Fox_25

Diskuze o zdejších členech a jejich Hifi.
Odpovědět
Fox_25
Příspěvky: 156
Registrován: 03 črc 2012 02:29

Fox_25

Příspěvek od Fox_25 »

Ahoj
Už jako malého kluka mě hifi nevím proč fascinovalo. Pročítal jsem v 90 letech katalogy Technics a snil o tom že některý z těch prcků budu vlastnit. Čas v klidu pokračoval a já si konečně koupil vysněný zesilovač Technics A700MK3. Ohromil mě jeho výkon, jako každého mladého hlavně basy. Chudinky staré Tesla bedny.

Pak jsem si pořídil zesilovač Tesla AZS 222 s tím že jej se ziskem prodám. Skončilo to tak že díky tehdy pro mě detailnímu zvuku nahradil Technics. Naštěstí jsem už pomalu přecházel z popu na klasiku protože mě pop začínal nudit a doslova štvát jeho jednoduchost. Tesla výkonem neoplývá a na úderné basy není.

Jako další jsem objevil v bazaru při hledání foto techniky třípásmové regálové repro bedny Pioneer CS-E531 za 1200. Samozřejmě jsem je koupil. Okamžitě jsem vyměnil bipoláry za svitky a zapojil. Doma se mi rozhostil ráj, těch detailů, nádherné středy, přesné basy a jemné výšky.
Nedlouho potom nahradil CD přehrávač Technics SL-P202A počítač jako zdroj zvuku. Zlepšení nemá smysl popisovat, zvlášť když byl vylepšený a hlavně původní OPA nahradilo LM 49720. Pro pop moc nevhodné, CD která prohrály Loudnes War nehrály samozřejmě dobře, ale klasiku si to dávalo výborně.

Nakonec jsem si u kamaráda poslechl NAD 370. To mi řeklo že AZS 222 už ne a kamarádovy zase že HECO Victa nebude to pravé ořechové protože mé Pioneery je přehrály s prstem v nose.

Po pročtení mnoha diskuzí jsem si pořídil za 11000 Dual mono DPA 223, předek Dispre V2 a převodník HS DAC. Po zapojení a poslechu pár HD nahrávek z PC následoval šok. Ono nejenom že klavír zněl téměř jako by se hrálo u mě doma, ono to zvládlo zahrát celý orchestr s tím že nástroje jsou krásně oddělené a v prostoru. I taková Carmina Burana se dala poslouchat. Vše se ještě více zlepšilo potom co jsem vyhodil "repro kabel" a dal místo něj tvrdý koax který je kvůli malému průřezu vedví.
Kamarád byl taky překvapený, nečekal že to bude hrát lépe než jeho NAD. Nakonec se rozhodl že ho prodá se zbytkem sestavy a sežene si něco podobného jako já.

Postupem času jsem úplně přešel na klasiku, pop mě nudí a pobuřuje. U klasiky se dají hledat jednotlivé nitky ve skladbách a když si to pak člověk všechno složí, uvědomí si jednotlivé nuance a zdánlivé spojení různých melodií je to neuvěřitelný zážitek. Bohužel/bohudík(nehodící se škrtněte) toto podle mě vyžaduje velmi kvalitní sestavu.

Pokud bude zájem hodím foto, ale zesilovač a zbytek mimo beden působí mírně řečeno nedokončeným dojmem, původní majitel vzhledu moc nedal.
Mani
Příspěvky: 3
Registrován: 03 led 2012 18:46

Re: Fox_25

Příspěvek od Mani »

Zdravím posluchače klasiky. Tady na foru je nás poměrně málo.S HD formátem mám úplně stejnou zkušenost a náročnost na celý audio řetězec při poslechu klasiky mohu jenom podepsat.
Fox_25
Příspěvky: 156
Registrován: 03 črc 2012 02:29

Re: Fox_25

Příspěvek od Fox_25 »

Zapomněl jsem připsat že pokud se někomu ze Zlínského kraje bude chtít ke mě na poslech tak není problém. S dobrým dvojitým ristretem a cigaretou je to zážitek. Navíc někdy příští týden mi přivezou čerstvou kávu. To co mám doma už má 3 týdny a není to ono.

