Efendi

Diskuze o zdejších členech a jejich Hifi.
Odpovědět
efendi
Příspěvky: 33
Registrován: 24 říj 2013 13:22

Efendi

Příspěvek od efendi »

Tak pre zvedavcov som spravil narýchlo fotky mobilom s bleskom. Nevystihujú úplne realitu ale aspoň napovedia. Nie je to žiaden dizajnový zázrak, to uznávam. =))
Mám ho takto zhruba týždeň čo som ho spravil, ešte ho len zabehávam. Šasi je z troch 22mm MDF, stredná MDF je rozdelená na komory vyplnené olovenými brokmi zaliatymi do vosku. Celé šasi sedí na magnetických nožičkách od Projectu. Ramienko WE-308N je položené na posuvnom uložení aby sa dala meniť montážna vzdialenosť a teda aj možnosť skušať rôzne geometrie nastavenia prenosky. Prenosky mám Denon DL-103, Hana SL a Audiotechnika AT33-PTGII. WE-407/23 je uložená napevno, má keramický headshell originál SAEC.

Obrázek
Obrázek
efendi
Příspěvky: 33
Registrován: 24 říj 2013 13:22

Efendi

Příspěvek od efendi »

Ahojte,
Volám sa Martin, mám 40 rokov a pochádzam z Banskej Bystrice. O hifi sa zaujímam už viac ako 20 rokov, v podstate od strednej školy. Moj prvý aparát bol delený Rotel model už si nepamatám, k tomu CD player Marantz CD-6000 OSE a bedničky Xavian XN-125. Potom sa pridal gramec Project RPM-4 a základné phono tiež od Projectu.
Postupom času som vďaka chuti niečo tvoriť a elektrotechnickému vzdelaniu prešiel cez rôzne DIY, bedne VISATON, Audax, DPA-220, 222, 330, neskor preampy od PMA a tak rôzne, potom aj elektronkové konštrukcie. Z čisto technického vnímania hifi a audiotechniky a hľadania čistoty, presnosti a neutrality vo zvuku, atď. som postupne začal inklinovať skor k zvuku zážitkovému, pocitovému, ide mi skor o pocit a radosť z koníčka ako o hľadanie toho najlepšieho čo sa dá dosiahnuť.
Momentálne sa najnovšie hrám s meničmi Supravox, s rôznymi zaujímavými zapojeniami phono preampov, elektronkáčmi. Plus mi robí spoločnosť Electrocompaniet ECI-2 a niekoľko archaických CD playerov z 80-tych rokov. Najviac ma však baví počúvať LP, obdivujem remeselné prevedenie vintage ramienok, moja obľúbená značka je SAEC, ku ktorej som sa dostal úplnou náhodou a dnes na ňu nedám dopustiť. :angel:
Ani som neplánoval zakladať si osobné vlákno, ale nechcem pleveliť vlákno o slipmatoch, kde som dal foto a pár info o mojom novom gramofóne, tak som si ho založil nech sa to presunie sem. Poprosím admina nech to sem prehodí aby to tam nerušilo.
A veľká vďaka Dastovi, ktorý ma tiež tak trochu motivoval aby som niečo o sebe napísal a pomôže mi aj s novým medeným slipmatom pre moje gramo. Už sa naň veľmi teším, a som zvedavý ako to budem počuť u seba doma. :thumbup:
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Efendi

Příspěvek od Frogyman »

Paráda! :clap:
Nechceš se více rozepsat o ramínkách SAEC? Vždy jsem po nich pokukoval a přemýšlím, že bych časem nějaké pořídil, ale zatím jsem v reálu žádné neviděl a v jejich značení a hierarchii docela tápu.
Díky
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
ivanb_cko
Příspěvky: 175
Registrován: 09 čer 2012 21:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Efendi

Příspěvek od ivanb_cko »

Jak jsem psal, mě se gramo a jeho syrový vzhled líbí. Pochlub se detaily konstrukce ložiska, posuvného uložení ramene ad. fakt jsem zvědavý :thumbup:

Supravox - celkem exotika. Věřím, že hrají úžasně - jaké konstrukce s nimi zamýšlíš?
Luxman DA-06 & Audirvana Plus /Denon DN-961FA /Luxman PD-444 w Wheaton Triplanar mkII & VDH MC-10 + Dynavector DV 505 & Ortofon MC25E /Audiokultura Iskra 1 /Jeff Rowland Concentra I /[audio physic] Scorpio
aretax
Příspěvky: 3070
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Efendi

