Sub nebo větší bedny

Potřebujete poradit? Hifi rady všeho druhu.
pinot
Příspěvky: 56
Registrován: 08 led 2012 21:08
Bydliště: Česká Lípa

Sub nebo větší bedny

Příspěvek od pinot »

Pozřebuju poradit, mám místnost 23 m2, akusticky neupravenou, stojanovky Aurum Cantus V3F a dostal jsem potřebu posílit basy.
Mám jít cestou větších repro, nebo mi udělá stejnou službu dobrej subwoofer?
Vincent CD-S5, TAC K-35, Aurum Cantus V3M, RCA kabel Cardas Golden Presence, Vincent Power Premium, VDH Mains, reprokabel DH Labs Q10 Signature, Hifi-Tuning Supreme 3
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od lubin »

Předpokládám, že máš V3M. Ty by mohly reálně chodit od 50Hz. 23m2 není zase tak úplně málo. Zkusil bych vyzkoušet podlahové reprosoustavy. Něco bych si půjčil, postavil a vyzkoušel. Pokud nemáš akusticky upravenou místnost, je zde předpoklad, že si dosud nevěnoval dostatečnou pozornost rozmístění beden, zkus zahýbat s bednama a poslechovým místem. Můžeš sedět zrovna tam, kde se nějaká významná část basového spektra odečítá...
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
pinot
Příspěvky: 56
Registrován: 08 led 2012 21:08
Bydliště: Česká Lípa

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od pinot »

Jj, mám V3M, jsem se upsal už i v nadpisu, ale tady už to nejde změnit.
S bednama i s poslechovým místem jsem už hejbal. Na stojanovky maj basy skvělý.
Ale se sloupama, nebo subem, by to určitě šlo i lépe.
Mám v hledáčku V6F,V8F a trošku větší regál Volla.
Vincent CD-S5, TAC K-35, Aurum Cantus V3M, RCA kabel Cardas Golden Presence, Vincent Power Premium, VDH Mains, reprokabel DH Labs Q10 Signature, Hifi-Tuning Supreme 3
bertram

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od bertram »

pinot , možno ma je v posledno čase moc na tomto fore a možno tu aj podla niektorých už moc kecám , ako
mi dávajú znať aj v súkromných SZ a možno je lepšie napísať krátku nerozvinutú vetu a moc okolo toho nekecať,
ale lepšie vraj konkrétne k veci , možno keď sa budeme vyjadrovať v rovniciach , skratkách, číslach a meraniach
povieme viac.Nuž neviem , ale táto tvoja téma ma zaujala a podobnú vec som riešil aj ja doma v obyvačke.

Či si bude o mne niekto myslieť , že tu zas trepem dve na tri , alebo si niečo vymýšlam , ak si zo svojimi regálovkami
spokojný , nerieš nič . Kúp si subwoofer a dolaď ho ku svojim regálovkám. Mám skoro rovnakú izbu ako Ty a mal som
v néj aj moje pôvodné velké trojpásma. Zvuk bol naozaj velmi zlý. Skúšal som mnoho regálových dvojpásmoviek s rôznym
vyustením basreflexu.Nakoniec som si jedny vybral , ktoré hrali u mňa excelentne. Po čase som k nim pridal subwoofer,
a ak ho dobre umiestniš a dobre zladíš zo svojimi regálovkami , nie je čo riešiť. Taký zvuk a priestor určite nedosiahneš
s velkým trojpásmom. Tu naozaj nejde o silný bass, ale to o čo tieto nízke frekvencie dokážu zo zvukom spraviť. Subwoofer
naozaj dokáže zvýrazniť nástroj v priestore a urobiť s maléj regálovky velký zvuk.