Mani
Ono by to chtělo více lidí, jenže klasika chce čas a trpělivost. Bohužel masy lidí neocení důmyslnost skladeb Fryderyka Chopina nebo kontrast Carmina Burana.
Mani
Příspěvky: 3
Registrován: 03 led 2012 18:46

Re: Fox_25

Příspěvek od Mani »

Právě klasika vyžaduje určitou úroveň aparatury a pokud ta úroveň není, tak to ani nebaví poslouchat. Zvláště u HD nahrávek klasiky vyniknou drobné nuance a dynamika.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Fox_25

Příspěvek od Mark Levinson »

Foxi_25,
vítej na fóru. Posluchačů klasiky je tady více jen musíč počkat až se projeví, spíše ve vlákně "Co právě poslouchám-klasická hudba".
DPA je klasika a v kombinaci s Dispre musí (v cenových hladinách kolem NADu 370 i výše) jasně kralovat. Už na fóru máme jednoho člena Foxe, není to nějaká přízeň? Za foto budeme rádi, ať se Ti tu líbí ;).

P.S. Dobrou kávu já také rád :thumbup:.
Mark Levinson
Uživatelský avatar
radimecek13
Příspěvky: 36
Registrován: 17 pro 2011 19:35
Bydliště: Liberec

Re: Fox_25

Příspěvek od radimecek13 »

Vítej...Klasiku,taky poslouchám...a káva to je na samostatné vlákno...jsem její prodejce,takže 6-8 espress denně je norma...
Cambridge Audio Azur 540C -vdh mcd 300 mk III hybrid-Hypa 300SE - Beyerdynamic DT 880 600 ohm,Fostex TH -7B
Colorfly C3 - Fiio E12-Fischer Audio DBA-02 mk II,hisoundaudio live
Fox_25
Příspěvky: 156
Registrován: 03 črc 2012 02:29

Re: Fox_25

Příspěvek od Fox_25 »

Mani
Konečně někdo kdo s tím souhlasí.

Mark Levinson
Sympatie, když napíšu že ne vyzní to blbě vzhledem k tomu že fórum mám prošmějděno. Ale jeho sestavu co má mohu tiše závidět. Schází mu už jen něco ze série HPM od pioneeru. Třeba téměř nesehnatelné HPM 150 které jsou dle mého konečné řešení, byť jsem je v reálu neměl šanci vidět natož slyšet. Můj nick používám už 4 roky a nechtělo se my vymýšlet něco nového.
Ale jsem velice překvapen nad pozitivním přijetí DPA nebo Dispre. Na „konkurenčním“ fóru když jsem napsal že mé DPA hraje lépe než nad nebo co to bylo jsem si vysloužil banán na měsíc a od té doby tam už nepáchnu. Přijde mi to jako poškozování ostatních uživatelů a dobrého jména DPA. Mimo to jsem se registroval proto že zde někdo radil tvrdý koax k repro a já chtěl poděkovat.

radimecek13
O kávě to není na samostatné vlákno ale na celé fórum. Chodím na primacafe kde mi hodně v začátcích pomohli a nasměrovali mě na správnou cestu protože Lavazza není to pravé ořechové. Pravé ořechové je Brasil Fazenda da Lagoa, ta fakt chutná po oříšcích.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Fox_25

Příspěvek od fox »

Zdravím jmenovče. Jsem rád, že se k nám hlásí noví borci. Aspoň tu nebude nuda, protože my "staří pardálové" jsme si už tak trochu okoukaní a víme o sobě už skoro všechno.
Bedny HPM mám a to 900. Ty velké se opravdu špatně shání. Do vintage poslechovky by se mi těžko vešly. Proto je ani nesháním, i když několik příležitostí už bylo.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Fox_25
Příspěvky: 156
Registrován: 03 črc 2012 02:29

Re: Fox_25

Příspěvek od Fox_25 »

HPM 900 bych rád slyšel, zvlášť s DPA nebo LVA 202 anebo HYPA A400. Tyhle zesilovače mě možná v budoucnu čekají a já se chci do budoucna i tak trochu zásobit protože nic není nesmrtelné a kdoví jak dlouho se budou vyrábět tranzistory vhodné pro audio.
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: Fox_25

Příspěvek od tujatuja »

