Frogyman

Diskuze o zdejších členech a jejich Hifi.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od Frogyman »

Obrázek
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
JAPEX

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od JAPEX »

...někdo je na nerez a někdo zase na prkýnka :cool:
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od Frogyman »

trochu OT, ale ne zas tak moc :cool:
Zde je vysvětlení, proč materiál ramínka i podložky má vliv na výsledný zvuk...
Zajímavé je srovnání různých dřev, použitých na ramínko..
https://www.reed.lt/5174/research/wood- ... -material/
Obrázek
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od Frogyman »

A ještě jeden odkaz na dřevěné podložky...

https://www.dhtrob.com/impressies/turnt ... t_wood.php

Obrázek
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od aretax »

JAPEX píše: 17 črc 2019 09:29
lidumil píše: 17 črc 2019 07:28 Hm, kdo bude mít odvahu ji zkusit?
Někdo, kdo má zbytečných 136USD + peníze na clo :mrgreen:

Aretaxi promiň, ale za mě ne e. Ve srovnání a Micro Seiki (i kopií) to má jinou barvu, kartáčování není v kruhu a ty díry navíc :-? Myslím, že změna zvuku asi nějaká bude, ale já bych nakonec stejně skončil u té kopie z Holandska a nebo u té české leštěné.
Ty si zle rozumel môjmu príspevku. Iba som upozornil, že sa mosadzná podložka dá kúpiť oveľa lacnejšie hotová, ako ju nechať vyrobiť. Za tú cenu u nás ani nekúpiš materiál. Ja som nikoho, ani Teba nenahováral, aby si si ju kúpil. Čo sa týky farby, prakticky každý výrobca vyrába mosadz s inou farbou, teda podľa vlastnej "receptúry" (to isté platí aj o Cu). To neznamená, že Micro Seiki musí byť lepšia, alebo horšia.

Zabini: Vyzerá to zaujímavo, ale mne by ten priemer nesedel. Aj keď nám priemer taniera 400 mm, osadenie na platňu je cca 300 mm, teda podložka by mi prečnievala cca 15mm, čo by nebolo estetické. Navyše som spokojný s mojou úpravou vyrobenej medenej podložky, ako som Ti hovoril telefonicky. Zajtra budem mať vyrezanú aj nerezovú podložku, cez víkend ju opracujem a vyleštím a som zvedavý, na zmenu zvuku. Ale predpokladám, že mi ostane medená čo mám. Ten zvuk je po vyrezaní stredu neuveriteľný a pochybujem, že mi nerezová bude hrať lepšie. Dám vedieť.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
lidumil
Příspěvky: 1250
Registrován: 08 lis 2011 10:33

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od lidumil »

zabiny007 píše: 17 črc 2019 14:03 lidumil
škoda, že nevyšla návštěva při naší cestě do HK. Možná by jsi také po výměně slipmatu zjistil, že spoustu desek ze sbírky jsi v podstatě ještě pořádně neslyšel. :lol: A to pak taková podložka vyjde levněji, než nakupování nových desek. :lol:
Neměl jsem na mysli měděný slipmat obecně, ale ten z Ali, protože mi přijde s těmi dírami tak nějak ošizený :thumbdown:
Poslouchám hudbu, která se mi líbí, mám to co mám a co jsem ochoten zaplatit.
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od valderon »

Sašo, promiň, ale....
Lidumil: Opravdu si myslíš, že ty "díry" dělají proto, aby něco, někoho ošidili? :eek:
Věř nebo ne, ale ty díry mají svoji funkci a není žádná legrace je v perfektním provedení udělat, navíc počet, velikost, kde atd...
Uživatelský avatar
lidumil
Příspěvky: 1250
Registrován: 08 lis 2011 10:33

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od lidumil »

No jasně, aby to bylo lehčí a napálili nás .... Pokud to je tak, že ty díry mají nějaký hlubší smysl, tak proč slipmaty obecně je nemají ....
Poslouchám hudbu, která se mi líbí, mám to co mám a co jsem ochoten zaplatit.
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od Dasta »

Díry v mosazném slipmatu jsou za účelem eliminace rezonancí.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
terahera