Příspěvek od aretax »

Zbytočná skromnosť nie je na mieste. Gramofón je veľmi pekný, určite aj tak hrá. Klasický dizajn, taký mám najradšej. Tanier máš z ProJect-u? Aj mňa by však zaujímali ramienka SAEC - 12". Napíš niečo o nich.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 890
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Efendi

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Martine, jsem rád, že Tě zase "vidím". Máš nějaký problém na stránkách, včera ani dnes jsem se na ně nedostal.
Martin je až přehnaně skromný, je to velmi šikovný a činorodý nadšenec.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
efendi
Příspěvky: 33
Registrován: 24 říj 2013 13:22

Re: Efendi

Příspěvek od efendi »

No ste ma zavalili otázkami. :smile:
Nemám veľmi čas vysedávať pri PC, skôr pozerám cez mobil ked mám chvíľu čas a to sa zase zle píše. Ale tak pokúsim sa postupne niečo napísať.
Čo sa týka ramienok SAEC, pre prehľad ich produkcie poslúži tento link:
https://vintage-audio-heritage.fr/viewt ... 4ada397c50
https://vintage-audio-heritage.fr/viewtopic.php?t=4899
No je to trochu kontroverzná značka, nádherné vypracovanie, presné diely, zaujímavé materiály na dobu kedy sa vyrábali, napr. keramický headshell je zo spekaného oxidu hlinitého. Zaujímavé je tiež málo rozšírené nožové ložisko vertikálneho pohybu ramena.Používajú ale dosť netradičné nastavenia geometrie, dodnes sa nevedia zhodnúť na fórach že prečo tomu tak je. Väčšina ramien je od výrobcu doporučovaná na nastavenie null pointu na konci záznamu, u SAEC WE-308N dokonca druhý null point leží mimo záznam na vnútornej strane dojazdovej drážky LP.
Zvukovo však napriek tomu ideálne znelo práve doporučené nastavenie a ked som skúšal štandardy ako Baerwald, Lofgren či Stevenson, nebolo to už ono. A to som použil na test AT-33 PTGII kde je Microline hrot aj Hanu SL so Shibatou.
Skúsenosti mám iba z ramienkami ktoré vlastním a kým si to človek neošahá a nevypočuje doma na svojom gramci, ťažko povedať. Informácií je na nete dosť, je to však skor na samoštúdium.
A ešte, na gramec pôjde nové tlačítko, už som mal viacero podnetov na výmenu. :lol:
Potom dám aj lepšie fotky.
Supravox skúšam repro 215RTF64 bicone v ozvučnici RJ enclosure. Má to menej basu, ale ešte sa pohrám s tlmením atď. Ale páči sa mi to už teraz, je to taká moja nová hračka. Foto dám neskor.
efendi
Příspěvky: 33
Registrován: 24 říj 2013 13:22

Re: Efendi

Příspěvek od efendi »

NA-Noble Audio píše: 13 srp 2019 09:42 Martine, jsem rád, že Tě zase "vidím". Máš nějaký problém na stránkách, včera ani dnes jsem se na ně nedostal.
Martin je až přehnaně skromný, je to velmi šikovný a činorodý nadšenec.
Ahoj Pavle. Ja Ta stale z obdalec sledujem.😉Web je uz stary a nemam nan čas tak ho asi niektore prehliadace uz nechcu zobrazovat. Stale nieco kutim, je to vášeň asi na cely život. Ale pri troch detoch a dome nie je velmi času nazvyš.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Efendi

Příspěvek od Frogyman »

Pro mne zajímavé info k SAEC, např. to ohledně nastavování jsem netušil. No, musím se na ně pořádně na netu kouknout, než se rozhodnu, zda vůbec do nějakého jít. Díky moc za odkazy :thumbup:
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
efendi
Příspěvky: 33
Registrován: 24 říj 2013 13:22

Re: Efendi

Příspěvek od efendi »