Mani píše:Právě klasika vyžaduje určitou úroveň aparatury a pokud ta úroveň není, tak to ani nebaví poslouchat. Zvláště u HD nahrávek klasiky vyniknou drobné nuance a dynamika.
Snad ještě více než dobrou aparaturu poslech vážné hudby vyžaduje plné soustředění, což je v dnešní neurotizující době dosti obtížné.
Mani
Příspěvky: 3
Registrován: 03 led 2012 18:46

Re: Fox_25

Příspěvek od Mani »

To určitě. Ale pokud je ze zvuku jedna velá "boule" ,zvlášť u složitějších symfonických věcí, tak to může spoustu lidí od klasiky odradit. Reprodukce symfonických náhrávek v HD je přirozenější,pohodovější, na rozdíl od CD, kde je to takové upachtěné. Ne nadarmo je nejvíc nahrávek právě klasiky ve formátu 24-192.
Fox_25
Příspěvky: 156
Registrován: 03 črc 2012 02:29

Re: Fox_25

Příspěvek od Fox_25 »

Já mám spíš dojem že Audio CD jako formát HD nepřímo zabíjí neb je záměrně kažen. Měl jsem CD koncertu s Vivaldim, poslouchatelné s přimhouřenými oči. Pak jsem našel přímo studiový záznam pásku toho samého a bylo to nebe a dudy. Když jsem záznam převedl do audio CD tak se výrazné změny nekonaly a stále to byla nesrovnatelná nahrávka s originálním CD. SACD verze už samozřejmě byla v pořádku, proč asi. Proti tomu mám dost audio CD které jsou na tom mnohem lépe než HD, ale zde už jsou samozřejmě různí vydavatelé. I ten Telarc už není co býval.

Teď mě zase štvou lidé kteří digitalizují desky a dávají to na internet jako high end. Neřeknu kdyby se to dělo na dobrých strojích s phono předzesilovačem na úrovni posledního actidampu a s profi zvukovkou. Jenže ono ne, zvuk je mizerný a diskutující pod příspěvkem děkují za záznam který je často neposlouchatelný. Přitom z mé zkušenosti vím že deska má zvuk výborný.
Odar

Re: Fox_25

Příspěvek od Odar »

A to je skupina ludi, ktori sa urazaju, ked napisem, ze vacsina vinyl ripov stoji za . . . je to zial presne, ako pises. Prevedene na zvukovej karte za 80 EUR, postprocessing v dalsich 10tich softwareoch (odsumenie atd.) a vydavane je to za vynikajuci HD rip. Hlavne, ze to ma 96/24. To, ze to hra horsie, ako sprasene CD s nizkym dynamickym rozsahom nikoho nezaujima :-ss

Inak vitaj - nemal si nahodou moznost porovnat HS DAC s poslednym Tomasovym BB-DACom?
Fox_25
Příspěvky: 156
Registrován: 03 črc 2012 02:29

Re: Fox_25

Příspěvek od Fox_25 »

Jak vidím zapomněl jsem poděkovat za přivítání tak díky.

Urážejí se stejně jako já bych se před časem urazil kdyby někdo řekl že HD je naprd. Dnes vidím že tomu tak z části bohužel je protože do HD dávají i nekvalitní nahrávky. Měl jsem třeba záznam Elvise který zněl nepředstavitelně krásně, jako bych měl doma elektronky místo trandů, ale to byl taky jediný asi z cca 20 záznamů který byl OK. Kdyby raději udělali reupload studiových pásků které se jinak nedají sehnat.

BB DAC jsem bohužel neslyšel, ale měl by mít stejný AD převodník jako HS DAC, Tomáš říkal že zní podobně. Ani si nedovedu představit že by něco hrálo lépe. Ale klidně se stav na kafe a můžeme je porovnat. Akorát mám osazených všech 6 OPA LM 49710 takže zvuk je o popu agresivnější.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Fox_25

Příspěvek od aretax »