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od terahera »

Už vidím číňana,jak si sám přidělává práci s vymerovanim a následným děláním děr do mosazne podložky,jen aby nás odrbal na váze =))
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od aretax »

lidumil píše: 18 črc 2019 11:59 No jasně, aby to bylo lehčí a napálili nás .... Pokud to je tak, že ty díry mají nějaký hlubší smysl, tak proč slipmaty obecně je nemají ....
Myslím, že diskusia na tému: Kto nás ako "ošidil", je ideálna na vedľajšie fórum.
Dnes sa mi podarilo vyleštiť a vyskúšať nerezový slipmat. Počul som síce zatiaľ iba 2 LP, ale môžem povedať, že oproti medenému nie je príliš veľký zvukový rozdiel. Hrá veľmi podobne, iba zvuk je položený mierne nižšie, resp. je dôraznejší na basoch a v nižších frekvenciách. Nie je tak zvonivý, ale trochu kľudnejší, pričom detaily ostávajú. Niekomu môže viac vyhovovať, možno aj ja sa po vypočutí viac LP rozhodnem práve pre nerez.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od aretax »

lidumil píše: 18 črc 2019 11:59 No jasně, aby to bylo lehčí a napálili nás .... Pokud to je tak, že ty díry mají nějaký hlubší smysl, tak proč slipmaty obecně je nemají ....
Máš pravdu, všade číhajú podvodníci, ktorí Ťa chcú okradnúť. Aj takí Číňania - keď im skočíš na špek, tak Ťa okradnú o 10g mosadze a zarobia na Tebe celé 1€. Fuj !!! Ak chceš kvalitný slipmat, nenechaj sa okradnúť. Choď na šrotovisko, nájdi si tam za pár Kč kus mosadze (železo je lacnejšie). Doma si ju kladivkom vyrovnaj, navŕtaj si otvor 7,5 mm a lupienkovou pílkou vyrež kruh. Budeš mať za pár Kč super kvalitný slipmat. Však Ty tým zlodeským Číňanom ukážeš, čoho je našinec schopný a nenechá odrbať. Ešte sa chcem opýtať - nesere Ťa, že na Tebe zarábajú aj elektrárne? Aj tu Ti dám návrh - gramofón sa dá točiť aj rukou. Založ si LP, otáčaj ho rukou a k tomu si spievaj. Nemusíš riešiť spotrebu elektriny, dokonca ani nebudeš potrebovať zosilňovač a elektrárne skrachujú...Nikdy sa nenechaj napáliť !!!
Žabini: prepáč za Off Topic, ale nedalo mi to.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
koudelka
Příspěvky: 329
Registrován: 11 zář 2013 15:50

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od koudelka »

Hi-Fi: Triangle Magelan Concerto, Linn, Sroll
terahera

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od terahera »

:lol: :cool: :thumbup:
Uživatelský avatar
lidumil
Příspěvky: 1250
Registrován: 08 lis 2011 10:33

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od lidumil »

aretax píše: 18 črc 2019 22:44 Máš pravdu, všade číhajú podvodníci, ktorí Ťa chcú okradnúť. Aj takí Číňania - keď im skočíš na špek, tak Ťa okradnú o 10g mosadze a zarobia na Tebe celé 1€. Fuj !!! Ak chceš kvalitný slipmat, nenechaj sa okradnúť. Choď na šrotovisko, nájdi si tam za pár Kč kus mosadze (železo je lacnejšie). Doma si ju kladivkom vyrovnaj, navŕtaj si otvor 7,5 mm a lupienkovou pílkou vyrež kruh. Budeš mať za pár Kč super kvalitný slipmat. Však Ty tým zlodeským Číňanom ukážeš, čoho je našinec schopný a nenechá odrbať. Ešte sa chcem opýtať - nesere Ťa, že na Tebe zarábajú aj elektrárne? Aj tu Ti dám návrh - gramofón sa dá točiť aj rukou. Založ si LP, otáčaj ho rukou a k tomu si spievaj. Nemusíš riešiť spotrebu elektriny, dokonca ani nebudeš potrebovať zosilňovač a elektrárne skrachujú...Nikdy sa nenechaj napáliť !!!
TVL, ty máš, aretaxi, fakt dost. Sis zapomněl vzít prášky? Nebo sis jich vzal víc??? Byla to ironie. Možná trochu trapná a neumělá .... Sorry za OT a neodpovídej, prosím. Ani SZ.
Poslouchám hudbu, která se mi líbí, mám to co mám a co jsem ochoten zaplatit.
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od valderon »