Ahojte,
tak po dlhšej odmlke prikladám zopár fotiek. Vymenil som tlačítko na svojom kolotoči za nerezové, odýhoval som bedničky Supravox RJ-enclosure osadené Supravox 215 RTF64 bicone, pribudli DIY police z čierneho mramoru. Už chýba len ten medený slipmat a bude to dokonalé. :lol:
Ale to si robím "autocenzura", dokonalé to nebude nikdy. A ked sa k tomu pocitu náhodou raz dopracujem, budem si musieť nájsť iné hobby. =))
Môj aparát je z väčšej časti DIY, možno sa to ani až tak nehodí na highend forum, ale možno to bude aspoň pre sprestrenie fóra nejaký prínos.
Ešte popíšem trochu ten môj kolotoč. Ložisko je obyčajné z Projectu so subtanierom, ale dorobil som si tam neodymiové magnety aby bolo minimálne zaťažované, je to však asi najslabšie miesto na gramci a do budúcna sú tam ešte rezervy. Tanier mi robil kamarát, má cca 4kg, vo vnútri je vlepený tlmiaci plát, dosť to znížilo rezonanciu toho hliníku. Slipmat aktuálne kožený. Na pohon taniera používam motorček z Projectu poháňaný speed boxom, namiesto klasickej gumičky mám silonové lanko 0,1mm( rybársky športový vlas). Tanier musím roztočiť rukou lebo trenie vlascu je nízke a roztočenie by trvalo dlhší čas ale to mi neprekáža. Výhodou je minimálne zaťaženie ložiska bočnou silou. Keďže pracujem vo výrobe motorov pre železničné modely, mal som možnosť vyskúšať na ložisku tiež rôzne mazivá ktoré používame, rozdiely sú celkom značné. Remeničku na motorček mi robil tiež kamarát. Otáčky motorčeka bolo potrebné zvýšiť z 33,3 na 34, výhoda speedboxu, bez neho by som nemohol skúšať rôzne hrúbky a materiály remienka. Hrúbka samotného remienka má na otáčky dosť vplyv a zmena povedzme o 0,3 otáčky už je celkom počuť.a Otáčky som meral aplikáciou v mobile, je pomerne presná. Posuvné uloženie ramienka re WE-308N mi robil kolega, je to trochu "nahrubo"dnes by som to už asi riešil inak, ale tak mi to vedel vyrobiť s nástrojmi čo mal k dispozícii a bol som rád že mi to spravil. Aj ked ako som už písal, najviac mi vyhovuje doporučené nastavenie od SAEC-u, takže montážnu vzdialenosť už nemením. Tak zatiaľ toľko.
efendi
Příspěvky: 33
Registrován: 24 říj 2013 13:22

Re: Efendi

Příspěvek od efendi »

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Rostoun
Příspěvky: 94
Registrován: 05 pro 2018 08:47

Re: Efendi

Příspěvek od Rostoun »

Ahoj,

ty bedny jsou parádní! a Gramofon prostě paráda. Smekám klobouk. Parádní poslechovka \m/

R.
Tannoy Turnberry GR, Accuphase E-280, Bluesound NODE 3, Acrolink, Filtrace RD Acoustic
aretax
Příspěvky: 3070
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Efendi

Příspěvek od aretax »

Máš to naozaj veľmi pekné...Gratulujem.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
ivanb_cko
Příspěvky: 175
Registrován: 09 čer 2012 21:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Efendi

Příspěvek od ivanb_cko »

efendi píše: 18 zář 2019 22:18 Obrázek
no ten gramec s tím nerez novým zapínacím tlačítkem vypadá o 100% líp - celkově takovej elegantní a syrovej počin - fakt super! A bedny se Supravox, to stejný :clap: Věřím, že zvuk bude dost specifický a jak znám širokopásma, tak prostor zvuku bude obří!

Jinak ložisko gramce by možná šlo jednoduše upgrade-ovat - třeba acoustand. To by určitě byla adekvátní investive vzhledem k ostatním komponentům :thumbup:
Luxman DA-06 & Audirvana Plus /Denon DN-961FA /Luxman PD-444 w Wheaton Triplanar mkII & VDH MC-10 + Dynavector DV 505 & Ortofon MC25E /Audiokultura Iskra 1 /Jeff Rowland Concentra I /[audio physic] Scorpio
Roman2

Re: Efendi

Příspěvek od Roman2 »

Efendi,
máš to super. Nádherný retro styl. Mimochodem co to máš za lampové monobloky?
Jirka33
Příspěvky: 428
Registrován: 28 čer 2017 00:04

Re: Efendi

Příspěvek od Jirka33 »

Ten stredobas v mensi regalovce vypadá uplne jako AudioBarletta, co je to?
Uživatelský avatar
-Kocour-
Příspěvky: 217
Registrován: 25 úno 2016 09:05
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Efendi

Příspěvek od -Kocour- »

