerne pravidelne (staci dat skontrolovat aktualnu verziu a jednoduchym kliknutim ju stiahnut a nainstalovat), takze po cca dvoch rokoch zatial maximalna spokojnost
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
power:VDH,Furutech,NA,Viborg,signal:Crystal Cable
F2014
Příspěvky: 528
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od F2014 »

Možná bude můj příspěvek trochu off topic, ale třeba se bude hodit tomu, kdo používá pro přehrávání hudby Audio PC a chtěl by zprovoznit přehrávání ze Spotify bez použití jejich nativní aplikace.

Našel jsem a vyzkoušel dvě řešení:
- pomocí Mopidy https://www.mopidy.com/
- pomocí upmpdcli https://www.lesbonscomptes.com/upmpdcli/

Zrovna uvedu, že ani jedno z těchto řešení neposkytuje uživatelské rozhraní v plném rozsahu jako nativní aplikace Spotify a obě vyžadují placenou verzi služby.

Jak to celé funguje?
Poznámka" Následující popis je spíše "spotřebitelský" než přesný. Tak doufán, že mně znalejší IT lidi budou brát s rezervou.

Mopidy
Mopidy je aplikace, která je takovým integrátorem různých zdrojů pro přehrávání hudby. Jednotlivé zdroje se instalují jako pluginy, případně jsou již součástí základní instalace Mopidy. Vyzkoušel jsme zprovoznit tyto:
- "file", jednoduché procházení sdílených složek (v mém případě po síti)
- "local", což se jeví jako média server (nevýkonný a celkem nezajímavý)
- TuneIn, internetí rádia
- Spotify

K ovládání Mopidy jsem použil stejnojmennou aplikaci pro Android, dá se nainstalovat standardně pomocí Play. Samotná aplikace funguje dobře, zejména je šikovné hledání podle různých kritérií ve Spotify. Plugin pro Spotify však z nějakých důvodů nepodporuje přístup na "My Library" - to mi dost vadilo.
Mopidy je potřeba nainstalovat na PC, které je připojeno na DAC, případně do zesilovače (to ovšem moc Hifi není :razz: ). Mopidy implementuje stejné rozhraní, jako má oblíbené mpd. Vzhledem k tomu, že aplikace přímo pro Mopidy mi připadá lepší než klienti pro mpd bych řekl, že je to docela zbytečné.... ale, je tady jedno zajímavé použití právě v kombinaci s upmpdcli (o tom dále). Pro tento okamžik stačí vědět, že Mopidy se dá také ovládat pomocí klienta pro mpd..

upmpdcli
Vysvětlit funkčnost upmpdcli je možná trochu složitější, ale jen o trochu :smile: Je to celé taková skládačka.

Začněme od konce. Takže máme typicky DAC, do kterého je připojeno audio PC. Naší "hifi" snahou je,aby toto audio PC provozovalo co nejméně aktivit - ideálně nějaký ultra jednoduchý přehrávač, kterým je v našem případě osvědčený mpd.

A tady je potřeba si říct, že mpd není jen přehrávač, ale také server, který může posloužit k prohledávání hudební knihovny. K mpd existují různé aplikace pro jeho ovládání. Zkusil jsem různé - nebudu to pitvat, jen uvedu, že to není nic, co by mne jako uživatele nadchlo, hledal jsem něco lepšího pro přístup ke knihovně hudby. Takže mé doporušení je nepoužívat funkcionalitu mpd pro správu knihovny - nechme jej jen ve funkci ryzího přehrávače, který z "ovládacího prvku" převezme pokyn k přehrávání skladby (tzv. URI skladby).

