Hi-Fi Nováčik

Potřebujete poradit? Hifi rady všeho druhu.
Odpovědět
Daalarna
Příspěvky: 2
Registrován: 07 led 2017 18:00

Hi-Fi Nováčik

Příspěvek od Daalarna »

Ahoj všetci

Asi by bolo najvhodnejšie sa najprv predstaviť. Volám sa Martin (25), pochádzam zo Slovenska (Košice) a mám rád hudbu, ľudia okolo mňa to vnímajú už skôr ako chorobu. Nehrám však na žiadny hudobný nástroj. Hudbu iba počúvam, spoznávam, učím sa a snažím sa prostredníctvom nej pochopiť myšlienky a pocity interpreta. Počúvam snáď všetko. Od scénickej klasiky až po tvrdý hardcore (HIP HOPu a podobným "opičiačinám" som ale nikdy na chuť neprišiel). Moja "choroba" trvá od detstva. V puberte kým moji rovesníci z partie 12 ročných chalanov spoznávali neresti dospeláckych závislostí ako sú cigarety, tvrdý alkohol.. som ja sedel väčšinou doma a okrem iného spoznával hudbu.

POZOR, blížime sa k jadru veci! O pol roka končím so štúdiom 6 ročnej vysokej školy, začnem byť samostatný a zarábať si na seba sám. Mojim snom od nepamäti bolo počúvať "analógovú hudbu" z platní. Nemohol som si to však doteraz dovoliť skrz nedostatok času a hlavne peňazí. Chcem vás teda poprosiť, ak sa tu ovšem nájde niekto ochotný o rady ako správne zostaviť kvalitnú zostavu pre posluch hudby z platní. Budem určite rád a vďačný aj za užitočné články o základných princípoch elektroniky, prenose zvuku atď. Prípadne vás chcem poprosiť aj o nejakú vami navrhnutú zostavu.. spoľahlivú, kvalitnú, svojim spôsobom nadčasovú. Aby mi jej technológia proste vydržala a bola aktuálna dlhšiu dobu :) Môj cenový strop by sa mal pohybovať pre začiatok do max 3000-4000eur. Určite sa niektorí z vás budú búchať po čele a hovoriť si aký som márnotratný hlupák, ale je to záležitosť, ktorá ma ťahá dlhé roky vpred, motivuje ma a viem, že je to vec, ktorú chcem a nebudem ľutovať peniaze investované do nej. Potrebujem iba poradiť a usmerniť. Mám kopec času popri ukončení školy na to, aby som si ozrejmil základy v tejto oblasti.

Za ochotu vopred ďakujem a želám pekný deň,
M
efičák
Příspěvky: 661
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Hi-Fi Nováčik

Příspěvek od efičák »

Ahoj Daalarno.
Hezké představení, na takovou zakázku se dobře píše.
Znám ten pocit, být bílou vránou. Připoj se směle k nám ať si můžeš dovolit se vymezovat , proti vránám digitálním, sluchátkovým či kinovým. :ympeace:

Doufám, že jsi v pohodě a všechny rady vezmeš s rezervou, vždyť hifi je absolutně subjektivní.

Nejdůležitější je duše pokoje. Jsou místnosti co prostě hrají. V jednom obýváku znějí bedny za 4 t. Kč jako famfáry nebeské a já ve svém nešťastném čtvercovém půdorysu stěhuju nábytek s aparaturou abych to alespoň snesl.

A teď recept pro moje slyšení hudby ( nepřenosné), SUmiko Blackbird LO, nebo Ortofon Acent Valencia / Venice

Canor 306VR, nebo podobné řešení s převodním trafem Step up a phono předkem s triodama 6sn7

dělený zesilovač se silným koncákem, nebo hybridní či povedený hladce hrající tranzistorový integráč, protože obyčejné levnější bedny prostě na dobrém zesilovači hrajou líp, než super drahé bedny nedokrmené zesilovačem. Taky se stává, že dobrý zesilovač a dobré bedny nespolupracují a dáš tam něco mírně horšího, třeba jen výkonnější kus a dostaví se spokojenost, jindy je to pravé slabé 20W Áčko s dobrým prvním Wattem výkonu...

je spousta dobrých beden, já mám jednu značku bo se mi líbí bezešvé napojení středů na výšky ale to necítí každý stejně, ale kdyby to místnost dovolila, byly by to určitě třípásmovky, nebo špičkové, hodně basové dvoupásma, kladu důraz na menší transparenci protože když se aparát dostane na špičkové rozlišení, nedají se poslouchat horší nahrávky s dobrou muzikou a gramofon opravdu nestíhá na nejlepší možný HIRES digitál, já tam slyším už úhlové zkreslení a hluk drážky.

POslech sterea je tak odtržený od skutečnosti, že se mi mnohdy živý koncert zdá nepříjemný. Tuhle hrála epesní cimbálovka v špatné akustice a já hledal kout, kdy by kontrabas přestal dunět!
Když si zvykneš na Mstislava Leopoldoviče Rostropoviče v nejlepších letech a v regionálním orchestru divadla hrajou za malé platy s nechutí, je koncert prostě nepříjemný.

Přeji Ti šťastnou ruku a velkou radost z muziky.
Obrázek
Zvuk dobrý - všechno dobré
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1796
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Hi-Fi Nováčik

Příspěvek od pajuna »

Ahoj a dekujeme za tve predstaveni.

Ma zakladni rada pro vyber a nastaveni sestavy je stejna nezavisle na tom, zda bude zdroj gramec ci jiny.

