Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Potřebujete poradit? Hifi rady všeho druhu.
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od Zdeny »

Potřebuji poradit - pořídil jsem nové reprosoustavy a potřebuji trochu ztlumit výkon basového měniče - v některých nahrávkách cítím, že bych potřebobal basů méně.
Jde o bedny, které jsou řešené pro bi-wire, takže napadá mě cesta - předřadit do basové sekce seriový rezistor? De facto stejně bych postupoval, kdybych hrál na bi-amp, jednoduš bych snížil výkon zesilovače pro basovou sekci.
Nebo postupovat jinak?

Díky za podněty.
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
Oggy
Příspěvky: 9
Registrován: 12 srp 2012 16:12

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od Oggy »

A není to jen umístěním? Já řešil po výměně repro podobný problém a stačilo bedny posunout o kousek dopředu. Na stejném místě, kde stály předchozí bedny to prostě basovalo moc. A není taky třeba problém v těch některých nahrávkách?
DD

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od DD »

Zdeny - ak je to basreflex, skus ho niecim vyplnit (molitan textil...) (asi nic noveho pre teba)
Uživatelský avatar
miero
Příspěvky: 390
Registrován: 20 srp 2011 22:15
Bydliště: Praha

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od miero »

Ak prehrávaš z počítača, tak druhou možnosťou po upchatí bassreflexu bude určite bude najjednoduchšie použiť ekvalizér. Mimochodom aké sú nové bedny? :-)
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od fox »

Vše vyřeší akustika místností. Měl jsem podobný problém.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
DD

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od DD »

na posudenie realneho vplyvu miestnosti by pomohla nejaka meracka ak mas alebo graf z mikrofonu a pod... pretoze si myslim, ze mas akustiku bud vyriesenu alebo preferujes pouze menej radikalne riesenie
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od Zdeny »

Tato sestava je v běžném obývacím pokoji, který jím musí zůstat i nadále. Tzn. zatlumení nějakými panely a instalace basových pastí nepřipadá v úvahu (to už by manželka neměl skoro kde bydlet, protože už bych jí zabral skoro celý barák na své koníčky:-)
Zatlumení je realizováno jen knihovnami od země až po strop za bednami v rozích i za mnou, běžné věci co má každý v obýváku (sedačka, polokoberece, nějaká zeleň, záclony). Již tak vnímám spíše nedostatek výšek, zvuk nemá "jiskru", na kterou jsem byl zvyklý z C5, tím pádem dominuje basová část spektra.

Využil jsem radu a ucpal jsem jeden BR v každé bedně. Zlepšení sice je, ale i tak to není to, co bych očekával.

Pokud se mi nepodaří zvuk upravit po dohodě s výrobcem soustav, asi mi nezbyde, než přemýšlet o aktivním zapojení, ale zde narážím na nedostupnost pořádné aktivní výhybky a pak - na příliš mnoho "stupňů volnosti". Nerad bych vysedával večer co večer u výhybky a měnil dělící kmitočet, fázi, citlivost atd.... Nekonečné ladění...

Každá rada je vítána, ale předem říkám, že žádné zásadní optické změny v obýváku se nedají čekat. To by neprošlo.
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
monte

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od monte »

Co tak zkusit ubrat na výhybce. Nejrychlejší a nejlevnější možnost. Taková bílá, levná součástka za pár kaček. Myslím NA by mohl poradit, pokud ještě žije na foru :lol: .
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od Zdeny »

monte píše:Co tak zkusit ubrat na výhybce. Nejrychlejší a nejlevnější možnost. Taková bílá, levná součástka za pár kaček. Myslím NA by mohl poradit, pokud ještě žije na foru :lol: .
No - a to je právě to, co jsem včera dotázal u výrobce výhybky a na basové sekci to nedoporučuje (byl to můj prvotní laický návrh, předřadit tam odpor, ale nebylo mi to doporučeno). Obrácená cesta by byla, zvýšit citlivost středo a výškového reproduktoru, ovšem zase nemám jak, protože výškáč, na rozdíl od středového, nemá rezervu v citlivosti (není mu předřazen žádný odpor, takže není co zmenšovat).