A cos jako čekal? Na blbou otázku blbá odpověď. Ikdyž to byla jen "trapná a neumělá ironie"?
Sorry za OT a neodpovídej, prosím. Ani SZ.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od aretax »

Ospravedlňujem sa, napísal som odpoveď Lidumilovi, ale už nechcem ďalej "špiniť" Zabyniho vlákno, tak som ho zmazal.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
lidumil
Příspěvky: 1250
Registrován: 08 lis 2011 10:33

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od lidumil »

Prosím admina o smazání mých posledních příspěvků zde v tomto vlákně.
Poslouchám hudbu, která se mi líbí, mám to co mám a co jsem ochoten zaplatit.
terahera

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od terahera »

Doufám,že se nic mazat nebude :eek: Mazání příspěvků u prostřed vláken se děje na vedlejším fóru a vlákna pak nedávají smysl,což byl i důvod,proč jsem z tama odešel.Pokud někdo něco napíše,měl by si zatím stát,tak jak by neměl dělat to,co od jiných nechce,aby dělali němu.Vážený Lidumile,pokud ti vadí pravopis některých členů hifistu,tak se zaregistruj na fórum o pravopisu a tam můžeš členy peskovat do sytosti,zde se to ale nehodí,zvláště od tebe,který vlastně nic jiného na tomto fóru v podstatě nedělá.A prosím tě a to doopravdy,nepiš mi SZ,tak jak já nebudu psát tobě,nerad si totiž dělám z huby "autocenzura".
Saso tobě omluva za OT,ale už jsem to nemohl vydržet
Všem ostatním ať to hraje s měkkým i tvrdým :cool:
Uživatelský avatar
lidumil
Příspěvky: 1250
Registrován: 08 lis 2011 10:33

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od lidumil »

Za vším, co jsem napsal, si stojím, nechtěl jsem jen plevelit vlákno. To, že Ti nevadí pravopis o mnohém svědčí. Ostatní komentovat nemá smysl, asi tedy forum čteš jen halabala.
Poslouchám hudbu, která se mi líbí, mám to co mám a co jsem ochoten zaplatit.
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od PavelDosko »

no tak jste si poplkali a uz toho nechte, nechcete-li psat k tematu
neni placka, neni highend
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od aretax »

Poďme k téme, ktorá sa tu naposledy riešila - slipmaty, alebo po našom - podložky pod LP. Ako som písal v predošlom príspevku, skúšal som nerez oproti medi. Jednoznačný výsledok nie je. Keď to zhrniem, na rockovú a orchestrálnu hudbu nerez - je menej výrazný na výškach. To neznamená, že výšky ubudli, alebo by neboli čisté a jasné. Všetko tam je, iba sú menej výrazné. Na druhej strane sú pevnejšie a silnejšie basy a príjemnejšie sú podané stredy. Klavír nie je tak "zvonivý", zdá sa mi reálnejší, saxofón ide viac zospodu a spev pri rockových nahrávkach nie je tak detailný, ale príjemnejšie sa počúva. Na druhej strane meď sa mi viac páči pri jazzových nahrávkach, hlavne pri akustických nástrojoch. Zvuk je veľmi presný a presnejšie je podané priestorové usporiadanie nástrojov. A ešte jeden zásadný postreh: nerezovú podložku mám vyleštenú na matný lesk, medenú na vysoký lesk. Nedalo mi to, tak som upravil povrch medenej podložky a vybrúsil som ju na matný lesk papierom k 1000. Zvuk sa posunul smerom nadol a viac sa priblížil k zvuku nerezovej podložky. Potom som meď vyleštil naspäť na vysoký lesk - a je to naspäť. Mimoriadne čisté a znelé výšky. Pre mňa z toho vyplýva, že aj povrchová úprava podložky má významný vplyv na zvuk. Na záver iba toľko: neberte ma "za slovo". Je to postreh iba na mojom gramofóne, ktorý má 20kg ťažký hliníkový tanier.
Dúfam, že môj príspevok prejde po pravopisnej stránke Ludomilovou cenzúrou.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od valderon »