Tolko asi za mňa
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od pajuna »

Doporucil bych zkusit sloupove bedny do takove mistnosti, jestli mas alespon moznost je dat dal od steny a trochu do prostoru, take pouvazovat o nejake vhodne uprave mistnosti, alespon jako doplneni na problematickych frekvencich.
Myslim si ale take, ze dobre regaly jdou doplnit SW, ale podle nekolika vyzkousenych moznosti u sebe doma by SW musel byt cca na urovni ceny tvych regalu.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od slayers »

Volla je dobrá volba, to je větší regál s basem sloupku.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
PavelN
Příspěvky: 71
Registrován: 26 zář 2012 20:14

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od PavelN »

Ahoj,

také mám V3M a měl jsem je ve dvou poslechových prostorech vždy kolem 25 m2. Nikdy jsem neměl pocit, že by jim chyběl bas. Slyšel jsem i AC V6F a ty se mi moc líbily. Bohužel se tak nějak stále stěhuji a kvalitní dvoupásmo zahraje velmi slušně ve většině prostorů. V HK u pana Bricha jsem slyšel V3M spolu se subwooferem Dynavoice tuším s označením SW 10 za cenu kolem 14 tis. Kč a hrálo to velmi dobře. Pan Holcner dokonce doporučuje i levnější suby Proson Rumbler R 10 http://www.hifionline.cz/reprosoustavy/ ... mble-r-10/

Hodně záleží na umístění a sladění. Podle článku na audiodromu - jemné umění subwoofingu bych se rozhodl dále.
SUPRA LoRad 2.5 Silver Anniversary, Kabelguru Lapp, Pro-ject napájecí lišta, PC, DAC Chord MOJO, Vincent SV 234, Kabelguru Venom bi-wire, Aurum Cantus V3M, Pro-ject Experience, Sumiko Blue Point 2, Firestone Audio Korora.
bertram

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od bertram »

Ak už si zariadime obyvák a zostavu umiestnime v néj , je velmi ťažko ju otáčať a posúvať v priestore , nedajbože vymeniť
celý obyvák , zariadiť a upraviť ju podla našéj zostavy a zvuku.Potom by nastali určite aj následné problémi. Vymeniť manželku,
alebo ostať sám. ^:)^
Kvalitné regálovky a následne dobrý subwoofer , dokážu tieto problémi vyriešiť. Ak subwoofer tak určite uzavretý , bez basreflexu
s EQ DSP. Potom sa môžme baviť dolaďovaním a učiť sa umeniu. Môže nám to trvať aj niekolko dní , kým to jemne doladíme. Ak potom
subwoofer dáte preč , už ťažko , hlavne pri regálovkách si budete na zvuk zvykať .

GOOD LUCK :thumbup:
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od pajuna »

PavelN píše:Ahoj,

také mám V3M a měl jsem je ve dvou poslechových prostorech vždy kolem 25 m2. Nikdy jsem neměl pocit, že by jim chyběl bas. Slyšel jsem i AC V6F a ty se mi moc líbily. Bohužel se tak nějak stále stěhuji a kvalitní dvoupásmo zahraje velmi slušně ve většině prostorů. V HK u pana Bricha jsem slyšel V3M spolu se subwooferem Dynavoice tuším s označením SW 10 za cenu kolem 14 tis. Kč a hrálo to velmi dobře. Pan Holcner dokonce doporučuje i levnější suby Proson Rumbler R 10 http://www.hifionline.cz/reprosoustavy/ ... mble-r-10/

Hodně záleží na umístění a sladění. Podle článku na audiodromu - jemné umění subwoofingu bych se rozhodl dále.
Vim, ze tito prodejci doporucuji Dynavoice sw10 k temto bednam, ale jestli chce jit pinot do lepsiho zvuku, toto reseni nedoporucuji. Taky jsem si chtel bas posilit timto sw a mel jsem ho doma, do roka a dne byl pryc. Proste sw za 15 tisic je dobry tak na vystrely z pusek, ale kdyz si zyvknes na slusne podani dvoupasmovek..., mel by mit i ten bas adekvatni. To je muj nazor dle vlastni zkusenosti, komukoli jinemu muze tato sestava stacit, ale znam nekolik lidi, kteri s tim zili, ale velice kratce. Sam nezavrhuji kombinaci regal + sw, treba se me take bude tykat v budoucnu, ale uz bych si nikdy nekoupil levny sw. Jak pise bertram, bud uzavreny nebo z vyrazne vyssi kategorie. Mit ale 23m2, zkusim urcite uz sloupy.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od Mirek »

Mám stejny názor i zkušenost jako Pajuna.....ten sub Dyn. jsem slyšel v porovnání s basy ze slušných sloupků a opravdu na ty pušky. Přirozeně každý máme jiný pohled na věc a jiné nároky na kvalitu a pro někoho stačí když je to hodně nahlas a už je to dobrý...
PavelN
Příspěvky: 71
Registrován: 26 zář 2012 20:14

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od PavelN »

Tak to jsem nevěděl, že Dynavoice zklamal a je to na "pušky". Teď si uvědomuju, že já jsem ho slyšel s nerozehranýma V3M koncert Queen v Milton Keynes měl ty správné grády.