Já ještě čekám na odpověď od výrobce, pak se uvidí, co bude dál.
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
Uživatelský avatar
Senior
Příspěvky: 43
Registrován: 12 říj 2011 19:42

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od Senior »

Těžko radit, když ani nenapíšeš o jaké bedny se jedná :sick:
Já bych ve výhybce u basáku vyzkoušel cívku s vyšším RDC
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

Určite by som do výhybky nebabral ako radia niektorí a počkal na vyjadrenie výrobcu. Až bedňa umožňuje biamp zapojenie, tak nepotrebuješ zháňať aktívnu výhybku. Potrebuješ "len" druhý koncák (najlepšie s reguláciou vstupnej citlivosti) na ktorom uberieš citlivosť. Prezradíš čo je to za bedňu?
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od Zdeny »

Je to Stealth projekt na báti Eton/Accuton.
2xBR, bi-wire. Byla v inzerci na slovanetu.
Měniče Acc c30-6-023, Acc c173-096E, Eton 12-680/62Hex
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
monte

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od monte »

Zdeny píše:
monte píše:Co tak zkusit ubrat na výhybce. Nejrychlejší a nejlevnější možnost. Taková bílá, levná součástka za pár kaček. Myslím NA by mohl poradit, pokud ještě žije na foru :lol: .
No - a to je právě to, co jsem včera dotázal u výrobce výhybky a na basové sekci to nedoporučuje (byl to můj prvotní laický návrh, předřadit tam odpor, ale nebylo mi to doporučeno). Obrácená cesta by byla, zvýšit citlivost středo a výškového reproduktoru, ovšem zase nemám jak, protože výškáč, na rozdíl od středového, nemá rezervu v citlivosti (není mu předřazen žádný odpor, takže není co zmenšovat).

Já ještě čekám na odpověď od výrobce, pak se uvidí, co bude dál.
Hrál jsem si jen u středového na Teslách a pěkně se mi zjemnily středy, hrozně vřeštěl. U basáku jsem musel vaty ubrat, mělo to fakt velký vliv, předtím v bednách nebyla žádná vata. Přidáním vaty jde regulovat basák, ale zas se může změnit konečný zvuk. Není nic jednoduché.
Uživatelský avatar
miero
Příspěvky: 390
Registrován: 20 srp 2011 22:15
Bydliště: Praha

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od miero »

Neskúsiš najskôr tú SW ekvalizáciu?

So správnymi nástrojmi sa dá i pekne pohrať, aspoň teda na počiatočné preskúmanie problému.

Napríklad:
nainstalovat WinAmp
+ VST Winamp Bridge - http://www.winamp.com/plugin/vst-winamp-bridge/146317
+ MEqualizer z baliku MFreeEffectsBundle - http://www.meldaproduction.com/download ... ectsBundle

A vo WinAmpe potom
- otvorit Preferences,
- tam Plug-ins DSP/Effects,
- kliknut na VST Host DSP plugin
- v jeho okne text "VST Plugin:" a kliknut za nim do cierneho obdlznika,
- tam vybrat "Load DLL",
- a otvorit "C:\Program Files\VSTPlugins\MeldaProduction\EQ\MEqualizer.dll",
- spusti sa vyborny EQ plugin,
- v ktorom si pomocou posuvania siestich bodov krivky uz nakreslis co potrebujes.

Tá snaha myslím stojí za pokus - aj keby počítač mal hroznú zvukovku:

Obrázek
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 890
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Matrix 801 mají basů dostatek, takže na stejném místě se stejným aparátem by takováhle bedna neměla dělat problémy na spodku pokud je dobře odladěná vyhybka. Proč jsi ty bedny kupoval, když hrají špatně?

Pokud je pravda, že ten výškáč ACCUTON c30-6-023 není nikterak tlumen, tak musí být citlivost bedny 90dB, a to si dost dobře nedovedu představit aby byl ten Eton na basech dominantní, tedy při správném návrhu vyhybky.
Je otázka kde přesně jsou ty basy přeexponované a jaké je zapojení basové vyhybky.
Jsou k dispozici měření frekvenční charakteristiky a impedance? To by mi napovědělo.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od Zdeny »

Pozor - já jsem nikde nenapsal, to jen ty, že hrají špatně. Já - opakuji znovu - píšu, že bych pro svůj poslechový vjem uvítal MÉNĚ basů. O tom, že hrají špatně, není nikde ani zmínka, tak prosím nezanášej do diskuze svoje interpretace. Samosebou, kdyby hrály špatně, tak bych je, jak sám uznáš, zcela jistě nekoupil. Naopka, středovýšková sekce má velký potenciál, ale prostě v MÉ místnosti je bas silnější, než bych si přál, což u priodejce, vzhledem k jeho konstelaci nebylo možné odhalit.