Ten zvuk je po vyrezaní stredu
Aretaxi, všiml jsem si této nenápadné věty. Ale je velmi důležitá, všichni, kdo mají měděný "nejtek", tak ví. Dále zmiňuješ povrch podložky. Což mi ostatní neocenime. Osobně řeším možnost vybrání cca 0,3 mm kolem středu , abych právě docílil kontaktu lp s podložkou, ale jak jistě víš, není to tak snadné a výsledek může být "zničující". Můžu tě poprosit o popsání zvuku před a po vyřiznutí středu? Jestli má vůbec význam to řešit, zda dojde k nějakému zlepšení. Přeci jen riziko zničení je docela velké.
A ten povrch je teda taky super informace! Jen, není zdrsněný povrch nebezpečný k povrchu lp?
Děkuji
Uživatelský avatar
lidumil
Příspěvky: 1250
Registrován: 08 lis 2011 10:33

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od lidumil »

Proč bychom mY ostatní neocenili povrch slipmatu? Minimálně za vyzkoušení by to jistě stálo. Přepodkládám, že ten "mat" je směrem k talíři?
Poslouchám hudbu, která se mi líbí, mám to co mám a co jsem ochoten zaplatit.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od aretax »

valderon píše: 19 črc 2019 18:59
Ten zvuk je po vyrezaní stredu
Aretaxi, všiml jsem si této nenápadné věty. Ale je velmi důležitá, všichni, kdo mají měděný "nejtek", tak ví. Dále zmiňuješ povrch podložky. Což mi ostatní neocenime. Osobně řeším možnost vybrání cca 0,3 mm kolem středu , abych právě docílil kontaktu lp s podložkou, ale jak jistě víš, není to tak snadné a výsledek může být "zničující". Můžu tě poprosit o popsání zvuku před a po vyřiznutí středu? Jestli má vůbec význam to řešit, zda dojde k nějakému zlepšení. Přeci jen riziko zničení je docela velké.
A ten povrch je teda taky super informace! Jen, není zdrsněný povrch nebezpečný k povrchu lp?
Děkuji
Najprv k tomu povrchu. Nemá byť drsný, ale matný lesk, teda úplne hladký. Brúsnym papierom so zrnitosťou k 1000 ani drsný povrch nedostaneš. Vysoký lesk som mal na mysli zrkadlo. Čo sa týka vybrania stredu, urobil som tak z praktických dôvodov. Mal som pôvodne rovný povrch až k stredovému čapu, ale všimol som si, že niektoré LP sú v oblasti etikety mierne hrubšie a platňa nedosadne dobre na podložku. Týka sa to najmä starších tenkých LP. Tak som vyrezal zo stredu priemer 105 mm a náhodou som docielil plnší zvuk. Predpokladám, že som znížil vibrácie podložky. Ako som písal vyššie, nemôžem zaručiť, že takáto zmena sa u každého prejaví rovnako, ale ja som docielil pokojnejší zvuk bez straty detailov. Na pôvodnej podložke bez vybratia bol zvuk položený vyššie, viac sa prejavovali výšky, teraz sa viac zdôraznilo stredové a basové pásmo. Ešte rozmýšľam, že vyskúšam do podložky laserom vyrezať antirezonančné vlnovky. Malo by to mať podobný efekt, ako kruhové výrezy v tom čínskom disku. Len sa mi nechce opätovne celú podložku brúsiť a leštit, lebo po vyrezaní vznikne na mieste rezu "ihla" a inak, ako brúsením sa nedá odstrániť.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od aretax »

lidumil píše: 19 črc 2019 19:11 Přepodkládám, že ten "mat" je směrem k talíři?
Nie, smerom k LP. Na tanier stačí, aby bol povrch rovný, aby podložka dobre dosadla na celý tanier.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od aretax »