A tímto ovládacím prvkem je právě aplikace upmpdcli (klient pro mpd), kterou zde chci představit. upmpdcli může být nainstalována na stejném počítačí jako mpd, ale nemusí to tak nutně být. Já provozuji upmpdcli na Raspberry, které je nonstop zapnuté, zatímdo audio PC s mpd zapínám jen pro přehrávání hudby (pasívni PC s Intel I3, JCAT USB kartou, lienární zdroj, multiboot systém - AudiophileLinux, Audiolinux, Openelec, Windows10). Proč to tak dělám? Prostě se snažím naplnit vizi o eliminaci procesů na přehrávači (netvrdím, že je to slyšet :angel: ).

upmpdcli je přesně vzato "UpNp renderer" splňující OpenHome standard.
To, že to je renderer znamená, že na něj můžete směrovat přehrávání obsahu = uživatelsky je to pro nás "přehrávač" (upmpdcli -> mpd -> DAC).
A to, že je "OpenHome" znamená, že umožňuje pár věcí navíc:
- především je vlastníkem playlistu (queue - seznamu přehrávaných skladeb) - zní to možná jako nezajímavá technikálie, ale je to uživatelsky super věc - odpojíte ovládací aplikaci (následuje hned o kouset níže) a přehrávání skladeb pokračuje dále, a to nejen do konce aktuální skladby, ale i na další a další. Když se z jiné ovládací aplikace připojíte k upmpdcli, tak se Vám zobrazí playlist tam uložený

- OpenHome renderer umí být sám zdrojem doplňkového obsahu - typicky internetová rádia (zatím je nutno jejich seznam nachystat v prostředí Linux, nelze uživatelsky z rozhraní) a v poslední verzi upmpdcli ještě navíc Spotify (a také třeba Tidal). Mám rozchozené Spotify - jeho funkčnost je relativně omezená, ale pro mé použití dostačující. Především je možno se doklikat do "My Library" ve Spotify, takže když si pomocí standardní Spotify aplikace vytvoříte v MyLibrary odkazy, tak je potom lehce použijete pro spuštění přehrávání prostřednictvím upmpdcli. Vyhledávání přímo v prostředí upmpdcli funguje trochu divně - nelze napřklad přejít na seznam vyhledaných alb. Ale funguje přechod na interpreta (Artists), pak na jeho alba a potom ke skladbám. Jelikož si pouštím typicky celá alba, tak se dá přístup přes interpreta uspokojivě použít. Také je blbé, že nefunguje ze záložky aktuálně přehrávaného obsahu přejít na všechna alba interpreta... je to trochu polotovar, ale dá se s tím žít.

Pro úplnost nemohu vynechat další prvek skládanky, který sice nesouvisí se Spotify (resp. Tidal), ale všichni jej potřebujeme. Konkrétně se jedná o UpNp server, který nám zpřístupní hudbu uloženou na domácí síti (takže nějaký ten NAS je dalším prvkem do skládanky). Vyzkoušel jsem pár UpNp serverů a můj favorit je minimserver https://minimserver.com/.
Je velice rychlý, nenáročný na HW a má šikovné přístupové cesty k obsahu - má všechno to, co mi chybělo u mpd v roli "serveru".
Já jej provozuji na Raspberry spolu s upmpdcli - zvládá to v pohodě (má knihovna má aktuálně cca 13 tisíc skladeb) - pořád tedy držím linii, že co nemusí běžet na audio PC běží jinde. Další praktická výhoda je ta, že ve svém druhém systému používám Naim Superuniti, který přehrává obsah z UpNp serveru (minimserveru) a tento je dostupný, i když je audio PC vypnuté.

Do skládačky už chybí poslední prvek - ovládací rozhraní (control point). Já používám BubbleUpnp (placená verza za hubičku) a BubbleDSNext - rozdíl je v tom, ze BubbleUpnp nemá implementovanou záložku na spouštění "Rádia", zatímco DSnext ano.