Kmit. char. mám někde v mailu, mohu ji poslat.

As srovnání BW801M-mkII - na basech hrály BW decentněji a na středech a výškácb byly vybrakované. NA Accutonech slyším to, co tam je a má být slyšeno, nehledě na o X řádů lepší podání prostoru, což byla další věc, kterou BW zdaleka neměly v přímém srovnání. Přesto ale tvrdím, že 801 patří k tomu lepšímu, co lze dnes s 12´´ basákem a za lidovou cenu pořídit, ne-li nejlepší.
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
BVaudio

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od BVaudio »

Asi bude vhodné niektoré "detaily" upresniť, pretože výhybky do tých boxov som robil ja. Meniče si vybral pôvodný majiteľ a súčasne aj výrobca boxov, sčasti aj podľa určitých "sympatií" , takže to bolo dané a príliš sa s tým čarovať nedalo. Tie boxy majú plne kompenzovaný baffle step, pretože boli pôvodne do väčšieho priestoru a majiteľ chcel "hutnejší " spodok, to bolo zadanie.
Ak je človek zvyknutý na boxy, kde je basov menej (menšie boxy, prípadne bez kompenzácie baffle stepu a so zdvihom na výškach), tak subjektívne sa to môže zdať trochu "prebasované", vo väčšom priestore sa to však stráca. Je to čiste vec zvyku a vkusu.
Meranie je zložené z nearfield (pod cca 350Hz) a merania v 1m pre pásmo nad 350Hz. Preto je tam viditeľný zdvih na basoch.
Meranie boxu
Obrázek
Ak si pozrite merania napr. BW801MKII v Stereophile, je to rovnako "skladané" z nearfieldu pre basy a meraní vo väčšej vzdialenosti, ale je to evidentne bez baffle step kompenzácie, preto je basov v miestnosti subjektívne menej, sú "decentnejšie",
Zdenymu som už mailom navrhoval jednoduchý spôsob, ako to skorigovať tak, ako je na obrázku,
Obrázek
stačia dva fóliové kondenzátory v ceste signálu z preampu do konca, jednoduchý 6dB HP filter (C-R na nevýkonovej strane, kde R je vstupná impedancia konca), bez zmeny výhybky v boxe, čo je rádovo jednoduchšie a lacnejšie ako upravovať výhybku.. Navyše hodnotou toho kondenzátora sa to dá podľa individuálneho vkusu "ladiť" v rozsahu medzi tými dvomi priebehmi a trafiť sa do "subjektívneho optima".
Pokiaľ ide o špekulácie o citlivosti, tak stačí sa pozrieť do datasheetov meničov, a skúsiť simuláciu pre basový reproduktor (T-S od výrobcu sú dosť presné) aj s pasívnou výhybkou (bez kompenzácie maxím impedancie v BR boxe) a je to jasné.
monte

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od monte »

Problém je, že u nových přístrojů se v honbě za zvukem upustilo od korekce. Jedno CD má hodně basů, druhé málo a v podstatě je nepříjemné poslouchat obě...
Odar

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od Odar »

Potom by si potreboval skatulu, ktora ti podla CD nastavi korekcie. Tiez otrocina :roll:
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od Zdeny »

No a to je právě to, co nechci, aktivní výhybka, equalizace atd je nekonečná řada nastavení a nikdy nejsi u konce.Kdežto, když je pasivní výhybka, tak sice někde je nutný kompromis, ale lze si na to zvyknout. Kdežto u čehokoliv, co můžeš štelovat, jen sedíš, šteluješ a neposloucháž tu hudbu:-)

Měl jsem kdysi Room Perfect a po měsící byl pryč. I když se to tvaářilo, že to dle měřené odezvy "něco" upravuje, výsledek byl ten, že jsem "neměl klid" a prodal jsem ho.
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
PavelN
Příspěvky: 71
Registrován: 26 zář 2012 20:14

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od PavelN »

Tak nakonec i přes větší finanční náročnost by to možná chtělo upravit výhybku někým nezávislým, aby nebyla boule na basech.