Dnes som navštívil Sašu. O jeho zvuku sa tu popísalo dosť, nebudem sa k nemu opätovne vyjadrovať, hrá mu to všetko naozaj výborne. Ale čo ma najviac zaujalo - jeho Garrard. Je to jeden z najkrajších gramofónov, aké som videl. Realita je mnohonásobne krajšia, ako fotky. Zvuk - výborný. Zaujímavé bolo aj porovnanie Oracle a Garrard. Obidva gramofóny hrali výborne, rozdiely medzi nimi boli počuteľné, ale naozaj je ťažko povedať, či hral niektorý lepšie. Jednoducho každý hral ináč. Mne bol bližší zvuk z Garrardu, ale ak má niekto radšej presný a analytický zvuk, tak uprednostní Oracle. Pôvodne sme sa zišli za účelom porovnávania rôznych podložiek pod LP - originál medenú, čo mal Saša, medenú vyrobenú s vybraným stredom a s anti rezonančnými zárezmi a nerezovú. Zistenia boli zaujímavé, rozdiely počuteľné, ale hlavne sa mi potvrdila moja teória, že na každom gramofóne sa podložky inak prejavujú. Aj tu bolo ťažko určiť, ktorá hrá lepšie, ktorá horšie. Každá hrala inak a ktorá bola lepšia, to je na každom poslucháčovi. Podotýkam, že u mňa sa prejavovali zas odlišne. Možno o tom Saša napíše viac. Sašo, ďakujem za príjemné dopoludnie.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od Frogyman »

Aretax
předběhl jsi mne o pár minut, už se mi to nechce přepisovat a navazovat na tvůj text, tak odesílám tak, jak jsem měl připraveno :angel:

Dnes se u mne na chvilku dopoledne zastavil Aretax, abychom na dvou rozdílných gramofonech porovnali měděný "vysočina" slipmat a s úpravou "Aretax" (= vyříznutý střed na šířku etikety + čtyři antirezonanční zářezy po obvodu) a nerezový slipmat, jen s vyříznutým středem.
Musím říct, že každá úprava se na zvuku projevuje a mému překvapení je i nerez velice zajímavou alternativou... Ale je to podle chuti i gramofonu. Na Garrard s Miyajima byl lepší měděný a na Oracle zase nerez. V obou případech i při srovnání s Holanďanem či originální podložkou. takže univerzální řešení neexistuje. Jisté je, že se vyplatí experimentovat a hledat "to správné řešení"...
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od Frogyman »

Mimochodem - jsem rád že se Garrard líbí a jsem rád, že jsem jej pořídit. Je to opravdu nádherný kus, který si navíc může každý nechat udělat podle svých představ. A zvukově je to pravý opak Oracle. V kombinaci s Miyajima Kansui poskytuje nádherný plný zvuk, který je dokonalý na menší tělesa, kde hrají různé nástroje, které jsou od sebe snadno identifikovatelné. Oproti tomu je Oracle s A95 posazený výše, má mnohem větší rozlišení a exceluje tam, kde je velké množství nástrojů anebo jsou nástroje, které se svojí barvou překrývají. Zde Oracle dává vyniknout i těm nejjemnějším rozdílům. Typicky například zvuk tří kytar na "friday in san francisco".

PS: Nejlepší reakce na Garrard měla dcerka od Valderona, když se u mne spolu nedávno zastavili... "Tati, budeme mít taky takový krásný gramofon?" :lol:
A moje doporučení? Pořiď jí jej k narozeninám! Určitě jej ocení stejně, jako tento ocenila moje žena =))
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od aretax »