Četl jsem hodně názorů na sladění subu a repro. Většinou to vyžadovalo hodně experimentování a v případě zvláštních poslechových prostorů to vyžadovalo hrát na kratší straně místnosti.

Já stále poslouchám V3M bez subu a v místnosti 25 m2 mi ani při nočním poslech basy nechybí.

Možná by Pinot mohl poslat foto místnosti. Dopřesnit repro kabely a zesilovač. Mě V3M zahrály uspokojivý bas, co se týče prokreslenosti, razance,objemu a rytmu až s SV 234.Vincent SV 226 MK ani s vyměněnými elektronkami nebyl to pravé ořechové.
SUPRA LoRad 2.5 Silver Anniversary, Kabelguru Lapp, Pro-ject napájecí lišta, PC, DAC Chord MOJO, Vincent SV 234, Kabelguru Venom bi-wire, Aurum Cantus V3M, Pro-ject Experience, Sumiko Blue Point 2, Firestone Audio Korora.
bertram

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od bertram »

Veď o to ide , prevláda názor , že po pridaní subwooferu má to mať grády. A to je presne opačný názor ako má správne fungovať
subwoofer v systému.Subwofer nemôže pridávať , ako sa vraví grády . To je úplne zle . Na prvý posluch efektné , na druhý deň ,
obťažujúce a časom nepríjemné a nepočúvatelné.

Subwoofer v stereu je o úplne niečom inom.
PavelN
Příspěvky: 71
Registrován: 26 zář 2012 20:14

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od PavelN »

No právě subwoofer musí být ve stereu nenásilný - nesmí na sebe strhávat pozornost a pouze podporovat nejspodnější frekvence. Pokud o něm při reprodukci víte, je to špatně.
SUPRA LoRad 2.5 Silver Anniversary, Kabelguru Lapp, Pro-ject napájecí lišta, PC, DAC Chord MOJO, Vincent SV 234, Kabelguru Venom bi-wire, Aurum Cantus V3M, Pro-ject Experience, Sumiko Blue Point 2, Firestone Audio Korora.
bertram

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od bertram »

Presne tak , nenásilný, len podporuje najspodnešie frekvencie , ktoré treba doladiť s hlavnými repro. A to je ta
najdôležitejšia vec pri subwooferu , nájsť , kde treba sub orezať , aby nehral vyššie a nastaviť mu hlasitosť.

Celkovo nastavenie subu sa tu dá ťažko opýsať , je to debata na dlhšie , ale výsledok stojí za to. Kto sa do toho
pustí , tomu držím palce. Ale výsledok naozaj stojí za to . :thumbup:
pinot
Příspěvky: 56
Registrován: 08 led 2012 21:08
Bydliště: Česká Lípa

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od pinot »

PavelN píše:Tak to jsem nevěděl, že Dynavoice zklamal a je to na "pušky". Teď si uvědomuju, že já jsem ho slyšel s nerozehranýma V3M koncert Queen v Milton Keynes měl ty správné grády.

Četl jsem hodně názorů na sladění subu a repro. Většinou to vyžadovalo hodně experimentování a v případě zvláštních poslechových prostorů to vyžadovalo hrát na kratší straně místnosti.

Já stále poslouchám V3M bez subu a v místnosti 25 m2 mi ani při nočním poslech basy nechybí.