Prakticky to u mne vypadá tak, ze v prostředí aplikace si vybírám:
- zdroj hudby:
-- Minimserver (lokálně uložená hudba)
-- upmpdli-mediaserver (Spotify)
a
- cílové zařízení (renderer)
-- upmpdcli
-- Superuniti

Shrnutí
Control point (BubbleUpnp na mobilu) vybere obsah k přehrávání a sestaví pro OpenHome renderer (upmpdcli) playlist k přehrávání. Pak můžete mobil zahodit, playlist je dále řízen z upmpdcli. Můžete vzít jakoukoli jinou aplikaci s podporou Openhome standardu, připojit se k upmpdcli a získat informaci o aktálním playlistu a ovládat jej.
upmpdcli sice řídí playlist, ale sám není zdrojem dat pro přehrávání. upmpdcli vezme odkaz na skladbu nebo stream (tzv URI) a odevzdá jej mpd. mpd se pak propojí přímo na poskytovatele obsahu (například na minimserver, který je skutečným poskytovatelem dat z domácí audiotéky, anebo třeba odkaz na internetové rádio).

Poznámka na konec k Mopidy a Upmpdcli
Jak jsem dříve uvedl, Mopidy "rozumí" ovládacím pokynům pro mpd server. je tedy možná i taková instalace:
- na audio PC je nainstalované Mopidy, které Vám zpřístupní velice hezky například TuneIn rádia, případně Spotify (bez MyLibrary), případně data na disku..
- někam (audio PC anebo jiný stroj v síti) si nainstalujete upmpdcli, které dokáže ovládat Mopidy (rozumí mpd jazyku), a samo dokáže zpřístupnit obsah UpNp serverů a také Spotify (s MyLibrary)

Zkusil jsem to, fungovalo to, ale nakonec jsme u toho nezůstal. Přece jen Mopidy dělá zbytečně moc pomocných aktivit, než jen přehrávání hudby, a tím narušuje mou představu o "hifi" řešení :angel:

Toť vše :smile:

Poslední poznámka na konec: Všechny uvedené aplikace jsou zadarmo (případně za hubičku se zbavíte reklamy u BubbleUpnp). Jakmile se stanou součástí trvalého řešení, je fajn podpořit jejich autory.
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
F2014
Příspěvky: 528
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od F2014 »

Doplnění k Spotify:

V předchozím příspěvku jsem popsal možné řešení pro podporu streamování ze Spotify. Na popsaném řešení mně docela obtěžovalo neplnohodnotné rozhraní pro ovládání Spotify (jak z Mopidy tak i před upmpdcli).

V minulých dnech jsem narazil na řešení, které mi přináší možnost využít běžnou Spotify (například spuštěnou na mobilu) aplikaci pro ovládání přehrávání přes "headless" AudioPC s Linuxem.
Na AudioPC je potřeba nainstalovat aplikaci Spotifyd (to "d" na konci není překlep) https://github.com/Spotifyd/spotifyd.

Audio PC se potom ve standardní aplikaci Spotify objeví jako zařízení, na kterém je možno spustit přehrávání. Po spuštění playlistu například z telefonu je možno klidně telefon vypnout a přehrávání pokračuje dále - streamování jde tedy z Audio PC přímo na servery Spotify.

Spotifyd běží u mne na AudioPC jako proces s výstupem audio přímo přes tzv. alsa (přímý výstup na hardware) a s minimálním zatížením systému. Obecně je to tedy dává možnost v minimalistické instalaci bez zbytečných procesů (a tedy více hifi :smile: ) umožnit streamování Spotify. Předpokládám, že když se koupí nějaké komerční zařízení s podporu Spotify, tak to bude fungovat uvnitř něj velice podobně.
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Bond 007 alias Monte

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Pěkně jsi vše popsal, ale pro místní hafisty, nevím, nevím :lol: . Až bude trošku čas, chci opravit jeden zhroucený starší počítač vnučky a nainstaluji Tučňáky a pak vyzkouším. Už jsem na Linuxu nebyl ze tři roky, tak jsem zvědavý, co je nového.
Uživatelský avatar
antipop
Příspěvky: 152
Registrován: 04 bře 2015 21:06
Bydliště: Krakonoše

Re: Spotify, Apple Music a kvalita - má to smysl řešit?

Příspěvek od antipop »

Uvidíme třeba to konečně letos vyjde👍
https://www.macrumors.com/2021/02/22/sp ... ng-option/
McIntosh-Sonus Faber-Pro-Ject-Oppo-Townshend
Odpovědět