aretax píše: 19 črc 2019 18:28 Poďme k téme, ktorá sa tu naposledy riešila - slipmaty, alebo po našom - podložky pod LP. Ako som písal v predošlom príspevku, skúšal som nerez oproti medi. Jednoznačný výsledok nie je. Keď to zhrniem, na rockovú a orchestrálnu hudbu nerez - je menej výrazný na výškach. To neznamená, že výšky ubudli, alebo by neboli čisté a jasné. Všetko tam je, iba sú menej výrazné. Na druhej strane sú pevnejšie a silnejšie basy a príjemnejšie sú podané stredy. Klavír nie je tak "zvonivý", zdá sa mi reálnejší, saxofón ide viac zospodu a spev pri rockových nahrávkach nie je tak detailný, ale príjemnejšie sa počúva. Na druhej strane meď sa mi viac páči pri jazzových nahrávkach, hlavne pri akustických nástrojoch. Zvuk je veľmi presný a presnejšie je podané priestorové usporiadanie nástrojov. A ešte jeden zásadný postreh: nerezovú podložku mám vyleštenú na matný lesk, medenú na vysoký lesk. Nedalo mi to, tak som upravil povrch medenej podložky a vybrúsil som ju na matný lesk papierom k 1000. Zvuk sa posunul smerom nadol a viac sa priblížil k zvuku nerezovej podložky. Potom som meď vyleštil naspäť na vysoký lesk - a je to naspäť. Mimoriadne čisté a znelé výšky. Pre mňa z toho vyplýva, že aj povrchová úprava podložky má významný vplyv na zvuk. Na záver iba toľko: neberte ma "za slovo". Je to postreh iba na mojom gramofóne, ktorý má 20kg ťažký hliníkový tanier.
Dúfam, že môj príspevok prejde po pravopisnej stránke Ludomilovou cenzúrou.
Po vyrezaní stredového otvoru a narezaní antivibračných drážok do medenej podložky sa zvuk výrazne zmenil. Zvuk je posadený hlbšie, dokonca hlbšie ako pri nerezovej podložke, je teplejší, pribudli a zmohutneli basy, ale akoby ubudli zdanlivo detaily (sú tam, ale sú slabšie). Po vyrezaní stredu na nerezovej podložke sa taktiež zvuk posunul nižšie, ale je pevnejší - hlavne na basoch a detailnejší. Takto sa to prejavuje u mňa na gramofóne EAT Forte, ktorý má 20 kg tanier. U mňa jednoznačne nerez. U Žabinyho - ako písal, boli výsledky iné. Garrard - meď, Oracle - nerez. Verím, že okrem gramofónov má na voľbu podložky vplyv aj prenoska, ale to by bolo naozaj nekonečné testovanie...
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od valderon »

PS: Nejlepší reakce na Garrard měla dcerka od Valderona, když se u mne spolu nedávno zastavili... "Tati, budeme mít taky takový krásný gramofon?" :lol:
A moje doporučení? Pořiď jí jej k narozeninám! Určitě jej ocení stejně, jako tento ocenila moje žena =))
Jj, po příjezdu domů se dcera dívá na gramec a říká "a to jsem si vždycky říkala, jak je ten tvůj gramofon velkej a hezkej". :lol:
Chlapci, díky za info o podložkach :thumbup:. Ikdyž píšete, že se to jinde projeví třebas i jinak, tak bych řekl, že se to shoduje s tím co už Aretax psal. A když jsem četl, co proběhlo u zabiny007, tak bych se nebál shrnout základní charakteristiku asi takto.:
Plná měď - živější zvuk, přesné basy, vytažení středů, výšek
Vyriznutá měď - zhutněni basu, celkově to není posazeno tak nahoru
Nerez-hutnějši tvuk
V podstatě - předpokládám, že každá umí zvuk "vyčistit a zpřesnit".
Je to tak jak jsem si dovolil napsat, nebo se pletu? Pokud budete chtít, můžete to doplnit, upravit. Věřím, že toto může hodně lidem pomoci.
Za mě ještě jednou děkuji za sdílení vašich zkušeností!
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1046
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od YamahaMan »

Nazdar páni,
so záujmom čítam Váše poznatky. Ak sa môžem opýtať - tie zhrnuté poznatky od Valderona, má na to vplyv aj hrúbka slipmatu?
Mali všetky testované rovnakú hrúbku? Ak áno, akú?
A ešte posledná otázka. Vie niekto akú váhu znesú ložśká a od ktorej ich treba vymeniť?
Vopred vďaka za info!
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od valderon »