Možná by Pinot mohl poslat foto místnosti. Dopřesnit repro kabely a zesilovač. Mě V3M zahrály uspokojivý bas, co se týče prokreslenosti, razance,objemu a rytmu až s SV 234.Vincent SV 226 MK ani s vyměněnými elektronkami nebyl to pravé ořechové.
Foto místnosti dodám až po úpravě.
Jinak systém mám myslím podrobně uveden v podpisu.
Vincent CD-S5, TAC K-35, Aurum Cantus V3M, RCA kabel Cardas Golden Presence, Vincent Power Premium, VDH Mains, reprokabel DH Labs Q10 Signature, Hifi-Tuning Supreme 3
bertram

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od bertram »

pinot píše:
PavelN píše:Tak to jsem nevěděl, že Dynavoice zklamal a je to na "pušky". Teď si uvědomuju, že já jsem ho slyšel s nerozehranýma V3M koncert Queen v Milton Keynes měl ty správné grády.

Četl jsem hodně názorů na sladění subu a repro. Většinou to vyžadovalo hodně experimentování a v případě zvláštních poslechových prostorů to vyžadovalo hrát na kratší straně místnosti.

Já stále poslouchám V3M bez subu a v místnosti 25 m2 mi ani při nočním poslech basy nechybí.

Možná by Pinot mohl poslat foto místnosti. Dopřesnit repro kabely a zesilovač. Mě V3M zahrály uspokojivý bas, co se týče prokreslenosti, razance,objemu a rytmu až s SV 234.Vincent SV 226 MK ani s vyměněnými elektronkami nebyl to pravé ořechové.
Foto místnosti dodám až po úpravě.
Jinak systém mám myslím podrobně uveden v podpisu.
Moja osobná skúsenosť je , aby subwoofer hral medzi najvzdialenejšími rohmi miestnosti , repro otočené do náprotivnému rohu .Ak Ti niekto
povie podla fotky a zostavy , kde máš dať subwoofer , je u mňa diletant. To si musíš vyskúšať sám . Preto je vela odporcov subu v stereu , pretože
nevedeli čo s ním v stereo zostave a čo majú od neho čakať.
PavelN
Příspěvky: 71
Registrován: 26 zář 2012 20:14

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od PavelN »

Subwoofer je pro mně španělská vesnice a sám bych se neodvažoval někomu radit kam jej dát, ani kdybych k tomu měl podrobný nákres místnosti.
Spíš jsem chtěl vidět jak ta místnost vypadá a tak trochu si představit, jak by to tam mohlo hrát.

Kéž to Pinotovi hraje k nejvyšší spokojenosti.
SUPRA LoRad 2.5 Silver Anniversary, Kabelguru Lapp, Pro-ject napájecí lišta, PC, DAC Chord MOJO, Vincent SV 234, Kabelguru Venom bi-wire, Aurum Cantus V3M, Pro-ject Experience, Sumiko Blue Point 2, Firestone Audio Korora.
Uživatelský avatar
Zalán Schuster
Příspěvky: 245
Registrován: 11 říj 2011 23:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od Zalán Schuster »

Ma vyznam dat subwoofer k regalovkam. Do velkej miestnosti vsak potrebujete stlpove reproduktory, kde regalovky a sub uz nie su najvhodnejsie.
S dobrym subwooferom sa da hodne zlepsit zvuk, dosiahnut aby chybajuce hlboke tony boli pocutelne. Problem je komplikovana integracia s hlavnymi reproduktormi, aby to znelo spolu spravne a vyvazene tak, ze ani nepocujete, ze mate subwoofer v posluchovni.
Treba nastavit vhodnu poziciu subwoofera a hlavnych reproduktorov, posluchovy bod, crossover frekvenciu, hlasitost suba, fazu. Najprofesionalnejsie je pouzit a jemne doladit subwoofer s externym parametrickym ekvalizerom v akusticky upravenej miestnosti pomocou profesionalnych meracich pristrojov. Bohuzial tato zlozita a dlha procedura je nad ramec bezneho posluchaca. Bez hlbokych akustickych vedomosti s "trenovanymi usami" bez vedomosti ako sledovat, pocuvat a spravne vyhodnotit reprodukovany zvuk nie je mozne dosiahnut najlepsie vysledky.
Spravne nastavit a integrovat sub stoji za to. Daju sa dosiahnut fantasticke vysledky. Zalezi aj na reproduktoroch. Mam tiez 2.1 stereo u seba v posluchovni hoci mam stlpove reproduktory, ale so subom pocujem od 17 Hz a nechybaju mi ziadne hlboke tony, ktore sa nachadzaju v nahravke. Mal som tu vyhodu, ze som nemal problem spravne nastavit sub a mam akusticku upravu. Rad pomozem ak niekto potrebuje.

