Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Potřebujete poradit? Hifi rady všeho druhu.
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od Zdeny »

Kruci tak znova a už jasně? JE PROBLÉM UPRAVIT VÝHABKU BASOVÉ SEKCE??? A SROVANT TEN ZDVIH???
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
BVaudio

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od BVaudio »

A SROVANT TEN ZDVIH???
Kruci píšem to jasne ;) ,reálne tam žiadny zdvih nie je.., Je to vplyv merania v blízkom poli, kto vie v tom grafe čítať, tak si to automaticky "skoriguje", ten "zdvih" je daný tým meraním, dva metre od boxov je to rovné. Problém je, že ste zvyknutý na boxy, ktoré majú na basoch pokles vo voľnom poli a tak nejako počítajú s tým, že miestnosť to "zrovná", v uzavretom priestore basy so vzdialenosťou neklesajú presne podľa teórie, navyše to silne závisí od tej konkrétnej miestnosti. A boxy boli navrhnuté na väčší priestor ..Potrebnú korekciu urobia aj tie navrhované kondenzátory.
Ak nasilu chcete riešiť "problém" tou najzložitejšou možnou cestou, tak bude nutné použiť iný, citlivejší výškový reproduktor (samozrejme to obnáša úplnu rekonštrukciu výhybky), minimálne asi o 4-5dB, vyradiť útlm na stredoch a potom to bude na obrázku vyzerať skoro ako kópia merania BW801.. Ale potom sa zase sa budete sťažovať na nedostatok basov..Alebo použiť iný basový reproduktor, zase s úplnou rekonštrukciou výhybky (merania,..). Odpory pred basovým reproduktom ten "hrb" len kmitočtovo zúžia a zdvihnú, zvýraznia vplyv rezonancie (BR ozvučnica..)na impedancii basového reproduktora.. Nie je možné s daným reproduktorom (interakcia T-S vlastností reproduktora, ozvučnice a pasívnej výhybky..) , plne pasívnou cestou úplne zrovnať kmitočtovú charakteristiku, tak aby to bolo opticky "pekné"...Nechápem tú averziu k odskúšaniu tých kondenzátorov..Chcete upraviť zvuk v danom ,reálnom a neideálnom priestore (neviem, aké sú módy vašej miestnosti, kľudne tam môže byť zdvih vplyvom miestnosti(stojaté vlnenie) napr.10dB na 40Hz v mieste posluchu..), aby bol taký , ako chcete, pretože ste tak ste zvyknutý, alebo prioritou je pekný obrázok ?
BVaudio

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od BVaudio »

Prečítajte si toto, je to k BW801
Fig.4 shows that without the electronic equalizer, the port output, which covers the 15-50Hz region, is somewhat suppressed compared with the woofer's output. But this fundamentally overdamped alignment endows the 801 with the maximum flexibility when it comes to optimizing the speaker's interaction with the room. If you have a small room—or must use the speakers fairly close to the wall behind them, as my wife does—then you can dispense with the equalizer and still get extended bass performance, owing to the boundary reinforcement at low frequencies.
Výrobca pritom udáva 20Hz-20kHz vo voľnom poli.. Ale je to s ekvalizérom ktorý dole pridá 6-12dB (na čo je ale potrebný značný výkon zosilňovača..). Korekcia, ktorú navrhujem, urobí akusticky presne to, čo je potrebné, ale naopak nároky na výkon na basoch zníži.
BVaudio

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od BVaudio »

Ak to nasilu chcete riešiť pasívne v boxe, tak pridajte paralelne k basovému reproduktoru sériový RLC obvod s hodnotami 3,9R, 470uF, 22mH. Impedancia boxu bude v okolí 40Hz klesať k 4 ohm. Do vstupu basovej časti výhybky ešte odpor cca 1,8R asi na 30-50W. Samozrejme tie pasívne súčiastky v RLC musia byť patrične dimenzované (odpor minimálne 20-30W, kondenzátory na 100V AC, cievka s dostatočným povoleným sýtením..).
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 893
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od NA-Noble Audio »