Jj i ten vyskac. Ze by zakazkovka Xavian nebo Ales?
Jirka33 píše: 23 zář 2019 18:41 Ten stredobas v mensi regalovce vypadá uplne jako AudioBarletta, co je to?
efendi
Příspěvky: 33
Registrován: 24 říj 2013 13:22

Re: Efendi

Příspěvek od efendi »

Ďakujem za pochvalné slová, som rád, že sa vám fotky páčia, ani som nečakal toľko reakcií.
Ivanb_cko, ďakujem za zaujímavý tip, už som si aj objednal. Lee Drage mi už aj odpísal, že pošle tak za 2-3 dni tak uvidím ako rýchlo to príde.Tak potom dám vedieť, ale na fotkách to vyzerá dobre spracované, tak verím, že to bude zase posun dopredu. Niekedy stačí maličkosť a posunie nás to zase ďalej. Ani som netušil o tejto možnosti upgrade a nemusím v podstate robiť žiadne zásahy do momentálnej konštrukcie, takže super. A tlačítko sa aj mne páči, síce by som ho ani neriešil, ale už som aj rád, že som ho vymenil. Má veľmi príjemný chod, taký iný pocit je to pri zapínaní gramca. :thumbup:
Supravox hrajú samozrejme inak ako klasické bedne, ale v to som aj dúfal. Sadli si s mojim jednočinným lampáčom s 6C33C a v to bol hlavný cieľ. Priestor vedia naozaj veľký, ale nie je to len o tom. Zvuk je trochu priafarbený, možno to nazvať aj vintage?, ale má veľa detailov, to zafarbenie je také príjemné na ucho, skvelú mikrodynamiku, ale vôbec to nie je nejaké uvrešťané, ako sa často pripisuje full range konštrukciám. Ako som ich zapojil, užívam si ich zvuk denne a stále ma to baví počúvať a takže som spokojný. Ale pri takýchto exotických meničoch veľa robí výber zosilovača a napr. s Electrocompanietom ECI-2 sa to nedalo počúvať, išla z toho strašná nervozita, unavovalo to.
No a keď budem chcieť zmenu , prehodím na klasicku kombináciu tranzistorák ECI-2 a 2-pásma, ktoré sú naozaj osadené AudioBarletta meničmi. Ale bohužiaľ viac info k nim nedám, snáď len že reprosústavy som robil sám, nie je to zákazková výroba.
A potom zapojím tie monobloky, sú to Experience electronics 2x120W, ale zapojenie je oproti originálu upravené. A k nim vytiahnem 3-pásma, ktoré na fotke nevidno a ktoré hrajú zase inak. Život je zmena a v hifi to platí zvlášť. :lol:
efendi
Příspěvky: 33
Registrován: 24 říj 2013 13:22

Re: Efendi

Příspěvek od efendi »

Tak trvalo to trochu dlhšie, ale nakoniec aj u mňa nastala doba medená. Vďaka ochote a veľmi ústretovému prístupu nášho slipmatového výskumníka a mistra Dastu sa už točí meď aj na mojom kolotoči a po pár dňoch súžitia s týmto zázrakom musím uznať, že to čakanie stálo za to. Slipmat vyzerá naozaj suprovo a zvukový prínos je minimálne na úrovni výmeny prenosky. Nechcem povedať že za drahšiu, ale zvuk sa naozaj výrazne zmenil v dobrom slova zmysle. Pribudlo detailov, farieb nástrojov, je to také celé railistickejšie, pocitovo akési skonkretnenie nástrojov,. Nemám pocit zvýraznenia basov, basy znejú konturnejšie, na prvé počutie som mal pocit že ich je skôr menej. Výšky sú také kovovejšie, klavír údernejší, husle huslovitejšie, veď to poznáte. =)) Čo ma zarazilo, že trochu mám dokonca pocit akoby nárastu hlasitosti. Nech už je ako chce, zase počúvanie hudby užívam o niečo viac a za ten pocit to stojí. Ďakujem všetkým ktorý nejako prispeli k vzniku debaty o slipmatoch a Dastovi za jeho úsilie a dodanie krásneho kusu hifi "komponentu" do mojej zostavy. Pre info, tanier je hliníkový cca 4kg, medená podložka je priamo na ňom. Všimol som si, že pri prehrávaní sa na LP tak neusadzuje prach a usadený sa ľahšie zotiera, čo je tiež vítané pozitívum. Netvorí sa na povrchu statický náboj, resp. sa nehromadí. Pravdepodobne.

Obrázek
Obrázek
Odpovědět