MilanP:
Na ložiska jsem se ptal přímo na můj Xtension 9. Bylo mi řečeno, že by to měly snést a pokud ne, tak třeba za 2 roky jednoduše vyměnit. Otázka cca tisíc korun . Takže v mém případě přijatelné riziko za ten zvuk. Mě to za to prostě stojí. Pochopitelně každý gramec to má jinak. Napsal bych přímo výrobci, snad nebude mít problém odpovědět.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od Frogyman »

Ano, síla má zásadní vliv, zkoušeli jsme 1,5mm a 3mm a každý se chová jinak. A příští týden by měl být hotov vzorek 6mm, tak na něj jsem zvědav. Stejně tak, jako 3mm když do něj uděláš díry. A navíc se vše chová jinak, když jej dáš přímo na talíř, anebo dáš mezi talíř a podložku tenký 1mm slipmat (kůže nebo guma, korek), což vřele doporučují na některých zahraničních fórech. Pokaždé se zvuk mění a je potřeba si s tím chvilku hrát a experimentovat, než člověk najde ten svůj zvuk. Ono univerzální řešení neexistuje, protože každému vyhovuje něco jiného. Například zvuk trubky... Když dáš plnou měď, vytáhne ti ji tak, že je to při "plném profouknutí" ostrý a až nepříjemný zvuk. Ale trubka prostě taková je a asi by jsi nechtěl ve skutečnosti stát vedle trumpetisty. Ale když dáš variantu s vyříznutými antirezonančními otvory, nerez, nebo tenkou mezivrstvu, výšky se zklidní a je to libozvučnější a poslouchatelnější. Ale co je správně? Každý toto vnímáme jinak...

Jak ložisko - to musí každý nějak posoudit sám podle svého gramofonu.
Já budu třeba ten 6mm zkoušet na Garrard. Ale v kombinaci s měděným clampem, který teď pořizuji, to bude celková nálož přes 5kg a tak plánuji vyměnit ložisko a aktuálně studuji, které z těch mnoha dostupných řešení bude tou správnou volbou... Kdyby tu byl někdo, kdo má Garrarda a již toto řešil, ozvěte si mi - klidně do SZ, ať to probereme...
Pro zajímavost jsou zde řešení, budu rád za názor :angel:

Toto je originál:
Obrázek
Obrázek

A varianty upgradů pro těžší talíře:
VAR 1)
Celé ložisko se ponechá v původním stavu, jen se vymění spodní díl, kde je uložen celý trn za nerezový a zesílený a dá se lepší olej. Je to řešení nejlevnější a také nejbližší originálu. Jen mne překvapuje ten váleček místo kuličky. Před časem jsem někde četl zdůvodnění a výhody, ale už to nemohu zpět dohledat.
Obrázek

VAR 2)
Stejné jako var 1, jen je vše z bronzu, s kuličkovým ložiskem a olejem kokomo
Obrázek
Obrázek

VAR 3) a VAR4)
V Anglii je firma, která dělá komplet nové ložisko a to buď ve variantě "přesně opracovaná nerez" nebo "přesně opracovaná mosaz". Navíc se dají objednat i dvě varianty výšky trnu - buď klasická, nebo zvýšená, která by se mi hodila při použití 6mm slipmatu... Řešení je to lákavé, ceny jsou... anglické. :cool:

ObrázekObrázek Obrázek
Obrázek

VAR 5)
nerez verze, identická jako Anglická v3, jen vyrobená ve Vietnamu a skoro za třetinu...
Obrázek

VAR 6)
Kompletně upravená verze i přepracovaný systém podle Americké TOP firmy na úpravu Garrardů (www.artisanfidelity.com). Safírové ložisko... Možná nejdokonalejší řešení, ale nejdražší a také s nevýhodou, že již nejde použít původní talíř, ale musí se použít jen jejich upravený...
Mimochodem - amíci nabízejí za 3850 USD, Vietnamec za 1000 USD s tím, že se jedná o věrnou kopii :-)
Obrázek


:-? :-? :-?
Takže zatím se vnitřně rozhoduje, kterou cestou jít.
Jedna verze ekonomická a zahrnuje variantu č. 2, tedy bronz + bych jako doplněk vzal prodloužený trn, který se dá z varianty 4 koupit jako samostatný díl.
Anebo zda jít variantou 4), relativně nákladnou, ale zase třeba méně kompromisní - tedy komplet nové ložisko, vyrobené z mosazi
Anebo var 5) - spolehnout na zručnost vietnamského řemeslníka?