Zalan
ZS Acoustics
GIK Acoustics pre Česko a Slovensko
Mierová 85
821 05 Bratislava
tel.: +421 905 616 440
zalansch@hotmail.com
http://www.zs-acoustics.com
http://www.gikacoustics.co.uk
http://www.facebook.com/ZalanSchusterAcoustics
Uživatelský avatar
pink panter
Příspěvky: 34
Registrován: 23 pro 2010 22:05

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od pink panter »

[quote="Zalán Schuster"] Mam tiez 2.1 stereo u seba v posluchovni hoci mam stlpove reproduktory, ale so subom pocujem od 17 Hz a nechybaju mi ziadne hlboke tony, ktore sa nachadzaju v nahravke.
Mňa by chlape zaujímalo, v akých nahrávkach počúvaš 17 Hz ? Čo tak vylepšiť zvuk na Schumannovu frekvenciu, to by bolo super , x_x
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od pajuna »

Zalán Schuster píše:Ma vyznam dat subwoofer k regalovkam. Do velkej miestnosti vsak potrebujete stlpove reproduktory, kde regalovky a sub uz nie su najvhodnejsie....
Zalan
Od jake plochy povazujete mistnost z hlediska pouziti sloupovych beden za velkou?
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
Zalán Schuster
Příspěvky: 245
Registrován: 11 říj 2011 23:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od Zalán Schuster »

To Pink Panter:
napriklad organ, bass gitara, syntetizator obsahuje aj 20 Hz (alebo aj pod) hlboke tony. Ludske ucho zacina vnimat od 10Hz, Schumanovu frekvenciu uz nepocujeme nakolko je to okolo 7,83Hz.

To Pajuna:
Od akej velkosti miestnosti (ktoru treba chapat trojdimenzionalne preto treba zadat objem v kubickych metroch alebo kubickych stopach) treba pouzit uz stlpove reproduktory, sa neda jednoznacne povedat. Zalezi od typov a priemeru reproduktorovej membrany v reproboxe. Treba vediet konkretny typ reproduktora. Najlepsiu odpoved dostanete od vyrobcu reproduktora na konkretny typ alebo od predajcu. Nad 110 m3 uz s urcitostou mozeme tvrdit, ze su potrebne stlpove reprosustavy. Ja mam miestnost 162 m3, stlpove reproduktory Dynaudio C4 v com su 2x2 cca. 20cm basove reproduktory nestacili na vyplnenie celeho priestoru. Preto pouzivam 30cm Subwoofer ako doplnok.

Zalan
ZS Acoustics
GIK Acoustics pre Česko a Slovensko
Mierová 85
821 05 Bratislava
tel.: +421 905 616 440
zalansch@hotmail.com
http://www.zs-acoustics.com
http://www.gikacoustics.co.uk
http://www.facebook.com/ZalanSchusterAcoustics
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od pajuna »

Ja jsem se ptal kvuli tomu, ze jste zacal o velke v mistnosti v navaznosti na puvodni dotaz pinota, ktery ma mistnost 23m2, coz predpokladam muze byt cca 65m3. Moje otazka smerovala k tomu, zda tato mistnost uz je velka a jsou sloupove bedny vhodne ci ne. Samozrejme to souvisi se zatlumenim, ktere neni v tomto pripade, jak psano, idealni. Teorie jsou bezva, ale tady byl jasny dotaz na konkretni situaci!
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
boxer
Příspěvky: 439
Registrován: 16 pro 2011 15:52

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od boxer »

napriklad organ, bass gitara, syntetizator obsahuje aj 20 Hz (alebo aj pod) hlboke tony.

Ta baskytara mě tedy zajímá. Jak hraje pod 20 Hz když nejnižší její tón běžně je E = 41Hz. Někdy se ladí od H = 31Hz ?
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od Dieter Burmester »

Asi nizsi harmonicke :mrgreen:
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od Mark Levinson »

Myslím, že to je velmi relativní. Jsou sloupy a sloupy, např. Usher Dancer Mini One bych skousnul i v místnosti cca 16 m2 na druhou stranu takové JM-Lab Focal Grande Utopia bych doporučoval do místnosti alespoň 50 m2.