Ten klid v hifi a věnování se poslechu je u hifisty spíše vzácnost. Člověk stále laboruje - upsampluje a mění softwarové přehrávače a přehazuje kabely, atd.
Jak závidím kamarádovi, který má starou věž a užívá si hudby, protože pořád neřeší, že o něco z požitku kvůli zvuku přichází.

Přeju spokojenost nejen Zdenymu, ale všem posluchačům hudby.
SUPRA LoRad 2.5 Silver Anniversary, Kabelguru Lapp, Pro-ject napájecí lišta, PC, DAC Chord MOJO, Vincent SV 234, Kabelguru Venom bi-wire, Aurum Cantus V3M, Pro-ject Experience, Sumiko Blue Point 2, Firestone Audio Korora.
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

Myslím že autor súčasnej výhybky je dostatočne nezávislý na to aby správne poradil, čo nakoniec aj urobil.
PavelN
Příspěvky: 71
Registrován: 26 zář 2012 20:14

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od PavelN »

Nezávislý jsem myslel, že by to měly být někdo jiný než Zdeny. Aby ho to neponoukalo k laborování.
SUPRA LoRad 2.5 Silver Anniversary, Kabelguru Lapp, Pro-ject napájecí lišta, PC, DAC Chord MOJO, Vincent SV 234, Kabelguru Venom bi-wire, Aurum Cantus V3M, Pro-ject Experience, Sumiko Blue Point 2, Firestone Audio Korora.
BVaudio

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od BVaudio »

Tak nakonec i přes větší finanční náročnost by to možná chtělo upravit výhybku někým nezávislým, aby nebyla boule na basech.
2 PavelN
Nič v zlom, ale tušíš čo je to baffle step (prečo je tam vlastne ta "boule") a čo obnáša úprava výhybky v tomto smere ?
Prečo upravovať niečo prácne , dlho a draho, napr. za 5tis, Kč, ak sa presne to isté ( v akustickom výsledku) dá urobiť za 0,5hodiny a za 100Kč? Je to presne to isté, ako keby si zmenu hlasitosti riešil zmenou citlivosti boxu, úpravou výhybky a útlmom vo všetkých pásmach, alebo novou nahrávkou, kde posadíš muzikantov ďalej od mikrofónu... Je nezmysel upravovať výhybku len kvôli tomu, že "v MÉ místnosti je bas silnější, než bych si přál" , aj to len v niektorých skladbách..To ide urobiť podstatne jednoduchšie, na to stačia tie kondenzátory za pár Kč v ceste signálu pred koncom (jednoduchá korekcia, úprava výhybky je presne rovnako korekcia) a výsledok bude veľmi blízko tomu, na čo bol Zdeny na basoch doteraz zvyknutý (a presne o to ide, návyk na určitý zvuk), menej basov.
PavelN
Příspěvky: 71
Registrován: 26 zář 2012 20:14

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od PavelN »

BV: díky za vysvětlení.
SUPRA LoRad 2.5 Silver Anniversary, Kabelguru Lapp, Pro-ject napájecí lišta, PC, DAC Chord MOJO, Vincent SV 234, Kabelguru Venom bi-wire, Aurum Cantus V3M, Pro-ject Experience, Sumiko Blue Point 2, Firestone Audio Korora.
johny52
Příspěvky: 94
Registrován: 08 kvě 2011 10:16

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od johny52 »

Také jsem měl přebasováno (neposlouchatelně),a stačilo vyměnit levný měděný reprokabel za kvalitnější postříbřený,a problém byl vyřešen.
jimmi
Příspěvky: 552
Registrován: 14 kvě 2012 09:08

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od jimmi »

johny52 píše:Také jsem měl přebasováno (neposlouchatelně),a stačilo vyměnit levný měděný reprokabel za kvalitnější postříbřený,a problém byl vyřešen.
Suhlasím.Može to byť tiež riešenie.
Presne tak vymena kvalitných sietových káblov v už kvalitnej aparature má strašne velký zvukový vplyv.
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od Zdeny »

Pánové, děkuji všem za rady či podněty.

BVa:

když se podívám na graf a zvolím variantu, co navrhujete, pak bude pokles na 40Hz rovný minidvojpásmovkám s 12cm basákem. Na to přeci nepotřebuji takovéto velké bedy. Mně jde o to, narovnat ten hrb a ne potlačit kmitočty po ca 80Hz tak, že bych měl de facto znovu zvuk malých dvojpásmovek, pokud tedy graf interpretuji správně.

