receiver vs. stereo poraďte prosím

Potřebujete poradit? Hifi rady všeho druhu.
Odpovědět
petr-f
Příspěvky: 11
Registrován: 29 črc 2016 14:06

receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od petr-f »

Prosím zkušené o radu na téma receiver vs. stereo. Před rokem jsem si po přestavbě bytu a prodeji starého sterea chtěl trochu posunout se zvukem k novým zážitkům, ale nových poměrů v auditechnice neznaje, pořídil jsem receiver za cca 14t (vítěz testu v SaV) a sestavu repro 5.0 za 10t. Z důvodu úbytku místa jsem chtěl spojit zvuk pro domácí kino a stereo. Výsledný zvuk k mému údivu zdaleka nedosahoval představ. Po pročtení nějakých recenzí a diskusí padlo podezření na bedny. Pořídil jsem tedy zánovní 2.5 pásmové sloupy BaW 684, zapojil Bi-Amp čtyřžílovým kabelem Viablue a vida, bednami to nebylo:) Zahodil jsem receiver a pořídil starší rec. z vyžší kategorie Yamaha Aventage 1020. Ikdyž se zvuk výrazně zlepšil a určitý náznak kvality se tomu nedá upřít, stále to není ono. Zvuk je takový sterilní, bez emocí, chybí mu detaily a drajf + trpí přebytkem basů a absolutním nedostatkem středů. Pasáže, při kterých běhá za správných okolností mráz po zádech nefungují. Zkrátka chybí radost z poslechu...
Po dalším čtení usuzuji, že asi budu muset přikoupit stereo zesilovač a následně vyměnit i bedny, ale za co? Moje bývalé ubohé stereo Sony TA-F220+Pioneer CS701, propojené tkaničkami co se k tomu dodávají hrálo oproti tomuto úchvatně a to mě na současném stavu nejvíce rozčiluje... Poslechový prostor je cca 4x4m, ale není stavebně oddělen od okolí (40m2). Nepořádám žádné audiofilsé dýchánky a nezkoumám věrnost podání hoboje, jen si chci občas zarelaxovat u kvalitní reprodukce s živým a dynamickým zvukem.

Poslouchám všehochuť podle nálady např. Oldfield, Jarree, rock, punk, folk, i taneční muziku.
Ostatní přístroje mám obyčejné: mini disc Sony 510 JE, Deck Technics BX 646, cd pouštím z dvd, gramo Vestax PDX 2000, dále používám výstup HDMI z notebooku a USB disk. Až to peněženka dovolí, mám v plánu streamer.

Zkuste prosím doporučit nějaké řešení, nevím proč to nehraje... je to recieverem, bednami, nebo obojím? Mám pořídit starý zesilovač např. Sony, Technics apod. z 90. let, nebo něco novějšího? Např. je právě v nabídce 3 roky starý NAD C326BEE za 6000,-... Preferuji bazarové věci, za zesík jsem ochoten dát +-10t. S repro si nevím rady vůbec, mám jen takový neodůvodněný dojem že by měli být třípásmové... Resp. nejprve bych pořídil zesilovač a zkusil co to s BaW 684 udělá...

Předem děkuji za veškeré konstruktivní rady a názory.
JBL Ti5000, SONY SS-B2, NAD C272 x2, SONY F808ES, FA30ES, XA3ES, DA5ES, TC-K611S, VESTAX PDX 2000, SENNHEISER HD25 C-II
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od fox »

Bednama to asi nebude. Doporučil bych zesilovač například http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod ... l-ra-1062/.
Před cca deseti léty jsem pošilhával po zesilovačích Rotel a pamatuji si, že s B W to tenkrát nehrálo špatně
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
petr-f
Příspěvky: 11
Registrován: 29 črc 2016 14:06

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od petr-f »