Výše uvedené zvažované varianty mi umožňují po čase zkusit koupit nový talíř - celoměděný, mosazný či kombinace - těch variant jsou zase mraky.
Řešení VAR6) "Artisan" mne odrazuje tím, že je to už jiný koncept, vzdálený od originálu a že není možné použití původního talíře. O ceně nemluvím...
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od Frogyman »

Ještě jeden obrázek originálu...
Obrázek
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od Dasta »

Po 1,5mm a 3mm podložce mám připravenou 6mm verzi,kterou bude Saša zkoušet už asi tuto neděli.Hmotnost podložky bude 3,5kg, já se bojím dát podložku na svého Technicse, přestože by asi měl uvézt takovou váhu bez problému. Já budu zkoušet podložku z nerezu tl.3mm, plnou, vyleštěnou do vysokého lesku.
Mám připravenou sendvičovou podložku 2mm mosaz+1mm měď, která bude spojena tvrdými měděnými nýty, klasickým klempířským způsobem,podložka bude mít vybrání 105mm na středový štítek lp.
Dále plánuji měděnou 3 mm podložku kombinovanou s nerezí v oblasti středového štítku, vybrání pro etiketu je též v plánu.
Mám vypozorováno,že křivá deska, která se nedotýká zcela podložky, nemá vliv na reprodukci (např. lavorovitý výlisek)
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od Frogyman »

No paráda. :thumbup:
Jsem docela dost zvědav, zda v síle 3 a 6mm bude takový rozdíl, jako byl v 1,5 a 3mm.
O těch "hybridech" ani nemluvím... :lol:
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od aretax »

Valderon:
Plná měď - živější zvuk, přesné basy, vytažení středů, výšek
Vyriznutá měď - zhutněni basu, celkově to není posazeno tak nahoru
Nerez-hutnějši zvuk

Dovolím si Ťa opraviť: presne naopak:
Nerez - živější zvuk, přesné basy, vytažení středů, výšek - a hlavne presnejší zvuk
Vyriznutá měď - zhutněni basu, celkově to není posazeno tak nahoru ako plná meď
Plná meď-hutnějši zvuk ako nerez
Toľko u mňa.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1046
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od YamahaMan »

Žabiny007 tlieskam a klaniam sa! ^:)^
Mám tiež v talóne výrobcu medených plátov rôznej hrúbky /až do 2cm/ a následne firmu, ktorá na základe vektoru vyreže vodnou tryskou akýkoľvek tvar.
Mám /zatiaľ/ Dual CS5000, ktorý má na AL tanieri masívny 5mm hrubý a pomere ťažký gumený slipmat. Určite by som vyskúšal ten medený 3mm slipmat s 2mm podložkou, kôli pôvodnej hrúbke. Váha pri 3mm medi nie je až taký "vagón".
Možno po nejakom čase pôjdem do nejakého iného gramca ale to je hudba budúcnosti...
Predpokladám, že Vaša " medená úderka" nebude mať cestu na slovensko...?
Ak nie, dám to okolo októbra do výroby.
Držím palec a som zvedavý na toho "6mm tlusťocha "!
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Žabiny007 - představení

Příspěvek od Frogyman »

MilanP
S Dastou se již delší dobu chystáme na Slovensko (odkud vlastně jsi?), abychom se osobně potkali s pár lidmi, co se známe z fóra. Jen by to chtělo tak na tři dny a ty se nám nedaří dát dohromady. Přeci jen ještě potřebujeme občas vytvářet nějaké hodnoty, aby bylo na naše hračky, dárky pro ženy a kredit pro děti. Ale věřím, že letošní podzim by to mohlo klapnout. A když bude zájem, určitě nějaké podložky vezmeme sebou...

Říkáš 2cm plát mědi? No panečku, to by byla podložka :lol:

Než podkládat podložku, tak raději rovnou silnější anebo upravit VTA, pokud to lze...
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Odpovědět