Jinak bych nechytal za slovo, debatě to neprospívá ;):
Varhany-20Hz
Grand piano-27Hz
Kontrabas-29Hz
Mark Levinson
bh69
Příspěvky: 166
Registrován: 17 říj 2012 08:38

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od bh69 »

Dieter Burmester píše:Asi nizsi harmonicke :mrgreen:
A co je na tom tak veseleho ? Subharmonicke jsou snad normalni vec, ne ? A v nahravce jsou prece i dalsi nizke frekvence, napr. ambientni zvuky. Pocitat jen s cistym tonem ladeni nastroje nepokryva cely zvuk. Na druhou stranu uroven takovych zvuku je vetsinou asi hodne nizka. Ale muze to mit docela velky vliv na pocit realnosti zvuku a iluze prostredi nahravky, ne ?
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od Dieter Burmester »

Ja souhlasim. Veseleho na tom neco je, ale o tom zase az priste.
Dieter Burmester
pinot
Příspěvky: 56
Registrován: 08 led 2012 21:08
Bydliště: Česká Lípa

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od pinot »

Mám místnost 60m3. 4,2 x 5,5 m. Repro mám 0,65 m od zadní zdi. 100 cm od bočních. Jsou umístěny na kratší straně.
Vincent CD-S5, TAC K-35, Aurum Cantus V3M, RCA kabel Cardas Golden Presence, Vincent Power Premium, VDH Mains, reprokabel DH Labs Q10 Signature, Hifi-Tuning Supreme 3
Uživatelský avatar
Zalán Schuster
Příspěvky: 245
Registrován: 11 říj 2011 23:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od Zalán Schuster »

to Pinot:
Ak sa nemylim V3M ma membranu 16,5cm. Tato regalovka by mala stacit. Pridal by som dobry subwoofer napriklad Aurum Cantus vyraba SW-10 Active Subwoofer a nechal by som to professionalne nastavit (zaroven aj merat akustiku) inak mozes pokazit zvuk. Ked je dobre nastaveny Sub zvukovo by si mal dostat lepsiu kvalitu ako prejst na V3F ktora hra od 40Hz. Velmi odporucam investovat aj do akustiky miestnosti.

to bh69:
A co je na tom tak veseleho ? Subharmonicke jsou snad normalni vec, ne ? A v nahravce jsou prece i dalsi nizke frekvence, napr. ambientni zvuky. Pocitat jen s cistym tonem ladeni nastroje nepokryva cely zvuk. Na druhou stranu uroven takovych zvuku je vetsinou asi hodne nizka. Ale muze to mit docela velky vliv na pocit realnosti zvuku a iluze prostredi nahravky, ne ?

Ano. Mas velku pravdu.
ZS Acoustics
GIK Acoustics pre Česko a Slovensko
Mierová 85
821 05 Bratislava
tel.: +421 905 616 440
zalansch@hotmail.com
http://www.zs-acoustics.com
http://www.gikacoustics.co.uk
http://www.facebook.com/ZalanSchusterAcoustics
bertram

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od bertram »

Pinot , mám repro 105 cm od zadnéj steny , pravé repro 105 cm od bočnéj steny , lavé repro 230 cm od bočné steny. Mám repro
na dlhšéj stene a ešte vyosené. Sedím úplne pri zadnéj stene , na ktoréj sú len obrazy. Miestnosť má 55m3. Tak mi povedz , ako
toto môže vôbec dobre hrať. Nikdy som nič nemeral , som ďaleko od všetkých meračov , tak sa spolieham na vlastné uši a to ako
to chcem počuť a čo som za tie roky počul.
Keď som ako tak vyladil stereo a priestor , pridal som subwoofer. Zvuk je super.Nevravým , že je vynikajúci , ale snažil som sa dostať
z možného priestoru , čo najviac. Subwoofer tomu velmi pomohol. Aj všetky návody sú len návody , ktoré vedú k niečomu. Aj tam sa
dočítaš , že aj po všetkých nastaveniach pomocov prístrojov a mikr. to nie je ono a nastupuje naše ucho. A ak nám k tomu ešte niekto
pomôže , čo by to naše ucho pri určitých nahrávkach malo počuť, dokážeme to naše high end doladiť tak , aby sme nemuseli už viac špekulovať.