Děkuji pane Foxi, navíc jsem zjistil, že BaW firmu ROTEL vlastní, mohla by tedy být naděje, že to spolu bude fungovat.
Ještě doplním, že pán od kterého jsem bedny kupoval měl zes. Yamaha bez digi vstupů a ručiček s XLR (myslím že to byl A-S2000)
+ CD z této řady a zvuk měl velmi podobný, takový nevýrazný projev. Proto mám tu obavu, že by to mohlo být i bednami.
JBL Ti5000, SONY SS-B2, NAD C272 x2, SONY F808ES, FA30ES, XA3ES, DA5ES, TC-K611S, VESTAX PDX 2000, SENNHEISER HD25 C-II
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od Federmann »

Ta bedny by si zasloužily výrazně lepší zesilovač, zvládnou 150W/8Ω
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
petr-f
Příspěvky: 11
Registrován: 29 črc 2016 14:06

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od petr-f »

Díky, ale prosím o upřesnění... máte na mysli lepší než můj RCV, nebo než navrhovaný zes. Rotel, nebo než zmiňovaná Yamaha A-S2000?
Popř. nastiňte jaký přístroj by se podle Vás k bednám hodil... jde mi o dosažení živějšího dynamičtějšího zvuku.
Myslíte, že je to vůbec s těmito repro možné?
JBL Ti5000, SONY SS-B2, NAD C272 x2, SONY F808ES, FA30ES, XA3ES, DA5ES, TC-K611S, VESTAX PDX 2000, SENNHEISER HD25 C-II
Uživatelský avatar
MB
Příspěvky: 659
Registrován: 28 pro 2010 22:28
Bydliště: Stockholm, SWE

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od MB »

Tak tu bude za chvilu veselo... =))
B&W CDM-7NT,Sony TA-E90ES+TA-N90ES+SCD-555ES+TC-KA6ES+ST-SA5ES,Kuzma Stabi+Stogi+Denon DL-304&Ortofon QB+P-J PhonoBoxRS&PowerBoxRS,Linn Basik+Akito+Sumiko BP2,D AH-D2000+S HD800+Creek11SE
Fox_25
Příspěvky: 156
Registrován: 03 črc 2012 02:29

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od Fox_25 »

A nemůže to být tím že ty repro pioneer měli horší fr. charakteristiku která byla na ucho líbivá, zatímco b&w 684 hrají neutrálněji? Když jsem poprvé slyšel neutrálně hrající sestavu tak se mi to taky moc nelíbilo, ale teď nechci nic jiného, protože poslech tolik neunavuje a zvuk je přirozenější.

http://hifibazar.cz/
Zkusil bych se poptat i zde, třeba budou mít i něco lepšího než je aktuálně v nabídce a zapůjčení jim hádám moc vadit nebude.

A 150W zesilovač snad ani nebude potřeba, mají citlivost 90dB, ovšem pokud se jedná o novější S2 tak tak to bude chtít silnější zesilovač, ty už mají citlivost jen 87dB.
petr-f
Příspěvky: 11
Registrován: 29 črc 2016 14:06

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od petr-f »

Nedokážu posoudit, ale asi to možné je. O Pioneerech se mi podařilo zjistit toto: 2 x 190W, 3 WAY, bass-reflex, Impedans 8 Ohm, 90dB/W, Frekans: 35Hz-20.000Hz. Ty 684 mám starší model s citlivostí 90db, doporučený výkon zesilovače je podle údajů v recenzi na avmania.cz 30-150W na 8ohm,
podle hificentrum.cz 25-100W.... dá se říci v jakém rozmezí watů bych se měl při výběru zes. pohybovat?
JBL Ti5000, SONY SS-B2, NAD C272 x2, SONY F808ES, FA30ES, XA3ES, DA5ES, TC-K611S, VESTAX PDX 2000, SENNHEISER HD25 C-II
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1796
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od pajuna »