Zkuste navrhnout nějakou jinou variantu, jistě existují a nebráním se financovat nějaký "vývoj", ale rád bych, aby ten hrb zmizel a basy nebyly zdůrazněné.
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 713
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od lubin »

Zdeny jsem laik. Ale odmítáš akustickou úpravu místnosti, úpravu co Ti navrhl BVaudio, vyměnit bedny.

Osobně bych laboroval s umístěním beden v prostoru společně s umístěním poslechového místa v kombinaci již z poloviny účinným ucpáním bassreflexových otvorů. Vlastně co jiného Ti zbývá.....
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,Magnepan 3.7i,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
BVaudio

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od BVaudio »

2 Zdeny
Riešenia som navrhol, alebo ten kondenzátor v ceste signálu do konca aj s dodatkom
hodnotou toho kondenzátora sa to dá podľa individuálneho vkusu "ladiť" v rozsahu medzi tými dvomi priebehmi a trafiť sa do "subjektívneho optima
,
alebo biamping a na konci pre basy ubrať hlasitosť. Prípadná (najkomplikovanejšie realizovateľná) úprava výhybky pre basy by nepriniesla nič naviac, skôr naopak..
Úvaha o tom, že by to s tými kondenzátormi malo zvuk ako 12cm basák je dosť mimo reality, kmitočty pod 80Hz to určite nepotlačí.. A hlavne to treba najprv vyskúšať (je to práca na pol hodiny..), inak je siahodlhá debata zbytočná...Ak tie boxy vynesiete do otvoreného priestoru (alebo do meracej, bezodrazovej komory) a zmeriate ich napr. v 3m vzdialenosti, tak to bude rovné. To prevýšenie na basoch pri meraní v blízkom poli je nutná vlastnosť pre kompenzáciu prirodzeného poklesu SPL na nízkych kmitočtoch ďalej od boxu , pretože basy nesmerujú a vyžarujú do celého priestoru. Ak je niekto zvyknutý na "suché" basy = menej basov (Dynaudio, B&W801..|, može to byť subjektívne veľa, preto je vhodné (rozumné..) to korigovať tak, ako som navrhol. Subjektívny "hrb" zmizne a pritom tam basy budú, také ako ste zvyknutý..To súčasné "zvýraznenie" je miestnosťou, takže to chce inverznú korekciu.
Interakcia s miestnosťou a módy na basoch sú pre každú miestnosť iné ( a bolo to navrhnuté pre inú miestnosť a iné "uši"..) , takže skutočne toto môže ovplyvniť subjektívny pocit. A rovnako poloha boxov, skúsiť posuv , niekde stačí 30cm pre úplne iný pocit, pretože to je len o pocitoch.
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 890
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Úprava kterou navrhuje BV je opravdu nejjednodušší, mě by ale vadil kondenzátor navíc v linkové signálové cestě. Opravdu kvalitní, který nebude přeci jen degradovat signál bude dost nákladný.
Nazývat B&W Matric 801 bednou se suchými a slabšími basy a srovnávat jí v basové oblasti s Dynaudiama je zcela mylné. Matrix 801 jsou v basech plné, a i v někdejším Audio video rewue byly označované jako bedny basové, tedy ne zcela neutrální. I Zdeny si vždy liboval jak hrají a bál se je nahradit bednama s menšíma basákama. Určitě ho ani nenapadlo, že by s navýma bednama mohl mít opačný problém.
Dle mě není obecně vhodné kompenzovat bafle step, neviděl jsem to zatím u žádné komerční bedny kde jsem se dostal k zapojení vyhybky, nepoužívám to ani u svých beden. Toto je vhodné řešit u beden určených do opravdu velkých místností, kde budou podle toho i umístěné tak, že nebude docházet k zdůrazňování basů stěnama místnosti. Jinak totiž musí zákonitě v běžných místnostech docházet již k přebujelosti.
Neslyšel jsem nikdy žádnou bednu BV audio, ale někteří známý kteří si byli poslechnout nové bedny u této dílny byli s poslechem spokojeni až když se ubralo na spodku oproti nastavení od výrobce. Vidím tam tedy tento trend ladění.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
DD