K Matrixům opravdu měli krabičku, která dělala aktivní korekci spodních basů. Zapojovala se do linkové cesty, obsahovala operační zesilovač, takže krom zmíněné korekce přinášela i lehký závoj na vršku. Proto její použití nebylo časté, šlo o preference.
Korekce v linkové cestě navrhovaná BV je jednoduchá a bude fungovat opravdu přesně opačně - zeslabení nejnižších basů , což opravdu ještě uleví zesilovači výkonově.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
johny52
Příspěvky: 94
Registrován: 08 kvě 2011 10:16

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od johny52 »

Trochu mi uniká smysl koupě reprosoustav renomovanýho výrobce,u kterých bych měl potřebu "brutálního"zásahu do výhybky.Když nepomůže doladění akustiky místnosti, kabelů zesilovače,nebyly by lepší úplně jiný bedny?
jimmi
Příspěvky: 552
Registrován: 14 kvě 2012 09:08

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od jimmi »

Zdeny ale nevie presne ? na akej frekvencii ma tých basov moc a aj o ?.

Treba to presne odmerať alebo ked tak laicky plynule preladovať frekvencie a posluchom približne zistiť.
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od Zdeny »

BVa: děkuji - toto jsem potřeboval slyšet.
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od Mirek »

Majiteli vzniklý problém vůbec nezávidím,ale pro někoho může tohle být poučením, že kupovat bedny (zvláště neznámé značky) bez vyzkoušení ve vlastní poslechové místnosti je jako kupovat zajíce v pytli.
sekal
Příspěvky: 644
Registrován: 28 srp 2012 19:22

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od sekal »

johny52 píše:Trochu mi uniká smysl koupě reprosoustav renomovanýho výrobce,u kterých bych měl potřebu "brutálního"zásahu do výhybky..
Toto ale nebyl případ, který popisuješ.. Zde šlo o výrobu beden na zákazku, kdy si měniče koupil zadavatel, jenž si i postavil ozvučnice, a BVa k tomu navrhoval pouze výhybku.. Jinými slovy, v daném případě nešlo o model reprosoustav, který má firma BVaudio v sortimentu, ale o jednorázový a do jisté míry i pokusný projekt.. Tak to tedy alespoň vnímám já...


Mirek : Naprostý souhlas...
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od Zdeny »

VYŘEŠENO :-)

Použil jsem radu BVa a do signálové cesty zařadil 4x150n kondenzátory, které se mi kupodivu podařilo vtěsnat do XLR konektoru. Použil jsem PES typy.
Přes zde vysloené obavy o vliv na zvuk ve zbytku pásma mohu jen říct, že k žádnému takovému jevu vůbec nedošlo, což jsem ověřil poslechem na několika svých referenčních CD, hlavně se záznamem zpěvu.
Basy se skuteně jednak utlumily, ale hlavně díky tomu zbytek akstického pásma nabyl mnou očekávanou brilanci a lehkost, jak jsem si přál a očekával. Nechápu, jak je to možné, ale touto úpravou se zlepšilo i podání prostoru a to jak ve smyslu LP, tak i PZ, asi díky tomu, že dosud byly tyto jevy opravdu potlačeny silným basem.
Co se týká projevu v basovém pásmu, je to nyní hodně podobné tomu, co jsem znal z BW 801 (myslím tím objem basů), ale jejich čitelnost a rozlišení je na zcela jiné úrovni. Dneska mám v plánu ještě jednou zalaborovat na zkusit tam 220n. Ale tak, jak to hrálo včera večer, jsem byl velmi velmi spokojen. Jako testovací nahrávku, na které spolehlivě odhalím jak si bedny dokáží poradit s basem, je Peter Gabriel UP, 3. skladba - Sky blue. Ta basa na začátku (bass stick, hraje Tony Levin) a do toho n ějaké další subbasové tóny dělají tutuo nahrávku více méne neposlouchatelnou na každé bedně - na malých proto, protože to prostě nezahrají a na velkých, protože naprostá většina z těch, co jsem měl možnost slyšet, na tomto úvodu skladby jen hučí a houká, ale nehraje:-) Zde jsem došel k názoru, že někdy méně je lépe a včera jsem opravdu po dlouhé době tutuo skladbu vychutnal naplno, v četně precizních sborů, které gradují ke konci skladby. Ale přeci jen, dnes zkusím těch 220n, protože konkretně tato skladba by nyní u mě, v mém pokoji, snesla o maličkatý fosuánek basů více. Jsem si jistý, že touto úpravou zvuku jsem docíil toho, co jsem od počátku chtěl a kvůli čemu jsem založil toto vlákno. Jern teď, když budu chtít laborovat s kabeláží mezi preamp a konec, budu muset vždy 2 hodiny "operovat" kabel.