Pred 20ti roky jsem take resil nekolik cest, zda domaci kino, nebo receiver a nejaky vetsi kompromis apod...prosel jsem par cest pres jeden receiver a radu zesilovacu. DNES po letech zkusenosti mohu pouze poradit - nikdy bych si nekoupil receiver, takovy ci makovy, ani nesel do DK (samozrejme nemluvim o top vybave..., ale o kategorii o ktere je rec). Potrebujes slusny zesilovac a vyzkouset co ti k BW pujde. Vim ze nekolik firem a studii ladi k sobe BM a Rotel, me to dohromady moc nejde, mel jsem Rotel delsi dobu (ostrejsi, tvrdsi, pevny), ikdyz mozna ze dnesni stroje se jevi jinak.
A jeste jednu radu - vykasli se na ta cisla, impedance, waty, dvoupasmo, tripasmo...a jed si nekam radeji neco poslechnout. Zamysli se taky nad akustikou, velikosti pokoje, umistenim.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od Federmann »

Resp. nejprve bych pořídil zesilovač a zkusil co to s BaW 684 udělá...
Chce to poslech a až pak kupovat, poslech doma na zbytku aparatury a v prostoru kde to má být provozováno, jinak může dojít k velkému zklamání. Chce to BaW 684 nejdříve slušně nakrmit a pak činit závěry.

Na čísla bych nezapomínal: "citlivost 90 dB spl (2,83V, 1m )" není špatná, přesto bych na výkonu nešetřil a pod 150W/8Ω nešel, zvuk to ocení.
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1796
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od pajuna »

Federmann píše:
Resp. nejprve bych pořídil zesilovač a zkusil co to s BaW 684 udělá...
....

Na čísla bych nezapomínal: "citlivost 90 dB spl (2,83V, 1m )" není špatná, přesto bych na výkonu nešetřil a pod 150W/8Ω nešel, zvuk to ocení.
Myslim ze to uz jsme si precetli, neni treba na sebe upozornovat a opakovat se!
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
petr-f
Příspěvky: 11
Registrován: 29 črc 2016 14:06

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od petr-f »

Pánové díky za váš čas a postřehy, podporovali byste myšlenku vyzkoušet koncový zesilovač NAD C 272 nebo Rotel RB 980BX?
JBL Ti5000, SONY SS-B2, NAD C272 x2, SONY F808ES, FA30ES, XA3ES, DA5ES, TC-K611S, VESTAX PDX 2000, SENNHEISER HD25 C-II
Fox_25
Příspěvky: 156
Registrován: 03 črc 2012 02:29

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od Fox_25 »

Ten rotel bych také zvažoval, má celkem rychlé koncáky(20Mhz), nad má ještě rychlejší koncáky(30Mhz), nejlepší by bylo oba si poslechnout a pak se v klidu rozhodnout. Oba koncáky jsou dle mého dostatečně výkonné, NAD má navíc oddělené vinutí v napájení.

Asi bych spíše preferoval NAD.
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1796
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od pajuna »

Každý hraje jinak. Otázkou je , jaky zvuk je ti blizsi, jestli mas o nem predstavu...
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
petr-f
Příspěvky: 11
Registrován: 29 črc 2016 14:06

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od petr-f »

Představu asi mám, ale ta pochází z obyčejnějších přístrojů, tak nevím nakolik je relevantní a použitelná. Z vyšší sorty jsem slyšel jenom koncák Marka Levinsona s Dynaudio Confidence C4, no... a z toho mi spadla brada až na prsa.
JBL Ti5000, SONY SS-B2, NAD C272 x2, SONY F808ES, FA30ES, XA3ES, DA5ES, TC-K611S, VESTAX PDX 2000, SENNHEISER HD25 C-II
Fox_25
Příspěvky: 156
Registrován: 03 črc 2012 02:29

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od Fox_25 »

Mě naposledy spadla brada z dual mono DPA 223 HS, za ty peníze hraje neskutečně. Zkus se s majiteli těch zesilovačů domluvit na vrácení, případně si je poslechni oba, jinou volbu stejně asi nemáš ať si vybereš cokoli.
petr-f
Příspěvky: 11
Registrován: 29 črc 2016 14:06

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od petr-f »