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od DD »

jimmi píše:
johny52 píše:Také jsem měl přebasováno (neposlouchatelně),a stačilo vyměnit levný měděný reprokabel za kvalitnější postříbřený,a problém byl vyřešen.
Suhlasím.Može to byť tiež riešenie.
Presne tak vymena kvalitných sietových káblov v už kvalitnej aparature má strašne velký zvukový vplyv.
chlapi to ste rovno mohli poradit aby si dal Zdeny borovicku :cool:
jimmi
Příspěvky: 552
Registrován: 14 kvě 2012 09:08

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od jimmi »

DD píše:
jimmi píše:
johny52 píše:Také jsem měl přebasováno (neposlouchatelně),a stačilo vyměnit levný měděný reprokabel za kvalitnější postříbřený,a problém byl vyřešen.
Suhlasím.Može to byť tiež riešenie.
Presne tak vymena kvalitných sietových káblov v už kvalitnej aparature má strašne velký zvukový vplyv.
chlapi to ste rovno mohli poradit aby si dal Zdeny borovicku :cool:
Tu si kludne daj ked Ta bolí brucho alebo aj Fernet či Becherovku.
Ale pozor po 1L budeš tých basov mať ešte viac,lebo pálené vo velkom množstve tlmí výšky. \:D/
A ak je moc pančovaný metylom aj likviduje zrak.Ale zase potom budeš mať možno lepší sluch.Ak prežiješ. :oops:
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od Zdeny »

Jimii a DD: děkuji za opravdu hodnotné příspěvky k věci.

BVa: je možné, že zcela nerozumím tomu grafu, kde je znázoprněna změna kmit.char. po zařazení kondenzátoru do signálové cesty, ale když se podívám na graf, tak již od 200Hz se křivky rozcházejí. Na 50Hz je pokles již skoro 8dB. Na 30Hz již cca 11dB.
Tak mi to, prosím, vysvětlete. Buď graf neodpovídá realitě, nebo ho nesprávně chápu a nebo je to ještě jinak?? Já - znovu opakuji - chi NAROVNAT ten graf, ne potlačovat basy!!! Jak to mám ještě napsat?
K tomu bi-ampu- ano, toto jsem schopen realizovat sám, protože nemusím zasahovat do výhybky. Ale obávám se, že za cenu pořízení druhého konce a kabeláže k němu, by musela být výhybka udělaná zcela nová a navíc vinutá zlatým drátem.

Znovu k tomu grafu: když vidím, km zasahuje reálná charaktzeristika - že někde na 30Hz je de facto citlivost stejná jako v pásmu nad 200Hz, dke nastupuje ten hrb, tak snad MUSÍ existovat cesta, jak se k těm 30Hz dosta BEZ toho navýšení mezi 30 a 200Hzm, nebo ne? A tohle když se pdoaří, budu spokojen.

Vysvětlete mi to někdo jako laikovi polopatě.
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
jimmi
Příspěvky: 552
Registrován: 14 kvě 2012 09:08

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od jimmi »

Nepočuvaj grafom a očami.To klame.Papier znesie vela.
Použi rozum a pohybuj boxom,upchaj basreflex,a skus aj tie rozumné varianty čo Ti kdo radí.Skus aj iný reprokábel a sieťovu šnuru,poprípade prepojovací kábel.Možno aj čiastočne esteticky riešiť akustiku.Zmerať , naladiť a cca zatlmiť na basoch.Možno priamo naladený niaky rezonátor na určitu frekvenciu.Preladiť signálom boxy a zistiť posluchom aký bass Ti vadí. Možno je to 30Hz alebo 80 Hz alebo 120 Hz.
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od Zdeny »

Budu asi muset začítm studovat...
http://www.quarter-wave.com/General/BSC_Sizing.pdf
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od Zdeny »

jimmi píše:Nepočuvaj grafom a očami.To klame.Papier znesie vela.
Použi rozum a pohybuj boxom,upchaj basreflex,a skus aj tie rozumné varianty čo Ti kdo radí.Skus aj iný reprokábel a sieťovu šnuru,poprípade prepojovací kábel.Možno aj čiastočne esteticky riešiť akustiku.Zmerať , naladiť a cca zatlmiť na basoch.Možno priamo naladený niaky rezonátor na určitu frekvenciu.Preladiť signálom boxy a zistiť posluchom aký bass Ti vadí. Možno je to 30Hz alebo 80 Hz alebo 120 Hz.
Mně nevadí jeden kmitočet, mně vadí celý basový pásmo, který vystupuje nad středy a výšky.Kabely jsem samosebou zkusil a rozdíl je nula. Zkusil jsem dva různé konce, Pass X150 a Bryston 4B-SST. S brystonem je to subjektivně o fousíček lepší, Pass produkuje více basů, resp. ve středech méně než B.
BR jsem ucpal jeden, malinká změna tam je.