Nechcem tu rozvíjať debatu o tom, ktorý nosič zvuku je "najlepší". Ja počúvam vlastne všetko, čo sa mi páči a má v tom nezasupiteľné miesto aj klasika. Tú mám najradšej z vinylu - ale kvalitného, napr. Detsche Gramophon, Decca, Speaker Corners, Blue Note a pod. Ako u CD, tak aj u vinylu sú kvalitné a nekvalitné nahrávky. Keď je však vinyl kvalitne nahraný, žiadna digitalizácia nedokáže tak podať dynamiku, ako práve vinyl. Samozrejme, že nemôžeme porovnávať zvuk z lacného gramofónu s lacnou prenoskou s vyššou triedou CD prehrávača a povedať, že vinyl je na nič. Je pravda, že kvalitná aparatúra na prehrávanie LP (gramo, prenoska, káble, predzosilovač a pod.) stojí skoro raz toľko, ako kvalitný CD prehrávač. Preto je naozaj veľmi ťažké a neobjektívne porovnanie LP a CD. Čo sa týka reprosústav, na klasiku sú vynikajúce Dynaudio.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
bertram

Re: Fox_25

Příspěvek od bertram »

Aretax , je to naozaj tak a ťažko sa to niekomu vysvetluje. Ale je to naozaj tak . :thumbup:
Fox_25
Příspěvky: 156
Registrován: 03 črc 2012 02:29

Re: Fox_25

Příspěvek od Fox_25 »

Tak po dlouhé době zase malá úprava řetězce.

Hodně velkou náhodou mi spadlo do klína poměrně velké množství starých nepoužitých oranžových kondenzátorů MKP od Tesly. Po odměření jestli mají dobrou kapacitu jsem jimi pokusně osadil jednu bednu na výškovou sekci. Když jsem pustil Alabieva a jeho skladbu Symphonic Picture "The Tempest" tak jsem si všiml že je slyšet více detailů proti tomu na co jsem zvyklí. Přehazováním kanálů jsem zjistil že je to pravda. Nakonec jsem vyměnil kondenzátory i na středech a následovalo to samé. Zvuk je více detailní jak na výškách tak na středech. Co mě více překvapilo je že je to poslouchatelné i na větší hlasitost než předtím, prakticky to člověka nutí zesílit protože orchestr je stále neuvěřitelně živý a neztrácí "dech" jako předtím kdy už šlo slyšet zkreslení. Nejvýraznější změna je jak jinak než u houslí a klavírních skladeb.

Samozřejmě vše výše napsané je zcela subjektivní, nemám jak změřit zkreslení a fr. charakteristiku reprobeden. Nicméně si myslím že po více než dvouletém poslechu klasiky na této sestavě bych už mohl vědět jak sestava hraje a nějaké změny poznat.

Původní kondenzátory byly pro výšky klasické žluté tesla TC a pro středy zelené ERO MKT. Kapacitu měly stejnou jako před necelými dvěma lety. Hezká je taky velikost MKP kondenzátorů díky které čekají bedny úplně nové výhybky. Dočasně tak kondenzátory musím nechat prasácky položené na tlumení protože by zabraly na výhybce skoro polovinu místa.

Přiznávám že mám z toho radost a slibuji dnes i fotografie.
Fox_25
Příspěvky: 156
Registrován: 03 črc 2012 02:29

Re: Fox_25

Příspěvek od Fox_25 »

Zase menší úprava sestavy, respektive DACu a předzesilovače. Dostal nové OPA, LM 49710 byly nahrazeny LM 49990 a to na všech pozicích. Ovšem k mému překvapení jsem se dočkal zkresleného a velmi agresivního zvuku. Naštěstí jeden uživatel fóra audioweb upozornil že u Dispre schází blokovací kondenzátory u OZ. Po přidání blokovacích kondíků k OZ už vše hrálo tak jak má, oz nejspíš zakmitávaly.

K mému překvapení to po hrálo lépe i se starými OPA, s novými je zvuk o několik stupňů lepší. Nebudu malebně rozepisovat jak se ve zvuku zvýraznili jemné nuance, postačí když řeknu že klavír zní jako skutečný klavír což mi potvrdila i kamarádka která na něj hraje. Celkově se zvuk výrazně zlepšil, jeho charakter se nezměnil za což jsem rád. Největší změna je v "realitě" podání zvuku.
Fox_25
Příspěvky: 156
Registrován: 03 črc 2012 02:29

Re: Fox_25

Příspěvek od Fox_25 »

Dnes jsem vyzkoušel další variantu zapojení koaxiálního kabelu k repro bednám, viz odkaz níže. Proti starému kabelu se liší v tom, že je jako vodič použit i oplet. Časová náročnost na výrobu není nejhorší, za necelé tři hodiny bylo hotovo. Finanční stránka je také zanedbatelná, použil jsem koax S1250C, 1m/15kč. Celkové náklady na 2x2m kabelu jsou cca necelou stokorunu.