Pořídil jsem toho NADa C272 a jako předzesilovač je RCV. Bedýnky se sice trochu probrali,
ale zázrak se nekonal - základní charakter zvuku a neduhy zůstaly. Nespokojenost tedy přetrvávala, takže šly do světa.
Nyní mám JBL Ti5000, nebudu to nijak rozvádět, mám je chvíli, ale dá se říct že jsem spokojen.
Teď by to hádám chtělo nějaký slušný předzesilovač a pořádný koncák:)
Ale to až příště, celkem slušně mi to vyvětralo v portmoné....
JBL Ti5000, SONY SS-B2, NAD C272 x2, SONY F808ES, FA30ES, XA3ES, DA5ES, TC-K611S, VESTAX PDX 2000, SENNHEISER HD25 C-II
petr-f
Příspěvky: 11
Registrován: 29 črc 2016 14:06

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od petr-f »

Můžete mi prosím někdo poradit, zda se mají konektory na repro při zapojení Bi-Wire proklemovat? Zes. nabízí klasicky výstup A a B pro zapojení Bi-wire, který jsem bez proklemování zapojil do beden a výsledek byl stejný jako při Bi-Amp zapojení, které nabízí RCV, -jaksi dlouhý zvuk, který si žádá o zesílení, ale přitom z něho bolí uši již při tichém poslechu... Zkusil jsem tedy klasické 2x2, samozřejmě s proklemovanými konektory na repro, to už bylo lepší, ale zvuk takový nevýrazný/až příliš neutrální. Napadlo mne zapojit Bi-wire a na bednách to ještě proklemovat... Jen si nejsem jistý, jestli tímto zapojením nějak neublížím zesilovači nebo vyhýbkám?
Při tomto zapojení to hraje vyšší ligu, i při nízké hlasitosti je poslech úžasný - živý, srozumitelný, prokreslený v celém pásmu a velmi dlouho poslouchatelný.
JBL Ti5000, SONY SS-B2, NAD C272 x2, SONY F808ES, FA30ES, XA3ES, DA5ES, TC-K611S, VESTAX PDX 2000, SENNHEISER HD25 C-II
Uživatelský avatar
DinosaurJr
Příspěvky: 56
Registrován: 13 dub 2012 21:31

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od DinosaurJr »

Buďto docela podivně popisuješ, co vlastně chceš připojit, anebo na to nejdeš úplně nejlépe... :crazy: :crazy:
Asi by to chtělo se předem důkladně podívat na rozdíly mezi pojmy a připojení BiWire a BiAmp. Naštěstí výrobci instalují klemy na repro tak, že NElze propojit R a L kanál. Tedy samozřejmě že to při troše úsilí a kutění jde. Výsledkem ale budou odstřelené zesilovače. Připojení repro k jednomu zesilovači NAD C272 nelze jakkoliv dosáhnout BiAmp, protože je STEREO.
Téměř "každý" "čtvrtek" "novou" LP ♪♫♪
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od Dieter Burmester »

A taky by se jeste mozna dalo podotknout, ze svorky A a B tam nejsou pro bi-wire zapojeni. Jsou tam pro dva pary reprosoustav. Ono to sice lze pouzit i pro bi-wire, ale udajne s neblahym dopadem na damping faktor. Uvedu priklad sveho SKUTECNEHO bi-wire zapojeni. Me bedny maji tri pary terminalu - slo by je tedy pripojit i tri-wiringem, ale nemam 6 x 3 m kabelaze. Mam jen 4 x 3 m kabelaze, takze jednim parem kabelu je obhospodarena basova sekce, druhym parem pak stredova a vyskova sekce, pricemz ta stredova a vyskova je na bedne proklemovana. Na strane zesilovace to je zapojene jen do jednoho paru vystupnich svorek (v tvem pripade tedy sekce A) a to tak, ze basova sekce pomoci vidlicek a stredy+vysky pomoci bananku. Ruzne zapojeni hezky zobrazuje tento obrazek, kde bych snad jen upozornil, ze v pripade bi-wiringu tam maji na jednom kabelu basy+stredy a na druhem vysky, coz je tedy jinak, nez jak to mam ja - viz vyse.
image.jpeg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
DinosaurJr
Příspěvky: 56
Registrován: 13 dub 2012 21:31

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od DinosaurJr »