ke kabelu: léta používám stříbrný Vincent XLR a neřekl bych, že zrovna tento komponent mně nějak v sestavě vadí. nevnímám o ho a dosud jsem necítil nutnost či potřebu jej měnit. Ovšem včera jsem kabel rozebral, tak jako kdysi síťový kabel Vincent a jen sjem se zhrozil. To není práce, co bylo uvnitř, ale prasárna a fušeřina!!! Fousy stínění roztřepané jak vrabčí hnízdo kolem dokola, spoje pájené asi krumpáčem, no děs. Co jsem mohl, to jsem napravil aspoˇˇn na jednom konci, neb do druhého jsem se vůbec nedostal!!, nechápu, jak to mají utažené, že nemohu konektor rozšroubovat. Asi vědí, proč:-)
Jinak jde o celkem dobře udělaný kabel, parametry sice neznám (a ani po nich nepátrám), ale izolace je teplem nespékavá, že by teflon??, vodiče se zdají být opravdu stříbrné (že by jen pocínovaná měď??) a stínění opravdu dvojité. Ale to jen na okraj, na vrch huja vespod - práce učedníka, ale co také moc očekávat? Řemeslná preciznost to tedy rozhodně nebyla.

Co mě fascinuje na poslechnu těchto soustav, je lehkost zvuku, jemnost výšek a středů. Včera jsem si vytáhnul CD Příběhy, písně a balady od Vaška Neckáře a u skladby Royal jsem měl doslova husinu jak z kačeny:-) Podání hlasu, violoncell a vůbec vyznění této skladby je opavdu výtečné, tu mám rád a když je zahraná se vším všudy, nemá to fakticky chybu.

Tak títmo děkuji BVa za radu, které jsem se zpočátku bránil, ale nakonec ji realizoval a jsem jen rád. Tímot moje anabáze končí a mám v plánu poněkud upravid vzhled soustav, To bude běh na nekonečnou trať, vše se musí důkladně promyslet a zvážit, ale věřím, že výsledek se do 5 let dostaví :-)))
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
monte

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od monte »

No skvělé, už jsem chtěl napsat, jen se kecá a nic nedělá :lol: . K jedné větě, ještě jsem v životě u audio kabelu neviděl spečený drát nebo něco podobného.
BVaudio

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od BVaudio »

Som rád, že sa prešlo od slov činom a dostavili sa výsledky.. Je to jednoznačne vec vplyvu (inej) miestnosti a zvyku poslucháča na zvuk boxov s "menším spodkom".
Na to odskúšanie subjektívne najvhodnejšej miery basov je jednoduchšie tie kondenzátory len provizórne prispájkovať na koncovky s kontaktami z demontovaných XLR, vyrobiť si takú otvorenú XLR spojku s vloženými kondenzátormi v ceste signálu, kde sa dajú jednoducho vymeniť za 5 minút bez "operácie". Až potom to urobiť definitívne.
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1796
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od pajuna »

Tak to rad slysim, ze je zde jasne zlepseni dle predstav :thumbup: . A jsem jeste radeji, ze k tomu doslo na zaklade doporuceni odbornika, jelikoz ne vzdy dochazi k takovymto shodam. Takove akce a popis bych si tady na HEF predstavoval casteji.
BV - diky za rady a navody
Zdeny - diky za popis
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
BVaudio

Re: Jak ztlumit basovou sekci v reprosoustavě

Příspěvek od BVaudio »

2 Zdeny
Len pre zaujímavosť..
Obrázek
Dynaudio Confidence C4
The Dynaudio has more output in the upper bass than is required for strict accuracy in a room of typical size, and this can be seen in fig.1. Only in an enormous room will the Dynaudio's low frequencies sound optimally balanced with its uncolored midrange and treble.
Odpovědět