A jak to hraje? Pokud bych před už tím neměl koax, řekl bych fantasticky. Teď mohu pouze napsat že lépe. Basy jsou údernější, přesnější, je jich méně, středy jsou výraznější a spolu s výškami mnohem detailnější. Ovšem překvapilo mě že přechody mezi nástroji a vlastně i mezi jednotlivými tóny jsou mnohem výraznější, nástroje jsou více separované.
Největší změna se konala u vokálů. O Fortuna zní lépe, hlasy jsou mnohem jemnější, stejně tak CD Flos inter spinas(kvítí mezi trny).
Bohužel CD která jsou poznamenaná lousess war lépe nehrají, naopak hrají mnohem hůře a ReLife také není všemocný.

Chystám se udělat stejný kabel z jiných druhů koaxu. Pokud někdo bude chtít, milerád je za poštovné zapůjčím.

http://www.tnt-audio.com/clinica/ubyte2e.html
bh69
Příspěvky: 166
Registrován: 17 říj 2012 08:38

Re: Fox_25

Příspěvek od bh69 »

aretax píše: Keď je však vinyl kvalitne nahraný, žiadna digitalizácia nedokáže tak podať dynamiku, ako práve vinyl.
teorie ovsem rika neco jineho - i 16b digitalni zaznam ma o 20-30dB vyssi dynanicky rozsah nez vinyl ... takze pokud deska hraje lip nez CD je problem jinde (kvalita nahravky a jeji digitalizace, kvalita prehravace)
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Fox_25

Příspěvek od PGH »

Jsem rovněž posluchač klasicke hudby, je pravda že si ji nejlepe vychutnam na SACD nebo v posledni době z flacu 24/96 nebo 192 ale pokud je dobře udělalane obyč. CD s krasnou hudbou tak si je taky rad poslechnu. O tom koaxu už taky dlouho uvažuju, za ty penize co to stoji neni co ztratit.
Fox_25
Příspěvky: 156
Registrován: 03 črc 2012 02:29

Re: Fox_25

Příspěvek od Fox_25 »

No, abych byl upřímný, z hlediska nahrávek je jedno zda je to cd kvalita a nebo 24bit/192Khz. Mám několik nahrávek na CD které zní naprosto úžasně, nic jejich zvuku neschází. Mám také pár nahrávek v HD audio které zní naprosto děsivě, ovšem proti CD je jich skutečně jen pár a naštěstí z 90% je to pop.

Já jsem na ten nový koax naštvanej. Byl jsem nucen vyřadit několik mých oblíbených CD, protože najednou, vlastně ne najednou, ale po poslechu několika lepších nahrávek mají suchý a plochý zvuk bez prostoru. Po tomto jsem se donutil dát starý koax, ovšem jediné čeho jsem se dočkal byl horší zvuk. Vyřazené nahrávky hrály stejně jako s novým kabelem, ten zbytek už ne.

Abych byl upřímný, je to celé pro mě dost zajímavé, jak se u mě pomalu posouvají hranice kvality zvuku. Ne že bylo nutné zvrovna zase vrtat do kabelu a dělat jiný, ale ta nekonečná touha zda to může hrát lépe žene člověka kupředu. A čím lépe to hraje, tím dříve přijde ta krásná euforie u poslechu klasiky.
Fox_25
Příspěvky: 156
Registrován: 03 črc 2012 02:29

Re: Fox_25

Příspěvek od Fox_25 »

Zase další menší vylepšení sestavy, na konc. zesilovači jsem zvedl klidový proud až na 180mA(měřeno na pojistce), vyzvedl jsem si výškový reproduktor z opravy a pořídil jsem si páskový "supertweeter".
Musím říci že jsem nadšený, výškáč je opraven na jedničku, zvednutí kliďáku zvuk "zklidnilo" a přidalo dost detailů. Pásky zase krásně doplňují kaloty, byť jsou prozatím připojené pouze přes kondenzátor s dělením 9Khz.
Nebudu zdlouhavě popisovat jak to hraje, prostě to hraje zase o něco lépe.

Obrázek Obrázek
Odpovědět