Uvedu priklad bi-wire zapojeni. Bedny maji dva pary terminalu - lze je tedy pripojit bi-wiringem.
Jeden kabel např. pro připojení do jednoho (+) u zesilovače obsahuje 2(nebo 4) svazky (jemných vodičů).
A ten je u repra rozdvojen a připojen do (+) basové a do (+) středovýškové sekce, obsahuje 2(nebo 4) svazky (jemných vodičů). //4=křížová 4ka//
Následné porklemování u repro (opět spojení) ztrácí smysl...
Téměř "každý" "čtvrtek" "novou" LP ♪♫♪
petr-f
Příspěvky: 11
Registrován: 29 črc 2016 14:06

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od petr-f »

Ach tak... četl jsem totiž, že pro zapojení Bi-wire se sekce A+B používají...
(podle toho pisatele jde o jeden výstup (+ a -) který je pouze rozdvojený na 2x "+" a 2x "-", např. jako rozdvojka v zásuvce)
Nyní slyším, že je to blbost, protože jsem zapojil opravdové Bi-wire, tedy pouze na terminány "A" a hraje to parádně.
Věděl jsem že to zapojení Bi-wire jak popisujete výše je správně, ale protože jsem věřil tomu bludu o "totožnosti"
terminálů A a B, tak mi přišlo zbytečné cpát 2 kabely do jednoho terminálu a použil jsem tedy i "B"
Omlouvám se za špatně položený dotaz a děkuji za vysvětlení.

Pro zajímavost přikládám nákres toho zapojení na které jsem se původně ptal. Hrálo to fantasticky,
ale něco mi říká že to asi nebude to pravé ořechové zapojení:))?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
JBL Ti5000, SONY SS-B2, NAD C272 x2, SONY F808ES, FA30ES, XA3ES, DA5ES, TC-K611S, VESTAX PDX 2000, SENNHEISER HD25 C-II
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od Federmann »

petr-f píše: Napadlo mne zapojit Bi-wire a na bednách to ještě proklemovat... Jen si nejsem jistý, jestli tímto zapojením nějak neublížím zesilovači nebo vyhýbkám?
Při tomto zapojení to hraje vyšší ligu, i při nízké hlasitosti je poslech úžasný - živý, srozumitelný, prokreslený v celém pásmu a velmi dlouho poslouchatelný.
Nemáš čemu ublížit, zjevně je paralelní spojení vedení lepší jak rozdělené - Bi-wire, nyní to má poloviční odpor a indukčnost to se zřejmě projevilo nejvýrazněji. :thumbup:

Vždy jde o zvuk.
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
petr-f
Příspěvky: 11
Registrován: 29 črc 2016 14:06

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od petr-f »

Dobrý den,
pořídil jsem druhý NAD C272, abych mohl napájet každé repro zvlášť v režimu "bridge"
Bohužel jsem kupoval na slepo ze zahraničí a prodejce měl takovou kuráž, že mi namluvil pohádku o 100% stavu přístroje, ale skutečnost je taková, že po zapnutí zesilovače v repro "lupne" ,což by mi až tak nevadilo, ale po několika minutách provozu přijde ještě další a hlasitější rána z reproduktoru a během pár minut ještě jedna. Většinou je to v prvních 10min. po zapnutí a pak už se to neopakuje.
Měl byste někdo typ na servismana, který by se na to podíval??

Díky
JBL Ti5000, SONY SS-B2, NAD C272 x2, SONY F808ES, FA30ES, XA3ES, DA5ES, TC-K611S, VESTAX PDX 2000, SENNHEISER HD25 C-II
Vladio
Příspěvky: 47
Registrován: 06 čer 2014 08:29

Re: receiver vs. stereo poraďte prosím

Příspěvek od Vladio »

Zdravim vas,

ja som malo skuseny hifista, ale tiez som riesil dilemu ohladne receivera a sterea. Za seba a manželku viem akurát povedať, že receiver nie je ideálnou voľbou na hudbu. Je to treba poskúšať, ale stereo je hodne príjemnejšie a i za menej peňazí.

Vladimir
Odpovědět