S bednami jsem zkoušel jít směrem dovnitř místnosti (tedy dál od zdí a rohů), nicméně dál jít už nemohu. Ty kroky, které jse zkusil, však měli buď nulový, nebo velice malý vliv na změnu průběhu.

K té místnosti: myslím, že můj pokoj na tom není o nic moc hůře, než u řady jiných posluchačů. Když jsem tam měl BW801, tak přes všechny ostatní jejich vlastnosti basy nevystupovaly takto výrazně nad zbytek pásma. Jejich propoční objem byl v soualdu se zbytkem pásma, zatímco nyní basy prostě jasně dominují.
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
BVaudio

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od BVaudio »

Vážení, neviem ako viac polopate to napísať, chce to prečítať si niečo o akustike a šírení zvuku v uzavretom priestore.. Kmitočtová charakteristika boxu na basoch je vždy výsledok interakcie boxu a (rozmerov) miestnosti. Preto väčšina výrobcov kalkuluje
s postupným zdvihom basov
, ktorý ide na vrub miestnosti a nerobí korekciu baffle stepu. Ak takýto box dáte do vačšej miestnosti (otvoreného priestoru), tak basy budú chýbať. Prečšo asi BW 801 nemá korekciu baffle stepu a pri meraní v blízkom poli (čo je pre posluch nereálne, je to meranie , 3 m od boxov je to iné) hrá "rovno" až od 50Hz???Ale pritom k nej doporučujú "firemný ekvalizér",aj v teste v Stereophile, ktorý, ak je to potrebné (žiadané) basy pridá (vyrobí zdvih a ten "hrb", aby kompenzoval baffle step) To, čo doporučujem , je presne to isté, len obrátene . Miestnosť tie nízke basy vždy pridá, takže nebudú chýbať, bude ich akurát..
Pôvodne boli tie boxy určené do vačšieho priestoru, a majiteľ (ktorý si aj vybral meniče) chcel viac basov, preto je to tak, ako to je. Výsledok je vždy aj interakciou pasívnej výhybky a reproduktora, ten nie je jednoduchý odpor.To je aj dôvod, prečo jednodznačne preferujem aktívne delenie, hlavne na basoch, kde impedancia reproduktora v oblasti , kde sa má deliť, sa mení aj viac ako o rád..Kompenzovať tieto zmeny impedancie sa síce prácnym spôsobom dá, ale nestojí to za to..
je možné, že zcela nerozumím tomu grafu, kde je znázorněna změna kmit.char. po zařazení kondenzátoru do signálové cesty, ale když se podívám na graf, tak již od 200Hz se křivky rozcházejí. Na 50Hz je pokles již skoro 8dB. Na 30Hz již cca 11dB.
Je to viac ako prevdepodobné, baffle step totiž funguje postupne..Píšem, že hodnotou toho kondenzátora sa to dá prispôsobiť plne individuálnemu vkusu ( a hlavne neznámemu vplyvu miestnosti!!), a tu nejde o nič iné..Namiesto troch strán príspevkov by bolo vhodné to konečne vyskúšať.."chci NAROVNAT ten graf".. Výsledkom interakcie tej korekcie a vplyvu miestnosti bude presne to subjektívne "narovnanie".
mě by ale vadil kondenzátor navíc v linkové signálové cestě. Opravdu kvalitní, který nebude přeci jen degradovat signál bude dost nákladný.
Toto je s prepáčením nezmysel,je to presne naopak, kondenzátor, ktorý nie je nijako výkonovo zaťažený (na rozdiel od kondenzátorov vo výhybke v boxe), nemusí byť nič exotické, stačí slušný fóliový kondenzátor za 10-20Kč a bude rádovo menej ovplyvňovať signál (skreslenie..), ako najlepší Mundorf v boxe..100 kondezátorov v signálovej ceste na nevýkonovej (linkovej ) úrovni je menej "škodlivých" , ako jeden v pasívnej výhybke.
Ak sú tie káble s kondenzátormi taký problém, tak ich vyrobím a pošlem..Bude to presne rovnaký , len "inverzný" ekvalizér, ako pre BW801..
Odpovědět