Určite nás bude pokúšať , ako to hralo predtým a ako teraz . Skúšame , stále sme si nie istý. Pri slušne vyladenéj aparatúre býva ten najmenší
rozdiel , ten najlepší.Velké rozdieli vo zvuku , znamenajú skôr zle vyladenú akustiku.

Ak základ máme , tak si to dolaďujeme. Či už si zaplatíme profesionála?, alebo si to doladíme sami. ;)
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od Zdeny »

Basová kytara a 20Hz??? ROFL :-) Možno na Slovensku, tak vraj áno:-)))))))))))

Basa 41 nebo tak nějak Hz:-))))

A pán je gurmán - slyší 10Hz. tvoje uši bych chtěl, to fakt. Asi se přestěhuji na SLovač do hor. Možná vnímat, ale slyšet??

Reálně ZAHRANÉ kmitočty, ne nějaké sub-harmické sjou snad u varhan kolem 20Hz, basa kolem 30Hz.

Jinak k vlastnímu tématu: SW může pomoci, ale většina instalací, které jsem měl možnost slyšet, byla pro mě špatná. SW šlo jednak jasně lokalizovat, jednak projev na spdku byl spíše dunění, než tón nástroje. Já se přimlouvám za pořádné sloupy s 10-15´´ basem a je to jednušší a čistší řešení.
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
Uživatelský avatar
Davidus
Příspěvky: 137
Registrován: 27 pro 2010 20:09
Bydliště: Praha

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od Davidus »

Baskytara 30,87 Hz (tón B0)
Kontrabas 16,35 Hz (tón C0)
Varhany 16,35 Hz (tón C0)
Zdroj: Tabulka v elektronickém bookletu Dr. Cheskys Sensational Fantastic and Simply Amazing Binaural Sound Show

Trochu mě zaráží, že kontrabas dokáže hrát stejně hluboko jako varhany. Nevím, neměl sem možnost to reálně slyšet. Taky nepočítejte s tím, že vám těch 16 Hz zahrají jakékoli varhany. Toto můžete slyšet pouze u těch, které disponují rejstříky (většinou jich nebývá více než dva) o délce 32 stop (největší píšťala). Takových je u nás jako prstů na jedné ruce (možná trošku víc). Ve světě je to ale jiná.
Beden, které by to dokázaly zahrát, asi taky moc nebude (napadaí mě tak Quadral Titan) a takovou místnost, kde by to plně vyznělo asi taky jen tak někdo nemá...
ProJect RPM 5.1 -- Ortofon 540 mk II -- iPhono 2
Pioneer PD-91
Luta DAC
SPX 2010 -- DPA 223 -- Tannoy Revolution DC6T Signature
bh69
Příspěvky: 166
Registrován: 17 říj 2012 08:38

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od bh69 »

neni nic snazsiho nez vzit nahravku a udelat si jeji frekvencni analyzu (jde to napr. free programem audacity)
Uživatelský avatar
boxer
Příspěvky: 439
Registrován: 16 pro 2011 15:52

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od boxer »

Jinak bych nechytal za slovo, debatě to neprospívá

Snad se můžu zeptat,když renomovaný akustik napíše co napsal o baskytaře, a já se divím,když vím,že to tak není.
Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 548
Registrován: 21 úno 2011 09:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od PMA »

Basa od 32 Hz.
sekal
Příspěvky: 644
Registrován: 28 srp 2012 19:22

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od sekal »

Zalán Schuster píše:..Ludske ucho zacina vnimat od 10Hz..
Mě zase zaujala tato teze pána Schustera.. To by zasloužilo malinko rozvést...
Uživatelský avatar
boxer
Příspěvky: 439
Registrován: 16 pro 2011 15:52

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od boxer »

Myslím, že by toho chtělo rozvést vícero.
Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 548
Registrován: 21 úno 2011 09:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od PMA »

To bude jen překlep. Nemělo to být ludské ucho, ale ludské brucho.
Odpovědět