1, vyber bedny podle vlastniho vkusu a pozadavku na zvuk, moznosti umisteni v mistnosti, jeji velikosti a akustiky, citlivosti
2. slad k nim zesilovac podle tvych preferenci, impedance, ucha, vykonu, podani
3. vybrat zdroj - ve tvem pripade gramec
4. dores postaveni beden v prostoru s nutnym doladenim akustiky
5. zajisti privod, filtraci, sitove kabely, signalove i repro kabely

Doporucuji nejprve procist forum, navstivit nektere hifisty, studia, poslechnout a udelat si predstavu co se ti vlastne libi, typ zvuku, velikost, .. pak zvazit na co mas prostorove podminky, finance apod...

Lovu komponentu zdar!
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Hi-Fi Nováčik

Příspěvek od aretax »

Aj keď som fandom analógu, v Tvojej cenovej relácii Ti doporučujem analóg zvážiť. Všeobecne je síce zaužívané, že analóg má "lepší" zvuk a pod., ale málo kto dodá, že za podstatne viac peňazí. Podľa mojich skúseností v Tvojom limite dosiahneš lepšiu kvalitu zvuku z CD prehrávača, ako z lacného gramofónu.
počítaj: veľmi dobrý cd prehrávač kúpiš do cca 2000 € (nemusí byť nový). Ja mám čínsky elektrónkový CD prehrávač Cayin CD17A, kúpil som ho pred asi 4 rokmi z druhej ruky za 1000 €. Kvalita vypracovania je na naozaj veľmi vysokej úrovni (nájdeš ho testovaný v Stereophille) a po zvukovej stránke sa mu málo čo vyrovná. Zapojíš a hráš.
Na druhej strane analóg:
- prenoska, aby sa vyrovnala vyššie opísanému CD prehrávaču bude stáť od 700 € vyššie
- gramofón + rameno cca 2500 €
- phono kábel cca 500 €
- phono predzosilňovač cca 700 €
- Ďalší kábel cca 700 €
Chcem tým napísať, že nestačí kúpiť si nejaký gramofón za 1000 € a tvrdiť, že je zvukovo lepší, ako CD prehrávač. Napriek tomu, že mám naozaj drahú analógovú zostavu, niektoré CD-éčka mi hrajú lepšie, ako LP a pri niektorých je rozdiel minimálny (napr. ECM). Záverom toľko: ak má hrať analóg lepšie, ako kvalitný CD prehrávač, bude stáť niekoľko násobne viac.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
PGH
Příspěvky: 3195
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Hi-Fi Nováčik

Příspěvek od PGH »

Už jsem toho slyšel dost ale analogova sestava (gramo, přenoska, phono atd) byla vzdy 3 krat dražsi než cd přehravač aby to hralo podobně kvalitně.
Daalarna
Příspěvky: 2
Registrován: 07 led 2017 18:00

Re: Hi-Fi Nováčik

Příspěvek od Daalarna »

Dobrý večer.
Ďakujem veľmi pekne všetkým za reakcie a uvítanie.

Ak sa nenahneváte, tak Vám tu nakopírujem odkaz z diskusie na slovenskom fóre, ktoré som oslovil tiež a keďže sa tam rozmohla veľká debata rozhodol som sa, že o preferenciách a podobne sa rozpíšem tam.

@aretax, @PGH - Samozrejme, to si plne uvedomujem. Ale nemá zmysel z fleku kupovať zostavu za horibilné sumy keď moje ucho možno zatiaľ nedokáže oceniť základ. Ako som ale spomenul na susednom fóre, hudbu chcem naďalej počúvať aj cez streamovaciu službu Spotify. A CD zatiaľ naozaj nechcem riešiť.

Ešte raz ďakujem a želám pekný zvyšok večera! :)
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1796
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Hi-Fi Nováčik

Příspěvek od pajuna »

Chapu a sdilim tve nadseni ale doporucuji ti precist si pravidla a nekopirovat sem odkazy na jina fora...
Diky!
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1796
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Hi-Fi Nováčik

Příspěvek od pajuna »

To co tady zaznelo od aretaxe (a nejen od neho) ma jednoznacny souhlas. Je to pouze zminka a upozorneni pro novacka, na zaklade zkusenosti, ze musis pocitat s tim, ze zvukovy vyskledek za stejne penize nebude vyznivat pro sestavu s gramcem. Ty ho chces a jsi pro nej rozhodnuty, takze dalsi debata by mela smerovat k tomu...
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
timcs
Příspěvky: 476
Registrován: 13 kvě 2012 12:00

Re: Hi-Fi Nováčik

Příspěvek od timcs »

to Daalarna
Zabehni ku Kohútovi a do Biasaudia, máš to na mieste. Na obi dvoch miestach máš dostatočný výber komponentov aj repro a určite si budeš môcť porovnať LP a CD v tej istej cene a uvidíš aký bude rozdiel v prospeh CD. Aj keď by som rád vlastnil gramo, ale pre uvedený dôvod som to zatiaľ posunul na neurčito. Aby sa zvuk LP vyrovnalo zvuku môjho cd prehrávača, by som musel investovať hooodne veľa. A ak máš cestu smerom na Blavu spodkom, tak sa kľudne môžež zastaviť u mňa, máš to len 100km, ak budeš mať šťastie taky si môžeš okrem mojej zostavy vypočuť aj inú, drahšiu.
Ayon-AudioNote-Pathos-HarmonicTechnology-SonusFaber-PSAudio-Lessloss-Benalex-akusticky upravená miestnosť
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Hi-Fi Nováčik

Příspěvek od PítrsPraha »

timcs píše:určite si budeš môcť porovnať LP a CD v tej istej cene a uvidíš aký bude rozdiel v prospeh CD.
Je třeba mít na paměti, že takové srovnání neřekne o zvuku CD vs LP téměř nic. Bude to předešvím porovnání různého masteringu zvuku pro CD a pro LP.
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
Odpovědět